پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • ایلان ماسک مغز متفکر ایده های ناب و بزرگ در جهان

  مجموعه : افراد موفق

  ایلان ماسک مغز متفکر ایده های ناب و بزرگ در جهان

  ایلان ماسک مغز متفکر ایده های ناب و بزرگ در جهان

  ایلان ماسک بعنوان یکی از موفق ترین افراد جهان در زمینه تکنولوژی و فناوری، همیشه ایده های بزرگی در ذهن داشته است،آخرین نظریه جنجالی وی نیز مهاجرت انسان ها و اسکان آنان در سیاره مریخ بوده است!«ایلان ماسک» مهندسی کانادایی – آفریقایی متولد آفریقای جنوبی است. فرزند مدلی کانادایی و مهندسی آفریقایی که از دوازده سالگی برای کامپیوتر کدنویسی می کرد.

   

  او مدرک کارشناسی فیزیکش را از دانشکده علوم دانشگاه پنسیلوانیا و کارشناسی دیگری هم در زمینه اقتصاد از «مدرسه وارتون» وابسته به همان دانشگاه گرفت. سپس در سال 1995 در مقطع دکترای فیزیک کاربردی «دانشگاه استنفورد» ثبت نام کرد اما کمی بعد دانشگاه را رها کرد تا روی کسب و کار خودش در زمینه انرژی های تجدیدپذیر و فضا تمرکز کند و این تازه آغاز ماجراجویی ماسک در دنیای تکنولوژی بــود.

   

  به گزارش نیک شو ایلان ماسک در طول سال های نخست کاری اش چند شرکت موفق کوچک راه اندازی کرد که «زیپ 2» (Zip2) یکی از آنها بود. «زیپ 2» یک شرکت نرم افزاری بود که «ایلان» همراه با برادرش، «کیمبال ماسک» راه انداخت؛ شرکتی که یک راهنمای شهری ویژه صنعت انتشار روزنامه به بازار عرضه کرد.در سال 1999 شرکت «کامپک» (Compaq)، «زیپ 2» را با قیمت 307 میلیون دلار خرید که از این رقم 22 میلیون دلار به «ایلان ماسک» رســید.

   

  پس از فروش «زیپ 2» ایلان ماسک، «X.com» را راه انداخت که قرار بود یک سرویس دهنده مالی باشد و راه حلی برای پرداخت میلی ایجاد کند. X.com، پس از مدتی کوتاه با شرکت «کانفینیتی» (Confinity) ترکیب شد و شرکت تازه ای پدید آمد که اکنون با نام «پی پل» شناخته می شود. «پی پل» به موفقیتی عظیم تبدیل شد و در سال 2002 به eBay فروخته شد. «ایلان ماسک» از این معامله چیزی حدود 165 میلیون دلار درآمد کسب کــرد.

  ایلان ماسک مغز متفکر ایده های ناب و بزرگ در جهان

  ایلان ماسک با استفاده از پولی که از فروش «پی پل» به دست آورد، وارد باشگاه میلیونرها شد و در سال 2002 شرکت دیگری به نام «اسپیش مایکس» را در حوزه صنایع فضایی راه انداخت اما موفقت «اسپیس ایکس» راحت به دست نیامد. شش سال پس از راه اندازی «اسپیس ایکس» و پس از سه آزمایش منجر به شکست در پرتاب موشک، آینده کسب و کار «ایلان ماسک» چندان روشن به نظر نمی رسید. سرمایه او به 75 میلیون دلار کاهش پیدا کرده بود که هر چند برای راه اندازی استارت آپ های زیادی کافی بود اما برای ادامه کار «اسپیس ایکس» کفاف نمــی داد.

   

  با توجه به این که ساخت هر کدام از موشک های «اسپیس ایکس» 90 میلیون دلار هزینه داشت، یک شکست دیگر در پرتاب موشک می توانست به معنای پایان کار «اسپیس ایکس» و بلندپروازی های «ایلان ماسک» باشد.همچنین بعد از راه انداختن «اسپیس ایکس» ماسک به «تسلا» پیوست و نقش مهمی در جذب سرمایه اولیه برای این شرکت بازی کــرد.

   

  طی سال های 2004 تا 2008 تسلا به رشد ادامه داد و نخستین اتومبیل خود را با نام «روداستر» (Roadster) توسعه داد. تسلا کارخانه تولید خود را در شهر «فرمونت» (Fermont) کالیفرنیا و در فضایی که سابق بر آن به «تویوتا» و «جنرال موتورز» تعلق داشت راه انداخت. این کارخانه با نام «Nummi» شناخته می شود و خط تولید آن در مجموع به چیزی بیش از 2.5 کیلومتر مــی رسد.

   

  تسلا و رودستر

  در سال 2008 ایلان ماسک مدیرعامل و طراح محصول شرکت تسلا شد و تا امروز این سمت ها را در اختیار دارد. در همان سال «تسلا» نخستین اتومبیلش را که همان «روداستر» بود، معرفی کرد. این خودرو نقدهای مثبتی از طرف رسانه ها دریافت کرد و مشخصات فنی آن نشان می داد تسلا به همان اندازه که به طراحی خودرو اهمیت داده، کیفیت را هم در نظر گرفته است. به گفته مدیران تسلا، «روداستر» ظرف 3.9 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت می رسید و در 150 هزار کیلومتر اول رانندگی به جز تعویض لاستیک، نیاز به تعمیر و نگهداری خاصی نداشــت.

  ایلان ماسک مغز متفکر ایده های ناب و بزرگ در جهان

  اما سال 2008 برای «تسلا» هم سال سختی بود. «رودستر» به عنوان نخستین خودروی الکتریکی تسلا و با وجود نظرهای مثبتی که جلب کرده بود، آنچنان که باید موفق از آب در نیامده بود و به دلایل فنی متعدد، شرکت متحمل هزینه های فراخوان محصول می شد. از همه اینها گذشته، آن زمان زندگی شخصی ایلان ماسک هم دستخوش مسئله جدایی تلخ او از نخستین همسر و مادر پنج فرزندش بود اما روزهای خوش گذشته قرار بود بار دیگر برای ماسک میانسال تکرار شــوند.

   

  طلوع موفقیت

  چهارمین آزمایش پرتاب موشک «اسپیس ایکس» در سپتامبر 2008 (تابستان 1387) موفقیت آمیز بود. نتیجه این پرتاب موفقیت آمیز، انعقاد چندین قرارداد میلیون دلاری با ناسا برای حمل بار به ایستگاه فضایی بین المللی بود. در سال 2015 شرکت «اسپیس ایکس»، 12 میلیارد دلار ارزش گذاری شد و توانست موشک پیشرفته تری به نام «فالکون 9» را به شکل موفقیت آمیزی روانه فضا کــند.

  ایلان ماسک مغز متفکر ایده های ناب و بزرگ در جهان

  همچنین به گزارش «بلومبرگ»، «تسلا موتورز» هم در سال 2012 در آستانه ورشکستگی قرار داشت اما این شرکت هم توانست مسیر دشوارش را ادامه دهد و بار دیگر اعتماد عموم را جلب کند به طوری که تا پیش از پایان سال 2016 تعداد پیش خریدهای «مدل 3» (سومین خودروی الکتریکی تسلا که سال 2017 به بازار خواهد آمد)، از مرز 300 هزار دستگاه گــذشت.

   

  ایلان ماسک سال به سال

  25 تا 30 سالگی

  – به اتفاق برادرش Zip2 را با قرض کردن 28 هزار دلار از پدر تاسیس کردند. Zip2 به شرکت «کام پک» فروخته شد و 22 میلیون دلار به ایشان رسید. او با این پول «X.com» را تاسیس کرد که سرویسی برای پرداخت اینترنتی بــود.
  – از ترکیب «X.com» با رقبا، شرکت «Paypal» به وجود آمــد.
  – ازدواج با نویسنده کانادایی، «جاستین وینسون» و همزمان خلع غیابی از سمت مدیرعاملی پــی پل.
  – ایده پردازی برای طراحی یک «سفر فضایی به مریخ و تلاشی ناکام برای خرید موشک از روسیــه

   

  31 تا 35 سالگی

  – دریافت 165 میلیون دلار از بابت فــروش Paypal به «Ebay»
  – تاسیس «Space X» و برنامه ریزی برای توسعه سریع فناوری فضایی خصوصــی
  – سرمایه گذاری در تسلا و فروش اولین خودروهای این شرکت ظرف یکی دو ســال

   

  35 تا 40 سالگی

  – پیروزی Space X در مناقصه های ناسا و رشد سریع این شرکت در عرصه فضــایی
  – سرمایه گذاری در سولارسیتــی
  – رونمایی از مدل های جدید تسلا و افزایش محبوبیت این شــرکت

   

  41 تا 45 سالگی

  – اتصال کپسول «دراگون» اسپیس ایکس به ایستگاه فضــایی
  – ساخت اولین گیگافکــتوری
  – انتشار ایده هایپرلــوپ
  – معرفی شبکه گسترده ای از شارژهای خــودرو
  – معرفی باتری های نوری جدید سولارســیتی
  – ادغام سولارسیتی در تســلا
  – معرفی طرح بلندپروازنه ماسک برای فتح مــریخ

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است

  نظرتان را بنویسید

 • مطالب پربازدید
 •