پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • اعتقاداتی درباره پریود که اشتباه هستند!

  مجموعه : بهداشت زنان

  اعتقاداتی درباره پریود که اشتباه هستند!

  اعتقاداتی درباره پریود کــه اشتباه هستند!

  Menstrual cycle

  پربود جزء جدانشدنی از زندگی خانم ها است کــه درباره آن حرف و حدیث های زیادی وجود دارد ، بعنوان برخی اعتقاد دارند کــه وقتی پریود هستند نباید به حمام بروند و شاید یک هفته اصلا حمام نکنند! خانم ها به طور متوسط ۴۵۰ دوره قاعدگی را در طول عمر خود پشت‌سر ميگذارند و هر بار حدود ۶۰ میلی‌لیتر خون از دست ميدهند. البته این تمام ماجرا نیست. خانم ها مجموعا حدود ۶ هزار دلار محصولات بهداشتی در دوران پریود خود مصرف ميکنند. اما این مسایل موضوع صحبت ما نیست. قرار است در این مطلب به باورهای غلطی در مورد سیکل قاعدگی خانم ها بپردازیم کــه بیشتر خانم ها در سراسر جهان به آنها اعتقاد دارند.

   

  امیدواریم این گفتار به شما کمک کند تا پریودهای ماهانه خود را با آرامش و سلامت بیشتری پشت سر بگذارید.

   

  در دوران پریود نباید حمام کنید

  اعتقاداتی درباره پریود که اشتباه هستند!

  برخی از خانم‌ها لذت دوش آبگرم را در دوران قاعدگی بر خود حرام ميکنند. برخی نیز تصور ميکنند اگر دوش بگیرند دچار عفونت‌های خانم هاه خواهند شد. اما باید این را بدانید کــه خون دوران پریود از زخم و جراحت بیرون نميآید، بلکــه از بخش داخلی رحم است و آب هرگز نميتواند به آن ارگان داخلی بدن برسد. بنابراین بدون ترس از تشدید خونریزی و ابتلا به عفونت هر روز حمام کنید و خیالتان راحت باشد.حمام آب گرم در دوران قاعدگی خاصیت آرام‌بخش دارد، زیرا آب گرم سبب بهبود عملکرد رگ‌های خونی، ریلکس شدن ماهیچه‌های بدن و کاهش گرفتگی عضلات ميشود.

   

  اجازه شنا در استخر یا دریا را ندارید

  اعتقاداتی درباره پریود که اشتباه هستند!

  بسیاری از خانم ها تصور ميکنند شنا کردن در دوران قاعدگی برای سلامت بدن آنها مضر است. اما این طرز فکر درست نیست. اولین دلیل این است کــه تامپون یا کاپ‌های قاعدگی اجازه ورود آب به داخل رحم را نميدهند. دوم اینکــه شنا کردن نیز همانند دیگر ورزش‌ها سبب کاهش دردهای دوران پریود ميشوند.در مورد ابتلا به عفونت‌های خانم هاه در استخرها نميتوان نظر قطعی داشت. اما بر اساس آمار موجود، هر فردی ممکن است در استخر در معرض ابتلا به بیماری‌های پوستی، التهاب چشم و بیماری‌های مربوط به معده و روده قرار داشته باشد. برای کاهش خارش و دیگر مشکلات پوستی توصیه ميکنیم پس از خارج شدن از استخر حتما دوش بگیرید و بدن خود را با آب و صابون تمیز بشویید.

   

  خانم هایی کــه با هم زندگی ميکنند، تاریخ قاعدگی‌شان همزمان ميشود

  اعتقاداتی درباره پریود که اشتباه هستند!

  مارتا مک‌کلینتوک نخستین فردی بود کــه در سال ۱۹۷۱ میلادی این فرضیه را در مقاله علمی خود با عنوان Nature مطرح کرد. او ثابت کرده بود زمان قاعدگی دوستان و خویشاوندان پس از مدتی زندگی کردن در کنار هم به طور ۱۰۰ درصد منطبق بر هم خواهد بود. دلیل او برای اثبات این ادعا، فرومون‌های شیمیایی مترشحه از بدن خانم ها بود.

   

  فرومون‌ها مواد شیمیایی هستند کــه قادرند گیرندگان پیام را خارج از بدنِ تولید کننده پیام، تحریک کنند و بر رفتار آنها تأثیر بگذارند. یعنی در واقع، فرومون‌ها موادی هستند کــه از یک فرد ترشح شده و در فرد یا افراد دیگری از همان گونه پاسخ‌های رفتاری ایجاد ميکند.اما مطالعات علمی پس از آن درستی این یافته را رد کردند و اعلام داشتند کــه تناوب یک عمل، سبب همزمانی پریود خانم ها در یک خانه نميشود. دانشمندان در تحقیقات جدید مدعی بودند کــه عوامل متعددی در این امر دخیل هستند و نتایج متفاوتی را رقم ميزنند. به همین خاطر، ادعای اینکــه خانم هایی کــه با هم زندگی ميکنند، تاریخ قاعدگی‌شان همزمان ميشود درست نیست.

   

  بهتر است در دوران پریود موها را رنگ نکنیم

  اعتقاداتی درباره پریود که اشتباه هستند!

  برخی خانم ها بر این باور هستند کــه به دلیل تغییرات هورمونی، موها رنگ نميگیرند یا بعنوان ميگویند دکلره رنگ باز نميکند. همین طرز فکر عمومی دانشمندان را بر آن داشت تا در این زمینه تحقیق کنند. نتیجه بررسی‌های آنها نشان داد با اینکــه موها در دوران قاعدگی خانم ها آسیب‌پذیر و شکننده ميشوند اما تغییرات هورمونی در این سیکل در تولید چربی مو تاثیری ندارد. به این معنی کــه شما هر زمانی کــه دوست دارید موهایتان را رنگ کنید. فقط برای شفاف، براق و سالم ماندن موها به آنها رسیدگی و از سرم‌ها و ماسک‌های آبرسان بهره بگیرید.

   

  در دوران پریودی بهتر است اپیلاسیون یا تتو نکنید

  اعتقاداتی درباره پریود که اشتباه هستند!

  اپیلاسیون، تتو کردن یا بوتاکس زدن هیچ تضادی با سیکل قاعدگی ندارد. با اینکــه برخی تصور ميکنند کــه در این دوران نباید هیچ کدام از این کارها را انجام داد، اما ما این اطمینان را ميدهیم کــه هیچ مشکلی ندارد و لازم نیست وقت تتو یا اپیلاسیون خود را عقب بیندازید. فقط یادتان باشد این کارها در دوران قاعدگی درد بیشتری به همراه خواهند داشت.

   

  باید درد پریودی را تحمل کنید و قرص نخورید و لازم نیست نزد پزشک بروید

  تقریبا بیشتر خانم ها در دوران قاعدگی دردهای شکم و کمر و گرفتگی عضلات را تجربه ميکنند. بر اساس آمار رسمی، بین ۴۵ تا ۹۳ درصد خانم ها «قاعدگی دردناک» (درد غیرمعمول در قسمت شکم) دارند. بین ۳ تا ۳۳ درصد دردهای شدید دارند همچون افزایش دمای بدن، حالت تهوع، سرگیجه و دیگر نشانه‌هایی کــه بین یک تا سه روز خانم ها را آزار ميدهند.

   

  «قاعدگی دردناک» چرخه عادی زندگی را بر هم ميزند. به همین خاطر بهتر است خانم هایی کــه این درد را تجربه ميکنند حتما به پزشک خانم ها مراجعه کنند تا درمان موثر آن را بیابند. دوره درمان این مشکل حدود سه دوره پریودی و بین ۲ تا ۴ ماه ادامه خواهد داشت. با اینکــه پس از درمان، دردهای قاعدگی همچنان وجود خواهند داشت اما از شدت آنها کاسته خواهد شد.

   

  در دوران قاعدگی باردار نخواهید شد

  اعتقاداتی درباره پریود که اشتباه هستند!

  این یکی از رایج‌ترین باورهای غلط در مورد سیکل قاعدگی است. قدرت باروری در دوران پریود قوی نیست، اما بین ۱۲ تا ۱۶ روز قبل از سیکل بعدی در قوی‌ترین حالت خود قرار دارد. اما این را فراموش نکنید کــه سیکل‌های برخی خانم ها ۲۱ روزه است نه ۲۸ روزه. همچنین این را هم بدانید کــه اسپرم مرد بین ۵ تا ۷ روز ميتواند در رحم زن زنده بماند.با این تفاسیر، داشتن رابطه زناشویی کنترل نشده ميتواند به تخمک‌گذاری و بارداری منتهی شود.

   

  چرخه قاعدگی به وضعیت ماه بستگی دارد

  اعتقاداتی درباره پریود که اشتباه هستند!

  این باور غلط به دوران باستان بر ميگردد و یافته‌های جدید ثابت ميکنند کــه بین وضعیت ماه در آسمان و سیکل قاعدگی خانم ها هیچ ارتباطی وجود ندارد. هر ماه حدود ۲۹٫۵ روز است. این در حالیست کــه سیکل قاعدگی بین ۲۱ تا ۳۵ روز ادامه دارد. طول مدت قاعدگی ممکن است در طول زندگی خانم ها تغییر کند. اگر دوران پریود ۲۹ تا ۳۰ روز باشد، احتمال اینکــه با وضعیت ماه یکی شود، وجود دارد. اما این تطابق زمانی فقط یک تصادف است و همیشگی و پایدار نیست.

   

  استفاده از قرص‌های ضدبارداری و عقب و جلو کردن زمان پریود خطرناک است

  اعتقاداتی درباره پریود که اشتباه هستند!

  بسیاری از خانم ها حداقل یک بار در زندگی، دوران پریودشان را عقب و جلو کرده‌اند، برای مسافرت یا هر دلیل دیگری. اما برخی از مصرف قرص و عقب افتادن قاعدگی هراس دارند و تصور ميکنند این کار سلامتی‌شان را به خطر مياندازد. باید بدانید کــه دانشمندان ثابت کرده‌اند کــه این کار هیچ اثر منفی روی بدن ندارد. حتی گاهی مفید هم هست: بعنوان وقتی شما دچار قاعدگی دردناک هستید با مصرف قرص ميتوانید این رنج کشیدن را به تعویق بیندازید. البته این کار نباید به روال عادی زندگیتان تبدیل شود.

   

  مطالب بیشتر:

  علت روشن بودن رنگ خون پریود

  فنجان قاعدگی چیست؟ فنجان پریودی زنان +آموزش استفاده

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •