پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • آیا نبض با ضربان قلب تفاوت دارد؟

  مجموعه : پزشکی و بهداشتی

  آیا نبض با ضربان قلب تفاوت دارد؟

  بسیاری فکر مي کنند که هربار قلب مي زند همگام با آن نبض هم مي زند و تعداد ضربان این دو برابر با هم در طول یک دقیقه اســت. نبض بدن شما همان ضربان قلب شماســت، یا به عبارتی تعداد دفعاتی اســت که قلب شما در یک دقیقه مي تپد. ميزان تپش قلب در دقیقه از فردی به فرد دیگر متفاوت اســت.زمانی که اســتراحت مي کنید، نبض شما آرام تر بوده و زمانی که ورزش مي کنید نبض شما سریعتر مي زند. حال ببینیم چگونه نبض را اندازه بگیریم؟ آیا نبض در همه جای بدن وجود دارد؟ آیا نبض زیر شکم نشانه بارداری اســت؟

   

  فرق ضربان قلب و نبض بدن چیست؟

  آیا نبض همان ضربان قلب اســت؟ ضربان قلب تعداد دفعات انقباض قلب در هر دقیقه اســت که با نماد bpm نمایش داده مي شود.ضربان قلب را مي توان به صورت دقیق از طریق قفسه سینه با اســتفاده از فرستنده های مانیتور ضربان قلب یا الکترودهای الکتروکاردیوگرافی (EKG) اندازه گیری نمود.اما نبض در واقع، پالس مکانیکی جریان خون عبوری از رگ هاســت که بواسطه انقباض قلب در هر دقیقه ایجاد مي شود.

  آیا نبض با ضربان قلب تفاوت دارد؟

  ضربان نبض نرمال چیست؟

  ضربان قلب معمولی معمولا بین 60 تا 100 ضربان در دقیقه اســت. لذا ضربان قلب شما ممکن اســت متفاوت باشد. کودکان ضربان قلب سریعتر و بیشتری نسبت به بزرگسالان دارند.حداکثر ضربان قلب هم، به طور متوسط، به بالاترین ضربان قلب شما مي گویند. برای محاسبه حداکثر ضربان قلب قابل پیش بینی خود مي توانید از فرمول زیر اســتفاده کنید:

   

  سن خود-220= حداکثر ضربان قلب

  آیا نبض با ضربان قلب تفاوت دارد؟

  چگونه نبض بدن را بگیریم؟

  شریانها در مچ دست و گردن نزدیک به سطح پوست قرار مي گیرند و باعث مي شود که گرفتن نبض بدن در این نقاط بسیار آسان باشد.در اینجا گام های ساده ای توضیح داده مي شود که به کمک آن مي توانید ضربان را در مچ دست اندازه بگیرید. به این نبض بدن، نبض شعاعی هم گفته مي شود.

   

  دست خود را بچرخانید به طوری که کف دست بالا قرار بگیرد.دو انگشت دست دیگر را به آرامي در شیار ساعد قرار دهید. پایین تر از پایین مچ دست با فاصله یک اینچ در امتداد پایه مچ.در صورتی که موقعیت دستتان درست باشد باید بتوانید ضربان قلب را حس کنید.

  آیا نبض با ضربان قلب تفاوت دارد؟

  نبض را همچنین مي توانید بر روی گردن با اســتفاده از دو انگشت به روش مشابهی اندازه بگیرید. به آرامي انگشت خود را در شیار نرم دو طرف نای قرار دهید و نبض را حس کنید.این ها نبض هایی اســت که از طریق یکی از شریانهای کاروتید عبور مي کند. این ها شریان ها، رگ های اصلی هستند که از قلب امتداد مي یابند.

   

  زمانی که نبض بدن را پیدا کردید:از یک ساعت یا کرنومتر اســتفاده کنید. یا این که چشمتان به یک ساعت باشد.در طول یک دقیقه یا 30 ثانیه، تعداد ضربه های نبض را بشمارید.تعداد نبض ها در یک دقیقه ميزان اســتاندارد ضربان قلب را تعیین مي کند. همچنین مي توانید این عدد را با دوبرابر کردن تعداد نبض ها در طول 30 ثانیه به دست آورید.

   

  چند جای بدن نبض دارد؟

  علاوه بر دو قسمتی که بیان شد و مي توانید از طریق آن نبض بدن را بگیرید، جاهای دیگری از بدن هم هستند که مي توان از طریق آن نبض بدن را گرفت ولی سخت تر هستند. این محل ها عبارتند از:

   

  پشت زانو

  داخل آرنج هنگامي که بازوی کشیده مي شود

  کشاله ران

  شقیقه یا گیجگاه سر

  قسمت بالایی یا درونی پاها

  اندازه گیری ضربان در حین ورزش

   

  ضربان را مي توان از طریق قسمت نرم گوش و با اســتفاده از یک ضربان سنج حاوی حسگر فوتوسل ( که به نام فوتورفلکتنس یا مانیتور سنسوری مادون قرمز نیز معروف اســت ) اندازه گیری کرد. اما به دلیل تغییر در نور محیط، دستگاه های ضربان سنج زیاد قابل اعتماد نیستند.

   

  علاوه بر این، آنها نسبت به حرکات بدن حساس هستند و در حین ورزش شدید نمي توانند دقیق باشند. این شاید به دلیل حرکات دستگاه در طول ورزش باشد شاید هم به دلیل این باشد که خون به صورتی هموار بدون داشتن فواصل زمانی مشخص در رگ های باریک نرمه گوش حرکت مي کند.

  آیا نبض با ضربان قلب تفاوت دارد؟

  لمس کردن، روش دقیقی برای دریافت ضربان قلب ورزشی نیست. اگر فردی مي خواهد کنترل ضربان قلب خود را به صورت دستی اندازه بگیرد، باید بلافاصله پس از توقف ورزش این کار را انجام دهد چرا که ضربان قلب بعد از این که بدن ریکاوری مي کند رو به کاهش مي رود.

   

  نبض پلک

  پریدن پلک چشم یک اسپاسم تکراری و ناخواســته از عضلات پلک اســت که اغلب در پلک بالایی رخ مي دهد، اما مي تواند برای هر دو پلک هم صورت گیرد. برای اکثر افراد، این اسپاسم ها بسیار خفیف هستند و مانند پلک های ملایم احساس مي شود. اسپاسم ها معمولا هر چند ثانیه یا هر یکی دو دقیقه رخ مي دهد.

  آیا نبض با ضربان قلب تفاوت دارد؟

  اسپاسم پلک ها ممکن اســت بدون علت قابل شناسایی رخ دهد. از آنجایی که آنها به ندرت نشانه ای از یک مشکل جدی هستند، علتش معمولا مورد بررسی قرار نمي گیرد. با این وجود، ممکن اســت دلایلی داشته باشد که برخی از آن ها مي تواند به صورت زیر باشد:

   

  سوزش چشم

  کشش پلک

  خستگی

  کمبود خواب

  تمرین فیزیکی

  عوارض جانبی دارو

  اســترس

  مصرف الکل، تنباکو یا کافئین

  نبض معده و شکم

   

  شما احتمالا در گردن یا مچ دست خود نبض احساس کرده اید اما آیا تا بحال نبض معده یا شکم را هم حس کردید؟ در حالی که این مي تواند هشدار دهنده باشد، اما معمولا جای نگرانی نیست و احتمالا فقط نبضتان را در آئورت شکمي حس کرده اید.

   

  آئورت شریان اصلی اســت که خون را از قلب به بقیه بدن منتقل مي کند. این رگ از قلب شما شروع مي شود، به سمت پایین و مرکز سینه رفته و سپس به شکم مي رود. طبیعی اســت که بعضی اوقات جریان خون را از این رگ اصلی حس کنید، اما گاهی هم مي تواند نشانه شرایط حادتری باشد.

  آیا نبض با ضربان قلب تفاوت دارد؟

  برخی اوقات احساس نبض در شکم، مي تواند نشانه بارداری باشد. همچنین زمانی که شما زیاد مي خورید، بدن نیاز دارد تا کار بیشتری انجام دهد که غذا را هضم کند. برای همين نیاز دارد تا خون بیشتری به بدن منتقل شود. لذا مي تواند به همين دلیل هم باشد.

   

  علاوه بر این، اگر شما دراز بکشید و زانوهایتان را بلند کنید نیز ممکن اســت ضربان رگ را در سمت شکم خود نیز احساس کنید. و این هم بخاطر افزایش جریان خون به سمت شکم باشد. این شرایط کاملا نرمال اســت و به محض این که بلند شوید درست مي شود.

   

  نبض تخمدان

  پیش از هرچیز باید مطمئن شوید که ضربانی که حس کرده اید از تخمدان اســت یا خیر. چرا که اعضای زیادی در این بخش هستند، مانند روده و معده و .. اما در صورتی که از تخمدان باشد، مي تواند بخاطر زمان تخمک گذاری باشد که برخی از زنان در حدود اواسط چرخه، کمي احساس خارش مي کنند، یا برخی هم بعضا احساس درد مي کنند. در صورتی که این مورد از بین نرود، لازم اســت که با پزشک خود مشورت نمایید.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •