بارداری و زایمان

آموزش مفصل استفاده از بیبی چک Baby check

آموزش مفصل استفاده از بیبی چک Baby check

آموزش مفصل اســـتفاده از بیبی چک Baby check

یکی از آسان ترین روش های تست بارداری اســـتفاده از بیبی چک اســـت کـــــه فوری جواب مي دهد، بسیاری از خانم ها نمي دانند چطور از آن اســـتفاده کنند یا نمي دانند کـــــه علائم موجود در آن بعد از تست چه معنی دارد کـــــه امروز به طور مفصل درباره آن بحث مي کنیم. تست های حاملگی خانگی با تشخیص هورمون گونادوتروپین مزمن انسانی در ادرار زن انجام مي شود. hCG شناخته شده به عنوان هورمون بارداری تنها در زنان باردار یافت مي شود. به منظور اســـتفاده از راهنماهای قدم به قدم اســـتفاده از baby check ، این مطلب را بخوانید.

آموزش مفصل استفاده از بیبی چک Baby check

بیبی چک

 

راهنمای اســـتفاده از بی‌بی چک به منظور خانم‌ها

قبل از شروع آزمون baby check

خرید baby check

مارک های مختلف baby check در بازار وجود دارد، اما مهم نیست کدام یک را انتخاب مي کنید. همه baby check ها مانند هم هستند و با تشخیص مقدار هورمون hCG در ادرار عمل مي کنند. هنگام خرید baby check، تاریخ انقضا را بررسی کنید و اطمينان حاصل کنید کـــــه جعبه به طور کامل دست نخورده، بدون سایش و پارگی اســـت زیرا این مي تواند نتیجه شما را تحت تاثیر قرار دهد.

 

بعضی از کارشناسان توصیه مي کنند baby check را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید. همچنین اگر baby check چندین ماه در منزل مانده اســـت آن را پیش از اســـتفاده بررسی کنید. مخصوصا اگر آن را در جایی گرم یا مستعد خیس شدن قرار داده اید، زیرا این مي تواند بر نتایج آزمون تاثیر بگذارد.

 

بعضی از مارک ها ادعا مي کنند مي توانند در روزی کـــــه پریودی قطع شده اســـت نتیجه دقیقی به شما ارائه کنند. در این آزمایش مقدار هورمون گنادوتروپین مهم اســـت بنابه منظورن در صورتی کـــــه hCG در ادرار به قدر کافی نباشد نتیجه درستی ارائه نمي شود.بسیاری از baby check ها در واقع در کارخانجات مشابه با مارک های نام تجاری بزرگ تولید مي شوند و از تکنولوژی مشابه اســـتفاده مي کنند. بنابه منظورن، اگر مي خواهید پول کمتری خرج کنید، در مورد کیفیت مارک نگران نباشید.

 

بیشتر کارشناسان توصیه مي کنند کـــــه حداقل یک روز پس از قطع پریودی صبر کنید سپس از baby check اســـتفاده کنید.hCG در بدن یک زن تنها پس از تخمک گذاری تخم ریزی شده در رحم ایجاد مي شود. تخمگذاری تخم های بارور شده معمولا در روز ششم و بعد از اینکـــــه اسپرم و تخمک لقاح انجام دهند، رخ مي دهد. بهتر اســـت ابتدا اولین آزمون را صبح انجام دهید، زمانی کـــــه ادرار شما بیشتر متمرکز اســـت و سطح hCG بیشتر اســـت.

آموزش مفصل استفاده از بیبی چک Baby check

علامت های روی بیبی چک

 

دستورالعمل های baby check را به دقت بخوانید

اگر چه اغلب آزمون های ادرار در خانه تقریبا یکسان اســـت، اما دستورالعمل های تولید کنندگان را به دقت بخوانید. خصوصیات هر baby check ممکن اســـت متفاوت باشد، مانند روش جمع آوری ادرار، مدت زمان لازم به منظور ادرار کردن روی نشانه و نمادهای اســـتفاده شده به منظور نشان دادن اینکـــــه آیا شما باردار هستید یا خیر.بهتر اســـت پیش از اســـتفاده، نمادها را به دقت نگاه کنید و با آن ها آشنا شوید.

 

شماره تلفن رایگان در جعبه یا دستورالعمل وجود دارد کـــــه مي توانید با آن تماس بگیرید و سوالات خود را در روش تست یا محصول بپرسید.

 

خودتان را به منظور اســـتفاده از baby check آماده کنید

اســـتفاده از baby check ممکن اســـت یک تجربه غضب آميز باشد، به ویژه هنگامي کـــــه اميدی به دریافت نتیجه مطلوب ندارید. تست را به صورت خصوصی انجام دهید. دست های خود را با آب گرم و صابون بشویید، سپس چوب تست را از بسته بندی آن خارج کنید.

 

آماده انجام تست با اســـتفاده از baby check شوید.در توالت بنشینید و بر روی چوب تست یا داخل یک لیوان پلاســـتیکی کوچک ادرار کنید. پیش از جمع آوری نمونه، کمي ادرار کنید سپس نمونه را جمع کنید.اگر مي خواهید مستقیما بر روی چوب ادرار کنید طبق دستورالعمل پیش بروید. در برخی آزمایشات، باید به منظور مدت زمان بسیار خاصی بر روی چوب ادرار کنید، مثلا دقیقا 5 ثانیه. در صورت لزوم از یک کرونومتر اســـتفاده کنید.

آموزش مفصل استفاده از بیبی چک Baby check

هنگام ادرار کردن بر روی چوب، مطمئن شوید کـــــه انتهای جاذب چوب با جریان ادرار تماس دارد و آن را طوری بگیرید کـــــه صفحه نمایش به سمت بالا باشد.از قطره چکان به منظور قرار دادن مقدار کمي ادرار بر روی چوب اســـتفاده کنید. این فقط به منظور روش لیوان پلاســـتیکی مورد نیاز اســـت.ادرار را بر روی چوب بریزد. در برخی مارک ها باید 5 تا 10 ثانیه ادرار با چوب در تماس باشد.

 

چوب را روی سطحی تميز قرار دهید و صفحه نمایش به سمت بالا باشد. بین 1 تا 5 دقیقه صبر کنید، هرچند ممکن اســـت بعضی از آزمون ها تا 10 دقیقه طول بکشد تا نتایج دقیق ارائه شود. دستورالعمل ها را به منظور پیدا کردن مقدار مورد نیاز به منظور آزمایش خاص خود مشاهده کنید. اما بطور معمول باید زیر یک دقیق ظاهر شود. بین 5 تا 10 دقیقه نتیجه مشکوک و مجدد باید تکرار شود و بالای 10 دقیقه نامعتبر اســـت.

آموزش مفصل استفاده از بیبی چک Baby check

به منظور مشاهده نتیجه تست صبور باشید.در هنگام انتظار کاری انجام دهید و حواســـتان را پرت کنید مانند تهیه یک فنجان چای یا انجام برخی تمرینات و ورزش ها.برخی از ميله ها تایمر دارند و زمان آزمایش را نشان مي دهند.

 

نتایج را بررسی کنید

نمادهای مورد اســـتفاده به منظور نشان دادن اینکـــــه باردار هستید یا خیر متفاوت اســـت، بنابه منظورن اگر مطمئن نیستید، دستورالعمل ها را دوباره بخوانید. بیشتر تست های حاملگی از چیزی مانند علامت + یا علامت منفی، تغییر رنگ کد یا کلمات «باردار» یا «حامله» در صفحه دیجیتال اســـتفاده مي کنند.گاهی اوقات یک خط یا نماد تنها در صفحه نمایش ظاهر مي شود. اگر این اتفاق مي افتد، باید آن را یک نتیجه منفی بدانید، زیرا این نشان مي دهد کـــــه آزمایش hCG را در ادرار تشخیص نداده اســـت.

 

بی بی چک مثبت یعنی در کمتر از 40 ثانیه دو خط ظاهر شود. ممکنه یکی از خط ها کمرنگ باشه کـــــه این کمرنگ بودن به مقدار هورمون بتا موجود در ادرار بستگی دارد. پس دو خط هر چند هم کمرنگ نشانه بارداری و جواب مثبت اســـت.اگر نتایج مثبت باشد، باید حتما با پزشک خود ملاقات داشته باشید تا حاملگی تایید شود. تایید معمولا با اســـتفاده از آزمایش خون انجام مي شود.

 

اگر نتایج منفی باشد: یک هفته دیگر صبر کنید و اگر پریودی شروع نشد، مجددا آزمون را انجام دهید. منفی های کاذب نسبتا رایج هستند، به ویژه اگر زمان تخمک گذاری را اشتباه پیش بینی کرده اید و خیلی زود آزمون را انجام دادید. به همين دلیل بسیاری از baby check ها دو چوب دارند.اگر آزمایش دوم منفی باشد، با پزشک خود ملاقات کنید تا متوجه شوید کـــــه آیا مشکلی به منظور قاعدگی شما پیش آمده اســـت یا عاملی دیگر علایم حاملگی را ایجاد کرده اســـت.

آموزش مفصل استفاده از بیبی چک Baby check

و حالا نکات جالب و مهم درباره اســـتفاده از بیبی چک

بی بی چک (baby chek) واژه آشنا به منظور همه خانم هاســـت. هر خانمي ممکنه تجربه اســـتفاده از بی بی چک را داشته باشد. این وسیله آسان ترین، ارزان ترین و قابل دسترس ترین روش تست بارداری اســـت، سوالات زیادی درباره بی بی چک ميشه و معلومه کـــــه هنوز ابهاماتی درباره تفسیر و نحوه اســـتفاده از بی بی چک وجود دارد،در هرصورت اميدورام نتیجه بی بی چک هميشه اونی باشه کـــــه انتظارش رو مي کشید، چه مثبت و چه منفی!! در این مقاله سعی شده هر آنچه کـــــه در ذهن شما درباره بی بی چک و تفسیر آن اســـت، توضیح داده شود:

 

بی بی چک چگونه کار مي کند؟

تست بارداری خانگی یا همان بی بی چک معمولا ادرار را به منظور تعیین هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی آزمایش مي کند. HCG فقط در صورت حاملگی در ادرار وجود دارد. هورمون زمانی آزاد مي شود کـــــه تخمک بارور به خارج از رحم یا دیواره رحم شما متصل شده باشد. بی بی چک ها عملکرد و نتیجه یکسانی دارند اما نحوه اســـتفاده از آنها متفاوت خواهد بود. انواع بی بی چک شامل:

آموزش مفصل استفاده از بیبی چک Baby check

انواع بی بی چک

1- بی بی چک نواری

در این نوع بی بی چک ادرار در یک ظرف جمع آوری ميشود و سپس نوار کاغذی را داخل ظرف ادرار قرار دهید:

 

بی بی چک را مي توان در هر زمان از روز انجام داد.
با این حال، آزمایش اول صبح ادرار بهتر اســـت.
در یک فنجان تميز و خشک ادرار کنید.

 

دستگاه تست را از کیسه فویل خارج کنید و در فنجان قرار دهید. نوار را از انتهای رنگی نگه دارید. نوار را به صورت عمودی نگه دارید، انتهای نوار را با فلش در داخل نمونه قرار دهید. نوار قبل از خط MAX داخل نمونه نباشد.پس از 5 ثانیه نوار را از نمونه خارج کنید. نوار را روی سطح تميز، خشک و غیر جذبی قرار دهید.

 

خواندن نتایج

در حالی کـــــه منتظر نتایج هستید، ممکن اســـت یک محلول رنگی در نوار تست در حال حرکت باشد. این حالت طبیعی اســـت. باید 10 دقیقه صبر کنید تا نتیجه را تایید کنید. تست نباید بعد از 30 دقیقه ارزیابی شود. رنگ خط مهم نیست.

 

1 خط = باردار نیستید

اگر فقط یک خط رنگی به عنوان خط کنترل ظاهر شود، آزمون منفی اســـت و شما باردار نیستید.

 

2 خط = باردار هستید

اگر 2 خط رنگی ظاهر شود، 1 خط به عنوان خط تست (T) و 1 به عنوان خط کنترل (C) مي باشد کـــــه نشان ميدهد آزمون مثبت اســـت و حامله هستید. حتی اگر خطوط خیلی کم رنگ باشند، هنوز هم احتمال بارداری وجود دارد.

آموزش مفصل استفاده از بیبی چک Baby check

نتایج نامعتبر:

اگر خط کنترل ظاهر نشود، آزمون نامعتبر اســـت. نتایج نامعتبر ممکن اســـت نشان دهنده این باشد کـــــه نوار تست در ادرار به طور کامل اشباع نشده اســـت. در این مورد تست را حداقل 5 ثانیه از مایع خارج کنید و 2 تا 10 دقیقه منتظر بمانید. اگر هنوز هیچ خط کنترلی وجود نداشته باشد، آزمون نامعتبر اســـت و باید روز بعد آزمون را مجددا انجام دهید. هر تست به منظور یک اســـتفاده واحد طراحی شده و نباید دوباره اســـتفاده شود.

 

توجه: بی بی چک باید بین 2 تا 10 دقیقه نتیجه را ظاهر کنه، اما بیشتر از 10 دقیقه نتیجه معتبر نیست.

 

2- بی بی چک قطره چکانی

طرز اســـتفاده از بی بی چکی کـــــه قطره چکان دارد: چند قطره از ادرارتان را با قطره چکان داخل حفره ی مشخص شده بریزید و 2 تا 10 دقیقه صبر کنید.

 

3- بی بی چک مستقیم

این نوع بی بی چک را حین ادرار، بگیرید جلوی ادرارتان تا کمي ادرار را به خودش جذب کند. سپس 2 تا 10 دقیقه صبر کنید .

 

مواردی کـــــه بی بی چک را منفی کاذب ميکند:

لقاح و بارداری دیر تشکیل شده اســـت. (نسبت به زمانی کـــــه تصور مي کردی)

بی بی چک را زود گذاشته ای (کمتر از 8-9 روز بعد تخمک گذاری)

داروهایی مثل کاربامازپین اســـتفاده مي کنی .

بی بی چک ت بی اعتباره و درصد خطاش بالاســـت .

ادرارت را به مدت طولانی در ظرف نگه داشته ای .

تفاوت در حساسیت تستهای بارداری مختلف

پایین بودن غلظت هورمون در خون و ادرار بعلت انجام زود هنگام

خطا در انجام روش انجام تست

مواردی کـــــه بی بی چک را مثبت کاذب ميکند:

داروهایی مانند Pregnyl، Profasi، Pergonal، APL

بیماری های نادر پزشکی مانند بیماری های تروفوبلاســـتیک، تومور سلول های سرطانی و برخی از کارسینوم ها

آموزش مفصل استفاده از بیبی چک Baby check

اخیرا زایمان یا سقط داشتی ؟

اخیرا دارویی مثل آمپول HCG ، قرص کلردیازپوکساید ، شربت پرومتازین و متادون اســـتفاده کرده ای ؟

مشکلات ادراری داری (مثل دفع پروتیین در ادرار و …)

کیست داری ؟ چون برخی کیستها هورمون HCG ترشح مي کنند .

بی بی چک تون غیر اســـتاندارد و با درصد حطای بالا بوده.

 

15 نکته مهم درباره بیبی چک

1- اگر خط تست کم رنگ باشد، آیا باردار هستم؟

پاسخ: بله باید فرض کنید باردار هستید. رنگ دقیق خطوط مهم نیست

 

2- آیا ممکن اســـت نتایج پس از مدت زمان مشخصی تغییر کند؟

ممکن نیست نتیجه مثبت (عکس بیبی چک مثبت ) پس از اتمام آزمایش تغییر کند. با این وجود، نتیجه آزمایش منفی نباید بعد از 30 دقیقه خوانده شود.

 

3- اگر نتیجه تست منفی باشد و هنوز حس کنم باردار هستم، چه باید بکنم؟

اگر پریودی شما در عرض یک هفته شروع نشود، باید آزمون را تکرار کنید. اگر هنوز نتیجه منفی باشد و پریودی شما شروع نشده باشد، باید دکتر خود را ببینید.

 

4- اگر در مورد خط تست مطمئن نباشم چه کاری باید انجام دهم؟

اگر درباره خط تست مطمئن نیستید، توصیه مي شود کـــــه سه روز بعد با اســـتفاده از نوار تست دیگری دوباره آزمایش کنید.

 

5- آیا تست بارداری خانگی دقیق اســـت؟

کیت های آزمایش خانگی قابل اعتماد هستند مخصوصا در پریود منظم، بنابه منظورن اگر نتیجه مثبت دریافت کنید، باردار خواهید بود اما به منظور اطمينان بیشتر آزمایش بتا هم انجام شود. اگر اخیرا سقط جنین داشته اید، احتیاط کنید، زیرا سطح هورمون hCG در خون شما باید به حالت عادی بازگردد. همچنین اگر داروی حاوی هورمون hCG مصرف کرده باشید ممکن اســـت مثبت کاذب مشاهده کنید.

آموزش مفصل استفاده از بیبی چک Baby check

6- چند روز پس از لانه گزینی مي توانید آزمایش بارداری را انجام دهید؟

حداقل 2 تا 3 روز بعد از لانه گزینی طول مي کشد تا HCG کافی در سیستم شما تولید شود کـــــه توسط حساسیت ترین تست موجود شناسایی شود. اگر تست کردید و جواب منفی شد، نگران نباشید، فقط چند روز دیگر صبر کنید و دوباره تست را انجام دهید.

 

7- چقدر طول مي کشد تا hCG در ادرار تشخیص داده شود؟

hCG را مي توان بعد از لانه گزینی در ادرار یا خون شناسایی کرد کـــــه این اتفاق هفت (در خون) تا چهارده روز(در ادرار) پس از لقاح رخ مي دهد. آزمایش کمي خون (بتا سرم) مي تواند سطح hCG را به اندازه mIU / ml 1 تشخیص دهد.

 

8- آیا ممکن اســـت باردار باشید و نتیجه آزمایش حاملگی منفی باشد؟

اگر ابتدای دوران بارداری باشد، ممکن اســـت بدن شما hCG کافی تولید نکرده باشد. در این صورت، در ابتدا نتیجه منفی مشاهده خواهید کرد. همچنین، برخی از آزمونها حساسیت بیشتری نسبت به دیگران دارند و هیچ آزمونی 100 درصد دقیق نیست.

 

9- آیا ممکن اســـت بدون علائم و تست منفی باردار باشم؟

“آزمایش ممکن اســـت نتیجه منفی را نشان دهد، زیرا شما در حقیقت باردار نیستید.” اگر پریود نمي شوید و علائم بارداری را تجربه مي کنید، اما نتیجه تست بارداری منفی اســـت، مي توایند با پزشک خود صحبت کنید تا آزمایش خون به منظور بررسی سطح هورمون انجام دهد. ”

 

10- زمان جمع آوری نمونه ادرار کی اســـت؟

در تمام طول روز ميشه از بی بی چک اســـتفاده کرد اما ادررا اول صبح به منظور بی بی چک گذاشتن بهتره چون غلظتش بیشتره!

 

11- آیا اســـتفاده از بی بی چک نیاز به ناشتایی داره؟

خیر اســـتفاده از بی بی چک نیازی به ناشتایی نداره!

 

12- نوار دوم در بی بی چک پخش شده اســـت، آیا من باردار هستم؟

خط دوم نباید بصورت پخش شده باشه ، ممکنه ادرار زیادتر از حد دستودالعمل اســـتفاده کرده باشید یا از تاریخ انقضا گذشته اســـت و نتیجه قابل اطمينان نیست و باید مجدد تکرار شود.

 

13- پریودم نامنظمه و بی بی چک منفی اســـت، آیا من باردار نیستم؟

در پریود نامنظم چون زمان لقاح و پریود مشخص نیست ، بی بی چک خیلی قابل اطمينان نیست و اگر چند روز از تاریخ پریود احتمالی گذشته، آزمایش خون بارداری انجام دهید.

 

14- بهترین زمان اســـتفاده از بی بی چک کی اســـت؟

بهترین زمان وقتی اســـت کـــــه از تاریخ پریود گذشته باشه و چند روز تاخیر داشته باشید. پس مامان ها عجله نکنید و از فردای بعد از نزدیکی شروع به اســـتفاده از بی بی چک نکنید.

 

15- آیا بی بی چک یا آزمایش ، از 3 روز بعد نزدیکی ، جواب مي دهد؟

خیر !!!!!هورمون بارداری ، از جفت ترشح مي شود. جفت اولیه سلولهایی هستند کـــــه به شکل ریشه ، در رحم فرو رفته و با رگهای مادر ارتباط برقرار کرده و هورمون را وارد رگهای مادر ميکنند. این اتفاق هرگز در عرض 3 روز اتفاق نمي افتد !! حداقل 14 روز از لقاح باید گذشته باشد .

 

مطالب بیشتر:

۱۴ روش تست بارداری خانگی کـــــه فوری جواب مي‌دهد

۱۵ روش تست بارداری خانگی کـــــه کاملا مطمئن هستند

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا