موفقیت و پیشرفت

اصل پارتو یعنی چه و چطور زندگی را عوض می کند؟

اصل پارتو یعنی چه و چطور زندگی را عوض مي کند؟

اول از همه اینکه اصل پارتو از نام ویلفردو پارتو یک اقتصاد دان ایتالیایی برگرفته شده است. اصل پارتو یعنی بهره برداری درست از زمان و انجام کار برنامه ریزی شده در همان زمان و خلاصه یعنی، یک اصل که به ما کمک مي کند هر چه سریع تر به اهداف مان برسیم. در ادامه مقاله امروز این اصل مهم را بیشتر مي شناسیم.

 

اول: اصل پارتو یعنی چه؟

اصل پارتو یعنی چه و چطور زندگی را عوض می کند؟

آقای ویلفردو پارتو یک اقتصاد دان ایتالیایی بود که متوجه شد تنها ۲۰ % خانواده های ایتالیایی صاحب ۸۰ % پول کشور هستند. او با الهام از این واقعیت شروع به استفاده از قانون ۲۰/۸۰ در تمام امور زندگی اش کرد. مثلاً ۲۰ % کاشت در باغش ۸۰ % محصول برداشت مي کند. به نظر مي رسد این الگو را مي توان در تمام شرایط زندگی به کار برد. امکان دارد از خودتان بپرسید ۸۰ % محصول چه ارتباطی به زمان و توانایی موفقیت ما دارد؟ در ادامه به جواب تمام سوال های تان مي رسید.

 

دوم: ۲۰ % تلاش برابر است با ۸۰ % نتیجه

اصل پارتو یعنی چه و چطور زندگی را عوض می کند؟

شاید این در ابتدا کمي گیج کننده باشد اما اگر از اصل پارتو پیروی کنیم متوجه مي شویم که ۲۰ % تلاش ۸۰ % نتیجه مي دهد. این یعنی از بین ۱۰ کاری که قرار است در روز انجام دهید ۸ تا از آن ها مهم نیستند. کاری که باید انجام دهید این است که آن ۲ کار مهم تر را تعیین و با آن ها شروع کنید. اگر روی ۲۰ % تمرکز نکنید ۸۰ % از زمانتان را از دست خواهید داد.

 

اما از کجا باید بدانم چه کاری مهم تر است؟ برای این کار باید با اراده و مصمم باشید. مهم ترین کارها معمولا سخت ترین و پیچیده ترین آن هاست. اینجاست که ذهن مان قفل مي کند و به جای به کار بردن تلاش و انرژی مان در فعالیت هایی که برایمان مهم هستند کارهای راحت تری که مهم نیستند انجام دهیم.

 

سوم: قدم بعدی چیست؟

اصل پارتو یعنی چه و چطور زندگی را عوض می کند؟

برای آغاز ۶ تا از اولویت های روز بعد را روی کاغذ بنویسید و روی مورد پنج به بعد خط بکشید. حالا اولویت های باقیمانده را روی یک کاغذ یادداشت بنویسید و جایی جلوی دید قرار دهید. روزتان را با کارهایی که در اولویت هستند شروع کنید و اجازه ندهید چیزی حواستان را پرت کند. به هیچ کار دیگری فکر نکنید و اگر چیزی از ذهنتان بیرون نمي رود آن را بنویسید و دوباره به آن بپردازید.

 

چهارم: قرار بود با شغل آزاد وقت بیشتری داشته باشم اما ۲۴ ساعته کار مي کنم

اصل پارتو یعنی چه و چطور زندگی را عوض می کند؟

اگر شغل آزاد دارید از بسیاری از حقوق و مزایا مثل حقوق بازنشستگی و بیمه برخوردار نیستید. به همين دلیل نااميد مي شوید و پروژه های بیشتری را دست مي گیرید و هیچوقت روی یک کار تمرکز نمي کنید. ولی در حقیقت ۸۰ % پروژه های شما تنها ۲۰ % سود در بر خواهد داشت. اگر به جای انجام پروژه های متعدد روی مشتری های پول سازتان تمرکز کنید و ارتباط طولانی مدت با آن ها برقرار کنید با ۲۰ % تلاش به ۸۰ % سود خواهید رسید.

 

پنجم: زمان پاکسازی

اصل پارتو یعنی چه و چطور زندگی را عوض می کند؟

در صورتی که شما یک مدیر هستید باید بدانید کدام یک از کارمندان تان ۸۰ % نتیجه را به شما مي دهند و وقت محدودتان را روی آن ها تمرکز کنید. چنانچه کمد لباس تان پر از لباس هایی که هیچوقت نمي پوشید لیستی از چیزهایی که حداقل یک بار در ماه ميپوشید را تهیه کنید و از بقیه لباس ها خلاص شوید. هیچوقت دلتان برای لباسی که سالی یک بار هم نمي پوشید تنگ نخواهد شد.

 

در صورتی که بهترین دوست تان را از دست داده اید و اطراف تان را با دوستان متعددی شلوغ کرده اید متوجه مي شوید که با ۸۰ % تلاش تنها ۲۰ % از بودن در کنار آن ها لذت مي برید. حالا که با اصل پارتو آشنا شده اید در چه کاری با ۲۰ % تلاش به ۸۰ % نتیجه مي رسید؟ و چه کارهایی را باید از همين حالا کنار بگذارید؟

 

بیشتر بخوانید:

تعریف موفقیت در زندگی از افراد ثروتمند جهان

سخت‌کوشی موثرتر است یا داشتن استعداد؟

نکات مهم و کلیدی درباره تبلیغات در اینستاگرام

ترفندهای زندگی برای شاد و سرحال بودن

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا