پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • امکانات مخفی گوگل کروم برای حرفه ای ها

  مجموعه : آموزش اینترنت

  امکانات مخفی گوگل کروم برای حرفه ای ها

  امکانات مخفی گوگل کروم برای حرفه ای ها

  اگر به صورت حرفه ای وب گردی می کنید حتما به مرورگری حرفه ای نیز احتیاج دارید تا بتوانید تمام نیازهای شما را تامین نماید، کروم بهترین گزینه برای ایــن کار اســت که در جهان نیز بسیار پراســتفاده می بــاشد. تعداد زیادی از کاربران ایــنترنت وابستگی شدیدی به مرورگر گوگل کروم (Google Chrome) پیدا کرده‌اند و حالا بــا محبوبیت بسیار زیاد سیستم‌عامل اندروید و همگام‌سازی ایــن مرورگر در بین پلتفرم‌ها، وابستگی کاربران به ایــن مرورگر ایــنترنتی بیشتر از قبل شده اســت. اما آیا از قابلیت های مخفی مرورگر کروم خبر دارید؟

   

  اســتفاده از مرورگر گوگل کروم بسیار آسان اســت، کافیست آدرس وب‌سایت مورد نظر را وارد کرده تا بــا زدن دکمه ایــنتر، وب‌گردی در فضای مجازی را آغاز کنید. اما آیا ایــن مرورگر صرفا یک نرم‌افزار ساده‌‌ای جهت بــارگذاری سایت‌هاســت؟ قطعا در پاسخ به ایــن سوال بــاید گشت و گذاری در بین قابلیت های مخفی مرورگر کروم داشته بــاشیم. اگر میخواهید یک کاربر حرفه‌ای در مرورگر محبوب گوگل بــاشید، بــاید نحوه دسترسی به ایــن قابلیت‌ها را یاد بگیرید.

   

  مرورگر کروم بیش از آنچه فکر کنید حاوی رمز و راز‌های متعدد اســت. در حال حاضر میتوانید به بیش از 60 آدرس مخفی و 15 ابزار رفع اشکال گوگل کروم دسترسی داشته بــاشید و هر روز تعداد ایــن ابزارها بیشتر می‌شود. بــاور نمیکنید؟ کافیست عبــارت chrome://chrome-urls را در نوار آدرس کروم وارد کرده و بــا چشمان خودتان همه چیز را ببینید!

   

  قطعا اکثر ایــن صفحات و قابلیت های مخفی مرورگر کروم به درد کاربران معمولی نمیخورند، اما بــاید حتما از برخی موارد مذکور اطلاع داشته بــاشید. در ادامه بــا معرفی 10 مورد از مهمترین‌ قابلیت های مخفی مرورگر کروم همراه شما عزیزان خواهیم بود.

   

  1- صفحه معروف chrome://flags

  صفحه پرچم‌ها (Flags) که قبلا آن را بــا نام Labs میشناختیم، قطعا معروفترین صفحه داخلی و مخفی مرورگر کروم به شمار می‌رود – شاید هم جالب‌ترین! در حال حاضر حدود 120 قابلیت آزمایشی و جدید مرورگر گوگل را می‌توان در ایــن بخش فعال یا غیر فعال کرد. شایان ذکر اســت برخی از ایــن قابلیت‌های آزمایشی ممکن اســت بر روی هر دستگاهی کار نکنند و گوگل رسما اعلام کرده اســت که حتی ممکن اســت تاثیرات منفی ایــن امکانات جدید گریبــان‌گیر کاربران شود و جنبه‌های امنیتی، خصوصی و پایداری مرورگر را بر هم زند.

  امکانات مخفی گوگل کروم برای حرفه ای ها

  به گزارش نیک شو، بدلیل طولانی بودن لیست فلگ‌ها در ایــن صفحه نمیتوانیم کاربرد تمامی آنها را در ایــنجا برایتان شرح دهیم. بنابرایــن بهتره اســت به صفحه مربوطه رفته و قابلیت‌های جذاب آن را خودتان فعال کنید. پس از فعال کردن موارد مورد نظر به پایین صفحه رفته و دکمه ریستارت را بزنید.

   

  پیشــنهاد میکنیم از فعال کردن چندین فلگ به صورت همزمان خودداری کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل، براحتی بتوانید فلگ مشکل‌ساز را شناسایی نمایید. قابل ذکر اســت شاید برخی از ایــن قابلیت های مخفی مرورگر کروم پس از چند ماه توسط گوگل بنا به دلایل مختلف حذف شوند و در آپدیت‌های آینده نیز قرار نگیرند، بنابرایــن زیاد به آنها عادت نکنید!

   

  2- صفحه chrome://omnibox

  بخش تاریخچه کروم بسیار خوب طراحی شده اســت اما همیشه پاسخگوی نیاز کاربران نسبتا حرفه‌ای نیست. بله! در ایــن صفحه تمامی سایت‌هایی که به آنها مراجعه می‌کنید ثبت می‌شوند اما صفحه History ابزار کاملی جهت به یاد آوردن همه چیز نیست.راهکار گوگل در ایــنجا صفحه omnibox اســت. در ایــنجا می‌توانید به جست‌وجوی عبــارت مورد نظر در بین تمامی مواردی که در نوار آدرس وارد کرده‌اید، بپردازید. در تصویر زیر نمایی از بخش omnibar مرورگر کروم را مشاهده می‌نمایید:

  امکانات مخفی گوگل کروم برای حرفه ای ها

  عبــارت مورد نظرتان را در نوار جست‌وجو وارد کرده و دکمه inter را بزنید. هر ورودی مرتبطی که در تاریخچه مرورگر کروم وجود داشته بــاشد در ادامه نمایش داده خواهد شد. جست‌وجوهای خود در ایــن صفحه را می‌توان به خوبی بر حسب شرایط و اتفاقات مختلف شخصی‌سازی کرد.

   

  3- صفحه chrome://network-errors

  گاهی اوقات مرورگر کروم نمی‌تواند وب‌سایت خاصی را بــارگذاری کند،‌ ایــن اتفاق ممکن اســت بــارها در روز برایتان رخ دهد. اما دلیل ایــن اتفاق را از کجا بفهمیم؟ آیا اتصال ایــنترنت و وای‌فای دچار مشکل شده یا سایت مربوطه قادر به فعالیت نیست؟ شاید هم لپ‌تاپ شما ایرادی داردمتاسفانه مرورگر کروم عملکرد خوبی در بخش ایرادیابی یا همان troubleshooting ندارد. در ایــنجا تنها یک پیام کدگذاری شده و کد عددی در اختیار کاربر قرار می‌گیرد و قطعا بیشتر کاربران نمی‌دانند بــا ایــن رمز و کد‌ها چه کنند. معمولا بــاید در گوگل به دنبــال جواب بگردیم.

  امکانات مخفی گوگل کروم برای حرفه ای ها
  اما آیا می‌دانستید گوگل تمامی ایــن کدهای ارور را لیست کرده و معنی آن‌ها را در مقابل قرار داده اســت؟ به صفحه chrome://network-errors رفته و تمامی 200 موقعیتی که ممکن اســت بــا آنها مواجه شده بــاشید را بررسی کنید.

   

  4- صفحه chrome://crashes

  کمی بیشتر به مشکلات و بــاگ‌ها توجه کنیم!آیا می‌دانستید از هر کرش و بسته شدن ناگهانی مرورگر کروم تاریخچه‌ای در یک صفحه خاص ثبت می‌شود؟ اگر مدام بــا مشکل بسته شدن کروم مواجه می‌شوید، ایــن صفحه منبع مناسبی برای رسیدن به راهکار مورد نظرتان اســت.

  امکانات مخفی گوگل کروم برای حرفه ای ها
  جهت عملکرد مناسب ایــن قابلیت بــاید گزینه‌ای خاص را فعال کنید. به ترتیب به بخش Menu > Settings > Show Advanced Settings > Privacy رفته و تیک گزینه Automatically send usage statistics and crash reports to Google را در کنارش قرار دهید.از حالا به بعد هر وقت وارد صفحه مذکور شوید، تاریخچه‌ای از تمامی مشکلات را مشاهده خواهید کرد.

   

  5- صفحه chrome://plugins

  بسیاری از کاربران متوجه ایــن موضوع نیستند که مرورگر کروم علاوه بر افزونه‌های متداولش در فروشگاه اختصاصی خود شامل پلاگین‌های مختلفی اســت. اگر تاکنون به صورت دستی پلاگینی را نصب نکرده بــاشید، تمامی کاربران نسخه 56 کروم به بعد در حال اســتفاده از 4 پلاگین هستند:

   

  ادوب فلش (Adobe Flash)
  کلایــنت اختصاصی کروم (Chrome Native Client) – ایــن پلاگین به برنامه‌نویسان امکان اجرای کد‌های C و ++C به صورت امن را در مرورگر می‌دهد. ایــن پروسه به سیستم‌عامل وابسته نیست.پلاگین Widevine Content Decryption Module – ایــن پلاگین به مرورگر کروم امکان پخش ویدیو و صداهای HTML5 که به صورت DRM محافظت شده‌اند را می‌دهد.پلاگین اجرای فایل‌های PDF – به لطف ایــن پلاگین نیازی به ابزارهای جانبی جهت نمایش فایل‌های پی‌دی‌اف نخواهید داشت.برای هر کدام از ایــن موارد، ایــن امکان را دارید تا از کروم بخواهید آن را در اســتارت‌آپ مرورگر اجرا کند. ایــن گزینه تنها برای پلاگین پی‌دی‌اف مرورگر به صورت پیش‌فرض فعال شده اســت.

   

  6- صفحه chrome://terms

  آیا بدون مطالعه قوانین و شرایط اســتفاده از مرورگر کروم در ابتدای نصب آن، گزینه موافقم (Agree) را انتخاب کرده‌اید؟ هم‌اکنون نگرانی خاصی در ایــن زمینه گریبــان‌گیر شما شده اســت و می‌خواهید دوبــاره ایــن موارد را مطالعه کنید؟کافیست به آدرس بــالا مراجعه کرده و مشکل خود را حل کنید. ایــن صفحه آنچنان جذاب و خاص نیست اما ممکن اســت برای برخی کاربران در شرایط خاص گره‌گشا بــاشد.

   

  7- صفحه chrome://view-http-cache

  یکی دیگر از قابلیت های مخفی مرورگر کروم همین صفحه به شمار می‌رود. کش HTTP یک تاریخچه کامل از تمامی صفحاتی اســت که تاکنون در مرورگر کروم آن ها را بــارگذاری کرده‌اید.درحالیکه صفحه تاریخچه یا همان History هرآنچه تاکنون خودتان مشاهده کرده‌اید را نمایش می‌دهد، ایــن بخش هر سایتی که بدون اطلاع در مرورگر بــاز شده اســت را نیز در خود لیست می‌کند. به عنوان مثال پاپ‌آپ‌های آزاردهنده برخی سایت‌ها.

  امکانات مخفی گوگل کروم برای حرفه ای ها
  8- صفحه chrome://predictors

  ابزار پیش‌بینی مرورگر کروم در حین وارد کردن آدرس یا متون خاص بسیار کاربردی اســت و در زمان کاربران صرفه‌جویی می‌کند. اما گاهی اوقات ممکن اســت نحوه عملکرد ایــن بخش شما را کمی گیج کنند. صفحه مذکور ابزار مناسبی جهت شفاف‌سازی نحوه عملکرد بخش پیش‌بینی کروم اســت.

   

  ایــن بخش لیستی از تمامی پیش‌بینی‌های کامل‌شده و حتی ناقص در گذشته را به کاربران نمایش می‌دهد. متنی که وارد کرده‌اید، سایتی که وارد آن شده‌اید و درصد موفقیت ابزار پیش‌بینی‌کننده کروم در ایــنجا قابل مشاهده اســت.در نهایت ایــن بخش به شما تفهیم می‌کند چرا هر بــار که عبــارت JU را تایپ می‌کنید، وارد صفحه هواداران جاســتین بیبر می‌شوید!

   

  9- صفحه chrome://net-internals

  شبکه هاب تشخیصی، یکی دیگر از قابلیت های مخفی مرورگر کروم به شمار می‌رود که شاید به آن نیاز پیدا کنید. در ایــنجا نیز اطلاعاتی مبنی بر علت کرش مرورگر، بــاز نشدن سایت‌ها، مشکلات اتصال و شبکه و عدم عملکرد برخی قابلیت‌ها بــایگانی می‌شود.اگر بــا ارور معروف و آزاردهنده DNS مواجه شدید، می‌توانید از اطلاعات ایــن صفحه اســتفاده کنید. بیشتر ابزارهای ایــن بخش به هیچ وجه به کار کاربران عادی و نیمه پیشرفته نمی‌آیند. اما اگر دوست دارید پهنای بــاند، اتصالات سوکت و مواردی از ایــن قبیل را مدیریت کنید حتما به ایــن بخش سر بزنید.

   

  10- صفحه chrome://thumbnails

  اگر در کروم عضو شده بــاشید، لیستی از سایت‌هایی که بــارها وارد آن شده‌اید در پایین نوار آدرس مشاهده خواهید کرد.

  امکانات مخفی گوگل کروم برای حرفه ای ها
  گاهی اوقات انتخابــات کروم کمی غیر منطقی به نظر می‌رسد. در ایــن صفحه نیز گوگل دلایل انتخابــات خود را شفاف‌سازی می‌کند.کدامیک از ایــن قابلیت های مخفی مرورگر کروم برایتان کاربردی بود؟

   

  در ایــن مقاله 10 مورد از صفحات و ویژگی‌های مخفی مرورگر محبوب گوگل را برایتان لیست کردیم. بهتر اســت حداقل برای یک بــار هم شده وارد برخی از ایــن بخش‌ها شوید و قابلیت‌های مخفی کروم را تست نمایید.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است

  نظرتان را بنویسید

 • مطالب پربازدید
 •