مطالب گوناگون

آموزش سگ ژرمن شپرد | تشخیص سگ شپرد اصیل

آموزش سگ ژرمن شپرد | تشخیص سگ شپرد اصیل

آموزش سگ ژرمن شپرد | تشخیص سگ شپرد اصیل German Shepherd

در ادامه به طور کامل شما را با سگ ژرمن شپرد ، نحوه تشخیص اصیل بودن آن ، معرفی رفتارها و طرز تربیت آشنا مي کنیم. ژرمن شپرد یکی از مشهورترین سگ ها در جهان اســت. Deutscher Schäferhund به معنی سگ چوپان آلمانی اســت. این نژاد جزو 10 نژاد محبوب سگ در دنیا اســت.

 

سگ چوپان آلمانی یکی از نژادهای اصیل آلمانی اســت کــه برای اولین بار در سال ۱۸۹۹ ثبت شد. سگی باهوش، شجاع و مناسب برای کارهای مختلف از جمله گله داری، نگهبانی، راهنمای نابینایان، همراه خانواده، و جستجو و نجات اســت. قد اســتاندارد تا جدوگاه در نرها ۶۰ تا ۶۵ سانتی‌متر و در ماده‌ها ۵۵ تا ۶۰ سانتی‌متر اســت. طول عمر از ۹ تا ۱۳ سال اســت. اگر این سگ را مرتب به بیرون ببرید مي‌توانید در آپارتمان از آن نگهداری کنید. این سگ بطور شگفت‌انگیزی قادر به انجام هر کاری اســت و به نوعی آچار فرانسه سگ‌ها محسوب مي‌شود.

آموزش سگ ژرمن شپرد | تشخیص سگ شپرد اصیل

توله های سگ ژرمن شپرد

 

این نژاد را اکثر افراد به دلیل اســتفاده در فیلم‌هایی نظیر رکس مي‌شناسند و همچنین این سگ حضور موثری در صحنه‌های امدادی دارد.البته سگ های ژرمن شپرد به غیر از فیلم بازی کردن، در انجام کارهای دیگری مانند: راهنمایی نابینایان، تعقیب مجرمان، خدمت در ارتش و امدارسانی هم توانایی بسیار زیادی دارند. اگر خاطرتان باشد، در همين حادثه پلاسکو نیز از این سگ‌ها به عنوان زنده‌یاب اســتفاده مي‌شد. همه این ویژگی‌های فوق‌العاده، ژرمن شپرد را به یک سگ قهرمان تبدیل کرده اســت.

 

به گزارش نیک شو، ژرمن شپرد در تمام ایام به دلیل رفتار و ساختار بدنی ممتازش در بین سایر نژادها مورد انتخاب قرار گرفته‌اســت و حتی ویژگی‌های دفاعی و تربیت‌های اختصاصی آن نیز به معرض قضاوت گذارده مي‌شود. مهمترین ویژگی در این نژاد رفتارهای اشرافی، شهامت و توانایی آموختن رفتارها و فعالیت‌های اختصاصی اســت. اولین ویژگی یک جرمن شپرد خوب، قدرت، چالاکی، عضلات مناسب و هوشیاری اســت. رنگ در سگهای جرمن شپرد متفاوت اســت و تقریباً اکثر رنگها قابل قبول هستند. با این وجود رنگهای خیلی کم رنگ یا سفید یک دست قابل قبول نمي‌باشد.

آموزش سگ ژرمن شپرد | تشخیص سگ شپرد اصیل

این نژاد سگ رنگ های مختلفی دارند و برخی از آن ها پشمالو و برخی موهای کمی دارند

 

ظاهر ژرمن شپرد

این نژاد در دو نوع ژرمن کار (work) و شو لاین (showline) وجود دارد؛ البته در سال‌های اخیر ژرمن King نیز به این دسته‌بندی اضافه شده‌اســت.رنگ‌های قهوه‌ای و مشکی؛ مشکی و در سال‌های اخیر رنگ سفید نیز برای این نژاد داده شده‌اســت.

 

وزن در نرها: (۳۰–۴۰) کیلوگرم، در ماده‌ها: (۳۰–۴۰) کیلوگرم

ارتفاع در نرها: (۶۰–۶۵) سانتی متر، در ماده‌ها: (۵۵–۶۰) سانتی متر

طول عمر : 9 تا 13 سال

آموزش سگ ژرمن شپرد | تشخیص سگ شپرد اصیل

رفتار شناسی

بیشتر به عنوان سگ کار از آن مي‌. جرمن شپرد سگی باهوش، نترس، مشتاق، شجاع، شاداب و بیقرار برای آموختن اســت. به شجاعت و وفاداری شهرت دارد. سگی اســت جدی و به نظرمي رسد. اســتعداد بسیار خوبی در آموختن دارد. آن‌ها خیلی دوست دارند کــه هميشه نزدیک اعضای خانواده باشند و برعکس از غریبه‌ها دوری مي‌جویند. جرمن شپرد سگ اجتماع دوستی اســت و نباید او را برای مدت طولانی تنها گذاشت. تنها زمانی پارس مي‌کند کــه لازم باشد. شمه قوی در محافظت و نگهبانی دارد و بهتر اســت کــه از سنین پایین به آن آموزشهای اختصاصی داده شود. با حیوانات دیگر کنار مي‌آید و با کودکان بسیار مهربان اســت. به راحتی مي‌توان آن را برای اهداف گوناگون اعم از سگ گله، سگ نگهبان، سگ پلیس، راهنمای نابینایان، ناجی و سگ ارتش تعلیم داد.فعالیت و جست و خیز رادوست دارد. گاهی اوقات به تعلیم و آموزش علاقه نشان مي‌دهد و از کشتی گرفتن و مبارزه لذت مي‌برد.

 

هرچند شاید سگ ژرمن در ميان سگ‌ها یکی از بهترین‌ها باشد، اما باید توجه داشته باشیم کــه نگهداری از آن برای همه مناسب نیست! ژرمن شپرد‌ها بسیار پرانرژی و عاشق ورزش هستند. در واقع، اگر نتوانید پا به پای او بدوید، خیلی زود شاهد افسردگی و پرخاشگری او خواهید بود! ژرمن‌ها پرخاشگری خود را با پارس و جویدن نشان مي‌دهند کــه بعید مي‌دانم برای شما چندان خوشایند باشد!

 

سگ ژرمن طبیعت مشکوکی دارد و به واسطه آن نگهبان بسیار خوبی برای شما خواهد بود، اما انتظار یک سگ آرام و منزوی را نداشته باشید کــه با روی خوش از ميهمان‌های شما پذیرایی کند! البته، اگر شما از تولگی به درستی سگ ژرمن خود را آموزش دهید، در بزرگسالی رفتار خوبی با غریبه‌ها خواهد داشت.

 

ضروری اســت دائما سگ خود را تحت نظارت داشته باشید و حواســتان به اشیاء و چیزهای خطرسازی کــه در محیط زندگی‌تان قرار دارد جمع باشد. البته یکی از بهترین راه حل ها، اســتفاده از اسباب‌بازی‌های جویدنی اســت کــه معمولا به شکل اســتخوان هستند و مي‌توانند همزمان به سلامت سگ و خورده نشدن اشیاء منزل به شما کمک کنند.

آموزش سگ ژرمن شپرد | تشخیص سگ شپرد اصیل

مشکلات جسمي و بیماری ها

مشکلات کپل (باسن) و آرنج در آن‌ها شایع اســت بنابراین قبل خرید توله سگ از سلامت والدین نسبت به این بیماری اطمينان حاصل نمایید. بیماریهای خونی، مشکلات هضم غذا، صرع، اگزما و کوتاه ماندن اندام قابل ذکر مي‌باشد.به خاطر داشته باشید کــه برخی از ژرمن شپردها دچار انواع حساسیت‌ها مانند حساسیت به غذا هستند. نشانه‌های حساسیت در سگ‌‌ها شبیه به انسان‌های اســت. اگر سگ شپرد شما دائما در حال خراشیدن اســت، کف دست یا پایش را لیس مي‌زند یا صورتش را به جایی مي‌مالد، احتمالا دچار نوعی آلرژی شده و لازم اســت به دامپزشک خود مراجعه بفرمایید..

 

فضای مناسب برای نگهداری

برای زندگی در آپارتمان مناسب اســت به شرطی کــه به آن اجازه فعالیت بدنی روزانه داده شود. بهتر اســت بدانید کــه این نژاد سگ یک سگ باهوش و قدرتمند اســت و نگهداری آن در داخل خانه های کوچک کار معقولانه ای نیست. با نگهداری این سگ در خانه باعث خواهید شد کــه این سگ نتواند فعال باشد و در صورت عدم رعایت شما مي توانید باعث افسردگی و ضعیف شدن ژرمن شپرد شوید. بهترین انتخاب برای نگهداری سگ داشتن یک پارکینگ یا حیاط بزرگ اســت کــه سگ بتواند در طول روز بازی کند. البته به یاد داشته باشید کــه نباید آن را در حیاط تنها بگذارید.

آموزش سگ ژرمن شپرد | تشخیص سگ شپرد اصیل

مهم‌ترین نکاتی کــه در مورد سگ ژرمن شپرد باید بدانید!

– اگر فردی هستید کــه بخاطر مشغله کاری یا سبک زندگی معمولا مدت زیادی بیرون از خانه هستید، ژرمن شپرد انتخاب مناسبی برای شما نیست. زیرا تنهایی بیش از حد، سگ ژرمن شما را عصبانی و افسرده مي‌کند.

 

– ژرمن شپرد سگ فعال و باهوشی اســت. بهتر اســت سرش را گرم آموزش، بازی و کارکردن کنید. ورزش‌های بدنی و روانی روزانه جزو اساسی‌ترین نیازهای این نژاد از سگ مي‌باشند.

 

– ژرمن شپرد معمولا نسبت به غریبه‌ها بامحبت نیست! برای آنکــه سگ شما اجتماعی شود و با غریبه‌ها بهتر کنار بیاید، لازم اســت از تولگی او را آموزش دهید و اجازه دهید حضور در کنار آدم‌ها و مکان‌های مختلف را تجربه کند.

 

– سگ نژاد ژرمن شپرد ریزش موی بسیار زیادی دارد. بطوری کــه به «ژرمن موریز» معروف شده اســت! بنابر این ضروری اســت کــه هفته‌ای چند بار موهای بدنش را شانه بزنید.

 

– ژرمن شپردها به نگهبانی معروف هستند و دراین کار فوق‌العاده‌اند. اما قرار نیست هميشه به چشم یک سگ نگهبان به او نگاه کنید؛ زیرا در این صورت ممکن اســت پرخاشگر و خشن بار بیاید. سگ های ژرمن دوست دارند همراه با خانواده به تفریح بروند و دشت وسیعی در اختیار داشته باشند تا بتوانند آزادانه انرژی فراوان خود را در آن خالی کنند.

آموزش سگ ژرمن شپرد | تشخیص سگ شپرد اصیل

– اگر به سلامت و اصالت این نژاد اهميت قائل هستید، در خریدتان کاملا دقت کنید و به سراغ فروشنگان و پرورش‌دهندگان مطمئنی بروید. همچنین آزمایش‌ها و تست‌های سلامت، سابقه واکسیناسیون و پرونده پزشکی او را نیز با دقت بررسی کنید.

 

– ژرمن شپرد در یک کار اصلا خوب نیست، آن هم تنها ماندن به مدت طولانی اســت! بدون همراه و دوست، ژرمن شپرد – همانگونه کــه به تمرین و بکارگیری هوش خود نیاز دارد – افسرده و نااميد مي‌شود. سگ ژرمن شپردی کــه تنها اســت و همراهی ندارد، ممکن اســت انرژی خود را از راه‌‌های نا خوشایندی مانند پارس کردن و جویدن چیزها تخلیه کند. مثل هر سگ دیگری، ژرمن شپرد جوان نیاز دارد تا با جامعه و افراد دیگر در تعامل باشد و مکان‌ها و صداهای جدیدی را تجربه کند. اجتماعی شدن به سگ شما کمک مي‌کند تا در زمان بلوغ به سگی کامل تبدیل شود.

 

برای تغذیه سگ ژرمن شپرد چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

توصیه ما به شما اســتفاده از روزانه 3 الی 4 فنجان غذای خشک با کیفیت اســت کــه مي‌توانید آن را در دو وعده در اختیار سگ ژرمن خود قرار دهید. البته لازم به ذکر اســت کــه ميزان غذای مورد نیاز سگ شما، به اندازه، سن، بدن، سوخت و ساز (متابولیسم) و ميزان فعالیت آن بستگی دارد.

 

سگ‌ها مانند انسان‌ها به کیفیت و کميت متفاوتی از غذا نیاز دارند. در واقع، سگی با سطح انرژی بالا، در مقایسه با یک سگ تنبل، به غذا و انرژی بیشتری نیاز دارد. همچنین کیفیت غذایی کــه شما برای هاسکی خود خریداری مي‌کنید هم متفاوت اســت. هرچه غذای سگ بهتر باشد، مواد غذایی بهتری هم به بدن سگ شما خواهد رسید.

 

اگر سگ ژرمن شپرد شما دچار اضافه وزن شد، حجم غذایش را کم و اگر وزنش رو به کاهش بود، کمي به حجم غذایش اضافه کنید. شما مي‌توانید با اســتفاده از یک روش بسیار ساده متوجه شوید کــه آیا ژرمن شپرد شما دچار اضافه وزن شده اســت یا خیر. تنها کافی اســت دست خود را روی بدنش بگذارید، شصت خود را همتراز با ستون فقرات قرار دهید و انگشتان خود را در دوطرف بدن سگ خود قرار دهید.

آموزش سگ ژرمن شپرد | تشخیص سگ شپرد اصیل

پس از انجام این کار اگر توانستید دنده‌های سگ خود را زیر لایه‌ای از ماهیچه حس کنید، یعنی وزن سگ ژرمن شما مناسب اســت. اگر دنده‌ها را به چشم مشاهده کردید، یعنی سگ شما دچار لاغری مفرط اســت و درصورتی‌کــه دنده‌ها را حس نکردید، سگ ژرمن شپرد شما به یک رژیم غذایی جدی برای کاهش وزن نیاز دارد. البته این روش برای بیشتر سگ‌ها قابل اســتفاده اســت.

 

تغذیه سگ ژرمن شپرد

در مجموع لازم اســت کــه توجه زیادی به رژیم غذایی و ورزش‌های روزانه ژرمن شپرد – بخصوص از زمان تولگی – داشته باشید. سگ های ژرمن رشد سریعی در 4 تا 7 ماهگی دارند کــه این مسئله ممکن اســت روند رشد اســتخوان‌ها را مختل کند. بنابر این لازم اســت رژیم غذایی با کیفیت بالا و کالری پایین (22 تا 24 درصد پروتئین و 12 تا 15 درصد چربی) برایشان درنظر بگیرید تا سرعت رشد آن‌ها کاهش پیدا کند و اســتخوان‌ها به درستی شکل بگیرند.

 

همچنین به شما توصیه مي‌کنیم کــه به توله ژرمن شپرد خود تا قبل از 2 سالگی (کــه هنوز مفاصل شکل نگرفته‌اند) اجازه پریدن، دویدن و بازی کردن روی سطوح سفت و سخت مانند آسفالت خیابان را ندهید. البته بازی روی سطوحی مانند چمن هیچ اشکالی ندارد و اتفاقا توصیه مي‌شود.

 

به خاطر داشته باشید کــه اضافه وزن علاوه بر ایجاد مشکلات سلامتی، مي‌تواند به مفاصل ژرمن شپرد آسیب برساند. اگر بخواهیم خلاصه بگوییم، برای داشتن یک سگ ژرمن شپرد سالم، باید تمرین مستمر و روزانه را فراموش نکنید و وعده‌های غذایی را بصورت مرتب و به اندازه در اختیارش قرار دهید.

آموزش سگ ژرمن شپرد | تشخیص سگ شپرد اصیل

بهداشت و نگهداری از پوست و موی بدن سگ های ژرمن شپرد

سگ نژاد ژرمن شپرد در اصل برای نگهبانی از گله‌ها در شرایط آب و هوایی سخت تربیت شده اســت و پوشش دولایه بدن آن کــه اندازه متوسطی دارد، کاملا مناسب انجام این وظیفه مي‌باشد. این پوشش از سگ ژرمن در برابر باران، برف، غبار و خاشاک محافظت مي‌کند.

 

البته نوع پوشش ژرمن شپرد همچون رنگ‌های مختلفی کــه دارد، متفاوت اســت. برخی از ژرمن ها موهای بلندی دارند. درصورتی‌کــه یک نژاد ژرمن شپرد اصیل و ایده‌آل پوششی دولایه روی بدن خود دارد. لایه بیرونی شامل موهای صاف و مستقیمي اســت کــه روی بدن ریخته مي‌شود و گاهی موج‌دار اســت.

 

پوشش بدن ژرمن شپرد دارای رنگ‌های مختلفی شامل سیاه، سیاه و کرمي، سیاه و قرمز، سیاه و نقره‌ای، سیاه و قهوه‌ای، آبی، خاکستری، قرمز جگری و سفید مي‌باشد.

 

ژرمن شپردها موریزی بسیار زیادی دارند، بطوریکــه به «ژرمن موریز» معروف شده‌اند! سگ‌های ژرمن در طول سال بطور مداوم مو مي‌ریزند و 2 بار در سال هم موریزی اساسی دارند. بنابر این اگر سگ ژرمن شپرد مي‌‌‌خواهید، برای دیدن موهایش در سراسر خانه و زندگی خود آماده باشید! و بدانید کــه هیچ راه حل جادویی برای جلوگیری از این موریزی وجود ندارد. پس، سعی کنید این حجم از موریزی را بپذیرید. با این وجود، اگر 2 یا 3 بار در هفته موهای ژرمن شپرد خود را شانه کنید، موهای کمتری در خانه خود پیدا خواهید کرد.

آموزش سگ ژرمن شپرد | تشخیص سگ شپرد اصیل

پوشش بدن

توجه داشته باشید کــه تنها زمانی سگ ژرمن خود را به حمام ببرید کــه واقعا نیاز به آن داشته باشد. زیرا شست و شوی زیاد روغن بدن سگ شما را کــه برای سلامتیش ضروری اســت، از بین مي‌برد. به خاطر داشته باشید کــه ژرمن شپردها به تميزی علاقه و تمایل بسیار زیادی دارند.

 

ناخن‌های ژرمن شپرد خود را 1 بار در ماه کوتاه کنید و گوش‌هایش را هفته‌ای 1 بار به دقت مورد بررسی قرار دهید تا قرمزی، زخم، جوش یا عفونتی نداشته باشد. هنگام بررسی گوش سگ خود مي‌توانید با اســتفاده از یک گوش پاک‌کن کتانی و مرطوب، به آرامي داخل گوش را (نه چندان عميق) مالش دهید تا از عفونت‌های احتمالی گوش جلوگیری شود. البته دقت داشته باشید کــه نباید چیزی را داخل کانال گوش سگ فرو کنید و تنها قسمت بیرونی را تميز نمایید.

 

سگ های ژرمن شپرد عاشق جویدن هستند و این عادت باعث تميز ماندن و حفظ سلامت دندان‌هایش مي‌شود. اما برای جلوگیری از آسیب به دندان‌‌ها در اثر جویدن جسم سخت، بهتر اســت به سگ خود اسباب‌بازی‌های جویدنی بدهید. همچنین اســتفادهاز یک مسواک نرم و خمير دندان مخصوص سگ‌ها نیز مي‌تواند در حفظ سلامت و پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان سگ شما موثر باشد.

آموزش سگ ژرمن شپرد | تشخیص سگ شپرد اصیل

سگ ژرمن شپرد با کودکان و سایر حیوانات خانگی چه رفتاری دارد؟

اگر سگ ژرمن شپرد خود را به خوبی آموزش دهید و از دوران تولگی او را در کنار کودکان قرار دهید، در بزرگسالی تبدیل به همراه بسیار خوبی برای کوکان خواهد شد. در واقع، به عقیده برخی‌‌ها، سگ ژرمن شپرد چیزی ميان یک پرستار و پلیس اســت و مي‌تواند به خوبی از کودکان مراقبت کند.

 

با توجه به ذات و خلق و خویی کــه سگ ژرمن دارد، نباید انتظار داشته باشیم با کودکانی کــه نمي‌شناسد رفتار دوستانه‌ای داشته باشد. اما بطور کلی سگ قابل اعتمادی اســت.

 

ژرمن شپرد مي‌تواند در کنار سایر سگ‌ها و حیوانات خانگی هم با صلح و دوستی زندگی کند. البته لازم اســت از تولگی او را در تعامل با حیوانات دیگر قرار دهید و به او آموزش دهید تا با سایر حیوانات خانگی رفتار دوستانه‌ای داشته باشد. در غیراین صورت, معرفی یک ژرمن شپرد بالغ به سایر حیوانات خانگی مي‌تواند دشوار و چالش برانگیر باشد.

آموزش سگ ژرمن شپرد | تشخیص سگ شپرد اصیل

آموزش سگ ژرمن شپرد | تشخیص سگ شپرد اصیل

آموزش سگ ژرمن شپرد | تشخیص سگ شپرد اصیل

آموزش سگ ژرمن شپرد | تشخیص سگ شپرد اصیل

آموزش سگ ژرمن شپرد | تشخیص سگ شپرد اصیل

آموزش سگ ژرمن شپرد | تشخیص سگ شپرد اصیل

آموزش سگ ژرمن شپرد | تشخیص سگ شپرد اصیل

 

آموزش سگ ژرمن شپرد،مشخصات سگ ژرمن شپرد اصیل،غذای سگ ژرمن شپرد،قیمت سگ ژرمن شپرد،ژرمن شپرد سفید،ژرمن شپرد شولاین،تشخیص سگ ژرمن اصیل

 

 

2.5/5 - (10 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا