پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • آزار جنسی کلامی برای خانم ها در محل کار

  مجموعه : اخبار اجتماعی و سیاسی

  آزار جنسی کلامی برای خانم ها در محل کار

  آزار جنسی کلامی برای خانم ها در محل کار

  آزار جنسی برای خانم ها در محل کار بسیار محتمل است کـــه پیش بیاید و بسیاری از خانم ها نمی دانند کـــه در این مواقع باید چه واکنشی از خودشان نشان دهند. در ادامه نگاهی داریم به این ناهنجاری اجتماعی. امروز کـــه سر کار بودید، همکارتان گفت کـــه چقدر اندامتان به هم ریخته است و از شما خواست تا بیشتر مواظب هیکلتان باشید؟ همکارتان وقتی ميخواهد با شما صحبت کند، بیش از اندازه خودش را نزدیک ميکند؟ میان صحبت‌های روزمره‌اش فحش‌های جنسی ميدهد؟ اگر جوابتان به این پرسش‌ها مثبت است، پس شک نکنید کـــه همکارتان یک خشونت‌گر جنسی است. حالا چه زن باشد؛ چه مرد!

   

  آزار جنسی در تمام دنیا پدیده شایعی است. آزار جنسی محدوده وسیعی از رفتارها را در بر ميگیرد و طبق تعاریف علمی، «عملی است با ماهیت جنسی کـــه در آن فرد یا افرادی با تعرض به شخصیت یک فرد، خواستار دریافت التفات جنسی یا تحقیر جنسیتی با توسل به آزار کلامی ميشوند.» در برخی جوامع مردسالار، «آزار جنسی زنان» به‌اندازه‌ای نهادینه شده‌ است کـــه اکثریت مطلق زنان آن جامعه در طول زندگی‌شان قربانی آزار جنسی شده‌اند.

   

  روایت‌هایی از آزار جنسی کلامی در محل کار

  آزار جنسی ميتواند در شرایط و مکان‌های مختلفی شکل بگیرد؛ مثلا در محل کار. فرقی هم ندارد همکارمان یک پزشک،‌ مهندس،‌ مدیر، مسئول و … باشد. حتی ممکن است کـــه آزاردهنده از اینکـــه رفتار او زننده یا اینکـــه ممکن است شامل آزار جنسی باشد بی‌خبر باشد و یا حتی نداند کـــه کارش غیرقانونی است.

   

  زنان همیشه بیش از مردان قربانی آزار جنسی کلامی و غیرکلامی در محل کار ميشوند اما ممکن است بسیاری از آقایان هم در محل کارشان با این پدیده روبه‌رو شده باشند اما از آنجا کـــه بیشتر قربانیان آزار جنسی زنان هستند در این گزارش مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.

   

  برای نگارش این گزارش از زنان شاغل خواسته‌ایم کـــه اگر در محل کارشان با خشونت و آزار جنسی مواجه شده‌اند،‌ درباره آن برایمان بنویسند و بگویند کـــه این موضوع چه تاثیری روی آنها گذاشته است. آنچه ميخوانید،‌ روایت‌های مختلف از زنانی است کـــه بارها در محیط کارشان شاهد آزار بوده‌اند:

   

  «مریم» برایمان از آزاری کـــه توسط مدیرش دیده،‌ نوشته است: «یک بار با مدیرعامل شرکتی کـــه در آن کار ميکنم در یک جلسه کاری بودم. بعد از اینکـــه چند دقیقه‌ای حسابی مرا ورانداز کرد،‌ گفت: از این به بعد حتما ورزش کن؛‌ خیلی چاق شدی. یا حتی برایم پیش آمده کـــه وقتی از جلسه با آقای مدیر بیرون ميآیم،‌ همکارم ميگوید کـــه چرا لپ‌هایت گل انداخته؟ این حرف‌ها واقعا برای من بر خورنده است اما همیشه صحبت را قطع ميکنم و سکوت ميکنم تا این حرف‌ها ادامه نداشته باشند.»

   

  «الهه» یکی دیگر از زنانی است کـــه در این‌باره نوشته است: «بارها در محل کارم شاهد کنایه‌های جنسی از سوی آقایان بوده‌ام. همیشه قبل از صحبت کردن با آنها چند باری جملات را در ذهنم مرور ميکنم کـــه مبادا از فعل یا کلمه‌ای استفاده کنم کـــه برای آنها دستمایه شوخی جنسی شود. این رفتارها همیشه حس بدی به من ميدهد و دائم خودم را سرزنش ميکنم کـــه مگر چه رفتاری داشته‌ام کـــه آنها به خودشان اجازه چنین شوخی‌هایی را ميدهند؟»

   

  «بهار» کـــه در یک شرکت معتبر کار ميکند،‌ نوشته است:‌ «یک روز داشتیم با همکارانم درباره راه‌های جوانی و شادابی صحبت ميکردیم کـــه یک آقا وسط گفت‌وگو وارد شد و گفت تو به این چیزا فکر نکن. فکر نميکنم سالی یه بارم کسی دلش بخواد طرف تو بیاد. البته من جواب آن آقا را دادم اما اینها مسائلی است کـــه همیشه در ذهن ميماند.»

   

  «زهرا» نوشته است: «مدیر بخش آی‌تی محل کارم مکالمات ما را چک ميکرد و همه تلاشش این بود کـــه با ثبت پیام‌ها و مکالمات ما اخاذی جنسی کند.»

   

  «فریبا» کـــه در یک محیط فرهنگی کار ميکند، ميگوید: «یک روز وسط کار تصمیم گرفتم کـــه از مدیرم سوال بپرسم. متوجه شدم او در حال تماشای فیلم پورن است. او وقتی مرا دید اصلا به روی خودش نیاورد و در حالی کـــه فیلمش را ميدید و متوجه بود کـــه من هم آن را ميبینم، سوالم را جواب داد!»

  آزار جنسی کلامی برای خانم ها در محل کار

  موضوعی کـــه باید به آن توجه داشت، این است کـــه خیلی وقت‌ها فرد آزاردیده صرفاً همان قربانی نیست بلکـــه اگر فردی شاهد آزار جنسی نیز بوده و این رفتار بر او هم تأثیر منفی گذاشته‌ است، آزاردیده تلقی ميشود. «مهسا» در این‌باره ميگوید: «من در محل کارم مدیری دارم کـــه خانم‌ها را مجبور به رفتارهای خارج از چارچوب ميکند. به این معنی کـــه هر خانمی کـــه در رابطه، صمیمانه‌تر و خارج از چارچوب اداری با آقای مدیر صحبت یا رفتار کند،‌ شرایط کاری‌اش بهتر ميشود و زن‌هایی مثل من کـــه رفتارهای معمولی در محیط کار دارند یا اهل ظاهر و آرایش خاصی نیستند، از این موضوع آزار ميبینند. در واقع زن‌های دیگر این موضوع را آزار و خشونت نميبینند و راضی هم هستند اما این ماییم کـــه آسیب ميبینیم.»

   

  «مطهره» از خشونت زنان علیه زنان در محل کار برایمان نوشته است: «مدیر من یک خانم است. یک بار با او بحثم شد و او درست وسط یک مسئله کاملا کاری به من گفت یه چیزی بهت ميگم کـــه از فردا نتونی اینجا سرتو بالا بگیری. من از ترس فحش جنسی از اتاقش بیرون زدم و بحث را ادامه ندادم. او به عنوان یک زن خشونت‌های عجیبی دارد.»

   

  «فرزانه» نوشته است: «متلک‌های جنسی از سوی آقایان در محل کار من بیداد ميکند. هرچند کـــه خود خانم‌ها هم مقصرند. همکارهای مرد من با موضوع عادت ماهانه خانم‌ها شوخی ميکنند. همین کـــه از چیزی عصبانی ميشویم و اعتراض ميکنیم، بلافاصله این موضوع را پیش ميکشند. متاسفانه برخی خانم‌ها با خنده‌های بیجایشان به این شوخی‌های زشت دامن ميزنند و این زمینه را برای شوخی‌های بدتر ایجاد ميکند.»

   

  در میان همه روایت‌هایی کـــه به دستمان رسیده، «فاطمه» تنها کسی است کـــه حاضر نشده در برابر آزار جنسی کوتاه بیاید و از حق قانونی‌اش استفاده کرده است: «مدیری داشتم کـــه همیشه نگاه‌های هیز مشمئزکننده داشت و درباره اندامم اظهارنظر ميکرد. در محل کار هیچکس به دادم نرسید و به آزاری کـــه ميدیدم اهمیت نميداد تا اینکـــه تصمیم گرفتم از او شکایت کنم. قاضی پرونده شکایت مرا به رسمیت شناخت و پرونده با تعهد دادن آن آقا به پایان رسید و او از محل کارمان اخراج شد. با این حال من روزهای سختی را گذراندم و همیشه با خودم ميگویم کاش این رفتارها را از ترس حرف دیگران، طولانی‌مدت تحمل نميکردم و زودتر، از آن آدم وقیح شکایت ميکردم.»

   

  اما آنچه باید بدانیم چگونگی استفاده از حقی است کـــه قانون برای بانوان در مواجهه با خشونت جنسی قائل شده است. بر اساس ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی کـــه در سال ۱۳۷۵ به تصویب رسیده است، هر کس در اماکن عمومی یا معابر با الفاظ و حرکات مخالف شئونات اسلامی، متعرض، مزاحم و موجب توهین به کودکان و زنان شود، مجازات او دو تا شش ماه حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق خواهد بود.

   

  اماکن عمومی محل وقوع جرم مزاحمت برای بانوان و کودکان شامل ادارات دولتی و خصوصی، بازار، نمایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، رستوران‌ها، قهوه‌خانه‌ها، اتوبوس و … است. در واقع هر محلی کـــه جهت رفت و آمد اشخاص در ساعاتی از شبانه‌روز دایر و آماده باشد، جزء اماکن عمومی محسوب خواهد شد. اگر یک بانو در محل کار درگیر مزاحمت آقایان شود، ميتواند ابتدا به کلانتری مراجعه کند و در آنجا با تشکیل پرونده خواستار رسیدگی به موضوع مورد شکایت باشد. پرونده مزاحمت در کلانتری پس از تکمیل‌شدن از سوی مامورین کلانتری به دادسرا تحویل و در مرحله بعد تحقیقات لازم در رابطه با پرونده شکایت در دادسرا انجام ميشود. پرونده به شعبه ارسال خواهد شد و در این مرحله نیز قاضی تحقیق وقتی را برای حضور متهم (فرد مزاحم در محل کار) و تحقیق از وی در دادسرا تعیین ميکند.

   

  در ادامه، قاضی دادسرا متهم و شاهدان را با هم روبه‌رو ميکند و اظهارات آنها و شاکی را مدنظر قرار ميدهد. در صورت اثبات حرف‌های شاهد یا شاهدان دال بر مزاحمت متهم برای زن در محیط کار، شهادت شاهد به صورت مکتوب درج ميشود و در نهایت پس از به امضا رسیدن صورت‌جلسه از سوی حاضران، قاضی تحقیق جهت جلوگیری از فرار متهم پرونده و در دسترس بودن وی در مراجع قضایی در زمان احضار، قرار قانونی مناسب به میزان مورد نیاز را نسبت به متهم پرونده صادر خواهد کرد.

   

  در نهایت، قاضی دادسرا پرونده را در صورت اثبات ادعای زن مبنی بر ایجاد مزاحمت در محل کار توسط متهم با کمک شاهد و براساس مدارک و مستندات ارائه‌شده با استناد به ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی، فرد مزاحم را مجرم دانسته در نتیجه قرار مجرمیت وی صادر ميشود. در صورتی کـــه نماینده مدعی‌العموم با نظر قاضی دادسرا موافق باشد، برای متهم کیفرخواست صادر ميکند و پرونده برای محاکمه و تعیین مجازات به دادگاه ميرود.

   

  شما هم تجربیات خود را در این زمینه به اشتراک بگذارید؛ البته در چارچوبی کـــه بتوان اینجا منتشر کرد.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •