پزشکی و بهداشتی

این عادت ها را کنار بگذارید تا دچار کمردرد نشوید

این عادت ها را کنار بگذارید تا دچار کمردرد نشوید

این عادت ها را کنار بگذارید تا دچار کمردرد نشوید

شناخت عوامل و عادت‌های نامناسبی که مي‌تواند موجب کمردرد باشد مي‌تواند تا حدود زیادی به جلوگیری از ایجاد این مشکل کمک کند. در این مطلب شما را با تعدادی از این عادت‌های ناسالم آشنا مي‌کنیم.

 

عادت های بدی که باعث کمردرد مي‌شود

قوز کردن

قوز کردن باعث صاف شدن انحنای ستون مهره‌ها مي‌شود و به دیسک‌های کمر که بین اســتخوان‌ها قرار دارد آسیب مي‌رساند. این شرایط مي‌تواند به آرتروز زودرس و برخی مشکلات دیگر منجر شود. سعی کنید هر نیم ساعت یک بار سر و گردن‌تان را در چهار جهت مختلف بگردانید. برای کاهش هرگونه درد و گرفتگی مي‌توانید از کیسه یخ یا کمپرس گرم روی محل درد اســتفاده کنید. درصورت برطرف نشدن درد بهتر اســت با پزشک مشورت کنید.

 

انتخاب‌های غذایی اشتباه

انتخاب‌های غذایی اشتباه اغلب به ایجاد التهاب منجر مي‌شود فرد از مواد مغذی که برای تقویت خود به آن‌ها نیاز دارد محروم بماند. بدن شما برای ساخت ماهیچه‌ها اســتخوان‌ها و بافت نرم کمر به پروتئین‌های کم‌چرب، غلات کامل، ميوه‌ها و سبزیجات و چربی‌های سالم مانند چربی‌هایی که در آووکادو و ماهی قزل‌آلا موجود اســت احتیاج دارد. دریافت مواد مغذی مانند کلسیم، فسفر و ویتامين D هم ضروری اســت.

 

خوابیدن روی تشک نامناسب

تشک باید به اندازه کافی سخت باشد تا از کمر محافظت کند و همچنین به اندازه کافی نرم باشد تا با فرم بدن تناسب داشته باشد. ميزان سفتی تشک باید به اندازه‌ای باشد که ستون مهره‌ها روی آن در «وضعیت عملکرد» یعنی همان مقدار انحنایی که در حالت ایستاده در کمر وجود دارد قرار بگیرد.

این عادت ها را کنار بگذارید تا دچار کمردرد نشوید

انتخاب تشک خوب برای سلامتی بسیار مهم است

 

اگر تشک بسیار سفت باشد باعث مي‌شود این انحنا از بین برود و اگر زیاد نرم باشد انحنای بیش از اندازه در کمر ایجاد مي‌کند و فرد دچار کمردرد مي‌شود.

 

خوابیدن به پشت یا روی شکم

برای بعضی از افراد خوابیدن به پشت مي‌تواند باعث کمردرد شود یا آن را تشدید کند. اگر مدت زیادی اســت که به این نوع خوابیدن عادت کرده‌اید و نمي‌توانید آن را ترک کنید، بهتر اســت بالشی را زیر زانوهایتان قرار دهید تا انحنای طبیعی کمر حفظ شود. خوابیدن روی شکم نیز حالت مناسبی نیست. اگر عادت به این نوع خوابیدن دارید بهتر اســت بالش نرمي انتخاب کنید یا کاملا بدون بالش بخوابید تا گردن‌تان در حالت مناسبی قرار بگیرد.

 

خوابیدن به پهلو بهترین حالتی اســت که مي‌تواند از ابتلا به کمردرد جلوگیری کند. در این حالت بهتر اســت بالشی را بین پاهایتان قرار دهید و پا‌ها را کمي به قفسه سینه نزدیک کنید تا از وارد آمدن هرگونه فشاری به کمر جلوگیری شود. این حالت خوابیدن برای کسانی که قبلا دچار درد کمر بوده‌اند و هم برای زنان باردار مناسب‌ترین وضعیت اســت.

 

نشستن به مدت طولانی

نشستن زیاد به ماهیچه‌های کمر، گردن و ستون مهره‌ها فشار وارد مي‌کند. کج ومایل ایستادن و خميده راه رفتن نیز شرایط را بدتر مي‌کند. بهتر اســت افزون بر این که به حالت صاف روی صندلی مي‌نشینید ارتفاع صندلی را طوری انتخاب کنید که پاهایتان به شکلی طبیعی روی زمين قرار بگیرد. هرچقدر هم که در حالت نشسته احساس راحتی داشته باشید، نشستن زیاد برای سلامت کمر خوب نیست. بهتر اســت بعد از هر نیم ساعت برخیزید و حدود ۲ دقیقه راه بروید.

این عادت ها را کنار بگذارید تا دچار کمردرد نشوید

مسلما طولانی مدت نشستن برای سلامتی بسیار ضرر دارد و باعث ایجاد کمر درد میشود

 

حمل کیف سنگین

برخی افراد عادت دارند تمام وسایل زندگی خود را توی کیف شان جای دهند. حمل کیف سنگین سبب نامتوازن شدن شانه ها و افزایش فشار بر روی ستون فقرات شده و دردهای شدیدی را ایجاد مي کند.وزن کیف یا پاکتی که حمل مي کنید نباید بیش از 10 درصد وزن بدنتان باشد. در صورت ضرورت وسایل را بین دو پاکت تقسیم کنید تا فشار وارد شده بر دو طرف بدن یکسان باشد.

 

عشق ورزیدن به کفش های پاشنه بلند

کفش پاشنه بلند باعث آسیب و فشار ستون فقرات مي شود. البته کفش هایی هم که کفشان کاملا صاف اســت نیز باعث کمردرد مي شوند، زیرا توزیع یکسان وزن بدن نیز به عضلات کمر فشار تحميل مي کند.

 

بهتر اســت از مد روز چشم پوشی کنید و به فکر سلامتی تان باشید. کفش های پاشنه بلند برای کار یا رفت و آمد های طولانی اصلا مناسب نیستند. 80 درصد دردهای کمر در زنان به علت اســتفاده از کفش نامناسب اســت. لطفا به فکر خرید یک کفش مناسب باشید.

 

تماشای بیش از حد تلویزیون

افرادی که بیش از 15 ساعت در هفته به تماشای تلویزیون مي نشینند، سه برابر بیش از سایرین در معرض ابتلا به کمردرد هستند.بهتر اســت تماشای برنامه های تلویزیونی را محدود کرده و به جای آن پیاده روی های روزانه را افزایش دهید.درست اســت دراز و نشست باعث تقویت عضلات شکمي و سوزاندن چربی مي شود، اما بهتر اســت به خودتان سخت گیرید.

این عادت ها را کنار بگذارید تا دچار کمردرد نشوید

بیش از حد صرف تماشای فیلم نکنید

 

کینه ای بودن

طبق بررسی ها، تمرین بخشندگی و گذشت، کنترل خشم و افسردگی دردهای بدن از جمله کمردرد را تسکین مي دهد. بخشش سبب افزایش شادی و اميد شده و سلامت جسم تان را تضمين مي کند.

 

ورزش نکردن

اگر فعالیت فیزیکی نداشته باشید به احتمال بیشتری دچار کمردرد خواهید شد. ستون فقرات به حمایت ماهیچه‌های قوی شکم و پشت نیاز دارد. بلند کردن وزنه مي‌تواند در این زمينه کمک‌کننده باشد. فعالیت‌های روزانه مانند بالا رفتن از پله‌ها و حمل وسایل یا خرید کردن،

 

انجام ورزش‌های سبکی مثل پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و شنا هم به همان اندازه مفید اســت و به محافظت از دیسک‌های بین اســتخوان‌های ستون فقرات کمک مي‌کند. سعی کنید انجام این کار‌ها را به صورت عادت‌های روزانه درآورید. به خاطر داشته باشید که زیاده‌روی در هر کاری زیان‌آور اســت.

 

اگر دچار کمردرد هستید، سریع تر به فکر درمان باشید. بررسی ها نشان مي دهد که 40 درصد افرادی که درمان را به تأخیر انداختند پس از درمان نتوانسته اند مانند گذشته فعال باشند.ورزش به خصوص پیاده روی مکرر و منظم مانع این مشکل اســت و یا حتی مي تواند نوعی درمان محسوب شود. ورزش دادن ماهیچه های همسترینگ و باسن نیز از راه های درمان و یا جلوگیری دردهای کمر هستند.

 

اســترس

اســترس های حاد و طولانی مدت نیز مسبب بروز کمردرد اســت. زمانی که تحت فشار عصبی قرار مي گیرید، تمام بدنتان از جمله گردن و کمر نیز تحت فشار قرار مي گیرند. این فشارها، انقباض عضلات و دردهای شدید را سبب مي شوند.

 

اینکه متوجه باشید ریشه دردتان اســترس اســت، کمک بسیار زیادی به رفع سریع تر آن خواهد کرد. گهگاهی در یک مسیر آرام قدم بزنید، با دوست و یا شریک زندگی تان سرگرم شوید و به خنده بنشینید، کتاب بخوانید، ورزش کنید و یا هر راهی که فکر مي کنید آرامتان مي کند را پیش بگیرید تا علاوه بر روح، جسمتان نیز آرام بگیرد.

این عادت ها را کنار بگذارید تا دچار کمردرد نشوید

آرامش داشتن درمان همه درد هاست

 

حرکات شدید ورزشی

برای مثال انجام زیاد حرکت دراز و نشست ممکن اســت سبب افزایش فشار بر عضلات کمر و دردهای کمری شود. گاهی دیده شده به دلیل انجام زیاد این حرکت، ستون فقرات به شکل حرف C درآمده و خم شده اســت.

 

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن خطر ابتلا به کمردرد را تا سه برابر افزایش مي‌دهد. سیگار با محدود کردن جریان خون در قسمت‌های مختلف بدن ازجمله ستون فقرات، شرایط را برای شکسته شدن سریع‌تر دیسک‌های بین اســتخوان‌ها فراهم مي‌کند. سیگار کشیدن همچنین اســتخوان‌ها را تضعیف مي‌کند و پوکی اســتخوان به همراه مي‌آورد. حتی سرفه ناشی از کشیدن سیگار هم مي‌تواند عامل بروز کمردرد باشد.

 

پرخوری

پرخوری و اضافه‌وزن ناشی از آن به اســتخوان‌ها و ماهیچه‌های کمر آسیب مي‌رساند به ویژه اگر افزایش وزن سریع باشد. سعی کنید وعده‌ها و ميان‌وعده‌هایی مصرف کنید که با کالری کمتر، احساس سیری بیشتری به شما بدهد. حمل کیف‌های سنگین وزن‌های زیاد کشش بیش از حدی به کمر وارد و ماهیچه‌هایی را که برای تقویت ستون مهره‌ها ضروری هستند خسته مي‌کند.

این عادت ها را کنار بگذارید تا دچار کمردرد نشوید

تاریخ نشان داده که همه چی در حد تعادل باشد خوب است پرخوری ممنوع

 

این شرایط به کودکانی که کیف‌های سنگینی حمل مي‌کنند، آسیب مي‌رساند. کیف یا کوله فرزند شما نباید وزنی بیشتر از ۲۰ درصد وزنش را داشته باشد. حمل کیف روی یک شانه نیز مي‌تواند باعث کشیدگی نامناسب و کمر درد شود.

 

سوار شدن روی دوچرخه نامناسب

به اندازه و تنظیمات دوچرخه‌تان دقت کنید. دوچرخه‌ای که بسیار بزرگ باشد باعث مي‌شود شما بدنتان را زیاد بکشید. این شرایط بروز درد در قسمت پایین کمر را به دنبال خواهد داشت.

 

رانندگی طولانی مدت

قوز کردن باعث انقباض عضلات قفسه ی سینه شده و دردهای شانه، گردن و کمر را به دنبال مي آورد. این مشکل اغلب زمانی اتفاق مي افتد که پشت فرمان خودرو و در حال رانندگی هستیم. برای رفع این دردها، با زاویه 90 درجه بر روی صندلی ماشین بنشینید تا کمتر مجبور به قوز کردن و کشش عضلاتتان باشید.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا