سلامت پوست و مو

هر آنچه باید قبل از خالکوبی یا تَتو مد نظر داشته باشید

هر آنچه باید قبل از خالکوبی یا تَتو مد نظر داشته باشید

هر آنچه باید قبل از خالکوبی یا تَتو مد نظر داشته باشید

خالکوبی کردن یا تتو می تواند بهترین حس را داشته باشد به شرطی که در آن افراط نشود و البته در جای مناسب و توسط فرد حرفه ای این کار انجام گردد. قبل از هر چیزی باید بدانید چه عکسی قصد دارید. آیا طرحی قصد دارید که گل دار باشد؟ یک پرتره؟ یک طرح آبستراکت رنگی؟ و یا تنها یک طرح ساده از حروف الفبا؟

 

تتو کردن چه حسی دارد؟

پیش از آنکه چیزی بپرسید باید بگویم بله این کار واقعا درد دارد. اما اینکه چقدر درد بگیرد بستگی به مقدار تحمل درد خودتان، اندازه تتو و اینکه کدام منطقه بدن را تتو می کنید دارد. تتو اغلب در مناطقی که حساس هستند و بیشتر از گوشت عصب دارند بیشتر درد می گیرد. اما اگر پوستی آهنین داشته باشید چیزی حس نخواهید کرد.

 

محل هایی که بیشتر از جاهای دیگر درد می گیرد عبارتند از:

 

–پیشانی

–گردن

–ستون فقرات

–دنده ها

–دست ها یا انگشتان

–مچ پا

–روی پا

–محل هرچه گوشتی تر باشد درد نیز کمتر است.

 

(( دیگر چه احساسی خواهم داشت؟ بسته به تتو ممکن است این موارد را نیز احساس کنید: ))

 

خارش: این بیشتر در تتوهایی بروز می کند که نیاز به سایه زدن دارند.

 

نیش خوردگی: با اینکه بیشتر در تتوهای نیازمند جزئیات چنین حالتی دیده می شود اما در مناطقی که پوست سفت تر است نیز این حس را خواهید داشت.

 

سوزش: این شایع ترین حسی است که هنگام تتو خواهید داشت و به این خاطر سوزش ایجاد می شود که سوزن چندین مرتبه در یک نقطه فرو می رود. یک نفس عمیق بکشید پیش از آنکه متوجه شوید تمام می شود.

 

مرتعش شدن: بیشتر در مناطق استخوانی اتفاق می افتد. مانند دنده ها یا پا.

 

چیزهایی که قبل از تتو باید بپرسید

چند وقت است که تتو انجام می دهید؟ تازه کارها می توانند کارهای فوق العاده ای انجام دهند اما برخی از طراحی ها را بهتر است به افراد کارکشته سپرد.

 

تخصص شما در چیست؟

با اینکه بیشتر آرتیست ها روی اکثر سبک ها تتو کار کرده اند اما هر کدام ممکن است یک سبک مورد علاقه و تخصصی نیز داشته باشند.

 

می توانم نمونه کارهایتان را ببینم؟

یک آرتیست قابل اعتماد مسلما نمونه کارهای گذشته خود را همیشه در دسترس دارد پس می توانید میزان دقت او در کار را بسنجید. آیا کار خود را تضمین می کنید؟ گاهی نقطه کوچکی از جوهر و یا دیگر نقاط کار در طول فرآیند ترمیم ممکن است دچار مشکل شود. برخی آرتیست ها برای برطرف کردن این ایرادات یک جلسه رایگان را به مشتری اختصاص می دهند.

 

نرخ ساعتی شما چند است؟

برخی از آرتیست ها نرخشان به ساعت است بنابراین بهتر است این سوال مطرح شود.

 

چگونه تجهیزات خود را پاکسازی می کنید؟

اگر نتواند به این سوال درست پاسخ دهد بهتر است به جایی دیگر مراجعه کنید.

 

آیا دستکش های بدون لاتکس دارید؟

اگر به لاتکس آلرژی دارید این موضوع بسیار اهمیت دارد.

 

از چه نوع برند مرکبی استفاده می کنید؟

اگر به مواد خاصی حساسیت دارید حتما باید با آرتیست درمیان بگذارید برای همین این پرسش اهمیت دارد.

 

برای این طراحی کدام قسمت بدن را توصیه می کنید؟

شاید شما برنامه دارید طرح مورد نظر خود را داخل مچ پا تتو کنید اما آرتیست فکر می کند این کار بهتر است پشت ساق پا کار شود، بهتر است به نظر آرتیست احترام بگذارید چون به هر حال او متخصص است.

 

در یک تَتو شاپ باید به دنبال چه چیزی باشید؟

اگر می دانید چه چیزی قصد دارید حالا وقتش است گام بعدی را بردارید: رفتن به جایی که تتو را انجام می دهند و یا تتو شاپ. اگر دوست یا آشنایی دارید می توانید از آنها بپرسید و یا در اینستاگرام جستجو کنید. وقتی محل مورد نظر را پیدا کردید باید این موارد را بسنجید:

 

مطمئن شوید آرتیستی که تتو می زند حرفه ای باشد

اغلب در کشورهای خارجی چنین کارهایی دارای مجوز و تصدیق هستند و این کار را برای مشتری ساده می کند. اما برای ما اوضاع فرق دارد و این شغل جنبه رسمی ندارد. بنابراین برای مطمئن شدن از کیفیت کار آرتیست بهتر است نمونه کارهای او را پیگیری کنید.

 

به بهداشت محل و عادات بهداشت فردی دقت کنید

تتو شاپ های با کیفیت اغلب بویی شبیه به ضد عفونی دارند و فضای آنها بدون هیچ لکه و عیبی است. اگر جایی که رفتید بوی جوراب چند ماه مانده را می داد بهتر است به فکر محلی دیگر باشید. پس از بازرسی بصری باید مطمئن شوید آرتیست از یک سوزن و مرکب برای انجام تتو استفاده می کند. این مورد باید درباره دستکش، بانداژ، فرچه و تیغ هم رعایت شود. هر چیزی که آرتیست استفاده می کند باید جدید باشد.

 

چگونه از تتو مواظبت کنیم؟

هر آنچه باید قبل از خالکوبی یا تَتو مد نظر داشته باشید

توصیه می شود بعد از تتو تا چند ساعت اجازه دهید روی تتو بسته باشد مخصوصا اگر قصد دارید باقی روز را بیرون باشید. وقتی به خانه رسیدید مطمئن شوید قبل از باز کردن محافظ تتو ابتدا دست های خود را خوب بشویید. به خاطر داشته باشید یک تتو تازه درست مانند یک زخم باز است. کثیفی و باکتری می تواند به آن آسیب وارد کند و یا مدت زمان التیام یافتنش را آهسته کند.

 

پس از اینکه محافظ تتو را برداشتید با توجه به دستور و شوینده ای که آرتیست گفته آن را بشویید. نباید از هرگونه صابونی که عطر دارد یا الکلی است به کار ببرید چون چنین موادی باعث تحریک پوست می شوند. پس از اینکه به آرامی تتو را شستید یا یک حوله تمیز به نرمی محل را خشک کنید. هر کاری می کنید فقط حوله را روی جایی که تتو کردید نکشید!

 

(( مالیدن حوله روی محل تتو می تواند باعث کشیده شدن پوست و پخش شدن جوهر شود )).

 

اگر پوستتان دچار خارش بود و خشک شد از پماد یا لوسیونی که آرتیست توصیه کرده به کار ببرید. در مورد این نوع موارد هم نباید به سمت انواع معطر و یا حاوی الکل بروید چون تحریک کننده هستند. بیشتر آرتیست ها بعد از پایان یافتن کار برایتان توضیح می دهند که چه مراقبت هایی باید انجام دهید پس خوب به حرف هایشان گوش دهید.

 

اگر تتو شروع به پوست پوست شدن کرد وحشت نکنید. این یکی از مراحل طبیعی فرآیند بهبودی است و تنها تا پایان اولین هفته طول می کشد. فقط به محل آن ور نروید این کارتان به تتو آسیب می رساند.

 

چگونه تتو خود را تثبیت کنیم؟

بیشتر تتوها طی چند هفته اول در قسمت سطحی التیام پیدا می کنند اما ممکن است بهبودی کاملشان چندین ماه طول بکشد. بی توجهی به مواظبت از تتو می تواند فرآیند بهبودی آن را به تاخیر بیندازد و چهره تتو در بلند مدت را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

 

((( حفظ بهداشت بهترین روش برای جلوگیری از عفونت است. اگر این موارد را تجربه کردید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید: )))

 

پوستی که وقتی لمسش می کنید گرم و حساس است

 

احساس سوزش

 

ملتهب شدن پس از گذشت چند روز

 

چرک های سبز یا زرد

 

بوی بد

 

برای تمیز نگه داشتن تتو باید آن را تازه و مرطوب نگه دارید. قرار دادن تتو در معرض نور مستقیم خورشید می تواند باعث از بین رفتن رنگ هایش بشود. بنابراین سعی کنید حتما از یک ضد آفتاب خوب به کار ببرید. خشک شدن پوست نیز می تواند باعث پریدن رنگ تتو شود.

 

بهتر است پیش از آنکه به جایی مراجعه کنید ابتدا تصمیم خود را بگیرید و یا بدانید چه چیزی قصد دارید، مگر اینکه بخواهید یک نوشته را تَتو کنید که می ماند فقط انتخاب فونت. در طول مشاوره، هنرمندی که این کار را برایتان انجام می دهد می تواند جزئیاتی نیز به کار اضافه کند. می توانید تصویری که انتخاب کرده اید را به او نشان دهید و با کمک هم یک جایگزین و یا همان را بر گزینید.

 

بسته به نوع طرحی که بر می گزینید کسی که می خواهد تَتو را اعمال کند همان موقع یا چند روز بعد یک موکاپ از تَتوی شما درست می کند. اما نهایتا نتیجه پایانی به چندین فاکتور بستگی دارد:

 

–چه مقدار از بدنتان را قصد دارید به این طرح اختصاص دهید

–ایجاد تتو در محل مورد نظر شما چه مقدار امکان پذیر است

–رنگی که قصد دارید چقدر خوب خود را روی رنگ پوستتان نشان می دهد

–چه مقدار زمانی را قصد دارید با هنرمندی که این کار می کند بگذرانید

 

استایل

همین که تصمیم گرفتید قصد دارید چه چیزی را تتو کنید، باید تعیین کنید که قصد دارید به چه صورتی باشد. استایل های تتو بسیاری موجود است و شما باید به دنبال هنرمندی باشید که به استایل مورد نظر شما وارد باشد.

 

برخی از محبوب ترین استایل ها عبارتند از:

 

سنتی آمریکایی: این استایل با خطوط سیاه تمیز و پالت رنگ اصلی شناخته می شود، اغلب طرح های این نوع استایل شامل جمجمه و رز می شود.

 

سنتی ژاپنی: الهام گرفته از آثار هنری ژاپنی. از خطوط تمیز و سایه های مینیمال این استایل اغلب برای کشیدن ببرها، ماهی کوی و گل ها استفاده می شود.

 

رئالیسم: هدف از این استایل کشیدن طرح با استفاده از سایه و کنتراست رنگ به همان صورتی است که در دنیای واقعی هستند.

 

تصویری: با ترکیب جنبه های تتو سنتی و رئالیسم ایجاد می شود و حاوی خطوط بولد و اشباع رنگ های شدید است.

 

نئو سنتی: یک مدل مدرن از تتو سنتی آمریکایی است. در این مدل به شدت روی سایه ها و رنگ ها برای ساخت پرتره ای رئال تاکید می شود.

 

مینیمالیسم یا جئومتریک: توجه روی خطوط سیاه باریک و فضاهای خنثی است. اغلب نتیجه ساده و سمبلیک می شود.

 

برای یافتن یکی از این کارها حتما نیاز نیست خیلی حرفه ای باشید. تنها کافی است اینستاگرام را باز کنید بسیاری از طراحان کارهای خود را در صفحات شان منتشر می کنند. هشتگ ها را نیز می توانید به کار ببرید مثلا اگر قصد دارید تَتو یک گربه را بزنید کافی است سرچ کنید #cattattoo همین یک سرچ ساده کلی نتیجه برایتان به همراه می آورد.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا