جامعه شناسی,روان شناسی

چرا افراد نادان بویی از احترام نبرده اند؟

چرا افراد نادان بویی از احترام نبرده اند؟

چرا افراد نادان بویی از احترام نبرده اند؟

نادان کیست؟ با آمدن این کلمه به ذهن ام تصویر یک آدم بی سواد و پر مدعا و توخالی تداعی می شود. اما امروزه این گونه نیست، اتفاقاً در خیلی از موارد نادان می تواند یک شخص تحصیل کرده و دارای جایگاه خوب باشد. دقت کرده اید؟ صبح روزنامه را باز می کنید و می خوانید یا لپ تاپ تان را باز می کنید و در وب سایت های خبری اخبار و مقالات روز را می خوانید، می بینید نویسندگان و تولید کننده گان محتوا موضوعات گوناگون را با اعتقاد و تفکر درونی شان جلوه می دهند.

 

هر چیز را آن طور که می خواهند بیان می کنند. در واقع اگر بخواهم رک بگویم همه همینطور شده اند. این ها را می گویم نه برای اینکه سرتان را درد بیاورم، بلکه می گویم تا با لغت نادان بیشتر آشنا بشویم و خصلت های نادانان را بررسی کنیم. بیایید مثال های دیگری بزنیم، نادان هیچ چیز را محترم نمی شمارد. این یعنی چه؟ این یعنی اینکه نادان فقط خودش و درون خودش را می بیند و اگر بر خلاف میل اش رفتار کنید می بینید که سخت خشمگین می شود و شروع می کند به فحاشی و…..

 

می نشینیم درون تاکسی، ناگهان بحثی سر می گیرد و هر کس نظری می دهد! آدم هایی که حتی اسم یکدیگر را هم نمیدانند شروع می کنند به واکاوی کردن موضوعات مختلف! هر کسی نظرش را می دهد و اگر نشناسید شان فکر می کنید هر کدام از آنها یکی از اشخاص مهم مملکتی هستند!!! یا اینکه در شبکه های اجتماعی پستی منتشر می شود، کسی کاری به حقیقت یا دروغ آن پست ندارد و همه هجوم می آورند به قسمت کامنت ها و هر کسی سعی دارد نظرش را حلق دیگری فرو کند.

چرا افراد نادان بویی از احترام نبرده اند؟

هر کسی نهایت تلاش اش را می کند که خودش را روشنفکر و همه چیزدان و استاد نشان دهد!!! می دانم ادبیات ام دارد تند می شود اما این چیزها را که میبینم ناامید می شوم! این یکی مثال آخر من است، این یکی نباید از قلم بیافتد! حق به جانبی از دیگر خصوصیات این گونه از انسان ها است، مثلاً: در خیابان به هم راه نمی دهند، فکر می کنند ارث پدرشان است! اشتباهات شان را قبول نمی کنند و مدام برای حق نشان دادن کارهای شان دلیل و برهان های مختلف می آورند.

 

یا اینکه، تا به حال منتقدین را دیده اید؟ از نقد و واکاوی فقط خورد کردن را یاد گرفته اند! می روم به سایت هایی نظیر نقد فارسی یا منتقدینی که در روزنامه ها می نویسند و می ببینم تمام کارشان همین است که یک گاف از یک اثر در بیاورند و خورد و خاکشیر اش کنند آن هم نه با علمی که دارند بلکه با ادبیاتی توهینی به علاوه اعتقادات درونی و تفکر شخصی! ببخشید اینقدر تند تند و خلاصه و بریده بریده سخن گفتم، راستش را بخواهید فقط می خواهم همین قدر دربارشان بنویسم.

 

زیرا که نمی خواهم با بیشتر حرف زدن درباره شان خودم هم به جمع شان بپیوندم و در آخر هم این مثال ها را زدم تا به شما بگویم: ( نادان هیچ چیزی را محترم نمی شمارد، یعنی چه؟ ) و همین جمله شش کلمه ای هم، توصیف خیلی خوبی برای نشان دادن نادانان است، بیایید هیچ گاه حق به جانب نباشیم، حتی اگر یقین داشتیم حق با ما است. بیایید عقل کل و روشنفکر جلوه نکنیم، بیایید احترام و ادب را دوباره احیا کنیم و جزو دسته نادانان و فحاشان روشنفکر نباشیم.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا