نکات انتخاب همسر

ازدواج در سنین پایین و مشکلات پیش روی زوج ها

ازدواج در سنین پایین و مشکلات پیش روی زوج ها

ازدواج در سنین پایین و مشکلات پیش روی زوج ها

البته این را کاملا قبول داریم که سن فقط یک عدد است و هستند افرادی که سن پایین دارند اما می توانند به طور کامل از عهده زندگی مشترک بربیایند اما در حالت کلی ازدواج در سنین پایین مشکلاتی را هم به همراه دارد. متاسفانه یکی از مشکلاتی که در جامعه وجود دارد ازدواج در سنین پایین است که از قدیم الایام تا کنون در در بین برخی خانواده ها رواج دارد . این خانواده ها تنها به فکر این فرزندآوری عروس و داماد هستند و به تباه شدن زندگی آنها توجه نمی کنند .

ازدواج در سنین پایین و مشکلات پیش روی زوج ها

مشکلاتی برای دختران

1. ازدواج هایی که در آن سن دختر و پسر برای تشکیل زندگی کم است ، با ناسازگاری ها و اختلافات بسیاری رو به رو می باشد زیرا آنها هنوز به رشد ذهنی، عاطفی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و… کافی برای ازدواج نرسیده اند و برای یک زندگی موفق و پیروز مهارت های لازم را به دست نیاورده اند.

 

2. در خانواده های ایرانی رواج است که بعد ازگذشت 6 ماه از ازدواج دختر باید باردار شود وگرنه صحبت های بی اساسی درباره او به راه می افتد ، هنگامی که سن ازدواج کم باشد زوجین تحمل شنیدن این نوع حرف ها را ندارند و تصمیم می گیرند به سرعت بچه دار شوند.

 

اما به دلیل اینکه دختر نوجوان آمادگی جسمانی لازم را برای بارداری ندارد در دوران بارداری با مشکلاتی روبرو می شود همچنین باید زایمانش در پری ناتال (تحت مراقبت های لازم) انجام گیرد و احتمال مرده زایی یا عقب ماندگی ذهنی فرزندان او زیاد است.

 

3. یکی دیگر از مشکلاتی که برای افرادی که در سن کم ازدواج می کنند وابستگی آنها به والدین خود است . در ابتدای زندگی این زوج ها ،خانواده ها و بزرگ ترها به دلیل کم سن بودن فرزندشان و قادرنبودن او به حل همه مشکلات زندگی مشترک در زندگی خصوصی آن ها دخالت کرده و به قول خودشان راهنمایی می کنند.اما پس از پختگی و گذشت چند سال از ازدواج آنها ، این افراد به دخالت والدین خود در همه امور عادت می کنند و زندگی آنها از کنترلشان خارج می شود.

ازدواج در سنین پایین و مشکلات پیش روی زوج ها

مشکلاتی برای پسران

4.از مشکلاتی که برای پسرانی که در سن پایین ازدواج می کنند ، یاس و ناامیدی است زیرا آنها بعد از مدتی در جمع دوستان و همسالان مجرد خود قرار می گیرند فکر می کنند موقعیت های زندگی مجردی را با ازدواج از دست داده اند و این احساس بر آنان غلبه می کند.

 

5. پسرانی که در سن کم ازدواج می کنند به دلیل حس نارضایتی از زندگی بیش از بقیه افراد به بیماری های قلبی و عروقی مبتلا می شوند.

 

6.یکی دیگر از مشکلاتی که با ازدواج در سن کم برای افراد به ویژه مردان به وجود می آید پشیمانی از ازدواج و انتخاب همسر و نارضایتی از اوست زیرا اینگونه افراد در سنین نوجوانی هنوز به ثبات عاطفی لازم نرسیده اند و در انتخاب خود عاقلانه تصمیم نگرفته اند .

 

آنها بعد از گذشت چندین سال از زندگی مشترک خود می گویند :من آن زمان تجربه کافی نداشتم اما الان به دلیل تغییر نگرش ها و رشد فکری سلیقه ام عوض شده و انتظارات دیگری از همسرم دارم.

ازدواج در سنین پایین و مشکلات پیش روی زوج ها

 

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا