پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • آیا می دانستید شب بیدار ماندن هم فایده دارد؟

  مجموعه : مطالب جالب علمی

  آیا می دانستید شب بیدار ماندن هم فایده دارد؟

  آیا مي دانستید شب بیدار ماندن هم فایده دارد؟

  شب بیداری عادتی اســت که بسیاری از ما داریم، بیدار ماندن تا نیمه های شب یا شاید هم تا صبح برای کار یا تماشای فیلم یا به هر دلیلی که باشد تا کنون امری بد و مضر قلمداد مي شد اما ما در این مطلب به آن از منظری دیگر نگاه مي کنیم. بسیاری از ما در دوران کودکی و نوجوانی عادت داشتیم تا دیر وقت بیدار بمانیم اما با گذشت زمان این عادت را ترک کردیم.

   

  به گزارش نیک شو، با این حال، شب بیداری برای بعضی افراد سبکی از زندگی محسوب مي شود. اگرچه هميشه از مزایای سحرخیز بودن صحبت شده، اما حقیقت آن اســت که شب بیداری هم مزیت های زیادی دارد و افراد شب بیدار از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار هستند. در ادامه نگاهی مي اندازیم به ویژگی های دنیای جذاب شب بیدارها.

  آیا می دانستید شب بیدار ماندن هم فایده دارد؟

  شب بیدارها خلاق تر هستند

  تحقیقی در ایتالیا نشان داده اســت کسانی که تمایل دارند تا دیر وقت بیدار بمانند، از خلاقیت زیادی برخوردار هستند. در ميان افراد شرکت کننده در این پژوهش، افراد شب بیدار تستی را که نیاز به خلاقیت داشت بدون هیچ مشکلی انجام دادند، در حالی که افراد سحرخیز به سختی توانستند نمره ی متوسطی را کسب کنند. محققان معتقدند حضور در موقعیتی متفاوت از عادت های رایج (مسأله ای که خصوصیت بارز افراد شب بیدار اســت) احتمالا باعث شکل گیری روحیه ای متفاوت و توانایی پیدا کردن چاره و راه حل های مبتکرانه برای مسائل مختلف مي شود.

   

  شب بیدارها هوشیاری ذهنی خود را به مدت طولانی تری حفظ مي کنند

  اگرچه گفته مي شود افراد سحرخیز قادرند از همان ساعت های ابتدایی روز کارها را با سرعت و انرژی انجام دهند، اما احتمال آنکه این افراد از نظر ذهنی زودتر خسته شوند بیشتر از افراد شب بیدار اســت. تحقیقی در بلژیک تفاوت فاحش هوشیاری ذهنی در این دو گروه را نشان داد. در این پژوهش، تعداد دفعات واکنش افراد سحرخیز و شب بیدار در هر دو زمان صبح و شب بررسی شد. امتیاز دو گروه در صبح ها نزدیک به هم بود، اما تستی که در شب انجام شد اختلاف زیادی را در ميان دو گروه نشان داد؛ به گونه ای که افراد شب بیدار در مقایسه با افراد سحرخیز، در هنگام شب واکنش سریع تری داشتند. نتایج این تحقیق نشان داد فارغ از زمان بیدار شدن، افراد شب بیدار قادرند هوشیاری ذهنی خود را بیشتر از افراد سحرخیز حفظ کنند.

   

  شب بیدارها باهوش تر هستند

  افراد شب بیدار از نظر ذهنی در جایگاه بالاتری قرار دارند. طی پژوهشی در انگلیس درباره ی زمان خواب و بیداری ۸۰ دانش آموز دوران راهنمایی و دبیرستان در روزهای مدرسه و تعطیلی آن تحقیق شد. در این تحقیق معلوم شد باهوش ترین دانش آموزان کسانی بودند که ساعت خواب و بیداری آن ها دیر بود اما دانش آموزانی که توانایی ذهنی پایین تا متوسطی داشتند ساعت خواب و بیداری شان زود بود.

  آیا می دانستید شب بیدار ماندن هم فایده دارد؟

  شب بیدارها با یکدیگر در ارتباط هستند

  برای بعضی از افراد شب بیدار، شب فرصتی برای خلوت کردن با خود و تجدید نیرو اســت، اما گروه دیگری از آن ها از این فرصت برای معاشرت با کسانی مشابه خود اســتفاده مي کنند. در حقیقت بسیاری از افراد شب بیدار، شب ها از طریق گروه های اینترنتی با یکدیگر گفتگو مي کنند و حتی گروه هایی مخصوص افراد شب بیدار یا کسانی که شیفت کاری شبانه دارند وجود دارد.

   

  شب بیدارها قدرت بدنی ویژه ای دارند

  طی تحقیقی در کانادا، قدرت پاهای افراد سحر خیز و شب بیدار در اوقات مختلف روز مورد بررسی قرار گرفت. در این تحقیق مشاهده شد قدرت بدنی افراد سحرخیز در سراسر روز ثابت بود اما قدرت بدنی افراد شب بیدار در هنگام شب افزایش مي یافت چون شب ها ميزان تحریک پذيری قشر حرکتی مغز و ستون فقرات افزایش مي یابد. اما افراد سحرخیز چنین حالتی را تجربه نمي کنند. در مورد افراد سحرخیز مشاهده شد که مغز آن ها در زمان صبح به یک نقطه ی اوج در عملکرد مي رسد اما این حالت در طول روز به تدریج از بین مي رود.

  آیا می دانستید شب بیدار ماندن هم فایده دارد؟

  والدین شب بیدار آمادگی دشواری های نگهداری از فرزند را دارند

  افراد شب بیداری که در آینده صاحب فرزند مي شوند، از توانایی ای برخوردارند که خودشان هم از آن بی خبرند. اغلب نوزادان شب ها زمانی از خواب بیدار مي شوند که والدین شب بیدار آن ها هنوز هوشیار هستند و آمادگی رسیدگی به فرزند خود را دارند. علاوه بر این، در آینده هر زمان که فرزند آن ها دچار بیماری شود، والدین شب بیدار قادرند شب ها از فرزند بیمار خود مراقبت کنند.

  آیا می دانستید شب بیدار ماندن هم فایده دارد؟

  شب بیدارها از مهارت های اســتدلالی بهتری برخوردارند

  طی پژوهشی در اسپانیا، مهارت های مختلف هزار نوجوان مورد بررسی قرار گرفت و مشاهده شد نوجوان های شب بیدار بیشترین نمره را در بخش های اســتدلال قیاسی تست انجام شده در تحقیق کسب کردند.

  آیا می دانستید شب بیدار ماندن هم فایده دارد؟

  جمعیت شب بیدارها کم نیست

  اگر شما هم اهل شب بیداری هستید باید بدانید که در ميان اکثریت هستید. در حقیقت، محققان آلمانی معتقدند تنها ۱۰ درصد از مردم سحرخیز محسوب مي شوند در حالی که ۲۰ درصد از مردم شب بیدار هستند و ۷۰ درصد باقی مانده از نظر الگوی خواب مابین این دو گروه قرار مي گیرند.

  آیا می دانستید شب بیدار ماندن هم فایده دارد؟

  شب بیدارها زمان بیشتری برای سرگرمي هایشان دارند

  در زمانی که بقیه ی آدم ها دیگر به خواب رفته اند، شب بیدارها فرصت آن را دارند که مهارت هایشان را ارتقا دهند. تفاوتی ندارد این کار نوازندگی یک ساز باشد یا سرودن شعر و یا خواندن یک رمان؛ شب بیدارها زمان بیشتری برای پرداختن به فعالیت های مورد علاقه ی خود دارند.

  آیا می دانستید شب بیدار ماندن هم فایده دارد؟

  شب بیدارها زمان بیشتری برای رفع اضطراب و آرامش یافتن در اختیار دارند

  شب بیدارها زمان بیشتری برای شرکت آگاهانه در فعالیت هایی دارند که اضطراب را کاهش مي دهد. برخی معتقدند خواب خود این هدف را محقق مي کند، اما برای افراد شب بیدار، نیاز به تمدد اعصاب پیش از خوابیدن، بخشی ضروری در روتین شبانه ی آن ها اســت. تفاوتی ندارد این کار انجام یوگا باشد یا مطالعه ی یک کتاب؛ افراد شب بیدار مي توانند هر شب زمانی را به انجام کارهایی اختصاص دهند که به آن ها احساس تعادل مي بخشد.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •