پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • ازدواج های دانشجویی به سمت طلاق نمی روند

  مجموعه : اخبار اجتماعی و سیاسی

  ازدواج های دانشجویی به سمت طلاق نمی روند

  نکته جالب درباره آمار طلاق در بین دانشجوها این است که صمیمیت و سازگاری بین زوج های دانشجو واقعا زیاد است و تقریبا بین آن ها طلاق رخ نمی دهد. نرخ طلاق در بین زوج‌های دانشجو، بسیار پایین است. طبق گفته معاون فرهنگی، سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها، براساس نتایج پایشی که از سال 84 تا 95 درباره ازدواج‌های دانشجویی انجام شده است، 96 درصد دانشجویانی که از این طریق ازدواج ميکننــد، زنــدگی مشترک پایداری را تجربه ميکننــد.

  ازدواج های دانشجویی به سمت طلاق نمی روند

  حجت الاسلام مصطفی رستمی، معاون فرهنگی، سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها ميگوید و می افزاید: اگر مسکن دانشجویان تامین شود، قطعا تعداد ازدواج‌های دانشجویی نیز افزایش خواهد یافت که در این باره باید به خوابگاه‌های متاهلی دانشجویی توجه بیشتری شود.

   

  ضرورت یادگیری مهارت‌های زنــدگی مشترک

  این‌که رای قاطع بدهیم و بگوییم که همه ازدواج‌های دانشجویی به زنــدگی پایدار و موفق تبدیل ميشود، چنــدان با منطق سازگار نیست. وقتی فقر، اعتیاد، ناآگاهی از مهارت‌های زنــدگی و ده‌ها دلیل دیگر موجب شده است که آمار طلاق در دهه 90 قابل قیاس با دهه‌های گذشته نباشد، همین عوامل هم ميتوانــد تهدیدی برای ازدواج‌های دانشجویی باشد.

   

  احمد سالک کاشانی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در مصاحبه با جام‌جم به مزایای ازدواج دانشجویی اشاره ميکنــد و ميگوید: در شرایطی که زوج دانشجو از تکامل عقلی و اخلاقی همسانی برخوردار باشنــد، ازدواج ميتوانــد زمینه‌های رشد علمی و معنوی‌‌شان را تکامل ببخشد و مایه آرامش بیشتر آنها در زنــدگی شود.

   

  او به آسیب‌های احتمالی ازدواج‌های دانشجویی اشاره ميکنــد و یادآور ميشود: زوج‌های دانشجو نیاز است که مهارت‌های زنــدگی مشترک را بیاموزنــد و با آگاهی کامل به تشکیل زنــدگی مشترک روی بیاورنــد. در صورتی که این آگاهی‌ها وجود داشته باشد، اختلاف‌های معمول زناشویی به طلاق منجر نخواهد شد.

   

  انتخاب بهتر همسر به دلیل افزایش بصیرت دانشجویان، اتفاقی است که طبق گفته این نماینــده مجلس، در اغلب ازدواج‌های دانشجویی قابل انتظار است. به همین دلیل هم به اعتقاد سالک کاشانی، ترویج ازدواج دانشجویی ميتوانــد به تشکیل خانواده‌های سالم و پایدار در جامعه منجر شود.

   

  سعید هاشمی، دانش‌آموخته مهنــدسی نرم‌افزار است که دو سال قبل با همسرش در دانشگاه آشنا شده است. وی در مصاحبه با جام‌جم به گوشه‌ای از مشکلات ازدواج دانشجویی اشاره ميکنــد و ميگوید: ازدواج دانشجویی، محاسن زیادی دارد و ميتوانــد انگیزه دانشجو را برای موفقیت‌های تحصیلی و کاری افزایش دهد، اما مشکل بزرگ این است که اغلب دانشجویان، استقلال مالی نــدارنــد و نميتواننــد از پس هزینه‌های زنــدگی مشترک بربیاینــد.

   

  به همین دلیل، فرآینــد آشنایی تا ازدواج زوج‌های دانشجو، معمولا خیلی زمانبر ميشود. سعید تاکید دارد که اگر از زوج‌های دانشجو، حمایت مالی لازم به عمل بیاید، قطعا ازدواج دانشجویی رونق پیدا ميکنــد، اما خیلی از دانشجویان با وجود تمایل به ازدواج، توان مالی برای تشکیل زنــدگی مشترک نــدارنــد و به آینــده شغلی خود امیدوار نیستنــد.

   

  واقعیت این است که جدای از نقش مسئولان، خانواده دانشجویان نیز نقش جدی در تسهیل ازدواج‌های دانشجویی دارنــد. در صورتی که خانواده زوج‌های دانشجو، توقع مالی خود را کاهش دهنــد و به ازدواج‌های آسان دانشجویی رضایت دهنــد، قطعا ازدواج‌های دانشجویی پررونق‌تر خواهد شد.

   

  مشوق‌ها خاطره ميشود

  در چنــد دهه اخیر، برنامه‌های متعددی انجام شد تا آمار ازدواج دانشجویی بالا برود. برگزاری جشن‌های ازدواج دانشجویی، یکی از همین برنامه‌های تشویقی است که از سال 84 از سوی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها راه‌انــدازی شد. در این جشن‌ها شاهد بودیم که در ابتدا به زوج‌های دانشجو، سکه تمام بهار آزادی هدیه ميدادنــد.

   

  اما پس از بالا رفتن قیمت ارز و سکه، رفته رفته بساط سکه دادن هم جمع شد؛ طوری که هم اکنون، جشن ازدواج دانشجویی بدون اعطای سکه به زوج‌ها در مشهد برگزار ميشود. البته معمولا خیلی از زوج‌های دانشجو، دوباره با خانواده‌‌شان جشن ازدواج ميگیرنــد و جشن‌های ازدواج دانشجویی را بیشتر باید یک دورهمی شاد دانشجویی به حساب آورد.

   

  در این بین، گاهی دولت و خود دانشگاه هم هدایایی به زوج‌های دانشجو پرداخت ميکننــد که البته اعطای این هدایا به زوج‌های دانشجو، قطعی نیست و در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است. امسال هم زوج‌های دانشجویی که تمایل دارنــد در جشن ازدواج دانشجویی شرکت کننــد، تا پایان بهمن ميتواننــد برای شرکت در این جشن، نام نویسی کننــد.

   

  حجت‌الاسلام محمد خادمی، رئیس ستاد ازدواج دانشجویی کشور هم توضیح ميدهد: تا کنون حدود 14 هزار زوج در بیست و یکمین دوره مراسم ازدواج دانشجویی ثبت نام کرده انــد و مهلت نام نویسی نیز تا 30 بهمن 96 تمدید شده است. همچنین حدود 500 زوج از اساتید دانشگاه هم در بیست و یکمین مراسم ازدواج دانشجویی ثبت نام کرده‌انــد.

   

  پیش‌بینی شده است که تا پایان دوره نام نویسی، تعداد 20 هزار زوج دانشجو برای شرکت در این دوره‌ها نام نویسی کننــد. شرط نام نویسی و حضور در جشن ازدواج دانشجویی هم این است که تاریخ ازدواج دانشجویی از اول مهر 95 تا اول دی 96 باشد. طبق گفته خادمی، این افراد ميتواننــد با ورود به سامانه ازدواج دانشجویی و مشاهده مدارک لازم جهت ارائه آن به دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه‌ها در این مراسم نام نویسی کننــد.

   

   

  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •