پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • اگر ایرانی نیستید، بروید بیرون ، منظور شادمهر چه بود؟

  مجموعه : دنیای سینما و موسیقی

  اگر ایرانی نیستید، بروید بیرون ، منظور شادمهر چه بود؟

  اگر ایرانی نیستید، بروید بیرون ، منظور شادمهر چه بود؟

  اخبار جنجالی که در شبکه های اجتماعی ترند شد ، حواشی کنسرت شادمهر بود ، خواننده ای تا حالا بدون هیچ حاشیه ای کار کرده و به همین دلیل هم از نظر شخصیت و اخلاق مورد تحسین همه بود اما به یکباره حرفی زد که منجر به واکنش های زیادی شد. شماری از شرکت‌کنندگان افغان کنسرت شادمهر عقیلی، آوازخوان ایرانی در واشنگتن پایتخت آمریکا شکایت کرده‌اند که شادمهر در جریان کنسرتش گفته “اگر ایرانی نیستید، بروید بیرون”.

   

  این اظهارات شادمهر به سرعت در میان کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی پخش شد و شماری از آنها که از علاقمندان شادمهر هستند به انتقاد از او پرداختند. اما شادمهر عقیلی در واکنش به این انتقادها گفته است که خطاب او تنها به یکی از حاضران در کنسرت بوده که به گفته او، به اجرای آهنگ “ای ایران” اعتراض داشته است.

   

  زینب آوین، گزارشگر که در این کنسرت با همسرش شرکت داشته، گفت: “ما در صف چهارم نشسته بودیم شادمهر پس از پایان آهنگ مشهور “ای ایران” در میکروفون بلند گفت که اگر ایرانی نیستید، برید بیرون. من به شوهرم نگاه کردم که مشغول موبایلش بود و گفتم شنیدی چه گفت؟ گفت نه من متوجه نشدم، گفتم فکر کنم گفت اگر ایرانی نیستید، بروید بیرون. شوهرم گفت نه امکان نداره چنین چیزی گفته باشه.”

   

  زینب گفت ابتدا او فکر کرد ممکن است اشتباه شنیده باشد اما به زودی متوجه شد که یک خانم، با شوهرش، خواهرش و پسرش از صف جلو کنسرت را ترک کردند و بعدا هم در شبکه‌های اجتماعی شکایت دیگر شرکت‌کنندگان افغان و ایرانی را دیده و مطمین شده که شادمهر همین جمله را گفته “اگر ایرانی نیستید، بروید بیرون.”

   

  شادمهر در پیام فیسبوکی به این انتقادها پاسخ داده و نوشته که او تنها خطاب به خانمی که “به من گفت حق ندارم آهنگ ای ایران را اجرا کنم، گفتم که اگر مایل نیستید، سالن را ترک کنید.”

   

  شادمهر نوشته: “من ناراحت از این برخورد که آن را نوعی بی‌احترامی دیدم، تنها به این شخص خاص گفتم اگر مایل نیستید گوش کنید، سالن را ترک کنید. مخاطب من تنها این شخص خاص بود که میان اجرا به من اعتراض کرد. نه مخاطب من همه سالن بودند و نه خاستگاه من نوعی نگاه حذفی نسبت به کسانی است که ایرانی نیستند.”

  اگر ایرانی نیستید، بروید بیرون ، منظور شادمهر چه بود؟

  “ای ایران” نام یکی از مشهورترین سرودهای میهنی و ملی‌گرایانه ساخته روح‌الله خالقی است که به سرود ملی غیررسمی ایرانیان هم معروف است.

   

  شادمهر نوشته: “هدف از اجرای این سرود، همدردی با هموطنانم که در شرایط سخت اقتصادی و اجتماعی کنونی باید زندگی‌شان را بگذرانند است و من در این شرایط از مخاطبم انتظار همدلی و همدردی با ترانه‌ای داشتم که تبدیل به ترانه همدلی با مشکلات ایرانیان شده است.”

   

  فوزی افشار، خواهر خانم افغانی که شادمهر در مورد صحبت او نوشته، به بی‌بی‌سی گفت که او هم در کنار خواهرش در صف اول کنسرت بوده. خانم افشار گفت: “وقتی آهنگ ای ایران پایان یافت، خواهرم با ذوق صدا زد که شادمهر علاقمندان افغان هم داری اینجا و بلافاصله شادمهر بلند در میکروفون پاسخ داد که اگر ایرانی نیستید، بروید بیرون.”

   

  به همین دلیل خانم افشار و خواهرش این کنسرت را ترک می‌کنند.

   

  با وجود توضیح شادمهر ، کاربران افغان همچنان به انتقادهایشان از شادمهر ادامه داده و شماری از آنها خواهان عذرخواهی او از افغان‌ها شده‌اند.

   

  شادمهر نوشته: “تعلقات زبانی و فرهنگی‌مان هم ما را با هموطنان افغانستانی و تاجیکستانی، هم‎زبان و هم‌فرهنگ و همدل می‌کند.”

  اگر ایرانی نیستید، بروید بیرون ، منظور شادمهر چه بود؟

  عقیلی با آهنگ‌های همچون حس خوبیه، انتخاب، آغوش و محل در افغانستان شهرت دارد

   

  زینب می‌گوید در جریان کنسرت شادمهر که در شب ۳۰ نوامبر در واشنگتن دی‌سی برگزار شد، حدود هزار نفر شرکت داشتند که شمار زیاد افغان‌ها و دیگر غیرایرانی‌ها شرکت داشتند و در جریان آهنگ “ای ایران” افغان‌ها مثل ایرانی‌ها به پا خواستند و همراهی کردند.

   

  می‌گوید او و شوهرش ۳۵۰ دلار برای دو بلیط پرداخته بودند. شماری از کاربران افغان و ایرانی در شبکه‌های اجتماعی واکنش نشان داده و شماری هم او را به “نژادپرستی” متهم کرده‌اند.

   

  نیلوفر ایوبی، یک کاربر توییتر و از علاقمندان شادمهر در افغانستان نوشته: “دیگر نمی‌خواهم آهنگ‌های شادمهر را گوش بدهم. ناامیدم کرد.”

  اگر ایرانی نیستید، بروید بیرون ، منظور شادمهر چه بود؟

  یک کاربر ایرانی نوشته: “از شادمهر بت ساخته بودم. امشب این بت شکست. حداقلی کاری که میتونی بکنی اینه که از برادرای افغانمون معذرت بخواهی آقای شادمهر عقیلی.”

   

  موسیقی ایران به دلیل زبان فارسی همیشه شنوندگان و علاقمندان بی‌شماری در افغانستان دارد و آوازخوانانی چون شادمهر عقیلی محبوبیت زیادی در میان نسل جدید افغانستان دارند.

   

  عقیلی با آهنگ‌هایی همچون حس خوبیه، انتخاب، آغوش و محل در افغانستان شهرت دارد.

   

  فارغ از همه ماجرایی که پیش آمده ، جواب شادمهر آن طور که به نظر می آید قانع کننده نیست ، شادمهر می گوید : گفتم که اگر مایل نیستید، سالن را ترک کنید. اما در اصل او این حرف را نزده و گفته : اگر ایرانی نیستید بروید بیرون! این دو حرف واقعا با هم تفاوت دارند ، شادمهر خواننده محبوبی است و با این کار طرفداران افغان را از دست می دهد و از طرف مخاطبین در ایران هم با انتقاد روبرو شده ، گرچه بسیاری از ایرانیان برایشان مهم نیست که افغان ها طرفدار شادمهر هستند یا نه و یک افغانی در حدی نیست که از شادمهر انتقاد کند و چه بهتر که طرفدار وی نباشد ، حرف تلخی است اما نظر بسیاری از مردم در ایران این حرف را ثابت می کند.

   

   

  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •