موفقیت و پیشرفت

اصل پارتو چیست و چطور باعث پیشرفت شما می شود؟

اصل پارتو چیست و چطور باعث پیشرفت شما می شود؟

اصل پارتو چیست و چطور باعث پیشرفت شما می شود؟

قانون ۲۰/۸۰ به احترام پایه گذار آن ویلفردو پارتو (Vilfredo Pareto) «اصل پارتو – Pareto principle» هم نامیده می‌شود. در یک کلام، قانون ۲۰/۸۰ یکی از مفیدترین مفاهیم موجود در مدیریت زمان و زندگی افراد است. این قانون حاکی از آن است که ۲۰ درصد از فعالیت‌های شما، ۸۰ درصد نتیجه برای شما در بر خواهد داشت.

اصل پارتو چیست و چطور باعث پیشرفت شما می شود؟

چرا باید از قانون ۲۰/۸۰ استفاده کنیم

اگر فهرست وظابف شما دارای ۱۰ مورد است، ۲ مورد آن به اندازه ۸ مورد دیگر شاید هم بیشتر اهمیت دارند. چیز جالبی که وجود دارد این است که به انجام رساندن هر یک از این وظایف، ممکن است به یک میزان وقت نیاز داشته باشند، ولی یکی دو مورد از آنها، پنج تا ده برابر بیشتر از بقیه اهمیت دارند. متاسفانه بیشتر افراد در آن ۲۰ درصد مواردی که دارای ارزش بیشتری است تنبلی می‌کنند و در عوض خود را درگیر آن ۸۰ درصد کم اهمیت تر می‌کنند که نتیجه کمتری را برایشان دارد.

 

بعضی از افراد، تمام روز را سرگرم و مشغول کار هستند ولی به ظاهر کار زیادی انجام نمی‌دهند و این تنها به این دلیل است که آنها وقت خود را صرف کارهایی می‌کنند که از ارزش کمی برخوردارند و در عوض در انجام یکی دو فعالیتی که می تواند تغییر اساسی در کارشان ایجاد کند، تنبلی می‌کنند. با ارزش‌ترین کارهایی که می‌توانید در طول روز انجام دهید، معمولاً سخت‌ترین‌ها هستند اما نتیجه‌ای که از انجام آنها می‌توانید بگیرید، بزرگ و ارزشمند خواهد بود.

 

استفاده از قانون ۲۰/۸۰ در زندگی

به همین دلیل تا زمانی که ۲۰ درصد کار مهم و با ارزش پیش رو دارید، باید از انجام ۸۰ درصد کار بیهوده جداً خودداری کنید. قبل از شروع به انجام هر کاری، از خود بپرسید که این کار جزو ۲۰ درصد فعالیت مهم زندگی‌تان است یا جزو ۸۰ درصد فعالیت کم اهمیت؟ هیچ‌گاه کارهای کوچک را اول انجام ندهید. به یاد داشته باشید انتخاب شما هر چه که باشد، وقتی آن را بارها و بارها تکرار کنید، برایتان عادت می‌شود و ترک آن سخت خواهد بود. وقتی عادت کنید که روزتان را با کارهای کم اهمیت شروع کنید، خیلی زود به این شیوه عادت می‌کنید و این عادتی نیست که شما بخواهید در خود پرورش دهید.

 

همین که کار بر روی یک موضوع با اهمیت را آغاز کنید، انگیزه لازم برای ادامه دادن آن را پیدا خواهید کرد. تنها فکر کردن به شروع و اتمام یک کار مهم به شما انگیزه لازم را می‌دهد تا بر تنبلی خود غلبه کنید. معمولاً انجام کامل یک کار با ارزش به همان اندازه زمان می‌برد که یک کار کم ارزش زمان خواهد برد با این تفاوت که تکمیل کار با ارزش، احساس رضایت و غروری فوق‌العاده به شما می‌دهد در حالی که وقتی با همان میزان زمان و انرژی، کاری کم ارزش را تا آخر انجام می‌دهید، احساس رضایت شما بسیار اندک و ناچیز خواهد بود.

اصل پارتو چیست و چطور باعث پیشرفت شما می شود؟

استفاده از قانون ۲۰/۸۰ در مدیریت زمان

مدیریت زمان، در اصل مدیریت زندگی است که به معنی تسلط بر فعالیت هایی است که پیش رو دارید. شما به راحتی می‌توانید فعالیت های بعدی خود را انتخاب کنید، ولی نکته مهم در تعیین موفقیت شما در زندگی و کار، میزان توانایی شما در انتخاب بین چیزهای مهم و چیزهای کم اهمیت است. افراد موفق خود را موظف می‌دانند تا هر روزشان را با مهمترین وظیفه‌ای که پیش رو دارند آغاز کنند.

 

استفاده از قانون ۲۰/۸۰ در زندگی اجتماعی

در پایان بد نیست قانون ۲۰/۸۰ را در مورد دوستان و آشنایانمان هم مورد بررسی قرار دهیم. فرض کنیم که تعداد دوستان ما به ۱۰ عدد می‌رسد. حال تصور کنیم که مشکلی برای ما پیش می‌آید و از میان ۱۰ دوست، فقط ۲ نفر از آن‌ها به کمک ما می‌آیند. پس بهتر است به جای سرمایه گذاری روی ۸ دوستی که فقط در زمان خوشی در کنار ما هستند، تمام زمان، انرژی و رفاقت خود را صرف دوستانی کنیم که در بیش از ۸۰ درصد مواقع در کنار ما خواهند ماند.

 

تقریباً هیچ‌چیز بی‌فایده نیست، ولی اگر همواره انتظار دست‌یابی به کارایی خارق‌العاده را داشته باشید، اصلاً نباید کاری را انجام دهیم.

”پیتر دراکر”

اصل پارتو چیست و چطور باعث پیشرفت شما می شود؟

طبق اصل پارتو ۸۰/۲۰ ، صرف‌نظر از ماهیت کسب‌وکار شما، قانون پارتو بیان می‌کند که ۸۰% از نتایج هر عملی از ۲۰% علل آن به وجود می‌آید.

 

درواقع این اصل در هر کاری صادق است. این‌یک اصل قدرتمند و زیر بنایی در زندگی و کسب‌وکار هوشمندانه است.

 

مشاهدات اصلی قانون ۸۰:۲۰ برگرفته از نتایج به‌دست‌آمده از تحقیقات یک اقتصاددان ایتالیایی در سال ۱۹۰۶ است که بیان کرد ۸۰% از زمین‌های ایتالیا متعلق به ۲۰% از مردم آنجا است. سپس او تحقیقات خود را در کشورهای گوناگون تعمیم داد و در کمال تعجب به این نتیجه رسید که این اصل قابل‌تعمیم در سایر کشورها نیز است. او و دیگر دانشمندان به این نتیجه رسیدند که این قانون در حوزه‌های دیگر هم قابل‌اثبات است.

 

۸۰% نتایج، از ۲۰% تلاش شما حاصل می‌شود.
۲۰% مشتریان شما، ۸۰% از سودتان را رقم می‌زنند.

 

اگر این قانون را در مورد اطلاعاتی جمع‌آوری‌شده در سازمان به کار ببرید، درخواهید یافت که تنها ۲۰% از این اطلاعات مفید هستند و ۸۰% آن‌ها مورداستفاده قرار نمی‌گیرند.

 

کلید طلایی اصل پارتو : ۲۰% را شناسایی کرده و روی آن تمرکز کنیم و از ۸۰% باقیمانده صرف‌نظر و یا کاملاً پاک نماییم.
مشابه این موضوع درباره زمان مصرف‌شده، در جهت تحصیل نتایج به‌دست‌آمده نیز صدق می‌نماید. به منفعت به‌کارگیری اصل پارتو در مدیریت زمان، کسب‌وکار وزندگی شخصی خود فکر بی اندیشید.

اصل پارتو چیست و چطور باعث پیشرفت شما می شود؟

کدام‌یک از این موارد در کسب‌وکار شما اتفاق افتاده است؟

۸۰% سود کسب‌وکار شما را ۲۰% از مشتریانتان تشکیل می‌دهند.

۲۰% از محصولات یا خدمات شما، ۸۰% از سود شما را رقم می‌زنند.

۸۰% از شکایات مشتریان شما ناشی از ۲۰% علل عمده شکایات، نشأت میگید.

۲۰% از تلاش و زمان شما، ۸۰% نتایج مورد انتظار شما را ایجاد می‌نماید.

۸۰% علت نزول بهره‌وری کسب‌وکار شما، ناشی از ۲۰% دلایل ایجاد آن است.

۲۰% کارکنان سازمان شما مسئول ۸۰% از خروجی‌ها و نتایج کار سازمان شما هستند.

۸۰% ارزش کسب‌وکار شما حاصل ۲۰% از مراحل کار شما است.

 

رویکرد رایج نسبت به کسب‌وکار، استفاده حداکثری از هر فرصت به‌دست‌آمده است تا بتوان ۱۰۰% استفاده را از آن ببریم ( بدون در نظر گرفتن تأثیر زمان، بهره‌وری و ضایعات آن).

 

به همین سادگی، کسب‌وکارهایی که در زمان صرفه جوی می‌نمایند، به این نتیجه رسیده‌اند که زمانی که می‌توان با حداقل تلاش به حداکثر سود رسید، چرا کل زمانی که در اختیارداریم را به آن اختصاص دهیم.

 

با دانستن اصل پارتو ۸۰/۲۰ می‌توانید بر آنچه باعث کسب موفقیت در ارتباط با مشتریان می‌گردد، تمرکز نمایید.به کسب‌وکار خود نگاه بی اندازید و روی ۲۰% از محصولاتی که ۸۰% سود شمارا به وجود می‌آورند، تمرکز نمایید.این اصل تنها در مورد کار کردن هوشمندانه نیست بلکه در مورد انجام هوشمندانه کارهای درستی است که به شما بهترین نتیجه را خواهند داد.به این اصل با دقت فکر کنید که چگونه و به چند روش می‌توانید آن را بکار گیرید.

 

مطمئناً نتایج شگفت‌انگیزی به دست خواهید آورد. چرا باید ۱۰۰% از پول و زمان خود را برای کاری هزینه کنید، درصورتی‌که می‌توانید سرمایه خود را آزاد کنید و در مقیاس کوچک‌تری کارکنید. تنها ۲۰% از منابع خود را بر روی کاری که ۸۰% به شما سود می‌دهد سرمایه‌گذاری کنید و بقیه را در معاملات دیگر استفاده کنید.

 

چرا تمام‌وقت کار می‌کنید درحالی‌که می‌توانید تنها ۲۰% از زمان خود را به کار اختصاص داده و به ۸۰% سود دست‌یابید و سپس باقیمانده زمان خود را به تفریح در کنار ساحل و تماشای غروب آفتاب بگذرانید. آیا فکر کرده‌اید که چطور می‌توانید با استفاده از این اصل، کسب‌وکار وزندگی خود را منقلب کنید؟

 

مطالب بیشتر:

سخت‌کوشی موثرتر است یا داشتن استعداد؟

اصل پارتو یعنی چه و چطور زندگی را عوض مي کند؟

حقایق جالب و خواندنی درباره خواب بصورت اینفوگرافی

۵ خصوصیت زنانه که برای آقایان جذابیت بسیار زیادی دارد

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا