پزشکی و بهداشتی

اطلاعات دارویی کوئتیاپین 25 Quetiapine ، عوارض و نحوه مصرف

اطلاعات دارویی کوئتیاپین 25 Quetiapine ، عوارض و نحوه مصرف

اطلاعات دارویی کوئتیاپین 25 Quetiapine ، عوارض و نحوه مصرف

اگر توجه کرده باشید بسیاری از افراد دچار اختلال دوقطبی, حوادث ناگهانی جنون یا افسردگی هستند . از این داروی کوئتیاپین Quetiapine برای درمان نشانه‌های بیماری‌های روانی مانند اسکیزوفرنی (شیزوفرنی) و ضد افسردگی در کــودکان و بزرگ‌سالان مورد اســتفاده قرار می گیرد.

 

فرم گسترده رهش این دارو با (Seroquel XR) صرفا باید توسط افراد بزرگ­سال مصرف شود و مصرف آن توسط افراد زیر ۱۸ سال ممنوع اســت. این دارو ممکن اســت برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، اســتفاده شود. در این مقاله به معرفی، چگونگی کارکرد و نکات طلایی حین مصرف این دارو مــیپردازیم.

 

اطلاعات مهم در خصوص مصرف داروی کوئتیاپین Quetiapine

در زمان مصرف این دارو هر نوع علائمی که دیدید سریعا به پزشک اطلاع دهید.برخی از افراد، وقتی از دارو‌های ضد افسردگی برای اولین بار اســتفاده مــیکنند، دچار افکار خودکشی مــیشوند؛ بنابراین توجه داشته باشید که ممکن اســت دچار تغییرات روحی و خلق و خویی شوید. هر گونه علائم جدید و یا بدتر شدن علائم قبلی خود را به پزشک اطــلاع دهیــد.

 

مصرف این دارو برای افرادی که دچار مشکلات مربوط به دمانس هستند مورد تایید نمی­باشد. اســتفاده از این دارو ممکن خطر مرگ و میر را در افرادی که دچار مشکلات مرتبط با دمانس (زوال عقل) هستند، را ممکن اســت افــزایش دهــد.

اطلاعات دارویی کوئتیاپین 25 Quetiapine ، عوارض و نحوه مصرف

نکاتی طلایی قبل از اســتفاده از این دارو کوئتیاپین Quetiapine

اگر شما به این دارو آلرژی دارید، نباید از این دارو اســتفاده کنید.در این موارد برای اینکه مطمئن شوید، مصرف این دارو برای شما ایمن اســت و خطری در پی ندارد، با پزشک مشورت کنید:

بیماری­های کبدی یا کلیوی

بیماری‌های قلبی – عروقی، مشکلات مربوط به ضربان قلب، سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی

فشار خون بالا یا پایین

سابقه کم بودن میزان گلبول‌های سفید خونی (WBC)

نتایج غیر طبیعی تست­های تیروئید یا سطوح پرولاکتین

تشنج و یا صرع

ابتلا به آب مروارید

ابتلا به عارضه کلسترول یا تری گلیسیرید بالا

سابقه شخصی یا خانوادگی ابتلای به بیماری دیابت

مشکل در فرایند خوردن و بلعیدن

 

در مصرف این دارو در زمان بارداری دقت لازم را داشته باشید .دارو‌های ضد جنون در طول ۳ ماه آخر بارداری ممکن اســت باعث ایجاد مشکلاتی در نوزادان مانند علائم ترک، مشکلات تنفسی، مشکلات تغذیه، نق نق کردن، لرزش، و عضلات شل یا سفت شود. با این حال، شما ممکن اســت علائم ترک و یا مشکلات دیگر اگر از متوقف کردن مصرف دارو خود را در دوران بارداری. اگر شما در حالی مصرف این دارو باردار شدید، مصرف آن را بدون مشورت با پزشک معالج خود متوقف نکنید.

 

این دارو مــیتواند از طریق شیر مادر منتقل شود و به کودک شیرخوار آسیب برساند؛ لذا توصیه مــیشود که در حین مصرف این دارو، کودک شیرخوار خود را با شیر تغذیه نکنید.این دارو را بدون مشورت با پزشک به یک کودک ندهید. داروی کوئتیاپین تنها برای درمان توسط افراد بزرگ سال تجویز شده و نباید به افراد زیر ۱۸ سـال داده شــود.

اطلاعات دارویی کوئتیاپین 25 Quetiapine ، عوارض و نحوه مصرف

چگونگی نحوه مصرف داروی کوئتیاپین Quetiapine

داروی کوئتیاپین معمولاً به صورت دوبار در روز اســتفاده می شود.ولی باز هم مطابق دستورت پزشک باید اســتفاده کرد چون دوز بیشتر و کمتر این دارو عوارض ناگواری در بدن ایجاد می کند . علائم ابتلای به این عارضه مــیتواند شامل لرزش (ترمور) و یا حرکات کنترل نشده عضلانی در فرد مبتلای به این عارضه باشد. شما مــیتوانید این دارو را با و یا بدون غذا مصرف کنید. هرگز فرم گسترده رهش این دارو را نشکنید، نجوید و این دارو را به صورت کامل مصرف کــنید.

 

این دارو ممکن اســت باعث شود که شما دچار قند خون بالا (هیپر گلیسمی) شوید. نشانه‌های قندخون بالا شامل افزایش تشنگی، افزایش ادرار، گرسنگی، خشکی دهان، تنفس دارای بوی میوه ای، خواب آلودگی، خشکی پوست، و تاری دید اســت. اگر مبتلا به دیابت هــستید، سطح قند خون خود را به صورت منظم در حین مصرف این دارو چک کنــید.

 

زمانی که افراد مطابق دستورات پزشک این دارو را مصرف می کند باید در زمان مصرف نکردن هم با پزشک مشورت کند چون قطع ناگهانی دارو وضعیت افراد را بدتر کنه پس یادتان باشد حتما در صورت مصرف نکردن آن باید با پزشک خود مشورت کنید چون  نیاز به اندازه گیری منظم فشار خون در افراد نوجوان و کودکی که داروی کوئتیاپین را مصرف می­کنند، دارند .

 

در صورت نیاز شما به تست‌ها و غربالگری­های اعتیاد، این دارو ممکن اســت که به اشتباه باعث مثبت شدن آزمایش اعتیاد شود. از این دارو در هنگام آزمایش به مسئولین آزمایشگاه در مورد اســتفاده از داروی کوئتیاپین اطلاع دهید. داروی کوئتیاپین باید در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت نگهداری شود.

 

در صورت فراموش کردن دوز مصرف کوئتیاپین Quetiapine چه باید کرد ؟

به محض اینکه شما دوز فراموش‌شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی اســت، از مصرف دوز فراموش‌شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست‌رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه اســتفاده نکنید.

 

در زمان اســتفاده از این داروی کوئتیاپین Quetiapine از چه مواردی خودداری کنیم

خودداری از نوشیدن الکل و نوشیدنی‌های الکلی. با نوشیدن الکل عوارض جانبی خطرناکی مــیتواند رخ دهد.مصرف داروی کوئتیاپین ممکن اســت تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

 

جلوگیری از بلند شدن بیش از حد سریع از حالت نشسته یا وضعیت درازکش، چون شما ممکن اســت احساس سرگیجه کنید. گیجی یا خواب آلودگی شدید مــیتواند منجر به سقوط، شکستگی ها، و یا آسیب‌های دیگر در شما شود.

 

خودداری از بیش از حد سرد شدن و یا بیش ازحد گرم بدن و در نتیجه گرمازدگی یا دهیدراته شدن بدن. بخصوص در آب و هوای گرم و در طی ورزش، مقدار زیادی مایعات بنوشید. به طرز خطرناکی، خطر بیش ازحد گرم شدن و گرمازدگی بدن و از دست آب بدن حین مصرف این دارو بیشتر اســت.

اطلاعات دارویی کوئتیاپین 25 Quetiapine ، عوارض و نحوه مصرف

عوارض جانبی داروی کوئتیاپین

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

 

هرگونه علائم جدید یا بدتر شدن در وضعیت شما مانند: تغییرات خلقی یا رفتاری، اضطراب، حملات هراس، خواب‌آلودگی، و یا اگر احساس مــیکنید تحریک‌پذیر، آشفته، خصمانه، دارای رفتار تهاجمی، بی‌قراری، افسردگی شدید (ذهنی یا جسمی)، یا افکار را در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خودتان دارید، دراین‌باره به پزشک خود اطلاع دهید.

 

در صورت مشاهده این علائم سریعا به پزشک خود اطلاع دهید:

حرکات ناگهانی یا غیر قابل کنترل (به خصوص چشم­ها، لب­ها، زبان، صورت، بازو یا پاها)

ظاهر شبیه به ماسک مانند صورت، بلع مشکل، وجود مشکلاتی در صحبت کردن

 

احساس سرگیجه، مثل اینکه شما ممکن اســت از هوش بروید

تاری دید، دوبینی، درد چشم یا دیدن هاله در اطراف لامپ

 

واکنش سیستم عصبی شدید شامل سفت بودن شدید عضلات، تب بالا، عرق کردن، سردرگمی و گیجی، ضربان قلب سریع یا نامنظم، لرزش بدن (ترمور)، غش کردن

علائم قند خون بالا مانند افزایش تشنگی، افزایش ادرار، گرسنگی، خشکی دهان، بوی نفس میوه ای، خواب آلودگی، پوست خشک، تاری دید، کاهش وزن

 

علائم کم بودن تعداد گلبول­های سپید خون مانند ضعف ناگهانی یا بیماری، تب، لرز، علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا، سرفه، گلودرد، قرمزی یا سوزش پوست، وجود زخم‌هایی دردناک در دهان، زخم‌های پوست، مشکل در تنفس.

اطلاعات دارویی کوئتیاپین 25 Quetiapine ، عوارض و نحوه مصرف

عوارض جانبی شایع این داروی کوئتیاپین Quetiapine :

وجود مشکلاتی در هنگام حرکت

سرگیجه، ضعف

افزایش اشتها، افزایش وزن

گلو درد

خشک دهان

تهوع، اســتفراغ، درد معده، یبوست

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد دیگری ممکن اســت رخ دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

 

چه دارو‌هایی کوئتیاپین را تحت تأثیر قرار مــیدهند؟

در صورتی که شما از دارو‌های به خصوصی از جمله آنتی بیوتیک ها، دارو‌های ضد افسردگی، دارو‌های تنظیم کننده ضربان قلب، دارو‌های ضدویروس و دارو‌هایی که برای درمان سرطان، مالاریا، عفونت HIV یا بیماری ایدز اســتفاده می­کنید، مصرف داروی کوئتیاپین برای شما مــیتواند مشکلات جدی قلبی -عروقی را به همراه داشته باشد. در مورد تمام دارو‌هایی که اســتفاده می­کنید، چه دارو‌هایی که شروع و یا متوقف کرده اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

مصرف داروی کوئتیاپین همراه با دارو‌های دیگر مــیتواند شمارا خواب‌آلود و یا سرعت تنفس شمارا آهسته کند که این امر مــیتواند منجر به عوارض جانبی خطرناک و یا تهدیدکننده زندگی شود. قبل از مصرف یک قرص خواب، دارو‌های ضد درد مخدر، دارو‌های تجویزی برای درمان سرفه، مصرف یک شل کننده (آرامش‌دهنده) عضلانی، یا داروی مصرفی برای اضطراب، افسردگی، یا تشنج با پزشک خود مشورت کنید.

 

این لیست کامل نیست و بسیاری از دارو‌های دیگر مــیتوانند با این دارو تداخل ایجاد کنند. این دارو‌ها شامل دارو‌های تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی اســت.

 

فهرستی از تمام دارو‌های خود را بخصوص موارد زیر را به هر ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی که به شما ارائه دهید:

آنتی‌بیوتیک یا دارو‌های مصرفی ضد قارچ

دارو‌ها ضد ویروس برای درمانعفونت HIV یا بیماری ایدز

دارو‌های مصرفی برای درمان فشارخون یا بیماری قلبی-عروقی

دارو‌های ضدافسردگی و دیگر بیماری­های ذهنی

دارو‌های ضدویروسی برای درمان هپاتیت C

دار‌های مصرفی برای تنظیم ریتم ضربان قلب

مخمر سنت جان

دارو‌های مصرفی برای بیماری سل

دارو‌های مصرفی برای کنترل تشنج

 

اطلاعات مهم طلایی

به یاد داشته باشید که این دارو را به دور از دسترس کودگان نگه داری کرده و با فرد دیگری به خاطر عوارض احتمالی ناشی از مصرف یا مصرف نادرست آن به اشتراک نگذارید و این دارو را تنها زمانی مصرف کنید که توسط پزشک معالج برای شما تجویز شده باشد.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا