پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • اصطلاحات هتل ها را به طور کامل در این مطلب بخوانید

  مجموعه : مطالب گوناگون

  اصطلاحات هتل ها را به طور کامل در این مطلب بخوانید

  اصطلاحات هتل ها را به طور کامل در این مطلب بخوانید

  وقتی وارد هتل ها مي شوید با انبوهی از اطلاعات و اصطلاح هایی روبرو مي شوید که شاید نتوانید معنی آن ها را درک کنید یا وقتی مي خواهید هتل رزرو کنید نمي دانید که چطور با اطلاعات ارائه شده که برایتان نامفهوم هستند اتاقتان را انتخاب نمایید. امروز به شما خواهیم گفت که اصطلاحات هتل ها هرکدام چه معنایی دارند تا به راحتی بتوانید سوییت رزرو کنید.

   

  شاید این سوال برای شما بارها پیش آمده  که اصطلاحاتی که آژانس های مسافرتی درباره هتل ها به کار مي برند به چه معنایی ميباشند؟ تفاوت FB با All در چیست؟ تفاوت تخت Twin با King در چیست؟ Resort به چه معنی مي باشد؟ سعی کردیم در این پست به تمامي ابهامات شما پاسخ دهیم تا با اطلاعات کامل تری نسبت به انتخاب هتل خود اقدام نمایید. با نیک شو همراه باشید.

  اصطلاحات هتل ها را به طور کامل در این مطلب بخوانید

  متل Motel:

  متل تلفیقی اســت از دو واژه Motor و Hotel و اساساً ماهیت بین راهی داشته و معمولاً خارج از شهرها قرار دارد . در تعریف متل مي توان گفت که هتلی اســت که در آن مسافران مي توانند با خودروی شخصی وارد شده و حتی خودرو را مقابل درب اتاق خود پارک نمایند . یکی از مشخصه های اصلی متل ها عدم وجود لابی در آنهاســت چرا که ميهمانان به مجرد وارد شدن به متل بدون نیاز به پیاده شدن کلید اتاق خود را از رسپشن دریافت نموده و مستقیماً به سمت اتاق خود رانندگی مي نمایند.

   

  هتل پانسیون Hotel Pension:

  درشهرواقع شده و تعدادی اتاق ، سالن غذاخوری ـ به اندازه ای که بتواند غذای ساکنان اتاقها را تأمين نماید ـ کتابخانه و سالن مطالعه و اتاق تلویزیون درآن پیش بینی وآماده شده اســت. پانسیون معمولاً اتاق را به صورت ماهانه و یا سالانه اجاره داده و مشتریان دیگری را از خارج هتل برای صرف غذا نمي پذیرد . بر همين اساس معمولاً سالن غذاخوری پانسیون فقط به اندازه احتیاج اتاق ها در نظرگرفته مي شود . درپانسیون ها مقرارت خاصی وجود دارد و مسافران مي بایست در ساعات معیّنی برای صرف صبحانه ، نهار و شام سرميزحاضرشوند وتا ساعت مشخصی نیز درب ورودی پانسیون باز اســت.

   

  ریزورت هتل Resort Hotel:

  به هتل هایی اطلاق مي شود که معمولاً نزدیک چشمه های مواد معدنی و یا ساحل قرار دارند. (هتل های مخصوص اســتراحت )

   

  هتل آپارتمان Apartment Hotel:

  هتل مکانى اســت براى اقامت تا در آن از مسافر پذیرایى شود. حال اگر امکان پذیرایى در هتل کاهش یابد ، هتل آپارتمان شکل مي گیرد . در هتل آپارتمان ها وسایل آشپزى وجود دارد و نیازى به رستوران احساس نمى شود . اقامت در هتل آپارتمان بسیار شبیه به اجاره آپارتمان اســت با این تفاوت که قرارداد اجاره ای وجود ندارد و مسافر هر وقت بخواهد مي تواند با هتل تسویه حساب نموده و آنجا را ترک نماید .

  اصطلاحات هتل ها را به طور کامل در این مطلب بخوانید

  بر خلاف هتل ها که دارای شرایط سختی هستند هتل آپارتمانها دارای انعطاف پذیری بالائی بوده و انواع بسیار متفاوتی دارند . معمولاً شبیه هتل ها ساخته مي شوندو دارای تعداد زیادی آپارتمان مي باشند . دوره اقامت در آنها بسیار متفاوت بوده و از چند روز تا چند ماه متغیر اســت .معمولاً قیمت آنها از هتل های هم ردیف پایین تر اســت مسافرینی که در آن اقامت مي گزینند آنرا به مثابه خانه خود انگاشته که موقتاً از محل اصلی زندگی آنها به دور اســت . بنابراین هرآنچه که در خانه فراهم اســت ممکن اســت در هتل آپارتمان نیز فراهم باشد

   

  انواع هتلها بر حسب ستاره

  هتل های 2 ستاره :

  تميزی و راحتی و دکوراسیون منظم و هماهنگ از الزامات این هتل ها مي باشد . ارائه رتبه دو ستاره مستلزم داشتن بعضی و نه همه موارد زیر مي باشد:

   

  خانه داری بسیار خوب ، دکوراسیون جذاب و وجود تلویزیون رنگی در تمام اتاقها ، مبلمان با کیفیت، دارای رستوران با قابلیت ارایه سرویس در هر وعده غذایی ، اســتخر شنا ، خدمات رسانی به اتاق ها ، ورودی هتل با ظرفیت مناسب ، تخت هایی با اندازه معمولی و بزرگتر ، سرویس حمام خوب و زیبا ، قفسه های کافی ، امکانات تفریحی ، حوله و صابون با کیفیت بالا ، پرسنل آموزش دیده و لاندری و روم سرویس .

   

  هتل های 3 ستاره :

  در هتل سه ستاره خدمات به طور کامل ارایه مي گردد و به طور شایسته مدیریت مي شود ، این نوع هتل ها دارای چشم انداز زیبا و امکانات گسترده اند . ارائه رتبه سه ستاره مستلزم داشتن بعضی و نه همه موارد زیر مي باشد :

   

  نظافت و خانه داری و نگهداری عالی ، هال ورودی بزرگ با طراحی جذاب ، فضای پذیرش فعال 24 ساعته ، اتاق های بزرگ و راحت ، بدون سر و صدا با نور کافی و فضای نشیمن با دکوراسیون جذاب و گاهی نقاشی روی دیوار، مبلمان با کیفیت بالا ، سیستم مرکزی تهویه هوا و سیستم حرارتی ، اتاق های مفروش شده با کیفیت بالا و دارای تشک های عالی ، ترموستات کنترل درجه دما ، سرویس حمام زیبا که بعضی از آنها دارای وسایل آرایشی ، صابون وحوله با کیفیت عالی اســت ،

   

  دارای سوئیت اتاق لوکس ، محدوده زمانی گسترده جهت سرویس دهی به اتاق ها ، وجود دو دستگاه تلفن در اتاق یکی کنار تخت و دیگری در حمام یا روی ميز ، اســتخر شنا در محوطه ساختمان یا نزدیک آن ، خدمات بیدار کردن ، وجود بیش از یک رستوران با غذای عالی ، امکانات تفریحی برای ميهمان از قبیل سونا ، گلف و . . . ارایه خدمات ویژشه از قبیل اتاق ملاقات ، پارک اتومبیل توسط مستخدم

  اصطلاحات هتل ها را به طور کامل در این مطلب بخوانید

  هتل های 4 ستاره :

  این هتلها نه تنها باید کلیه خدمات لازم را ارائه دهند بلکه باید از خود هویتی داشته باشند . تأمين راحتی و آسودگی ميهمانان هدف اصلی کارکنان مي باشد ، آنها آموزش دیده، کارآمد و آگاه و مؤدب مي باشند این نوع هتل ها دارای امکانات متنوعی هستند . ارائه رتبه چهار ستاره مستلزم داشتن بعضی و نه همه موارد زیر مي باشد :

   

  خانه داری و نگهداری فوق العاده از هتل ، اتاق و فضای سبز ، طراحی ساختمان بصورت خاص و جالب ، هال ورودی لوکس، مبلمان بسیار خوب ، فضاهای عمومي ، آثار هنری ، کیفیت بالای فرش و گل تازه ، چشم انداز محیط طبیعی و فوق العاده ، فضای مناسب و دکوراسیون جذاب برای پذیرش ، رزوراسیون بسیار سریع و کارآمد ،

   

  کارکنان متعهد با یونیفرم ، وجود دربان ، مدیریت متخصص ، تجهیزات عالی رستوران و غذاهای متنوع ، خدمات رسانی عالی به اتاقها ، وجود اتاقهای بزرگ با نور کافی و مبل مناسب و زیبا ، دارای تلویزیون و دکوراسیون عالی و تزئین شده با کارهای هنری ، دو تلفن یکی در کنار تخت و دیگری روی ميز ، دارای تشک راحت و پتوی اضافه و تخت های بزرگ و معمولی، سرویس دهی بصورت دو مرتبه در روز به اتاق ها ، حمام بسیار تميز با صابون وسایل آرایش و حوله ، جعبه کمک های اولیه ، آیینه مناسب جهت اصلاح و آرایش، سیستم خشک کن دست ، در اختیار قرار دادن لباسهای راحت به ميهمانان ، سیستم روشنایی هوشمند در حمام و اتاق خواب و سایر امکانات مثل حمل و نقل ، روزنامه رایگان و …

   

  هتل های 5 ستاره:

  این نوع هتل ها در ردیف اول قرار دارند . قوانین واســتاندارد مربوط به هتل پنج ستاره و کیفیت آن همواره باید ثابت نگه داشته بشود . ارائه رتبه پنج ستاره مستلزم داشتن بعضی و نه همه موارد زیر مي باشد :

   

  معماری و دکوراسیون زیبا و منحصر به فرد ، نگه داری و خانه داری منحصر به فرد و مستمر ، دارای بیش از 100 اتاق ، هال ورودی ، اتاق مهمان ، فضای عمومي تزئین شده با کارهای هنری ، مفروش شده با کیفیت بالا ، لابی بسیار زیبا ، دفتر پذیرش بسیار منظم در فضای کافی و آرام ، دارای نگهبان و سرویس 24 ساعته ، پرسنل آموزش دیده و متعهد ، تزئین اتاقها با اســتفاده از اشیاء عتیقه ، دارای 3 تلفن ( کنار تخت ، روی ميز و داخل حمام ) ، تميز کردن اتاق بصورت دو مرتبه در روز ، سرویس حمام زیبا و مدرن ، دارای رستوران عالی و غذاهای متنوع و سرویس غذا دهی ، امکانات رستوران جذاب ، سرویس حمل و نقل ، مغازه و فروشگاه پوشاک ، یخچال در داخل اتاقها با انواع .

   

  کارکنان در هتل 5 ستاره : بسیار مرتب و یونیفرم پوشیده با لباسهای شیک ، مؤدب وآگاه و کارآمد و روابط عمومي خوب ، نسبت به رفع نیازهای مهمانان متعهد هستند و بسیارعالی سرویس مي دهند . دارای مدیر حرفه ای و متخصص ، سازگاری و هماهنگی سرویس ها ، تداوم نگهدارى وخانه داری بی عیب و نقص اجزاء اصلی و اساسی برای حفظ درجه 5 ستاره مي باشند .

  اصطلاحات هتل ها را به طور کامل در این مطلب بخوانید

  نکته مهم : نکته مهم درباره ستاره هتل ها و هتل آپارتمان ها اینست که « هتل ها را از یک تا 5 ستاره طبقه بندی مي نمایند در حالی که مهمانپذیر ها، مهمانسراها و هتل آپارتمان ها را از یک تا 3 ستاره طبقه بندی مي نمایند . به تعبیرى دیگر هتل آپارتمان 3 ستاره با هتل 5 ستاره برابرى مى کند و این دو نوع از مراکز اقامتى از نظر کیفیت و خدمات دهى در گروه خودشان بهترین هستند.»

   

  انواع هتل:

  هتل تجارتى Commercial Hotel

  هتل حومه شهر Sub-urban Hotel

  هتل شهرى Urban Hotel

  هتل با فضاى بازميانى Atrium Hotel

  هتل بزرگ Meca Hotel

  هتل گرد همایى Convention Hotel

  هتل فرودگاه Air port Hotel

  هتل مسکونى براى مهمانانى که اقامت طولانى دارند Lodging Type Hotel

  هتل بازیهاى شبانه Night Clup Hotel

  هتل سوپر لوکس Super Lux Hotel

  هتل تمام سوئیت Suite Hotel

  هتل باسوئیت هاى یک طبقه هاى پراکنده BungalowSuite Hotel

  متل بین راهى Motel

  متل متوسط ميان راه Motor inn

  هتل ارزان قیمت Budget inn

  هتل تفریحى Resort Hotel

  هتل آپارتمان Apartment Hotel

  هتل مالکیت زمانى مشترک Time Sharing Hotel

  هتل مالکیت مشترک Condominium Hotel

  پانسیون Boarding House

  مهمانسرا Guest House

  مسافر خانه، اســتراحتگاه Hostel

  خوابگاه Dormitory

  هتل کازینو Hotel Cazino

  اصطلاحات هتل ها را به طور کامل در این مطلب بخوانید

  انواع اتاق های موجود در هتلها

  سوئیت اداری Office Suite

  سوئیت کنفرانس Conference Suite

  سوئیت کوچک Mini Suite

  سوئیت معمولی Junior Suite

  سوئیت دو لوکس Deluxe Suite

  سوئیت دوبلکس Doublex Suite

  سوئیت مسافرین مهم Vip Suite

  سوئت مجلل Imperial Suite

  سوئت محصور Pent house Suite

  سوئت ماه عسل Fiesta Suite

  سوئیت ماه عسل (برای اقامت ) Dolcevita Suite

  سوئیت یک نفره Single Suite

  کابانا Cabana

  اســتودیو Studio

  آپارتمان Apartement

  بنگلو Bungalow

  اتاق های دور Remote Function

  اتاق های تو در تو Connected Room

  اتاق با بالکن Balcony Room

  اتاق با اســتخر خصوصی Room With Private Pool

  اتاق ضیافت Banquet Room

  اتاق خانواده Family Room

  واحد های فاميلی Family Units

  اتاق معمولی با حمام Room With Bath

  اتاق با چشم انداز جنگل Woods View Room

  اتاق معمولی بدون حمام Room Without Bath

  اتاق نشیمن یا سالن پذیرایی Parlor

  اصطلاحات هتل ها را به طور کامل در این مطلب بخوانید

  انواع اتاق

  اتاق یک نفره : اتاق یک نفره که سینگل ناميده مي شود . دارای یک تخت مي باشد و اختصاراً با علامت SGL نشان داده مي شود .

   

  اتاق دو نفره : اتاق دو نفره که دبل یا توئین ناميده مي شود . دبل یعنی اتاقی که یک تخت دو نفره به هم چسبیده دارد و توئین اتاقی اســت که دو تخت مجزا دارد و اختصاراً با علامت DBL نشان داده مي شود .

   

  اتاق سه نفره :اتاق سه نفره که تریپل ناميده مي شود . دارای 3 تخت تک نفره و یا یک تخت تک نفره و یک تخت دونفره به هم چسبیده مي باشد و اختصاراً با علامت TPL نشان داده مي شود .

   

  سوئیت Suite: به اتاقی گفته مي شود که قسمت جلوی آن مختص پذیرایی و پشت آن اتاق خواب قرار گرفته اســت ، در بعضی از هتل ها قسمت پذیرایی در پایین و چند پله بالاتر اتاق خواب و حمام قرار دارد ( دوبلکس ) البته مي توان در سوئیت یک آشپزخانه کوچک نیز دایر نمود .

   

  آپارتمان Apartment :عبارت اســت ازیک هال و پذیرایی با یک ، دو و یا سه اتاق خواب که هر کدام دارای دو تخت اســت . در صورتی که دواتاقه باشد، معمولاً یک اتاق ( دبل ) یک تخت دو نفره و اتاق دیگر توئین، دو تخت یک نفره خواهد داشت .هر آپارتمان یک حمام مشترک دارد و یک آشپزخانه کوچک.معمولاً در قسمت پذیرایی به تعدادکافی صندلی یا مبل راحتی وجود دارد.

   

  اســتودیو Studio : به اتاقهایی گفته مي شود که در بدو ورود به شکل اتاق پذیرایی دیده مي شود ولی در صورتی که مبلها یا کاناپه ها را به صورت تختخواب در آورند حکم اتاق خواب را خواهد یافت، از این رو روزها اتاق پذیرایی و شبها اتاق خواب اســت .البته کاناپه ها طوری ساخته شده اند که مي توان بالش و پتو و ملحفه را داخل آن جای داد. اتاق اســتودیو حمام نیز دارد، اســتودیو مي تواند آشپزخانه کوچکی نیز داشته باشد .

   

  کانکتد روم Connected Room : دو اتاق تودرتو را مي گویند، هر دو اتاق به راهرو اصلی هتل راه دارد و هر کدام به تنهایی یک اتاق کامل اســت و حمام جداگانه ای هم دارد، این دو اتاق به وسیله یک در از وسط به هم متصل اســت. چنانچه یک خانواده چهار نفره ، چنین اتاقی را درخواســت نماید ، بچه ها در یک اتاق و پدر و مادر در اتاق دیگر اقامت خواهند نمود ، بدون این که درب راهرو اصلی را باز کنند، دو اتاق از درب وسط مي توانند با هم در ارتباط باشند.

  اصطلاحات هتل ها را به طور کامل در این مطلب بخوانید

  کابانا Cabana :اتاقی اســت هم کف، که پنجره آن به محوطه ای باز مي شود که متصل به اســتخر شناســت. ساکن چنین اتاقی مي تواند برای تعویض لباس از اتاق مخصوص خود اســتفاده نماید .

   

  فیستا سوئیت Fiesta Suite : این نوع سوئیت ها معمولاً در هتل هائی قرار دارند که دارای سالن عروسی اســت و پس از پایان مجلس عروسی ، برای اســتراحت و خواب در اختیار عروس و داماد قرار مي گیرد . معمولاً مخارج این سوئیت قبلاً جزو هزینه های مجلس عروسی منظور گردیده و حساب جداگانه ای ندارد .

   

  اتاق های دیگری هم در هتلها و متلها وجود دارند که بنا به علاقه وتمایل مسافران دراختیار آنان گذاشته مي شود که عناوین آنها در جدول “انواع اتاق ” آورده شده اســت .

   

  انواع تخت در هتل

  تخت سالن پذیرایى- کاناپه قابل تبدیل به تخت Bed- parlor

  کاناپه تبدیل به تخت Bed-Studio=Convertible Sofa

  کاناپه تبدیل به تختخواب Convertible Couch

  مبل تختخوابشو Sleeping Couch

  تخت دیوارى Folding-up bed

  تخت تاشو Roll-A-Way-Bed

  یک تخت یکنفره Single

  دو تخت جداى تکنفره Twin

  یک تخت دونفره Double

  یک تخت دونفره و دو تخت تکنفره Twin Double

  تخت دونفره بزرگ Queen Size

  تخت بزرگ King Size

  تخت دوبل دوبله Double- Double Bed

  تخت با تشک آبى Water Bed

  تخت دو طبقه Bunk Beds

  اصطلاحات هتل ها را به طور کامل در این مطلب بخوانید

  انواع تخت های موجود در اتاق های هتل در جدول “انواع تخت ” آورده شده اســت لیکن در اینجا لازم اســت مسافرین با تخت اضافه و تخت بچه بیشتر آشنا گردند .

   

  چون تعداد افراد بعضى از خانواده ها زیاد و بیش از تعداد تختخوابهاى اتاق اســت، ناچار اســتفاده از تخت اضافى ناگزیر خواهد بود . تختخوابهاى اضافى را اکسترابد مى نامند. این تختها در طبقات هتل وجود دارد و براساس فرمى که رسپشن به خانه دارى مى دهد، در اختیار اتاقها گذاشته مى شود. این تختها از نوع تاشو مى باشند و علت این که بایستى طى صدور فرمى تحویل شود این اســت که بابت تخت اضافى، وجه اضافى از مسافر دریافت مى شود که به حساب اتاق منظور مى گردد. از این فرم نسخه اى نیز به کشیر (صندوق ) مى رود تا وجه تخت اضافى به حساب اتاق نوشته شود .

   

  مسافرینى که بچه همراه مى آورند، معمولاً نیاز به تختخواب بچه دارند، زیرا تختخوابهاى مسافرین براى بچه مناسب نیست و احتمال دارد بچه از روى تختهاى معمولى و مخصوص بزرگسالان به زمين بیافتد . این نوع تختها هم طى فرمى که قبلاً اشاره شد به اتاق ، اضافه مى شود و وجه اضافى نیز به حساب منظور مى گردد. تختخواب بچه ،رو تشکى مشمع نیز دارد که مانع از رسیدن رطوبت از بچه به تشک مى شود.

  اصطلاحات هتل ها را به طور کامل در این مطلب بخوانید

  انواع سرویس در هتل ها

  O.R) Only Room): یعنی اتاق جهت اقامت بدون هیچگونه وعده غذائی.

   

  B.B) Bed & Breakfast): یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه در روز.

   

  H.B) Half Board): یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه و یک وعده نهار یا شام. مثلاً سرویس H.Bدر دبی معمولاً به یک وعده صبحانه و یک وعده نهار اطلاق گردیده در حالی که همان سرویس در ترکیه (منطقه آنتالیا و منطقه دریای اژه) به یک وعده صبحانه و یک وعده شام اطلاق مي گردد.

   

  F.B) Full Board): یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه ، یک وعده ناهار و یک وعده شام. در بعضی از هتل ها این سرویس بصورت سرویس Full board plus یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه ، یک وعده ناهار ، یک وعده شام هنگام صرف ناهار و شام ارائه مي گردد .

   

  ALL ) َAll Inclusive): یعنی اتاق جهت اقامت همراه با تمام وعده های غذائی شامل صبحانه ، ناهار ، عصرانه و شام و . این سرویس معمولاً در هتل های واقع شده در شهرهای ساحلی نظیر کوش آداسی ، بودروم ، مارماریس ، آنتالیا و . . . ارائه مي گردد و بسته به نوع ارائه شده مثلاً تولید داخل یا خارج کشور و اینکه در چه ساعاتی از شبانه روز ارائه مي گردد دارای واژه های متفاوتی اســت نظیر Ultra All Inclusive و Maximum All Inclusive. در بعضی از هتل هائی که چنین سرویسی ارائه مي گردد اســتفاده رایگان از ورزشهای آبی از قبیل جت اسکی ، اسکی روی آب ، غواصی ، ماساژ و . . . برای یکبار در طول اقامت جزئی از سرویس مي باشد .

  اصطلاحات هتل ها را به طور کامل در این مطلب بخوانید

  اصطلاحات مربوط به سن مسافر

  بزرگسال Adult : به افراد بیش از 12 سال اطلاق مي گردد و با علامت اختصاری ADL نشان داده مي شود .

   

  اطفال 2-6 سال Child: کودکانی هستند که معمولاً در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمي یابد و با علامت اختصاری CHD2-6 نشان داده مي شود .

   

  اطفال 6-12 سال Child: کودکانی هستند که معمولاً در هتل ها به آنها تخت از نوع سفری اختصاص مي یابد و با علامت اختصاری CHD6-12 نشان داده مي شود .

   

  نوزاد Infant: به کودکان زیر دوسال اطلاق مي گردد که معمولاً در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمي یابد و با علامت اختصاری INF نشان داده مي شود .

   

  مطالب بیشتر:

  لوکس ترین سوییت هتل جهان در ایتالیا

  با لوکس ترین هتل‌های شمال ایران آشنا شوید

  هزینه یک شب اقامت در بهترین هتل های ایران

   

   

  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •