سرگرمی و تفریحی

آموزش بازی حکم چهار نفره

آموزش بازی حکم چهار نفره

یکی از محبوب ترین بازی ها در دورهمی های ایران بازی حکم است. ورق های پاسور دارای ۵۲ کارت است که به وسیله آن می توان انواع مختلف بازی ها را انجام داد. یکی از رایج ترین بازی ها با پاسور بازی حکم است که در گروه های ۲، ۳، ۴ نفره قابل انجام است. در این مقاله ما می خواهیم شیوه انجام بازی حکم چهار نفره که از محبوب ترین نوع این بازی است برای شما بیان کنیم.

آشنایی با کارت ها و تعیین حاکم

پاسور دارای ۴ خال می باشد که نام های آن عبارت اند از: خال خشت (لوزی شکل و قرمز)، خال پیک (شبیه عدد پنج و مشکی)، خال دل (شکل قلب و قرمز)، خال گیشنیز (شکل برگ و مشکی). هر خال ۱۳ برگ دارد و برگ آس که به صورت A است از بیشترین ارزش برخوردار است.

در بازی حکم برای مشخص کردن حاکم نیاز است که اول یک نفر شروع به پخش کارت ها کند، بعد از این که اولین کارت آس به یکی از بازیکن ها افتاد آن فرد حاکم است. حاکم تعیین کننده و مشخص کننده حکم بازی است و اینکار را کاملا سلیقه ای با استراتژی انجام می دهد. مثلا اگر حاکم دارای یک آس و یک سرباز و پنج دل است و دو خشت دارد حکم را دل اعلام می کند.

آموزش بازی حکم چهار نفره

قوانین بازی حکم چهار نفره

در بازی حکم مهمترین قانونی که وجود دارد این است که بازیکنان با کارت سر بازی کنند، کارت سر به این معنا است که هر یک از بازیکنان با مهارت کارتی را که وسط می گذارد دیگر بازیکن ها باید کارتی که از فرد قبلی بالاتر است را بازی کنند و اینگونه نتیجه بازی را عوض و به نفع خود می کنند.

قانون مهم دیگری که در بازی حکم چهار نفره وجود دارد برش دادن است، این قانون باعث می شود تمامی کارت هایی که در روی زمین بازی وجود دارد به بازیکنی که برش داده برسد. این روش اینگونه است که بازیکنی کارتی که روی زمین بازی شده است را ندارد پس از کارتی که حکم است استفاده می کند و آن را می برد.

قانون دیگری که در بازی حکم وجود دارد رد دادن است، برای استفاده از رد دادن باید توجه داشته باشید که کارت هایی که روی زمین بازی قرار دارد را در دست خود نداشته باشید و پس از آن با یک کارت کم ارزش به جز کارت های حکم می توانید این قانون را اجرا کنید.

آموزش بازی حکم چهار نفره

آموزش بازی حکم چهار نفره

برای شروع بازی به طور کامل ورق ها را بر می زنیم، از حاکم شروع به پخش کردن کارت ها می کنیم و به هر بازیکن ۵ کارت می دهیم، تا زمانی که حاکم حکم را تعیین کند و آن را اعلام کند کارت ها را پخش می کنیم و بعد از تعیین کردن حکم باقی کارت ها چهار تا چهار تا بین بازیکنان تقسیم می شود. هر بازیکن باید ۱۳ کارت داشته باشد.

حاکم شروع کننده بازی است و براساس انتخاب خود کارتی را وسط می گذارد و بعد از بازیکنان به ترتیب براساس حکم کارت های خود را روی زمین بازی قرار می دهند. بعد از وسط گذاشتن هر ۴ کارت تعیین می شود که ارزش کدام کارت بیشتر است و سپس که مشخص شد ارزش کدام کارت بیشتر است شخصی که برنده شده کارت ها را بر می دارد و یک امتیاز کسب می کند. بازی توسط شخصی که کارت ها را برنده شده شروع می شود و او باید یکی از خال ها را انتخاب کند.

برای برنده شدن در بازی حکم هر گروهی که ۷ دست را گرفته باشد برنده است در این بازی تعداد راند سلیقه ای است و معمولا هر گروه به امتیاز ۳ یا ۵ برسد برنده بازی خواهد شد.

آموزش بازی حکم چهار نفره

قوانین امتیازدهی در بازی حکم

کوت کردن: زمانی که تیم حاکم هفت دست را ببرد و تیم حریف هیچ دستی را نبرده باشد می گوییم تیم بازنده کوت شده و تیم حاکم به جای ۱ امتیاز، ۲ امتیاز می گیرد.

پرکوت کردن: تیمی که حاکم در آن نبوده ۷-۰ ببرد در حالی که تیم حاکم هیچ دستی را نبرده، تیم حاکم پرکوت شده است و تیم برنده به جای ۱ امتیاز، ۳ امتیاز می گیرد.

کوت دست شش: اگر تیمی، تیم دیگری را در راند ششم کوت کند امتیاز تیم برنده ۱، امتیاز تیم بازنده ۶ خواهد شد و بعد از این اتفاق و براساس توافق تیم بازنده حاکم خواهد شد.

بام: زمانی که یک تیم هفت دست را بگیرد و اما بازی را ادامه بدهد و بتواند همه ۱۳ دست را در یک راند بگیرد، می گیوییم بام رخ داده و در این حالت بازی به طور کامل تمام شده و تیم برنده، برنده می شود.

آموزش بازی حکم چهار نفره

تخلفات بازی حکم

۱.حرف زدن درباره ورق هایی که در دست دارید.

۲.جا به جا کردن کارت ها در حین دست دادن.

۳.رد دادن به هنگامی که زمینه خالی باشد.

۴.به هنگام دست دادن اگر به بازیکنی کمتر یا بیشتر از ۱۳ ورق داده شود و در طول بازی این خطا مشخص شود آن دست باید جمع شود و دوباره بازی صورت گیرد.

 

بیشتر بخوانید:

آموزش کامل بازی بلک جک یا ۲۱

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا