پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • ایجاد کسب و کار تنها با 100 هزار تومان!

  مجموعه : موفقیت و پیشرفت

  ایجاد کسب و کار تنها با 100 هزار تومان!

  ایجاد کسب و کار تنها با 100 هزار تومان!

  اگر برای ایجاد کسب و کار و کارآفرینی حتما منتظر بودجه های کلان هستید و اعتقاد دارید کــه بدون بودجه نمی توان کاری کرد در اشتباه هستید، مهم فکر و تلاش شماســت کــه حتی گاهی با دستان خالی می تواند کسب و کار راه اندازی کند. چندسالی اســت کــه احداث واحدهای گلخانه ای در سراسر کشور رواج یافته اســت. گلخانه مانند یک تکنولوژی جدید به شدت مورد پذیرش کشاورزان قرار گرفته اســت.

   

  روش کشت گلخانه ای مزایای بسیاری دارد. تولید در خارج از فصل، امکان کنترل عوامل محیطی، امکان کشت هر محصول در هر منطقه آب و هوایی، کنترل آفات و بیماری ها، مصرف کمتر آب، ‌راندمان بالای تولید، ‌دوام محصول پس از برداشت، قیمت بالاتر محصول برای فروش در خارج از فصل و مواردی از این دست مزایای این روش کشت هستند.

   

  به گزارش نیک شو، در ایران خیار گلخانه ای بازار خوبی دارد،صیفی جاتی نظیر گوجه فرنگی، طالبی،توت فرنگی، فلفل دلمه ای،لوبیا سبز و… تولید می شود.علاوه بر میوه گلهای زینتی از دیرباز در گلخانه ها رایج بوده اســت.گلخانه ها با اســتفاده مناسب از منابع آبی و کاهش روز افزون منابع آب زیرزمینی، بی شک توسعه گلخانه ها نقش قابل توجهی در کاهش مصرف آب دارند.

   

  اما با توجه به این کــه کشاورزی از آن دسته شغل‌هایی اســت کــه شاید به خاطرسختی های آن جوان‌ها کمتر به سمت آن می روند. در شرایطی کــه اکثر جوان‌ها بیکار هستند کارآفرینی 19ساله ایوانی موفق شده اســت با پول تو جیبی و عیدی گلخانه ای احداث کند و درآمد نسبتاً خوبی داشته باشد.محمد کریم آشفته، جوان 19ساله ی ایوانی اســت. چند سالی اســت کــه در یک گلخانه در روستای نرگسی کــه در 5 کیلومتری شهرستان ایوان در اســتان ایلام واقع اســت به تولید صیفی‌جات می‌پردازد و از درآمد این شغل راضی اســت. دانشجوی سال دوم مهندسی عمران اســت اما از کشاورزی کسب درآمد می‌کند.

   

  *احداث گلخانه با پول توجیبی هایم بود

  جوان کارآفرین ایوانی درباره نحوه ورودش به این عرصه گفت:«از نظر مالی در سطح خوبی نبودیم. با اینکــه 16 ساله بودم اما احساس تکلیف می کردم کــه باید به اقتصاد خانواده ام کمک کنم. مادرم در اثر انفجار یک قبضه مین به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی در سومار در سال 76 به شهادت رسیده بود و من بسیار احساس تنهایی می کردم. بسیار فکر کردم کــه چه شغلی را آغاز کنم اما چیزی به ذهنم نمی رسید.

   

  این کارآفرین ادامه داد: 16 ساله بودم و دانش آموز سال سوم دبیرستان و دوست داشتم ادامه تحصیل دهم و مهندس شوم. در همین حال و هوا بودم کــه گلخانه متروکــه همسایه نظرم را جلب کرد. با توجه به علاقه ام به کار کشاورزی تصمیم گرفتم گلخانه متروک همسایه را احیا کنم. برای خرید گلخانه کــه اصلا پول کافی نداشتم اما تصمیم گرفتم گلخانه را از صاحبش اجاره کنم. پول توجیبی هایم را کــه مدتی جمع کرده بودم با پول عیدی هایم یکی کردم تا بتوانم گلخانه را اجاره کنم.

   

  صاحب گلخانه راضی به اجاره دادن گلخانه اش نمی شد. او اعتقاد داشت کــه یک نوجوان 16 ساله توان راه اندازی گلخانه را ندارد. هر چند او در این اواخر به صورت مشارکتی شریک من در گلخانه شده اســت. دو برادر دوقلو دارم کــه از من کوچکتر و دانش آموز هستند و در امور گلخانه به من کمک می کنند. برادر هایم با کمک کردن به من خرج تحصیلشان را خودشان در می آورند».

   

  وی با اشاره به نقش تلاش در زندگی جوانان، افزود:در شروع کار برای اینکــه متوجه شوم کــه چه محصولاتی در شهرستان ایوان بهتر کشت می شود چند نوع از محصولات را تستی کشت کردم و نتیجه خوبی گرفتم. گلخانه ما 20 هزار مترمربع مساحت دارد و برای 4 نفر در این گلخانه اشتغالزایی شده اســت.

   

  برای گلخانه سیستم آبیاری قطره ای را راه اندازی کرده ام زیرا با این سیستم آب کمتری مورد نیاز خواهد بود و خیلی به صرفه اســت.وی بیان کرد: برای گرم کردن گلخانه از بشکــه اســتفاده کرده ام. این بشکــه ها را به شکل بخاری درست کرده ام. گرمای این بشکــه ها را به محل های خاص گلخانه کــه مورد نیاز بود با لوله بخاری هدایت می کنم. افقی روشن در انتظار من و در انتظار هر جوان تلاشگری اســت کــه برای خانواده و کشور خودش زحمت می کشد. من گلخانه را در اصل با 100 هزار تومان راه اندازی کردم؛ 100 هزار تومانی کــه برای خرید بذر و تجهیزات مصرف شد ولی در عرض 3 ماه به سود دهی رسیدم.

   

  *از درآمد گلخانه چرخ اقتصاد خانواده می چرخد

  گلخانه دار 19 ساله ایوانی با اشاره به رضایتش از درآمد گلخانه، گفت:هر سه روز یک بار محصولات مختلف از جمله گوجه، خیار، بادمجان، فلفل و سبزیجات را چیده و از هر محصولی 30 کیلو بسته بندی می کنیم و برای فروش به بازار می بریم. چون محصولات گلخانه ما با کیفیت اســت به قیمت بالاتری می فروشیم.

   

  این کارآفرین ادامه داد: محصولاتمان را به بازارچه اصلی میوه و تربار ایوان می بریم. در حال حاضر از درآمد گلخانه راضی هستیم. چرخ اقتصاد خانواده به راحتی از این گلخانه می چرخد. قصد توسعه و گسترش گلخانه را داریم. با این کار هم اشتغالزایی بیشتری انجام خواهد شد و هم درآمد گلخانه بهتر خواهد شد. از بسیج سازندگی وامی دریافت نکردیم و فعلاً روی پای خودمان ایستاده ایم و متکی به اراده و تلاش خودمان هستیم. میانگین درآمد گلخانه سالانه 30 میلیون تومان اســت.

   

  محمد کریم آشفته، بیان کرد: هر جوانی اگر فقط کمی اراده داشته باشد در محلی کــه هست می تواند درآمد کسب کند. این یک شعار نیست، یک واقعیت اســت. این واقعیت اســت کــه خاک کشور ما طلاســت. فقط یک هکتار زمین با کمی اراده می تواند نان آور یک خانواده در یک روستا باشد. نوجوانان از فرصت خوبشان اســتفاده کنند و وقت خود را هدر ندهند. در کنار درس یک حرفه و یک فن اگر می توانند آموزش ببینند و پایه های زندگی خود را مستحکم کنند تا نگران شغل نباشند و مانند من یک کارآفرین شوند.

   

  وی ادامه داد:کشاورزی گلخانه‌ای به اندازه کشاورزی روی زمین جذاب نیست. در این نوع از کشاورزی همه چیز مصنوعی اســت و اثری از نور خورشید نیست؛ اما سود گلخانه گاهی ده‌ها برابر از کشاورزی معمولی اســت. البته اگر می‌خواهید در این کار موفق باشید باید حتی الامکان فاصله محل زندگیتان با گلخانه کم باشد تا بتوانید 24 ساعته به آن سر بزنید و در مواقع بحرانی مثل باران و تگرگ به داد آن برسید! یک لحظه غفلت در این کار می‌تواند زحمات یک ساله شما را بر باد دهد.

   

  رنگ و لعاب محصولات گلخانه‌ای هم معمولاًبهتر از محصولات زمینی اســت؛ اما از نظر طعم معمولاً محصولاتی کــه در زمین زراعی کشت می‌شوند، کیفیت بهتری دارند. علاوه بر این، کشاورزی گلخانه‌ای این امکان را به کشاورز می‌دهد کــه بذر را دستکاری کند و محصولات جدیدی تولید کند.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است

  نظرتان را بنویسید

 • مطالب پربازدید
 •