پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • آمار اعتیاد بالای زنان و رونق مصرف گل در آرایشگاه‌ زنانه

  مجموعه : اخبار اجتماعی و سیاسی

  آمار اعتیاد بالای زنان و رونق مصرف گل در آرایشگاه‌ زنانه

  آمار اعتیاد در زنان ایرانی به شدت رو به افزایش است، مصرف گل نیز این روزها بیشتر به تفریحی روزمره تبدیل شده است که دامان بسیاری را گرفته است. به‌گفته افشار، مصرف شیشه در بین بانوان مصرف‌کننده مواد مخدراز رتبه دوم در سال 90 به رتبه چهارم در سال 94 تنزل پیدا کرده و نگرانی اصلی در این باره شیوع مصرف گل و حشیش بین بانوان و دختران جوان است.

  آمار اعتیاد بالای زنان و رونق مصرف گل در آرایشگاه‌ زنانه

  افزایش مصرف ماده مخدر گل در میان خانم ها

   

  سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در گفت‌و‌گو با روزنامه ایران درباره آخرین آمار تعداد بانوان مصرف‌کننده مواد مخدر به روزنامه ایران بیان کرد: هم اینک بر اساس آخرین آمارهای ستاد مبارزه با مواد مخدر در ایران حدود 4 میلیون نفر مصرف‌کننده مستمر و غیر مستمر مواد مخدر داریم.

   

  ولی تعداد مصرف‌کننده‌های مستمر مواد مخدر 2 میلیون و 800 هزار نفر است، از این تعداد حدود 7 درصد‌شان را بانوان تشکیل می‌دهند به عبارتی آمار اعتیاد بانوان در آخرین شیوع شناسی مصرف مواد مخدر حکایت از آن دارد که به طور تقریبی 196 هزار نفر معتاد زن در کشور داریم.

   

  تولد7500 نوزاد معتاد در سال

  مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر از تولد سالانه ۷۵۰۰ نوزاد معتاد در کشور خبر داد. حمیدرضا صرامی در مصاحبه با ایسنا، با بیان اینکه براساس آخرین نتایج شیوع شناسی، الگوی مصرف مواد در سطح کشور دچار تغییراتی شده است، اظهار کرد: به‌دلیل ضرباتی که به چرخه شیشه وارد کرده‌ایم، ۱۹۶۷ کارگاه شیشه طی ۱۲ سال اخیر ضربه خورده است. همچنین ۱۲ تن ماده شیشه در طول ۱۲ سال کشف شد.

   

  پس شیشه از الگوی دوم مصرف مواد به الگوی سوم انتقال یافت. وی ادامه داد: باید توجه داشت که سیستم هوشمند اعتیاد، ماده گل، ماری‌جوانا و حشیش را به‌عنوان الگوی دوم مصرف مواد وارد کشور کرد. بدین معنا که در حال حاضر تریاک با ۵۳ درصد، حشیش، گل و ماری‌جوانا با ۱۱.۹ درصد، شیشه با حدود هشت درصد و هروئین با حدود 7 درصد چهار الگوی مصرف مواد را در کشور به خود اختصاص می‌دهند.

   

  مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد: سیستم مافیای مواد مخدر با ارائه فریب‌های فرهنگی و باورهای غلط تلاش می‌کند تا حشیش و ماده گل را بدون زیان و اعتیاد معرفی و از این راه مشتریان جدیدی را جذب کند. نکته مهم این است که ورود این ماده عموماً از خارج مرزهای کشوراست. متأسفانه هم‌اکنون میزان تولید در افغانستان از چهار هزار تن به نه هزار تن افزایش یافته است.

   

  برای به ‌دست آوردن چرخه جدید فروش مواد در ایران دانه‌های تراریخته شاه‌دانه را وارد کشور می‌کنند و الگوی مصرف جدیدی را ایجاد کرده‌اند. صرامی با بیان اینکه «وضعیت شیوع مصرف مواد در ۹ استان کشور از میانگین نرخ کشوری که ۵.۴ درصد است بالاتر است»، خاطرنشان کرد:

   

  به ترتیب استان‌های خوزستان، گلستان، چهارمحال و بختیاری، کرمان، فارس، خراسان شمالی، مرکزی، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان میانگین مصرفی بالاتری در سطح کشور دارند. طبیعتاً در این استان‌ها، استانداران، فرمانداران، بخشداران، دهیاران و دستگاه‌های فرهنگی باید اقدامات جدی‌تری را هم از لحاظ اعتباری و هم از لحاظ برنامه‌ای دنبال کنند.

   

  تغییر الگوی مصرف مواد مخدر در بانوان

  رئیس کارگروه کاهش تقاضای مواد مخدر در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در گفت‌و‌گویی ،تغییر الگوی مصرف مواد مخدر در بانوان را تأیید کرد و درباره وضعیت اعتیاد بانوان در ایران این گونه توضیح داد: در صورتی که وضعیت اعتیاد بانوان در ایران را نسبت به‌کل دنیا ارزیابی کنیم باید بگوییم وضعیت اعتیاد بانوان در ایران نسبت به‌وضعیت اعتیاد در کل دنیا شرایط به مراتب بهتری دارد، در بعضی کشور‌های اروپای غربی بین 20 تا 30 درصد از تعداد معتادان کشور را بانوان تشکیل می‌دهند.

   

  به‌گفته دکتر سعید صفاتیان، الگوی مصرف و نوع مصرف مواد مخدر در ایران در مقایسه با اروپا فرق می‌کند. در ایران بالاترین میزان مصرف مواد مخدر مربوط به تریاک است به همین دلیل هم همیشه در ایران مصرف مواد مردانه می‌ماند چرا که همیشه اولویت مصرف مواد مخدر در مردان ایرانی تریاک است. او با بیان اینکه در چند سال گذشته تعداد بانوان مصرف‌کننده مواد مخدر بواسطه گرایش به مصرف شیشه افزایش یافته است، افزود:

   

  ورود شیشه و گل به چرخه قاچاق مواد مخدر در ایران سبب تغییر الگوی مصرف مواد مخدر در ایران و افزایش تعداد بانوان مصرف‌کننده شد؛ اینکه در کشورهای اروپایی تعداد بانوان معتاد زیاد است به سبب اینکه الگوهای مصرف در این کشورها همین مواد است آنجا الگوی شایع تریاک نیست بلکه گل، حشیش، مواد روانگردان و قرص‌های روانگردان است. به باور او، تغییر الگوی مصرف مواد مخدر در ایران مهم‌ترین عامل افزایش تعداد بانوان مصرف‌کننده مواد مخدر است .

   

  این نشان می‌دهد ما در آینده حتماً باید روی حوزه بانوان برنامه‌ریزی کنیم به‌ دلیل آنکه میزان مصرف گل و حشیش و مواد روانگردان بین افراد جوان افزایش پیدا می‌کند. به‌طور مثال در رده سنی 20 سال تریاک نسبت به گل و حشیش و مواد روانگردان جدید رشد زیادی ندارد از سوی دیگر مصرف این مواد در بانوان دلایل مختلفی دارد بعضی از بانوان برای لاغری به سمت مواد روانگردان گرایش پیدا کردند.

   

  این مواد به‌ دلیل اینکه در ابتدای مصرف گیرنده‌های اشتها را در مغز کور می‌کند و شخص احساس گرسنگی نمی‌کند تمایل شخص به خوردن غذا کم می‌شود؛ این واقعیتی است که در هفته‌های اول اتفاق می‌افتد ولی این اتفاق دائمی نیست و بعد از مدتی این علائم معکوس می‌شود. او بیان کرد: خرده فرهنگ‌های مربوط به مصرف گل و حشیش که در جامعه بین بانوان در این مدت توسعه پیدا کرده موجب شد مصرف گل و حشیش بالا برود.

   

  در صورتی که به پارک‌های تهران و کنار دریا در شمال بروید یا حتی در میهمانی‌ها شاهد هستیم دختران تمایل به مصرف گل دارند و این عدد در بعضی موارد بالا می‌رود. برای مثال در بعضی از جمع‌های دوستانه 15 نفره حداقل 10 نفر از دخترها گل می‌کشند البته این عدد قابل تعمیم به جامعه نیست. دکتر صفاتیان این را هم گفت که در ایران به سبب دسترسی آسان به‌گل، حشیش و ماده روانگردان بارها هشدار داده بودیم که بانوان تمایل بیشتری به مصرف این مواد دارند.

   

  کشیدن تریاک یک نوع بی‌کلاسی در خرده فرهنگ‌های مصرف‌کننده مواد تلقی می‌شود ولی وقتی کسی گل مصرف می‌کند به باور بعضی از افراد به اصطلاح کلاس بیشتری دارد علاوه بر این برای مصرف تریاک یا باید سیخ و سنگ داشته باشند یا تریاک را بخورند در حالی که دختران و پسران جوان نمی‌توانند وسط پارک منقل بگذارند و تریاک بکشند از طرفی هم نمی خواهند تریاک را بخورند. مصرف تدخینی و آسان گل و حشیش در میهمانی‌ها و پارک‌ها موجب شده مصرف این دو ماده بین جوانان بویژه بانوان زیاد شود.

   

  رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام، رشد اعتیاد بانوان را ناشی از مصرف دو ماده گل و حشیش و روانگردان‌های جدید دانسته و بیان کرد: بارها از بیمارانم در مطب سؤال کرده‌ام نخستین بار چه زمانی با گل و حشیش آشنا شده‌ای؟ جواب داده اند در آرایشگاه فلان خانمی پیشنهاد داد در صورتی که گل مصرف کنی سریع لاغر می‌شوی. به هر حال درآمد بعضی از آرایشگاه‌ها از فروش همین مواد است.

   

  او در جواب به اینکه آیا عدم افزایش آمار بانوان مصرف‌کننده مواد مخدر را می‌پذیرید؟ عنوان کرد: ما، هم تغییر الگوی مصرف مواد مخدر را داریم، هم اینکه افزایش مصرف روانگردان‌ها بویژه گل و حشیش بین بانوان نسبت به قبل بیشتر است. او در جواب به اینکه آیا پژوهشی داریم که نشان دهد چه تعداد زن در کشور گل و حشیش مصرف می‌کنند، بیان کرد:

   

  خیر هیچ پژوهشی در این زمینه نداریم ولی در صورتی که 100 درصد رشد اعتیاد بانوان را در نظر بگیریم 80 درصد مربوط به تغییر الگوی مصرف مواد است و 20 درصد تمایل به مصرف مواد از سوی بانوان است یعنی یک نسبت چهار به یک دارند. دکتر صفاتیان درباره برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد بانوان از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر هم بیان کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر فعالیت‌های خوبی در چند سال اخیر داشته ولی حجم این فعالیت‌ها به اندازه کل احتیاج کشور نیست.

   

  برنامه‌های پیشگیری احتیاج به بودجه سنگینی دارد در حالی که کل بودجه ستاد 200 میلیارد تومان است که در حوزه درمان و پیشگیری و مقابله و حقوقی صرف می‌شود پس عددی نمی‌رسد که با آن بتوان کار انجام داد. برای آنکه آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و مردم را درگیر کنیم و اجتماعی شدن مواد مخدر را در کشور پیاده کنیم حداقل به 10 برابر بودجه پیشگیری احتیاج داریم از طرفی در صورتی که هم همین رقم بودجه را همین امروز در اختیار داشته باشیم 5 سال دیگر نتیجه می‌گیریم.

   

  عموماً نمی‌توان در زمینه پیشگیری خوب کار کرد چون بودجه کم است، برنامه‌های پیشگیری در ایران مشابه برنامه‌های کشور‌های دیگر است و اتفاق خاصی در آن کشور‌ها نمی‌افتد ولی برنامه‌های ما خیلی محدود است. معاون پیشگیری و کاهش تقاضای اعتیاد ستاد مبارزه با مواد مخدر معتقد است، آمار بانوان مصرف‌کننده مواد مخدر در ایران روبه افزایش نیست بلکه در سال‌های اخیر نوعی تغییر الگوی مصرف بین بانوان مصرف‌کننده مواد مخدر اتفاق افتاده است.

   

  در نهایت هم: به بیان دیگر، بانوان از مصرف شیشه به مصرف گل و حشیش روی آورده‌اند و این به این معنا است که اعتیاد بانوان در مجموع زیاد نشده است. او در جواب به اینکه ستاد مبارزه با مواد چه برنامه‌ای برای پیشگیری از تغییر الگوی مصرف مواد میان بانوان دارد، بیان کرد: از آنجا که بعضی از باشگاه‌های ورزشی و سالن‌های آرایشی بانوانه مصرف گل و حشیش را بین بانوان تبلیغ و توزیع می‌کنند پس ستاد برای پیشگیری از مصرف گل و حشیش برنامه آموزش بانوان در دانشگاه‌ها را در دستور کار دارد.

   

   

  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •