مهارت های زندگی

آموزش روش های آبیاری گیاهان وقتی مسافرت هستیم

آموزش روش های آبیاری گیاهان وقتی مسافرت هستیم

وقتی مسافرت می رویم حتما نگران گیاهانمان هستیم ، بیشتر اوقات این فکر را می کنیم کــه به یک نفر بگوییم تا وظیفه آبیاری گیاهان را بر عهده بگیرد اما راه های بهتری هم هست. همه ما هر از چند گاهی نیاز به سفر رفتن داریم. اگر حیوان خانگی داشته باشیم، ميتوانیم آن را برای چند روز به دوستی بسپاریم. اما چه فکری برای گیاهانمان کنیم؟ بعضی از گیاهان توانایی خشکی را دارند و برای مدتی زنده ميمانند، اما بسیاری، هفته‌ای یک بار و یا روزانه باید آبیاری شوند. اگر قرار است برای مدتی دور از خانه باشید، برای آن‌ها باید فکری بکنید. برای این کار شاید حتی به کمک دوست یا همسایه هم نیاز نباشد. در ادامه به چند روش به رفع این مشکل ميپردازیم.

 

استفاده از بطری

آموزش روش های آبیاری گیاهان وقتی مسافرت هستیم

۱. قبل از هر کاری ابتدا گیاه را آبیاری کنید. حتما کل خاک را مرطوب کنید. اگر خاک خشک باشد، کل آب داخل بطری را فورا به خود جذب ميکند.

 

۲. یک بطری با دهانه باریک پیدا کنید. برای این کار ميتوانید از بطری شیشه‌ای نوشابه استفاده کنید. بسته به اندازه گلدان، بزرگی بطری را انتخاب کنید. بطری را از آب پر کنید. با انگشت خود دهانه آن را بپوشانید و سریع برگردانده، درون خاک فرو کنید. بطری را تا فقط تا ابتدای گردنه آن پر کنید. اگر گیاهتان به کود نیاز دارد، ميتوانید آن را به بطری اضافه کنید.

 

۳. بطری را به‌آرامی درون خاک فشار داده و سعی کنید نزدیک ریشه گیاه قرار بدهید. حتما چند سانتی‌متر از گردن بطری باید داخل خاک باشد. بعد از چند ساعت وضعیت بطری را چک کنید، زیرا ممکن است در خاک تکان بخورد و کج و خارج شود.

 

۴. همچنین سطح آب بطری را در لحظه اول گذاشتن در آب علامت‌گذاری کنید. بعد از مراجعه دوباره آن را چک کنید. اگر هیچ آبی خارج نشده باشد، یعنی سیستم شما درست کار نميکند. بطری را درآورده و دوباره جاگذاری کنید. مطمئن شوید کــه خاک وارد لبه بطری نشده باشد، زیرا در این صورت مسیر آب مسدود ميشود.

 

استفاده از طناب برای سیستم قطره‌چکانی

آموزش روش های آبیاری گیاهان وقتی مسافرت هستیم

۱. مانند روش قبل ابتدا خاک گلدان را کاملا آبیاری و مرطوب کنید.

 

۲. برای این کار از کوزه و یا پارچ استفاده کنید. آن را کنار گلدان و ترجیحا دور از آفتاب مستقیم قرار دهید. با این کار میزان تبخیر کم ميشود و آب بیشتری در دسترس گیاه قرار ميگیرد. این روش، آب موردنیاز گیاه را بیش از یک هفته تامین ميکند.

 

۳. نخ کتان برای این کار مناسب است. آن را به اندازه‌ای کــه از ظرف آب تا داخل گلدان باشد، ببرید. اگر نختان زیادی نازک است، به‌صورت یک لایه آن را گیس و استفاده کنید. حتما چک کنید تا نخ قدرت توانایی رطوبت را داشته باشد. در غیر این صورت این روش موثر نخواهد بود.

 

۴. یک سر نخ را درون ظرف آب قرار دهید. حتما آن را طوری ببرید کــه تا انتهای ظرف برسد. اگر ميخواهید با این روش بیش از یک گیاه را آبیاری کنید، بهتر است برای هرکدام از ظرف جداگانه استفاده کنید. این‌طوری ریسک تمام‌شدن آب درون ظرف درزمانی کــه نیستید، کاهش پیدا ميکند.

 

۵. اگر از این روش برای آبیاری گیاهانی مانند ساکولنت‌ها کــه آب زیادی نیاز ندارند، استفاده ميکنید، استفاده از یک ظرف برای چند گیاه اشکالی ندارد.

 

۶. سر دیگر نخ را درون خاک فرو کنید و چند سانتی‌متر داخل ببرید. در این مورد هم، در مقابل نور مستقیم خورشید نبودن، بهتر است. اگر نور زیادی بر آن بتابد، آب در طول نخ بخار شده و به داخل گلدان نميرسد.

 

۷. هم‌زمان ميتوانید به آن کود هم اضافه کنید. اگر ظرف آبتان در معرض نور خورشید است، ميتوانید برای جلوگیری از تبخیر زیاد، بخشی از آن را با درپوش بپوشانید.

 

۸. باید حتما ظرف آب را جوری قرار دهید تا امتداد نخ در آن در سطح بالاتری نسبت به گلدان باشد. اگر ظرفتان کم ارتفاع است، چیزی زیرش بگذارید. اگر این مورد رعایت نشود آب توانایی داخل شدن به خاک را ندارد.

 

سیستم قطره‌چکانی با استفاده از بطری

آموزش روش های آبیاری گیاهان وقتی مسافرت هستیم

۱. یک بطری پلاستیکی تهیه کنید. سایز آن را ميتوانید با توجه به اندازه گلدانتان انتخاب کنید. با استفاده از میخ و چکش در ته بطری و همچنین در دیواره آن چند سوراخ ایجاد کنید. حواستان باشد کــه حتما سوراخ‌ها در یک طرف بطری باشند. از آن جایی کــه در این روش بطری کاملا داخل خاک قرار ميگیرد، موثرترین روش است.

 

۲. در وسط گلدان حفره‌ای ایجاد کنید. حفره باید آنقدر عمیق باشد کــه بطری را تا لبه در خود جای دهد.

 

۳. دوباره در این مرحله ميتوانید از کود درون آب استفاده کنید. خاک دور حفره را با دست، کمی فشرده و بطری را در آن فرو کنید.

 

۴. درپوش بطری را ببندید تا تبخیر آن به کمترین مقدار برسد. این کار به‌علاوه جریان ورود آب به داخل خاک را هم کند ميکند. این روش برای گیاهانی کــه نیاز به آب زیاد ندارند و یا برای مواقعی کــه مدت طولانی دور از خانه هستید، مناسب است. هرچقدر کــه درپوش را محکم‌تر ببندید جریان آب به داخل خاک کندتر ميشود.

 

۵. سطح آب بالای بطری را علامت بزنید. اگر بعد از چند ساعت اصلا آبی خارج نشده بود، درپوش را کمی شل کنید و برعکس اگر مقدار زیادی آب خارج شده بود، درپوش را سفت کنید تا آب سریع خارج نشود.

 

 

مطالب بیشتر:

روش های نگهداری و پرورش گیاهان پیچک در آپارتمان

گل گیاه مخدری کــه به شدت اعتیاد آور است

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا