پزشکی و بهداشتی

افرادی که در خواب عرق می کنند بخوانند

افرادی که در خواب عرق می کنند بخوانند

اکثر ما مشکل عرق کردن در خواب و یا تعریق شبانه را تجربه کرده ایم. گاهی اوقات به دلیل یائسه گی در زنان بعضی سرماخورده گی ها و یا استرس و دغدغه فکری بیش از اندازه این مشکل پیش می آید. باید بگوییم که این معضل واقعا آزار دهنده است. در ادامه راجع به دلیل بروز این عارضه و راه های درمان و بهبودی آن مفصل صحبت می کنیم.

افرادی که در خواب عرق می کنند بخوانند

دلایل و راه های درمان تعریق شبانه

 

علت تعریق شبانه چیست؟

پزشک‌ها در مراحل اولیه درمان بیماری شاهد شکایت بیماران از تعریق شبانه هستند. عرق کردن در خواب به هر نوع افزایش تعرق بدن در طول شب گفته می‌شود. البته اگر دمای رختخواب شما بالا باشد یا اینکه لباس زیادی بپوشید، عرق کردن کاملا طبیعی است. برای ایجاد تفاوت بین تعریق شبانه ناشی از مشکلات پزشکی و عرق کردنی که به علت گرمای محیط به وجود می‌آید، دکترها تعریق شبانه را شرایطی می‌دانند که سبب می‌شود تا رختخواب شما به‌شدت خیس شود.

 

در مطالعه‌ای که روی ۲۲۶۷ بیمار صورت گرفته بود، مشخص شد ۴۱ درصد آنها ماه قبل دچار تعریق شبانه شده بودند، بنابراین تعریق شبانه در بین آنها عمومیت داشت. البته باید بین سرخ‌شدن بینی و صورت نیز هنگام خواب و عرق کردن در خواب تفاوت قائل شد. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد. برای تشخیص علت اصلی وقوع آن در یک بیمار، پزشک باید به تاریخچه‌ی بیماری‌های فرد دسترسی داشته باشد و برای تشخیص علت اصلی، دستور انجام آزمایش پزشکی بدهد.

 

دلایل بیشتر در مورد تعریق شبانه:

افرادی که در خواب عرق می کنند بخوانند

اختلالات هورمونی: اختلال فئوکروموسیتوما (یک نوع تومور غده‌ی آدرنال که هورمونی به نام کاتکول آمین را بیش‌ازحد تولید می‌کند)، سندرم کارسینوئید (تولید بیش‌ازحد هورمون خاصی توسط تومورهایی در شش یا دستگاه گوارش) و پرکاری تیروئید و مواردی که در پایین ذکر شده، از دیگر عوامل هستند:

 

التهاب درون‌شامه قلب: در این شرایط به‌طور مزمن میزان زیادی عرق تولید می‌شود؛ بدون اینکه علت اصلی عفونت مشخص باشد.
به صورت عمومی، بیماری سل عفونتی است که اغلب سبب عرق کردن در خواب می‌شود. هر چند عفونت ناشی از باکتری نیز می‌تواند یکی از دلایل آن باشد.

 

= اندوکاردیت (التهاب رگ‌های قلبی)

 

= استئومیلیت (التهاب استخوان‌ها)

 

= آبسه (به‌عنوان مثال جوش‌ها، آپاندیس، لوزه‌ها، دیورتیکولیت)

 

= ویروس ایدز

 

= سرطان: تعریق شبانه یکی از نشانه‌های اولیه‌ی بعضی از انواع سرطان است. یکی از عمومی‌ترین انواع این نوع سرطان، لنفوم است. هر چند افرادی که در آنها سرطان تشخیص داده نشده هم نشانه‌هایی مثل کاهش وزن بی‌دلیل و تب را تجربه می‌کنند.

 

داروهای ضد افسردگی: مصرف بعضی داروها نیز می‌توانند سبب تعریق شبانه شوند. در صورت تشخیص داده نشدن سرطان یا سایر بیماری‌ها عموما مصرف بعضی داروها نیز می‌تواند سبب ایجاد این اختلال شود. داروهای ضد افسردگی در صدر علل تعریق شبانه قرار دارند، داروهایی مثل (tricyclic)، داروهای بازدارنده سروتونین(SSRIs) و ونلافاکسین. سایر داروهای مرتبط با روان‌پزشکی نیز می‌توانند سبب این عارضه شوند.

 

سایر داروها: داروهایی که سبب کاهش تب می‌شوند مثل آسپرین و استامینوفن نیز می‌توانند سبب این مشکل شوند. داروهایی که سبب سرخ‌شدن پوست به‌خصوص روی گردن و گونه می‌شوند نیز این مشکل را ایجاد می‌کنند. بعضی از این داروها شامل:

 

= نیاسین (نایاکور، نیاسپان، سلو نیاسین) در دوزهای بالا برای درمان اختلال لیپید مصرف می‌شود.

 

= تاموکسیفن

 

= هیدرازین

 

= نیتروگلیسرین و سیلدنافیل، تعداد دیگری از داروها نیز وجود دارند که در فهرست بالا به آنها اشاره نشده بود، مثل کورتیزون، پردنیزون و پردنیزولون.

 

شرایط نورولوژیک: اختلالات نورولوژیک می‌تواند سبب افزایش عرق کردن به‌صورت کلی بشود، مشکلاتی مثل اختلال اتونوم، سکته و نوروپاتی اتونومیک.

 

یائسگی و دوران پیش از یائسگی

افرادی که در خواب عرق می کنند بخوانند

خون‌ریزی‌های همراه با دوران تغییرات یائسگی می‌تواند در شب رخ دهد و سبب تعریق شبانه شود. این موضوع در میان زنان بسیار شایع است. مهم است بدانیم علائم یائسگی می‌تواند چند سال قبل از وقوع آن، شروع شوند.

 

کمبود قند خون (هیپوگلیسمی)

گاهی اوقات کمبود قند خون (هیپوگلیسمی) می‌تواند سبب عرق کردن شود. افراد مبتلا به دیابت که انسولین یا داروهای ضددیابت مصرف می‌کنند ممکن است شرایط هیپوگلیسمی را در شب تجربه کنند و این موضوع سبب عرق کردن می‌شود.

 

دلایل دیگر تعریق شبانه چیست؟
بسته‌به دلیلی که پشت این بیماری وجود دارد ممکن است نشانه‌های دیگر نیز در رابطه با تعریق شبانه وجود داشته باشد. به‌عنوان مثال:

 

= بعضی عفونت‌ها و سرطان؛

 

= لرز و سردشدن ناشی از تب؛

 

= کاهش وزن ناشی از مشکلات لنفوم (غدد لنفاوی)؛

 

= تعریق شبانه ناشی از مشکلات دوران یائسگی مثل خشکی واژن، خون‌ریزی در طول روز یا تغییر خلق‌وخو.

 

= مصرف بعضی داروها می‌تواند اثرات جانبی مثل عرق کردن در خواب داشته باشد. سایر شرایطی که سبب افزایش عرق در طول شبانه‌روز می‌شوند می‌توانند سبب افزایش تعریق شبانه نیز بشوند.

 

برای درمان آن به سراغ کدام پزشک برویم؟

تعریق شبانه توسط پزشکان داخلی، پزشک عمومی، متخصصان زنان تشخیص داده می‌شود. اگر این عارضه به بیماری‌های دیگر مرتبط باشد باید سراغ متخصصان غدد درون‌ریز، مغز و اعصاب، بیماری‌های عفونی یا انکولوژی رفت.

 

راه های درمان عرق کردن در خواب

درمان این عارضه به علل بروز آن بستگی دارد. به‌طور خلاصه تعریق شبانه مشکل حادی نیست. اما گاهی اوقات نشانه‌های پنهانی پشت آن وجود دارد. افرادی که بدون دلیل دچار این مشکل می‌شوند، باید به پزشک مراجعه کنند.

 

بیشتر بدانید:

 

نحوه خرید و استفاده از داروها و قرص سقط جنین

مشکلی به نام عرق کف دست و پا و راه درمان قطعی

این علایم می گویند شما کمبود ویتامین دارید

مام زیر بغل یا اسپری کدام مناسب تر است؟

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا