پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • با بهترین خاصیت های درمانی زنجبیل آشنا شوید

  مجموعه : خواص مهم خوراکی ها

  با بهترین خاصیت های درمانی زنجبیل آشنا شوید

  با بهترین خاصیت های درمانی زنجبیل آشنا شوید

  زنجبیل بعنوان یک ماده مفید دارویی در بسیاری از موارد درمانی کاربرد دارد، امروز به بهترین خاصیت های درمانی زنجبیل می پردازیم. در تحقیقات زیادی کــه انجام شده مشخص شده است کــه {زنجبیل} به علاوه رفع مشکلات گوارشی، فواید و خواص بی نظیر دیگری نیز دارد. مانند خواص آنتی اکسیدانی و خواص ضدالتهاب. زنجبیل مانند دارچین، در بین ایرانیان محبوبیت زیادی دارد. در این مطلب، به بعضی از خواص و فواید زنجبیل اشاره شده است.

   

  زنجبیل موجب کـاهـش قند خون مي شود

  مواد موجود در زنجفیل، با گیرنده های سروتونین ارتباط برقرار کرده و بر ترشح انسولین در بدن تاثیر مي گذارد. مصرف زنجبیل مي تواند تا ۳۵ درصد ميزان قند خون را کـاهـش داده و تا ۱۰ درصد ميزان انسولین پلاسما را افزایش دهد. کـاهـش قند خون ممکن است به دلیل مهار فسفریلاز کبدی اتفاق بی افتد. همينطور بیمارانی کــه تحت درمان با زنجفیل قرار مي گیرند، به علاوه کـاهـش ميزان قند خون، شاهد تسهیل متابولیسم گلوکز و تحمل گلوکز در بدن هستند.

   

  به علاوه، مکمل زنجبیل مي تواند مقاومت بدن در مقابل انسولین را ۱۰ درصد کـاهـش دهد. در این تحقیقات از ميزان ۳ گرم مکمل زنجبیل به صورت روزانه استفاده شده است. از طرفی، زنجبیل مي تواند سطح کلسترول مضر، اسید تری گلیسیرید و LDL را در بدن کـاهـش دهد. کـاهـش چربی و کلسترول بد بدن، یکی از روش های جلوگیری از ابتلا به دیابت است. همچنین زنجبیل حاوی مواد شیميایی خاصی است کــه مي تواند استرس اکسیداتیو بدن را کـاهـش دهد.

   

  ( استرس اکسیداتیو = عدم توانایی بدن برای ایجاد تعادل رایکال های آزاد ) استرس اکسیداتیو مي تواند موجب ایجاد عوارضی در اشخاص دیابتی شود. اشخاص دیابتی در معرض ابتلا به بیماری های کبدی هستند. بیماری کبد چرب یکی از بیماری هایی است کــه در اشخاص دیابتی بیشتر دیده مي شود. زنجبیل مي تواند خطر ابتلا به بیماری کبد چرب را در اشخاص دیابتی کـاهـش دهد. سطح بالای قند خون مي تواند به کلیه ها نیز آسیب برساند.

   

  بالا بودن قند خون مي تواند موجب ایجاد گلومرولی شده و در نهایت منجر به نارسایی کلیه شود. زنجبیل موجب بهبود عملکرد کلیه در اشخاص دیابتی مي شود. اشخاص دیابتی معمولا دچار افزایش وزن و چاقی مي شوند. چربی های مضر موجب تولید مواد شیميایی در بدن مي شوند کــه همين مواد شیميایی مي تواند موجب التهاب شود. خواص ضدالتهابی زنجبیل این التهاب را کنترل مي کند.

   

  زنجبیل موجب سلامت قلب و عروق مي شود

  حمله قلبی و سکته مغزی ؛ دو قاتل بزرگ انسان در جهان هستند کــه زنجبیل نقش ویژه ای در پیشگیری از ابتلا به آنها دارد. خصوصاً اگر همراه با مصرف سیر و پیاز باشد. سیر، پیاز و زنجفیل خاصیت ضد انعقاد خون دارند کــه مي تواند برای جلوگیری از حمله قلبی و سکته مغزی مفید باشد.

   

  توجه داشته باشید کــه در صورتی کــه در حال مصرف داروهای قلبی و داروهای ضدانعقاد خون مانند وارفارین هستید، قبل از مصرف زنجفیل، با پزشک خود مشورت کنید. همچنین همانطور کــه قبلا اشاره شد، زنجبیل تاثیر زیادی در تنظیم کلسترول و قند خون دارد کــه این عوامل نیز مي تواند موجب بهبود عملکرد قلب و عروق شود.

   

  زنجبیل دشمن شماره یک عفونت های قارچی است

  بر اساس تحقیقاتی بین ۲۹ گیاه مختلف انجام شد مشخص شده است کــه زنجبیل بین سایر داروهای گیاهی، قویترین خاصیت ضد قارچ را دارد. در موارد نادر، زنجبیل ممکن است با بعضی از آنتی بیوتیک ها تداخل ایجاد کند

   

  زنجبیل گرفتگی ها و درد عضلات بعد از وزرش سنگین را کم می کند

  در یک تحقیق کــه در بین ورزشکاران بدنساز انجام شد، شرکت کننده ها به دوگروه تقسیم شدند. گروه اول کپسول حاوی ۲ گرم زنجبیل و گروه دوم دارونما دریافت کردند. سپس هر دو گروه تحت تمرینات با وزنه های سنگین قرار گرفتند تا آسیب عضلانی ایجاد شود. این حالت به مدت ۳ روز ادامه پیدا کرد.

   

  بعد از سه روز مشخص شد گروه اول کــه از زنجبیل استفاده کرده بودند، ۲۵ درصد کمتر از گروه دوم دچار گرفتگی و درد عضلات به علت آسیب ورزش سنگین شدند. بعضی از محققات اعتقاد دارند، زنجبیل به دلیل داشتن آنتی اکسیدان های قوی و خواص ضدعفونی کننده، مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مانند: آسپرین، ایبوپروفن، پاروکستین، ایندومتاسین، دیکلوفناک) عمل مي کند.

   

  زنجبیل درد قاعدگی و پرویود را کم می کند

  گرفتگی قاعدگی درد شدیدی در قسمت پایین شکم است کــه تقریبا هر زنی در طول زندگی خود آن را تجربه مي کند. این درد و گرفتگی ممکن است قبل از پریود، در حین پریود و یا بعد از پریود باشد. در بعضی از زنان این گرفتگی قاعدگی، از چند روز قبل از پریود آغاز شده و تا چند روز بعد، ادامه دارد. به دلیل ترکیبات فنلی موجود در زنجبیل (جینجرول، شوگاول و زینجرون) از این ادویه محبوب مي توانید برای کـاهـش درد و گرفتگی های قاعدگی استفاده کنید.

   

  چای زنجبیل بهترین راه طبیعی برای درمان و کـاهـش درد پریود است. همچنین مصرف این چای ميتواند حالت تهوع و استفراغ شما را در دوران قاعدگی از بین ببرد. اکثر خانم ها برای کـاهـش دردهای قاعدگی از مسکن های معروفی مانند ایبوپروفن و استامينوفن استفاده مي کنند کــه هر کدام از این داروها عوارض جانبی خصوصاًی دارند در حالی کــه زنجبیل یک درمان طبیعی بوده و این عوارض را ایجاد نمي کند.

   

  با وجود اینکــه عوارض جانبی شدید و ناراحت کننده ای برای زنجبیل گزارش نشده است اما شما باید در مصرف این ادویه تعادل را رعایت نمایید. در صورتی کــه هرگونه بیماری دارید و تحت درمان دارویی قرار دارید، قبل از مصرف زنجبیل با پزشک خود مشورت نمایید. داروهایی مانند: مترونیدازول، داکسی سایکلین، گاباپنتین و …

   

  زنجبیل موجب مرگ سلولی در سلول های سرطانی تخمدان ميشود

  تحقیقات نشان داده است، جینجرول موجود در زنجفیل و بعضی از سایر مواد مغذی موجود در زنجبیل، با ایجاد آپوپتوز (مرگ برنامه ریزی شده سلولی) و اتوفاگوسیت (autophagocytosis=خودهضمي) موجب نابودی سلولی در سرطان تخمدان مي شود. همچنین عصاره زنجبیل خاصیت ضدالتهابی و ضدسرطانی دارد. این خاصیت ضدالتهابی زنجبیل یکی از شاخص های رشد تومورهای سرطانی را کـاهـش داده و مانع پیشرفت و گسترش سرطان تخمدان مي شود.

   

  همين اتفاق در استفاده از داروهای شیمي درمانی هم رخ مي دهد. بعضی از داروهای شیمي درمانی نیز با کـاهـش عوامل التهاب، موجب کـاهـش سرعت گسترش سلول های سرطانی مي شوند با این تفاوت کــه سلول های سرطانی ممکن است رفته رفته در برابر این داروهای شیمي درمانی مقاوم شوند ولی هیچ گاه نمي توانند در برابر خواص ضدالتهابی زنجفیل مقاوم شوند. سرطان تخمدان یکی از مرگبار ترین نوع سرطان است زیرا معمولا زمانی علائم بیماری مشخص مي شود کــه سرطان کاملا پیشرفت کرده است.

   

  زنجبیل موجب تقویت سیستم ایمنی بدن مي شود

  زنجبیل مي تواند با تحریک غدد عرق بدن، به سم زدایی و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. همچنین عرق بدن حاوی نوعی ماده ضدعفونی کننده طبیعی است کــه در هنگام ترشح عرق، به سطح پوست منتقل شده و از پوست بدن در مقابل عوامل بیماری زا محافظت مي کند. از جمله در برابر باکتری هایی مانند:

   

  اشریشیا کلی (E.coli) و استافیلوکوکوس اورئوس (Staphylococcus aureus) کــه علت رایج ترین و شایع ترین عفونت های پوستی هستند. همچنین قارچ هایی مانند کاندیدا آلبیکانس (Candida_albicans) کــه یک قارچ و مخمر دو دیپلوئیدی است و معمولاً عامل ایجاد عفونت‌های برفک دهان و واژینیت قارچی است.

   

  زنجبیل به هضم غذا کمک مي کند

  ترکیبات فنلی موجود در زنجبیل (جینجرول، شوگاول و زینجرون) عملکرد دستگاه گوارش را بهبود مي بخشد، بزاق را افزایش مي دهد، موجب بهبود تولید صفرا ميشود و از انقباضات مضر معده جلوگیری ميکند. همچنین زنجفیل برای تولید آنزیم های تریپسین و لیپاز پانکراس بسیار مفید است. به همين دلیل اعتقاد بر این است کــه زنجبیل برای جلوگیری از سرطان کولون و جلوگیری از یبوست بسیار مفید است.

   

  زنجبیل برای درمان سرماخوردگی و انفولانزا مفید است

  در فصل پاییز و زمستان، نوشیدن چای و دمنوش زنجبیل راه خوبی برای گرم نگهداشتن درون بدن است. این دمنوش مي تواند موجب عرق کردن شود کــه همين عرق کردن نیز برای سلامت بدن بسیار مفید است. برای تهیه چای و دمنوش زنجفیل کافیست ۲۰ الی ۴۰ گرم پودر زنجبیل را در یک فنجان آب گرم مخلوط کرده و کمي عسل و لیمو به آن اضافه کنید و بنوشید. این دمنوش نوعی درمان طبیعی برای درمان سریع تر سرماخوردگی ميباشد و طی کردن دوره بیماری را سرعت مي بخشد.

   

  تاثیر زنجبیل در کـاهـش رشد سرطان روده بزرگ (سرطان کولورکتال)

  gingerol موجود در زنجبیل (کــه طم اصلی زنجبیل هم مربوط به همين gingerol ميباشد) نقش موثری در جلوگیری از پیشرفت سرطان روده بزرگ (سرطان کولورکتال) دارد. در تحقیقاتی کــه در سال ۲۰۰۳ در دانشگاه مينه سوتا انجام شد، این خاصیت زنجبیل مورد تحقیق قرار گرفت. در این تحقیق، ۳۰ موش آزمایشگاهی کــه به سرطان روده بزرگ مبتلا بودند مورد ارزیابی قرار گرفتند.

   

  ۱۵ موش تحت درمان با gingerol و بقیه موش ها هیچ دارویی دریافت نکردند.بعد از ۱۵ روز، موش هایی کــه تحت درمان قرار نگرفته بودند با رشد تومور روده بزرگ مواجه شدند در صورتی کــه این رشد در موش هایی کــه تحت درمان با gingerol بودند، قابل اندازه گیری نبود.

   

  در روز چهل و نهم سرطان روده بزرگ در موش هایی کــه درمانی دریافت نکرده بودند حدود ۱ سانتی متر مکعب رشد کرده بودند و این رشد در موشهایی کــه تحت درمان با جینجرول قرار گرفته بودند فقط ۰/۰۵ سانتی متر مکعب بود. این آزمایش نشان داد کــه زنجبیل نقش موثری در پیشگیری از رشد سرطان روده بزرگ دارد و مي تواند در کنار شیمي درمانی، به درمان این نوع سرطان، کمک کند.

   

  تاثیر زنجبیل در درمان تهوع و استفراغ بارداری و حاملگی

  موثر بودن زنجبیل در کـاهـش تهوع و استفراغ بارداری، حتی در موارد شدیدی کــه منجر به بستری شدن در بیمارستان مي شود، کاملا تایید شده است. زنجبیل تاثیر چشمگیری در کـاهـش تهوع صبحگاهی و تعداد حملات استفراغ در اوایل بارداری و قبل از هفته بیستم حاملگی دارد.

   

  داروهایی کــه برای درمان این تهوع و استفراغ در دوران بارداری مصرف مي شوند معمولا عوارض جانبی در پی دارند و اغلب مي توانند موجب ناهنجاری ها و مشکلاتی در سلامت جنین شوند. در حالی کــه زنجبیل هیچ کدام از این عوارض را ندارد.

   

  اثرات ضدالتهابی زنجبیل (زنجفیل)

  زنجبیل حاوی ترکیبات بسیار قوی ضد التهابی است. این خاصیت زنجبیل تاثر فوق العاده ای برای تسکین درد و کـاهـش التهاب آرتروز و آرتریت روماتوئید دارد. در یک مطالعه کــه در سال ۲۰۱۵ انجام شده است مشخص شد کــه مصرف منظم زنجبیل مي تواند تا حد بسیار زیادی درد آرتروز و آرتریت را تسکین دهد. در این مطالعه ی ۱۲ ماهه، ۳۰ بیمار کــه به آرتریت دردناک زانو مبتلا بودند مورد تحقیق قرار گرفتند.

   

  ۱۵ نفر از این بیماران تحت درمان با زنجفیل و ۱۵ نفر دیگر تحت درمان با دارونما قرار گرفتند. بعد از ۶ماه، اشخاصی کــه از زنجبیل برای کـاهـش درد و التهاب آرتریت زانو استفاده کرده بودند کـاهـش درد محسوسی داشتند در حالی کــه اشخاصی کــه تحت درمان با دارونما قرار گرفته بودند، با پیشرفت بیماری و افزایش درد مواجه شدند.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •