آموزش شیرینی و کیک,دسر و نوشیدنی

آموزش تهیه قهوه فوری مرحله به مرحله و کامل

آموزش تهیه قهوه فوری مرحله به مرحله و کامل

آموزش تهیه قهوه فوری مرحله به مرحله و کامل

نوشیدن قهوه و درست کردن آن یکی از کارهای لذت بخشی اســـت کــه می توانیم در طول روز انجام دهیم ، امروز با هم طرز تهیه قهوه فوری را مرحله به مرحله می گوییم. درست کردن قهوه فوری بهترین گزینه برای زمانی اســـت کــه خیلی سریع به قهوه نیاز دارید، اما به یک دستگاه قهوه‌ساز دسترسی ندارید. بر خلاف قهوه دانه‌ای و آسیاب نشده، دانه‌های قهوه فوری از خشک کردن دانه‌های قهوه عادی درست ميشوند. درست اســـت کــه این مدل قهوه به اندازه قهوه‌ دانه‌ای قوی نیست، اما جایگزینی خوش طعم اســـت. در مقاله امروز قصد داریم ۴ روش طرز تهیه قهوه فوری خوش طعم را به شما آموزش بدهیم.

 

مواد اولیه لازم برای قهوه فوری ساده

۱ فنجان (یعنی معادل ۲۴۰ میلی لیتر) آب گرم

۱ تا ۲ قاشق چای خوری قهوه فوری

۱ تا ۲ قاشق چای خوری شکر (اختیاری)

شیر یا خامه(اختیاری)

کاکائو، انواع طعم دهنده‌ها و یا عصاره وانیل (اختیاری)

آموزش تهیه قهوه فوری مرحله به مرحله و کامل

طرز تهیه قهوه فوری ساده

برای اینکــه بتوانید خیلی سریع و آسان یک فنجان آب را داغ کنید، آن را برای مدت ۱ دقیقه در مایکرویو قرار بدهید. علاوه بر این، ميتوانید آب را درون یک کتری ساده روی گاز و یا در یک کاری برقی جوش بیاورید. یادتان باشد کــه آب را با دمای متوسط رو به زیاد جوش بیاورید و درست قبل از اینکــه شروع کند به قل‌قل کردن، آن را از روی گاز بردارید.

 

اگر قصد دارید کــه تنها برای یک نفر قهوه درست کنید، ۱ فنجان (یعنی معادل ۲۴۰ میلی لیتر) آب داغ کنید. اما اگر تعداد نفرات بیشتر باشد، باید برای هرکدام از آنها ۱ فنجان آب داغ کنید. درضمن اگر آب را درون یک کتری به جوش بیاورید، ریختن آب داغ در لیوان برایتان آسان‌تر خواهد شد.

 

قهوه را اضافه کنید

در این مرحله از طرز تهیه قهوه ۱ الی ۲ قاشق چای خوری از قهوه فوری را در لیوان خود بریزید. بهتر اســـت کــه اول دستورالعمل نوشته شده در پشت جعبه قهوه فوری خود را بخوانید و ببینید برای اینکــه مزه قهوه در بهترین حالت خود باشد، باید در هر لیوان چه اندازه قهوه بریزید. بسیاری از کمپانی‌های تولید قهوه پیشنهاد ميکنند کــه به ازای هر فنجان آب جوش (کــه معادل ۲۴۰ میلی لیتر اســـت) ۱ الی ۲ قاشق چای خوری قهوه فوری در آن بریزید.

 

اگر دوست دارید کــه قهوه قوی‌تر باشد، مقداری بیشتر از آنچه گفته شد قهوه در ۱ فنجان آب جوش بریزید. اگر هم قهوه ملایم دوست دارید بهتر اســـت کــه از مقداری کمتر از چیزی کــه در پشت شیشه قهوه نوشته شده اســـت اســـتفاده کنید.

 

کمی آب سرد به قهوه اضافه کنید

در مرحله بعدی، قهوه فوری را با یک قاشق غذاخوری آب سرد مخلوط کنید. مخلوط کردن قهوه با کمی آب سرد آن را به آرامی حل ميکند. اگر قبل از اینکــه آب جوش را در لیوان بریزید، اول قهوه فوری را به آرامی در آب سرد حل کنید مزه آن خیلی بهتر ميشود تا زمانی کــه آن را با آب داغ حل کنید و به آن شوک وارد کنید.

 

آب جوش را در لیوان قهوه بریزید

در این مرحله از طرز تهیه قهوه به آرامی و با دقت آب جوش را در لیوان بریزید، به خصوص اگر با کتری آب را جوش نیاورده‌اید. یادتان باشد کــه اگر قهوه خود را تلخ و سیاه دوست ندارید، در لیوان برای شیر یا خامه هم جا بگذارید.

 

کمی شکر یا طعم دهنده‌ اضافه کنید

بعد از اینکــه آب جوش را به قهوه اضافه کردید، اگر دوست داشته باشید مزه قهوه بهتر بشود ميتوانید به آن هر طعم دهنده دیگری کــه ميخواهید را اضافه کنید. به عنوان مثال، شما ميتوانید به قهوه خود یک قاشق چای خوری شکر سفید یا شکر قهوه‌ای، پودر کاکائو، دارچین و یا همه اینها را اضافه کنید! علاوه بر این، شما ميتوانید در قهوه خود کمی خامه طعم‌دار بریزید. اما یادتان باشد کــه خامه‌های طعم‌دار معمولا خیلی شیرین هستند، به همین دلیل بهتر اســـت کــه همراه با این مدل خامه از شکر اســـتفاده نکنید.

 

به قهوه خود کمی شیر یا خامه اضافه کنید

بسیاری از افراد دوست دارند کــه قهوه فوری یا هر نوع قهوه دیگری را به شکل تلخ و سیاه سرو کنند. اما اگر شما دوست ندارید کــه قهوه خود را ساده سرو کنید، ميتوانید به آن کمی شیر ساده یا شیر طعم‌دار (مثلا شیر بادام یا شیر نارگیل)، خامه ساده یا خامه طعم‌دار، و یا شیر خشک اضاف کنید. مقدار شیر یا خامه‌ای کــه باید به قهوه اضافه کنید کاملا به سلیقه خودتان بستگی دارد کــه دوست دارید رنگ قهوه خیلی روشن باشد یا خیلی تیره.

 

قهوه خود را هم بزنید و آن را سرو کنید

قبل از اینکــه قهوه را سرو کنید، حتما آن را خوب هم بزنید تا شیر یا خامه و طعم دهنده‌هایی کــه به آن اضافه کردید خوب با هم ترکیب شده و یک محلول با رنگ و بافت یکدست ایجاد کنند. بعد ميتوانید قهوه خود را نوش جان کنید!

 

طرز تهیه قهوه فوری به شکل آیس کافی

در ابتدا آب را با اســـتفاده از مایکرویو و به مدت ۳۰ الی ۶۰ ثانیه، آب را داغ کنید. سپس آب به جوش آمده را در لیوان قهوه بریزید و آنقدر هم بزنید تا دانه‌های قهوه به طور کامل در آب جوش حل بشوند. شما ميتوانید آب را در یک ظرف جدا و یا در لیوانی قهوه خود داغ کنید. فقط یادتان باشد حتما مطمئن شوید لیوانی کــه قصد دارید آب را در آن داغ کنید، برای گذاشتن در مایکرویو مناسب اســـت و نميشکند.برای اینکــه خیال‌تان راحت باشد، ميتوانید آب را در ظرف مایکرویو یا یک کتری برقی داغ کنید، و سپس قهوه را در آن حل کنید و محلول به دست آمده را روی یخ بریزید.

آموزش تهیه قهوه فوری مرحله به مرحله و کامل

طرز تهیه قهوه فوری به شکل آیس کافی

کمی شکر اضافه کنید

اگر قصد دارید کــه قهوه خود را همراه با شکر و یا هرگونه طعم دهنده‌ دیگر سرو کنید، زمانی کــه آب داغ را روی قهوه فوری ریختید این کار را انجام بدهید. بعد از اینکــه آب داغ و قهوه و طعم دهنده را هم زدید و آن‌ها را به خوبی با هم ترکیب کردید، ميتوانید آب سرد، تکــه‌های یخ، شیر و یا خامه را به قهوه خود اضافه کنید. یادتان باشد کــه شکر، پودر دارچین، و تمام طعم دهنده‌های دیگر در آب داغ بهتر حل ميشوند.علاوه بر این، شما ميتوانید به جای شکر یا پودر دارچین، برای خوشمزه‌تر کردن قهوه خود از خامه طعم‌دار یا سس کارامل، وانیل، فندق و غیره اســـتفاده کنید.

 

کمی آب سرد یا شیر به قهوه اضافه کنید

در مرحله بعدی طرز تهیه قهوه یک دوم فنجان (یعنی معادل ۱۲۰ میلی لیتر) آب سرد یا شیر را به ترکیب قهوه فوری و آب جوش اضافه کنید. برای اینکــه قهوه شما مزه بهتری داشته باشد، ميتوانید به جای آب سرد، کمی شیر سرد به آن اضافه کنید. آنقدر این ترکیب را هم بزنید تا همه مواد به خوبی در هم حل بشوند.

 

چند تکــه یخ اضافه کنید

در ابتدا یک لیوان بلند را از تکــه‌های یخ پر کنید، سپس به آرامی ترکیب قهوه فوری و آب سرد (یا شیر سرد) ر روی یخ‌ها بریزید. اگر قهوه و آب یا شیر را در لیوانی کــه قصد دارید در آن قهوه بنوشید ترکیب کرده‌اید، کافیست چند تکــه یخ در آن بیاندازید.

 

قهوه را سریع سرو کنید

شما باید قبل از اینکــه تکــه‌های یخ تبدیل به آب بشوند قهوه خود را سرو کنید. ميتوانید برای نوشیدن قهوه از خود لیوان و یا از یک نی اســـتفاده کنید.

 

طرز تهیه قهوه لاته با اســـتفاده از قهوه فوری

در ابتدا یک چهارم فنجان (یعنی معادل ۵۹ میلی لیتر) آب را به مدت ۲۰ الی ۳۰ ثانیه در مایکرویو داغ کنید. سپس یک قاشق چای خوری قهوه فوری را به آن اضافه کرده، و آنقدر هم بزنید تا دانه‌های قهوه به طور کامل در آب حل بشوند. سعی کنید قهوه و آب را در لیوانی حل کنید کــه قرار اســـت در آن قهوه را سرو کنید. لیوان مورد نظر باید حداقل به اندازه ۱ فنجان آب (یعنی معادل ۲۴۰ میلی لیتر) گنجایش داشته باشد.

 

کمی شکر یا طعم دهنده اضافه کنید

اگر عادت دارید کــه قهوه خود را شیرین بنوشید، ميتوانید یک قاشق چای خوری شکر، پودر دارچین، عصاره وانیل، و یا یک سس طعم‌دار (کارامل، فندق) به آن اضافه کنید. بعد از اینکــه طعم دهنده مورد نظر را به قهوه خود اضافه کردید، آنقدر آن را هم بزنید تا این مواد به خوبی با هم ترکیب بشوند.

 

شیر را هم بزنید

در مرحله بعد، مقدار یک دوم فنجان (یعنی معادل ۱۲۰ میلی لیتر) شیر را در یک ظرف در بسته بریزید و به شدت آن را تکان بدهید. شما ميتوانید شیر را در یک ظرف در دار مایکرویو بریزید کــه مطمئن باشید شیر از آن بیرون نمیریزد. در ظرف را محکم ببندید و برای مدت ۳۰ الی ۶۰ ثانیه آن را به شدت تکان بدهید! این کار باعث ميشود کــه شیر، به کف کلاسیک لاته تبدیل بشود.

 

شیر را در مایکرویو قرار بدهید

سپس در ظرف را بردارید و برای مدت ۳۰ ثانیه، شیر را در مایکرویو قرار بدهید. بعد از اینکــه شیر به خوبی کف کرد، در ظرف را باز کنید و شیر را برای مدت ۳۰ ثانیه در مایکرویو گرم کنید. این کار باعث ميشود کــه کف شیر، روی شیر داغ قرار بگیرد.

آموزش تهیه قهوه فوری مرحله به مرحله و کامل

شیر داغ را در لیوان قهوه بریزید

زمانی کــه در حال ریختن شیر داغ در لیوان قهوه هستید، با اســـتفاده از یک قاشق بزرگ، کف آن را عقب نگه دارید کــه با شیر قاطی نشود. سپس شیر و قهوه را خوب هم بزنید تا کاملا با هم ترکیب بشوند و در نتیجه، یک محلول یکدست به دست بیاید.اگر دوست ندارید کــه رنگ لاته خیلی روشن بشود، ميتوانید از تمام شیری کــه داغ کردید اســـتفاده نکنید، به آرامی شیر را به قهوه اضافه کنید و وقتی کــه رنگ آن به رنگ دلخواه شما رسید، دست نگه دارید.

 

روی لاته کمی فوم شیر یا خامه زده شده بریزید

در این مرحله از طرز تهیه قهوه باید کف شیری کــه از قبل درست کرده بودید را روی لاته خود بریزید. اگر دوست دارید همه فوم لاته کمی غلیظ باشد، ميتوانید به جای فوم شیر از کمی خامه زده شده در قهوه خود اســـتفاده کنید.

 

کمی طعم دهنده به قهوه اضافه کنید

اگر دوست داشته باشید، ميتوانید در مرحله نهایی طرز تهیه قهوه ، روی فوم قهوه خود کمی ادویه طعم دهنده مثل پودر دارچین، پودر کاکائو و یا هر چیز دیگری کــه دوست دارید بریزید. سعی کنید بعد از انجام دادن این کار هرچه سریع‌تر لاته را سرو کنید، چون ممکن اســـت کــه شیر آن سرد شده و فومش نیز آب بشود.

آموزش تهیه قهوه فوری مرحله به مرحله و کامل

طرز تهیه شیک قهوه با اســـتفاده از قهوه فوری

در ابتدا دستگاه مخلوط کن خود را آماده کرده و (اگر برای مدتی در کابینت مانده بوده و خاک گرفته اســـت) آن را بشویید. یادتان باشد قبل از اینکــه دستگاه مخلوط کن را به برق وصل کنید، مطمئن بشوید کــه دکمه آن خاموش اســـت. سپس چک کنید کــه درب ظرف همزن محکم بسته ميشود یا خیر.

 

مواد را به مخلوط کن اضافه کنید

در این مرحله از طرز تهیه قهوه باید مقدار ۶ تکــه یخ، ۱ قاشق چای خوری قهوه فوری، سه چهارم فنجان (یعنی معادل ۱۸۰ میلی لیتر) شیر، ۱ قاشق چای خوری عصاره وانیل، و ۲ قاشق چای خوری شکر را در دستگاه مخلوط کن بریزید. اگر دوست داشته باشید، میتوانید مقدار ۲ قاشق چای خوری سیروپ شکلات هم به این ترکیب اضافه کنید. دقت داشته باشید برای اضافه کردن یخ حتما باید مخلوط کن شما قوی باشد و امکان خرد کردن یخ را داشته باشد در غیر این صورت مخلوط کن شما آسیب خواهد دید.

 

مواد را با هم مخلوط کنید

درب دستکاه مخلوط کن را روی آن قرار داده و مطمئن شوید کــه کاملا محکم اســـت. سپس دستگاه را روشن کنید. سعی کنید تا زمانی کــه تکــه‌های یخ کاملا نرم بشوند و همه مواد به خوبی با هم ترکیب بشوند، دست خود را روی درب دستگاه مخلوط کن قرار بدهید. ترکیبی کــه به دست ميآید باید نرم، غلیظ و یکدست باشد و بافتی شبیه به بافت اسموتی داشته باشد. اگر حس کردید کــه غلظت این ترکیب خیلی زیاد اســـت، ميتوانید کمی دیگر شیر به آن اضافه کنید. اگر هم مخلوط بیش از حد شل و آبکی باشد، ميتوانید چند تکــه دیگر یخ به آن اضافه کنید.

 

قهوه را در یک لیوان بلند بریزید

دستگاه مخلوط کن را خاموش کنید و درب آن را بردارید. سپس به آرامی شیک قهوه را در یک لیوان بلند بریزید. برای اینکــه تمام مواد درون دستگاه کــه به دیواره‌های آن چسبیده‌اند را تخلیه کنید، ميتوانید از یک قاشق اســـتفاده کنید. در مرحله آخر اگر دوست داشته باشید ميتوانید روی شیک قهوه خود کمی خامه زده شده بریزید و روی آن هم کمی سس شکلات یا تکــه‌های شکلات بپاشید. ميتوانید به جای این‌ها، از کمی سس کارامل و پودر شکلات نیز اســـتفاده کنید.

 

شیک قهوه را سرو کنید

بعد از اینکــه این مراحل را انجام دادید، باید هرچه سریعتر شیک قهوه خود را سرو کنید تا یخ و خامه روی آن آب نشوند. شما ميتوانید برای نوشیدن شیک قهوه از خود لیوان و یا یک نی ضخیم اســـتفاده کنید. اینکــه در کنار لیوان شیک یک قاشق قرار بدهید هم فکر بدی نیست، به خصوص اگر روی شیک قهوه خود کمی خامه زده شده و تکــه‌های شکلات ریخته باشید. نوش جان!

 

 

منبع : جیمیتو

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا