پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • اختلال کمبود توجه در بزرگسالان ADHD ای دی اچ دی

  مجموعه : جامعه شناسی,روان شناسی

  اختلال کمبود توجه در بزرگسالان ADHD ای دی اچ دی

  اختلال کمبود توجه در بزرگسالان ADHD ای دی اچ دی

  بسیاری از مردان و زنان هستند که با توجه به تحلیل های رفتاری شان متوجه می شویم که از کمبود توجه رنج شدیدی می برند. این اختلال adhd نام دارد. اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی بزرگسالان یا ADHD بزرگسال همان شرایط نورولوژیک اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی است که در حدود ۳۰ درصد بزرگسالانی که در دوران کودکی دارای علائم و نشانه‌های این اختلال بوده‌اند، رخ می‌دهد.

   

  اختلال کمبود توجه در بزرگسالان ، تعریف: بیش فعالی یا اختلال نقص توجه نمونه ای از مشکلاتی ست که در کودکی به وجود می آید.در این حالت پدر و مادر کودک، اطرافیان و معلمان کودک این علائم را در وی تشخیص می دهند:

   

  فعالیت، جنب و جوش غیرطبیعی و زیادی دارد.

   

  به آسانی حواسش پرت می شود و نمی تواند به طور روی یک کار تمرکز کند.

   

  بدون فکر کردن یا برنامه ریزی و کاملا سریع دست به انجام کارها می زند و به اصطلاح تکانشی است.

   

  داشتن تمرکز روی یک موضوع خاص برای این افراد بسیار مشکل است.

   

  هر کدام از ما ممکن است نشانه های بالا را در خود بیابییم اما لزوما به این معنا نیست که ما به این اختلال دچار هستیم زیرا زمانی می توان گفت که شخص به این بیماری مبتلاست که علائم بالا باعث مختل شدن زندگی عادی ،کار یا تحصیل آن ها شود.

   

  برپایه دی‌اس‌ام بخش پنج، ای‌دی‌اچ‌دی به سه زیرگروه اختلال به صورت کم‌توجهی، بیش فعالی/تکانشی و نیز ترکیبی شناخته می‌شود که در سال‌های دیرتر زندگی، بیش فعال/تکانشی بیشتر خود را آشکار می‌کند.

  اختلال کمبود توجه در بزرگسالان ADHD ای دی اچ دی

  علائم و نشانه‌ها

  اختلال کم توجهی-بیش فعالی در بزرگسالان یک اختلال مزمن است که از کودکی شروع می‌شود در طول حیات وی در بزرگسالی نیز ادامه میابد. تخمین‌ها نشان می‌دهد که بین ۳۳ تا ۶۶ درصد از کسانی که در کودکی به این اختلال مبتلا بوده‌اند در بزرگسالی نیز همچنان با آن دست به گریبان هستند که تأثیر عمده‌ای بر روی تحصیل، کار و روابط اجتماعی فرد دارد. همانند شیزوفرنی تستهای شخصیتی روانشناسی وجود ندارد که بتواند این اختلال را تشخیص بدهد.بلکه فرایند تشخیص بر اساس تاریخچه رفتاری فرد از کودکی و همچنین شواهدی که از اطرافیان شخص بدست می‌آید است. همچنین معایناتی هم باید برای بررسی اینکه این علائم به علت افسردگی، عصبانیت یا سوء مصرف مواد باشند هم صورت می‌گیرد. بیماری‌هایی نظیر پرکاری تیروئید نیز می‌تواند باعث بروز علائم این اختلال شود.

   

  با گذشت زمان چه اتفاقی می افتد؟

  ممکن است با افزایش سن بیش فعالی شخص کم تر شود اما دیگر علائم هم چنان ادامه می یابند. حتی امکان تشدید هم وجود دارد و زندگی فرد را از مسیر عادی خود خارج کنند در نتیجه این افراد دچار اضطراب، استرس و کمبود اعتماد به نفس شده و در یادگیری ارتباطات اجتماعی او نیز مشکل ایجاد می¬کنند. حتی گاهی مصرف بیش از حد مواد مخدر نیز در این افراد مشاهده می شود.

   

  اختلال نقص توجه و بیش فعالی چگونه تشخیص داده می شود؟

  شما در هر سنی که هستید اگر علائم ذکر شده را در خود احساس می کنید باید با مراجعه به سرویس های خدمات سلامت روان کودکان و نوجوانان (CAMHS) یا سرویس خدمات کودکان و انجام آزمون های تشخیصی که حدودا 1 الی 2 ساعت طول می کشد سلامت روان خود را محک بزنید. در این آزمون ها راجع به دوران کودکی، مشکلات، مسائل خانوادگی و دوران دبستان از شما سوال پرسیده می شود، اگر اختلالات فرد تا بزرگسالی ادامه یابد از سرویس های خدمات کودکان و نوجوانان به سرویس های خدمات بزرگسالان انتقال می یابد.

   

  اگر اختلالات برای نخستین بار در سن بزرگسالی تشخیص داده شد، سلامت روان فرد توسط یک روانپزشک بررسی می¬شود، برداشت و درک روانپزشک از بیماری شخص شامل: بررسی علائم بیماری و سنجش میزان تداخلی است که این اختلال ها در زندگی فرد به وجود می آورند.

  اختلال کمبود توجه در بزرگسالان ADHD ای دی اچ دی

  اختلال نقص توجه و بیش فعالی چقدر شایع است؟

  این اختلال در مردان بیشتر از زنان بروز میکند.از میان هر صد کودک در سنین دبستان حدودا 3 تا 5 نفر به این اختلال دچار هستند.از هر سه کودک مبتلا به بیش فعالی بیش از 2 کودک این اختلالات را تا نوجوانی با خود به همراه می برد. همچنین از هر سه نفر مبتلا، دو نفر این تا سنین بزرگسالی دچار این اختلالات هستند

   

  فرد مبتلا به اختلال بیش فعالی و نقص توجه چه علائمی را تجربه می کند؟

  این افراد عموما علائم زیر را دارند:

  با کوچک ترین چیزی حواسشان از موضوع اصلی دور می¬شود. هم¬چنین به موضوعات جزئی دقتی نشان نمی¬دهند.

  نمی توانند به صحبت های سایر افراد گوش دهند، مرتب حرف دیگران را قطع می کنند یا جمله¬های آن ها را کامل می¬کنند.

  اطاعت از دستورات و راهنمایی¬های دیگران برایشان دشوار است.

   

  نمی توانند برنامه هایشان را نظم و ترتیب دهند و اولویت بندی کنند و اغلب تعداد زیادی کار را باهم شروع می کنند بدون این که هیچ کدام را به اتمام برسانند.

   

  نمی توانند مدت طولانی برای کاری منتظر بمانند.

   

  این که برای مدت زمانی بی حرکت و آرام در جایی بمانند برایشان دشوار است.

   

  همه چیز را به راحتی فراموش می کنند مثلا این که وسایلشان را آخرین بار کجا گذاشته اند.

   

  به سرعت عصبانی و بی طاقت و بی حوصله می شوند خصوصا در مواقعی که برای مدتی اتفاق خاصی رخ نمی دهد.

   

  بر افکارشان تسلط کافی ندارند و نمی توانند استرس خود را مهار کنند.

   

  چون هر کاری را بدون فکر و با عجله انجام می دهند معمولا کارهایشان درست پیش نمی رود و سرخورده می شوند.

  اختلال کمبود توجه در بزرگسالان ADHD ای دی اچ دی

  علت ایجاد اختلال نقص توجه و بیش فعالی چیست؟

  در یک سوم موارد معمولا یکی از والدین علائمی از بیش فعالی را دارد و گفته می شود که ژن ها در بروز این بیماری نقش دارند.

   

  اگر مادر هنگام بارداری و زایمان مشکلاتی داشته باشد احتمال رخ دادن این اختلال در نوزاد افزایش می یابد. این مشکلات شامل: مصرف مواد یا دارو حین بارداری، وزن کم نوزاد حین تولد، عفونت های مغزی ، تماس با سموم یا برخی شرایط استرس زا است.

   

  گفته می شود که تفاوت هایی بین ساختمان مغز این افراد با افراد سالم وجود دارد اما گاهی اوقات احتمال بروز این اختلال زمانی بیشتر می شود که محیط زندگی فرد نیز این عوامل را تشدید کند.

   

  داروها برای درمان این بیماری:

  داروهایی همچون متیل فنیدات و دکس آمفتامین، ریتالین، کنسترا، آکواریوم و دکسدرین برای درمان این بیماری وجود دارد که سریعا اثر خود را اعمال می کنند اما به مرور و در طول شب اثرشان کاش یافته و به تدریج از بین می رود. این موضوع که چنین داروهایی برای درمان ADHD کارساز باشند کمی تعجب برانگیز است اما طبق مطالعاتی که انجام شده این موضوع صحت دارد. نوع دیگری نیز از داروها وجود دارد که اثرشان را به تدریج و آرام آرام روی فرد می گذارند و فقط باید یکبار در طول روز مصرف شوند؛ در کشور انگلیس این داروها در دسته داروهای«تحت کنترل» هستند چرا که ممکن است بعضی افراد از آن ها استفاده بی رویه داشته باشند.کم شدن وزن و اختلالات روانی از جمله پیامدهای این نوع داروهاست.درمان ها چقدر موثر هستند؟

   

  طبق تحقیقات انجام شده، افراد مبتلا به این اختلالات، تنها از تعداد اندکی دارو می توانند استفاده کنند. تجویز این داروها به عهده روانپزشک است. همچنین روان پزشک باید مقدار مصرف را نیز مشخص کند چون معمولا دوز مصرف دارویی برای کودکان کمتر است.

  اختلال کمبود توجه در بزرگسالان ADHD ای دی اچ دی

  چگونه می توانم به خودم کمک کنم؟

  دیدتان را به محیط اطراف تغییر دهید. احساسات و نگرش خود را عوض کنید.

   

  در مورد بیماری خود تحقیق کنید، در کتاب ها و اینترنت مطالب مفیدی راجع به این اختلال وجود دارد آن ها را مطالعه کرده تا آگاهی تان راجع به این بیماری بیشتر شود.

   

  کارهایی که باعث تخلیه انرژی شما می شود و به شما آرامش می دهد را انجام دهید.

   

  از معاشرت با افراد سیگاری، الکلی یا افرادی که استرس شما را افزایش می دهند پرهیز کنید.

   

  روان درمانی

  راه هایی پیدا کنید که مطمئن شوید که وظایف مهمی راکه باید انجام بدهید، انجام می-دهید.

  راه هایی پیدا کنید تا به زندگیتان بهتر نظم بدهید.

  راه هایی پیدا کنید که بتوانید احساس اضطراب خود را کاهش دهید.

  اختلال کمبود توجه در بزرگسالان ADHD ای دی اچ دی

  درمان ها چقدر موثر هستند؟

  تحقیقات اندکی در مورد درمان های دارویی اختلال نقص توجه و بیش فعالی بزرگسالان وجود دارد، بنابراین تنها داروهای معدودی مجوز مصرف برای این منظور را دارند. روانپزشک شما می تواند این داروها را برایتان تجویز کند ولی لازم است که مشخص شود که دارو به صورت ” غیرمتعارف” تجویز شده است.مقدار دارو معمولا از میزانی که برای کودکان تجویز می شود بیشتر است.

   

  مطالب بیشتر:

  کودکان بیش فعال چگونه اند | خصوصیات کودکان بیش فعال

   

   

  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •