پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • این مواد خوراکی را نباید در فریزر بگذارید

  مجموعه : نکات مفید آشپزی

  این مواد خوراکی را نباید در فریزر بگذارید

  بسیاری از مواد خوراکی هستند کــه باید از یخ زندگی محافظت شوند چراکــه خاصیت های غذایی و احتمالا ویتامين هایشان را از دست مي دهند کــه 12 تا از مهم ترین آن ها را به شما معرفی مي کنیم.فریزر مي تواند وسیله ای خوب برای نگهداری از مواد خوراکی و کاهش زباله های غذایی در زندگی شما باشد. در شرایطی کــه سطح سلامت و ميزان مواد مغذی برخی مواد غذایی منجمد با نمونه های تازه تفاوتی ندارد، برخی مواد غذایی دیگر ميانه خوبی با قرار گرفتن در فریزر و انجماد ندارند.

   

  شاید فکر کنید سرماسوختگی بدترین اتفاقی اســت کــه مي تواند برای غذای شما در فریزر رخ دهد. اما برخی مواد خوراکی و غذاهای پخته کــه به نظر نمي رسد مشکلی برای نگهداری در فریزر داشته باشند، ممکن اســت پس از خروج از آن و یخزدایی به طور کامل غیر قابل اســتفاده شوند. در ادامه با برخی خوراکی ها کــه نباید در فریزر نگهداری شوند، بیشتر آشنا مي شویم.

   

  شیر

  این مواد خوراکی را نباید در فریزر بگذارید

  اگر بیش از حد شیر خریداری کرده اید و هدف از خرید نوشیدن بوده اســت، آن را درون فریزر قرار ندهید. انجماد شیر مساله ای ایجاد نمي کند، اما پس از یخزدایی دیگر با یک نوشیدنی یکدست و خامه ای مواجه نیستید و در عوض توده هایی شناور در آب را مشاهده خواهید کرد. در شرایطی کــه همچنان مي توانید آن را در اسموتی یا یک غذای پختنی اســتفاده کنید، اما شیر شما دیگر برای نوشیدن مناسب نخواهد بود. بر همين اساس اســت کــه برخی افراد شیر را در یک جا یخی مي ریزند تا پس از انجماد بتوانند در یک دستگاه مخلوط کن انداخته و با مواد دیگر ترکیب کرده یا در دستورالعملی کــه موجب ذوب شدن آن مي شود، اســتفاده کنند.

   

  سبزیجات برگدار

  این مواد خوراکی را نباید در فریزر بگذارید

  انتظار نداشته باشید کــه برگ های منجمد کاهو پس از یخزدایی در یک سالاد قابل اســتفاده باشند. سبزیجات حاوی آب فراوان هستند و زمانی کــه آنها را منجمد مي کنید، آب موجب انبساط و انفجار دیواره سلول هایی مي شود کــه ساختار یک برگ را حفظ مي کنند. از این رو، برگ های منجمد سبزی هایی مانند کاهو و کلم پس از یخزدایی به برگ هایی شل و آبدار تبدیل مي شوند. اگر قصد اســتفاده از این سبزی ها در اسموتی اســتفاده کرده یا آنها را در ماهیتابه تفت دهید، مشکلی وجود ندارد، اما دیگر گزینه ای قابل اســتفاده در یک سالاد یا غذای دیگری کــه سبزی ها به صورت خام مصرف مي شوند، نخواهند بود.

   

  تخم مرغ

  این مواد خوراکی را نباید در فریزر بگذارید

  منجمد کردن تخم مرغ های پخته مساله ساز نیست و مي توانند به عنوان صبحانه ای راحت نیز اســتفاده شوند. اما قرار دادن تخم مرغ خام در فریزر ایده خوبی نیست. زمانی کــه تخم مرغ خام منجمد مي شود، افزایش حجم خود را تجربه مي کند کــه مي تواند موجب ترک خوردن پوسته و نشت مواد به بیرون شود. پاکسازی کثیف کاری ایجاد شده ممکن اســت زمان زیادی از شما بگیرد.

   

  سیب زمينی

  این مواد خوراکی را نباید در فریزر بگذارید

  سیب زمينی خام حاوی آب قابل توجهی اســت. زمانی کــه سیب زمينی خام را در فریزر قرار مي دهید، قوام آن به گونه ای غیر قابل بازگشت تغییر مي کند. زمانی کــه سیب زمينی خام منجمد یخزدایی مي شود، بافتی خميری و لزج به خود مي گیرد کــه مصرف آن به هیچ عنوان خوشایند نخواهد بود. همچنین پخت آنها بر اساس بسیاری از روش های محبوب آماده کردن سیب زمينی نیز دشوار خواهد بود.

   

  مایونز

  این مواد خوراکی را نباید در فریزر بگذارید

  پس از منجمد کردن مایونر، این سس دیگر به چیزی کــه دوست دارید در ساندویچ خود اســتفاده کنید، تبدیل نخواهد شد. بافت خامه ای و یکدست مایونز به چیزی توده توده تبدیل مي شود. در صورت نگهداری در یخچال، مایونز از طول عمر بالایی برای نگهداری برخوردار اســت، اما اگر به ميزان زیاد از این سس اســتفاده مي کنید، منجمد کردن آن در فریز ایده خوبی نیست.

   

  پنیر

  این مواد خوراکی را نباید در فریزر بگذارید

  شما مي توانید بدون مواجهه با خطرات سلامت پنیر را منجمد کنید، اما کیفیت این محصول را در معرض خطر قرار خواهید داد. انجماد مي تواند موجب تغییر در طعم و بافت پنیر شود، به ویژه اگر پنیر از انواع کــهنه، سوراخ‌دار یا نرم باشد. در مقابل، اگر قصد دارید تا پنیری مانند پارمزان را برای مدتی طولانی‌تر نگهداری کنید، منجمد کردن آن مساله ساز نیست.

   

  خیار

  این مواد خوراکی را نباید در فریزر بگذارید

  خیار حاوی آب فراوان اســت، از این رو یکی از بهترین مواد غذایی برای هیدارته نگه داشتن بدن محسوب مي شود. بیش از 90 درصد یک خیار از آب تشکیل شده اســت. بر همين اساس، زمانی کــه خیار را منجمد مي کنید، آب به بلور های یخ تبدیل مي شود. این شرایط مي تواند بافت خیار را تغییر دهد. اگر به مصرف خیارهای ترد علاقه دارید نباید این محصول را در فریزر قرار دهید. زمانی کــه خیار منجمد یخزدایی مي شود، بافتی نرم و شل پیدا مي کند.

   

  گوجه فرنگی

  این مواد خوراکی را نباید در فریزر بگذارید

  زمانی کــه یک گوجه فرنگی منجمد یخزدایی مي شود به جای بافت سفت گوجه فرنگی تازه با محصولی آبدار و چسبنده مواجه مي شوید. این تغییر در بافت به واسطه محتوای آب گوجه فرنگی رخ مي دهد. اما اگر قصد دارید گوجه فرنگی ها را برای مقاصد دیگر مانند اســتفاده در سوپ یا سس اســتفاده کنید، منجمد کردن آنها مساله ساز نیست. برخلاف بافت، عطر و طعم گوجه فرنگی به واسطه نگهداری در فریزر و یخزدایی تغییر نمي کند.

   

  آووکادو

  این مواد خوراکی را نباید در فریزر بگذارید

  روش های خوبی برای اســتفاده از نیمه باقیمانده یک آووکادو وجود دارند، اما منجمد کردن ایده خوبی نیست. زمانی کــه آووکادوی منجمد را یخزدایی مي کنید تا در یک سالاد یا غذاهای دیگر اســتفاده کنید، به واقع نااميد خواهید شد. بافت نرم و سبک آووکادو در فریزر تغییر مي کند و پس از یخزدایی به محصولی شل و لزج تبدیل مي شود کــه مصرف آن خوشایند نخواهد بود.

   

  ادویه ها

  این مواد خوراکی را نباید در فریزر بگذارید

  ادویه های خشک از طول عمر بالایی برای نگهداری برخوردار هستند، اما اگر زیاد آشپزی نمي کنید ممکن اســت محصولاتی کــه تاریخ انقضای آنها نزدیک اســت را در اختیار داشته باشید. اگر قصد افزایش زمان نگهداری آنها را دارید، اســتفاده از فریزر ایده خوبی نیست. ادویه ها باید در مکانی خشک نگهداری شوند تا از به هم چسبیدگی آنها جلوگیری شود، اما انجماد و یخزدایی مي تواند به سطوح غیرعادی خشکی یا رطوبت برای ادویه ها منجر شود. افزون بر این، عطر و طعم ادویه ها مي تواند به واسطه انجماد تغییر کند.

   

  غذاهای کنسروی

  این مواد خوراکی را نباید در فریزر بگذارید

  شاید مساله ای آشکار باشد، اما تحت هیچ شرایطی نباید محصولات کنسروی باز نشده را در فریزر قرار دهید. آب زمانی کــه منجمد مي شود افزایش حجم خود را تجربه مي کند و اگر مراقب نباشید ممکن اســت با انفجار قوطی کنسرو و کثیف کاری بزرگی در فریزر خود مواجه شوید.

   

  گوشت یخزدایی شده

  این مواد خوراکی را نباید در فریزر بگذارید

  اگر گوشت را یخزدایی کرده اید باید آن را مصرف کنید. منجمد کردن دوباره گوشت یخزدایی شده شاید مشکل آفرین نباشد، اما موجب خشکی و تغییر در کیفیت آن مي شود. از این رو، زمانی کــه دوباره از گوشت اســتفاده مي کنید بافت و عطر و طعم دلخواه شما را نخواهد داشت.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •