جامعه شناسی,روان شناسی

چرا انسان هایی که هوش بالایی دارند درصد شادی شان کمتری است؟

چرا انسان هایی که هوش بالایی دارند درصد شادی شان کمتری است؟

چرا انسان هایی که هوش بالایی دارند درصد شادی شان کمتری است؟

اینکه آدم باهوش و خلاقی باشیم واقعا خوب و جذاب است، اما هر چیزی سختی های خودش را هم دارد. انسان های باهوش و نابغه سطح درک بالایی دارند و دائم در حال تجزیه و تحلیل اطراف و احساسات شان هستند. ضریب هوشی آلبرت اینشتین 170، آقای هاوکینگ 160 و ستاره سینما، ناتالی پورتمن 140 است. به نظر می‌رسد که انسان های باهوش مشکلی ندارند و واقعا شاد هستند. اما اینطور که پیداست این موضوع صحت ندارد و آدمهای بینهایت باهوش ندرتا شاد هستند. واقعا چرا؟

 

انسان های باهوش، مسائل را بیش از حد آنالیز می‌کنند

انسان های باهوش مدام در حال تجزیه و تحلیل اتفاق‌های زندگی‌شان هستند. این کار به مرور زمان آنها را خسته و فرسوده می‌کند زیرا یافته‌های آنها اغلب پر از ترس و ناامیدی است و همین موجب می‌شود چالش‌های اساسی در ذهن‌شان سربرآورد. در صورتی که شما هم چنین هستید می بایست بیاموزید چطور اشتباهات خود را بپذیرید و باور کنید که حق دارید مرتکب اشتباه شوید، آنها را بشناسید و اجازه دهید دیگران هم اشتباه بکنند.

 

آنها، از خودشان و دیگران بیش از حد توقع دارند

اشخاص باهوش دقیقا می‌دانند چه می‌خواهند. آنها اغلب ایده آلیستی به دنیا نگاه می‌کنند و برای‌شان سخت است که از انتظارات و رویاهای‌ خود دست بکشند. این طرز فکر مانع رضایت آنها از زندگی و احساس شادی‌شان می‌شود و واقعیتی که در دنیای اطراف‌شان وجود دارد اغلب ناامیدشان می‌کند.

 

آدم های باهوش، روابط گرم و صمیمانه ندارند

همه دوست دارند روابط گرم و دوستانه داشته باشند اما برای اشخاص باهوش سخت است که گپ و گفت‌های گرم و صمیمانه داشته باشند زیرا اغلب دیگران آنها را خوب درک نمی‌کنند. آنها دوست دارند در مورد چیزهای مهم و معنی دار صحبت کنند و به ندرت موضوعات مورد علاقه‌ی آنها مورد قبول دیگران است. طبق نظر دانشمندان، برای انسان های باهوش، برقراری روابط اجتماعی خوب، تحربه‌ای بسیار دردناک و سرشار از حس تنهایی است!

 

سعی کنید اطرافیان خود را بررسی کنید و آنهایی را که انرژی شما را می‌گیرند و حس بد به شما می‌دهند رها کنید. راههایی پیدا کنید که با اشخاص جدید آشنا شوید، اشخاصی که همراهی‌تان کنند و به شما انگیزه بدهند. اقوام و دوستانی را که واقعا دوست‌تان دارند قدر بدانید؛ این بهترین راه رها شدن از حس ناشادی و ناامیدی است.

 

آنها اغلب مشکلات روانی دارند

بسیاری از پژوهش‌های علمی تائید کرده‌اند که انسان های باهوش اغلب از اختلالات روانی رنج می‌برند. دانشمندان نتوانسته‌اند در این مورد ارتباط مستقیمی پیدا کنند اما واقعیت بر سر جای خود باقیست. عادت به مدام تجزیه و تحلیل کردن امور منجر به اندیشه‌های عمیق نسبت به زندگی، مرگ و موجودیت می‌شود. همه‌ی اینها در بیشتر موارد موجب افسردگی می‌شوند.

 

راه حل؟ بیشتر به دیگران کمک کنید، حتی به غریبه‌ها! تحقیقات نشان می‌دهد آنهایی که به دیگران کمک می‌کنند و حامی آنها هستند، در درون خود هماهنگی و هارمونی احساس می‌کنند که در آنهایی که دیگران را نادیده می‌گیرند وجود ندارد. ضمنا این کار یک بهانه‌ی عالی برای فرار از تجزیه و تحلیل‌های مداوم و خسته کننده و رها شدن از افکار پریشان کننده است.

 

باهوش ها به دنبال برآورده کردن توقعات زیاد دیگران هستند

موفقیت‌های آکادمیک اشخاص باهوش موجب می‌شود همه از آنها انتظار داشته باشند همیشه موفق و موفق‌تر باشند. چنین فشاری گاهی واقعا غیر قابل تحمل می‌شود، مخصوصا برای بچه‌های با استعدادی که از همان دوران کودکی تحت فشارهای آموزشی سنگین از کودکی کردن محروم می‌شوند. اضطراب ناشی از مدام تحت نظر بودن و چگونه در نظر دیگران جلوه کردن مانع زندگی شاد و آسوده می‌شود.

 

انسان های باهوش به ندرت تصمیم‌های منطقی می‌گیرند

چرا انسان هایی که هوش بالایی دارند درصد شادی شان کمتری است؟

طبق تحقیقات انجام شده اشخاص باهوش به اندازه‌ی دیگران مرتکب اشتباه می‌شوند. آنهایی که ضریب هوشی‌شان بالاتر از حد متوسط است، بیشتر رفتارهای غیر منطقی دارند و بیشتر هم مستعد خیالپردازی و توهم‌اند؛‌ این اشخاص بیشتر به شهود درونی خود تکیه می‌کنند.

 

همیشه هم موفق نیستند

تحقیقات نشان می‌دهد 85 درصد از موفقیت‌های مالی بستگی به چیزهایی مانند شخصیت فردی و توانایی ارتباط برقرار کردن و مذاکره دارد. بررسی‌های می‌گویند آدمها اغلب با کسانی وارد تجارت می‌شوند که دوست‌شان دارند و به آنها اعتماد دارند، حتی در صورتی که محصول گران‌تری ارائه دهند. طبق گفته‌ی دانشمندان، هوش هیجانی، هوش فیزیکی و هوش اخلاقی، نقش بسیار پررنگ‌تری در موفقیت‌های مالی و تجاری دارد.

 

بیاموزید که این مهارت‌ها را در خود تقویت کنید. هوش هیجانی یعنی اینکه چقدر بلدید احساسات خود و دیگران را بفهمید. هوش اخلاقی نیز به این برمی‌گردد که چقدر متعهد هستید و می‌توانید درست را از نادرست تشخیص بدهید. هوش فیزیکی نیز یعنی اینکه چگونه از بدن خود مراقبت می‌کنید (تغذیه، ورزش، استراحت و سلامتی).

 

بیشتر دچار استرس می‌شوند

دانشمندان کانادایی به این نتیجه رسیده‌اند که اشخاصی که ضریب هوشی بالایی دارند، مشکلات عادی روزمره را عمیق‌تر دریافت می‌کنند. آنها عادت دارند در مورد اتفاقی که افتاده بارها و بارها فکر کنند که شامل افکار منفی شده و آنها را به سمت استرس مزمن پیش می‌برد. شما می بایست بیاموزید در مواجهه با مسائل به طور موقت افکار منفی خود را از کار بیندازید. این کار کمک‌تان می‌کند بعدا در آرامش، موقعیت را ارزیابی کرده و راههای بهتری برای رفع مشکل پیدا کنید.

 

بیشتر امکان دارد بیمار شوند

یک نفر هر چه باهوش‌تر باشد دیرتر می خوابد! این نتیجه‌ای است که دانشمندان به آن رسیده‌اند. چنین عادتی موجب بیماریهای قلبی می‌شود. ضمنا معلوم شده اشخاصی که ضریب هوشی بالاتری دارند بیشتر احتمال دارد که اعتیاد به الکل و سیگار پیدا کنند که دلیل آن، اضطراب زیاد است.

 

شما می بایست بیاموزید که چطور خود را آرام کنید. سعی کنید هرازگاهی به سفر بروید و استراحت را فراموش نکنید و حتی گاهی اصلا هیچ کاری نکنید! مرتبا هم ورزش کنید. حین این فعالیت‌ها، بدن شما هورمون‌های شادی و لذت را ترشح می‌کند که می‌توانند حس و حال‌تان را واقعا خوب کنند.

 

انسان های باهوش معمولاً تنهایی راحت‌ترند

اشخاص فوق العاده باهوش در زمان‌هایی که با دیگران در ارتباطند احساس ناراحتی می‌کنند. آنها واقعا درگیر رسیدن به هدف‌های‌شان هستند و برای همین امکان دارد به راحتی فرصت وقت گذراندن با دیگران را از دست بدهند. طبق نظر روانشناسان آنهایی که به صورت هدفمند با خانواده و دوستان وقت می‌گذرانند در زندگی خیلی بیشتر احساس شادی و رضایت می‌کنند. این خیلی مهم است که تجربیات و احساسات خود را با دیگران شریک شوید، چون ارتباط برقرار کردن واقعا مهم است.

 

بیشتر بدانید:

اگر این نشانه ها را دارید شما یک نابغه هستید

هوش عاطفی بالا را با این نشانه ها بشناسید

ضریب هوش خودتان را با این دو سوال تعیین کنید

افراد باهوش ذاتی این ویژگی ها را دارند

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا