پزشکی و سلامتی

اطلاعات عمومی پزشکی ،دانستنی های روز دنیا

اطلاعات عمومی پزشکی ،دانستنی های روز دنیا

سلامتی مهم ترین سرمایه هر انسان است ، بنابراین ما در طول زندگی مان مدام درحال یاد گرفتن مطالب پزشکی سلامت هستیم.

 

زنان بیشتر از مردان به خواب نیاز دارند ، کمبود خواب در زنان اختلالات بیشتری در توانایی های ذهنی و جسمی و همچنین افسردگی ایجاد می کند.

اطلاعات عمومی پزشکی ،دانستنی های روز دنیا

کسانی که کوچک تر از سن شان به نظر می آیند بیشتر عمر می کنند. این مسئله مربوط به بخشی از دی ان ای به نام تلومر می شود.

 

ارتباط با دوستان برای سلامتی مردان مفید است ، رابین دانمر مدیر روابط اجتماعی دانشگاه آکسفورد می گوید هر مرد در طول هفته باید با 4 دوست ارتباط برقرار کند. مردانی که با دوستانشان روابط دارند کمتر افسرده می شوند و سیستم ایمنی قوی تری دارند.

 

لرزیدن در سرما به کاهش وزن کمک می کند. طبق دانشمندان استرالیایی 10 دقیقه لرزیدن در سرما بیشتر از 10 دقیقه ورزش در چربی سوزی تاثیر دارد.

 

دوچرخه سواری سیستم ایمنی بدن را جوان تر می کند ، دانشمندان بریتانیایی دوچرخه سواران 55 تا 79 ساله که روزانه چند ساعت دوچرخه سواری می کردند مورد تحقیق قرار دادند ، نتیجه این شد که دوچرخه سواری در سنین بالاتر از تحلیل رفتن توده عضلانی بدن و قدت آن جلوگیری می کند و سطح چربی و کلسترول را ثابت نگه می دارد ، تولید سلول های ایمنی تیسل در هنگام دوچرخه سواری تاثیر اعجاب انگیز این تحقیق بود.

 

بی قراری به کاهش وزن کمک می کند ، کسانی که استعداد اضافه وزن را ندارند ، ممکن است در زندگی روزمره حرکات اضافی داشته باشند ، مثل حرکت دادن پاها و حرکت اعضای بدن.

 

جویدن ناخن ها در دوران کودکی برای بدن مفید است. دانشمندان کانادایی کودکان را مورد تحقیق قرار دادند ، کودکانی که ناخن می جویدند در آینده کمتر به آلرژی مبتلا شدند ، ورود میکروب ها در دوران کودکی به بدن باعث تقویت سیستم ایمنی می شوند.

اطلاعات عمومی پزشکی ،دانستنی های روز دنیا

حضور پزشک می تواند باعث بالا رفتن فشار خون شود ، سندروم روپوش سفید یکی از رایج ترین سندروم هایی است که افراد دارند و هنگام دیدن پزشکان به خصوص در مورد زنان باردار مشاهده می شود.

 

زدن مشت ها هنگام سلام کردن به جای دست دادن ، تاثیر بسیاری در عدم انتقال میکروب ها دارد ، حتی انجام عمل بزن قدش از دست دادن خطر کمتری دارد. دانشمندان به خصوص بعد از اپیدمی کرونا توصیه می کنند که از دست دادن هنگام سلام و احوالپرسی خودداری شود و به جای آن مشت ها به هم زده شوند.

 

 

اگر به اندازه کافی آب نخوردید ، بدن تان خودش دست به کار می شود ، در این هنگام بدن سراغ منابع آب در اندام مختلف مانند روده بزرگ می رود ، بنابراین طبیعی است که اگر آب کم بخورید دچار یبوست می شوید.

 

مغز انسان در خواب فعالیت بیشتری دارد ، مغز در طول خواب به سختی کار می کند ، خوابیدن به فرد کمک می کند چیزهایی که تازه به ذهن سپرده ثبت شوند. به همین خاطر اگر خوب نخوابید توانایی شما برای یادگیری چیزهای جدید به میزان 40 درصد افت می کند. مغز هنگام خواب خاطراتی که در بیداری قابل یادآوری نیستند بازنگری می کند.

 

دلیل سرخ شدن گونه ها ، رگ های خونی در این نقطه از صورت گشاد و بزرگ می شوند و نتیجه آن سرخ شدن گونه هاست.

 

مغز نمی تواند درد را حس کند چون هیچ رشته عصبی در آن وجود ندارد ، اما مغز برای انجام فعالیت ها 25 درصد اکسیژن کل بدن را مصرف می کند.

 

موهای صورت بیشتر از بقیه جاهای بدن رشد می کند. این مسئله را مردها خیلی خوب درک می کنند.

اطلاعات عمومی پزشکی ،دانستنی های روز دنیا

ناخن های دست هر ماه 3.5 میلی متر رشد می کنند ، رشد ناخن انگشت وسط از بقیه بیشتر است ، به ترتیب انگشت اشاره ، حلقه و در آخر انگشت کوچک بیشترین رشد را دارند. سرعت رشد ناخن پا نصف ناخن دست است.

 

طول رگ های خونی بدن شگفت انگیز است ، کودکان 96 هزار کیلومتر و بزرگسالان 160 هزار کیلومتر رگ دارند.

 

قلب زنان تندتر از قلب مردان می تپد ، زنان به طور میانگین در هر دقیقه 10 تپش بیشتر از مردان دارند.

 

کبد در بدن انسان بیش از 500 وظیفه بر عهده دارد ، دفع سموم ، مبارزه با عفونت ها ، ذخیره ویتامین ها و انرژی ، ترشح صفرا که ماده ای برای گوارش است و پاکسازی خون اشاره کرد. بیشتر از یک لیتر خون در هر دقیقه از طریق کبد فیلتر می شود. کبد در حفظ تعادل و تنظیم هورمون های بدن نقش مهمی دارد. یک کبد سالم باکتری ها و سموم را قبل از ورود به خون فیلتر و دفع می کند.

 

اسید معده می تواند یک فلز را آب کند که بدن انسان روزانه دو الی سه لیتر از آن تولید می کند. هیدروکلریک اسید باعث شده ph معده در حدود 1.5 باشد و غلظت هیدروکلریک اسید در آن 0.03 مولار است که می تواند فلز روی را در خودش حل کند.

 

پاهای انسان در روزهای پرفعالیت حدود 1 لیتر آب تولید می کند. پاها حدود 500 هزار غده عرق دارند که می توانند روزانه یک لیتر عرق تولید کنند.

 

 

مطالب بیشتر:

دانستنی های جالب از سراسر جهان فوق العاده خواندنی

 

 

4.1/5 - (7 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا