پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • زناشویی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • دنیای سینما و موسیقی+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • مطالب خواندنی و جالب
 • دنیای مد و فشن
 • زناشویی
 • آرایش و زیبایی
 • اخبار
 • هوشمندانه کار کردن مهمتر از سخت کوش بودن

  مجموعه : موفقیت و پیشرفت

  هوشمندانه کار کردن مهمتر از سخت کوش بودن

  بسیاری فکر می کنند کــه با تلاش های مداوم در انجام کاری می توانند موفق شوند اما باید بدانید کــه فکر هوشمندانه مهم تر از سختکوش بودن اســت. بیشتر کار‌هایی کــه ما انجام ميدهیم نیازمند تلاش‌اند. چه آن کار شغل‌مان باشد و چه روابط یا اهداف شخصی‌مان، نیاز دارند تا برای‌شان سخت بکوشیم تا بهترین نتیجه‌ی ممکن را بدست آوریم.

   

  متاسفانه سختکوشی، اثرات منفی نیز با خود دارد. اگر شما برای مدتی طولانی به سختی کار و فعالیت کنید، زمانی ميرسد کــه ميفهمید تلاشی بالاتر از این نميتوانید بکنید. شاید بگویید این حرف اشتباه اســت. سختکوشی به هر حال اهمیت دارد و کسی کــه عادت به سختکوشی دارد ميتواند بی‌وقفه به تلاش خود ادامه دهد و به موفقیت برسد، چون در هر صورت، تلاش، لازمه‌ی موفقیت اســت.

   

  اما وقتی شما ۲۴ ساعت شبانه روز کار ميکنید، درست مانند بیشتر افراد، جایی نیاز دارید تلاش‌تان را هوشمندانه کنید تا از وقت و انرژی باارزشی کــه صرف ميکنید بیشترین بهره را ببرید. «سختکوشی شما را به نتیجه ميرساند، اما سختکوشی و به طور همزمان هوشمندانه کار کردن، شما را به بهترین نتیجه ميرساند».

   

  هدف‌تان را شفاف کنید

  هوشمندانه کار کردن مهمتر از سخت کوش بودن

  هر کاری هدفی دارد، فقط موضوع این اســت کــه آن هدف را بدانید یا نه. هدف نهایی‌تان از چیزی کــه دنبالش هستید چیست؟ افرادی کــه نميدانند هدف‌شان از کاری کــه ميکنند چیست، بیشتر ِ وقت خود را تلف ميکنند. اگر هدف‌تان را بدانید ميتوانید روی آن خوب تمرکز کرده و خوب شکلش دهید. هر چه هدف شفاف‌تر، بهتر!

   

  تصویری برای خود خلق کنید

  حالا کــه دانستید هدف‌تان چیست، پس باید تصویری برای خود خلق کنید. این تصویر را به عنوان جهت مسیر خود ببینید. باید بدانید کــه تصویری کــه در ذهن دارید و جلوی چشمان‌تان تصور ميکنید، به شما این امکان را ميدهد تا مقصدتان را بشناسید و انگیزه‌ی حرکت به جلو پیدا کنید.

   

  از قانون ۲۰/۸۰ اســتفاده کنید

  همیشه راه‌های زیادی برای رسیدن به یک نتیجه وجود دارد. اما طبق قانون ۲۰/۸۰، فقط ۲۰ درصد از فعالیت‌های شما منجر به تولید ۸۰ درصد از نتیجه خواهد شد. موثرترین راهی کــه شما را از اینجایی کــه هستید به جایی کــه ميخواهید برسید ميرساند چیست؟ همان راه را بروید.

   

  به دنبال چیز‌هایی بروید کــه بیشترین اثر را دارند

  کار‌های بیشماری وجود دارند کــه ميتوانید برای رسیدن به یک هدف انجام دهید. اما شما باید به دنبال مهم‌ترین کار‌ها بروید، همان‌هایی کــه بیشترین تاثیر را ميگذارند. به عنوان نمونه اگر صاحب وبلاگی هستید، روی موضوعات کلیدی تمرکز کنید کــه بیشترین تفاوت‌ها را ایجاد ميکنند، مثلا نوشتن محتوایی با کیفیت بالا برای خواننده‌های‌تان.

   

  ساختاری ایجاد کنید کــه انگیزه‌تان جریانی یکنواخت داشته باشد

  اگر بدانید انگیزه چطور کارش را انجام ميدهد و اثرش را ميگذارد، پس حتما این را هم ميدانید کــه امواج بلند و کوتاهی دارد. ممکن نیست شما در تمامی لحظات، ۱۰۰ درصد با انگیزه باشید؛ بنابراین باید محیط و شرایط خود را جوری تنظیم و تعدیل کنید کــه جریانی متعادل و یکنواخت از انگیزه وجود داشته باشد. شرایط پیرامون شما به عنوان مثال ميتوانند آدم‌هایی باشند کــه با آن‌ها ارتباط دارید، روتین‌تان، و روابط حرفه‌ای‌تان.

   

  دست از کمال گرایی بردارید

  هوشمندانه کار کردن مهمتر از سخت کوش بودن

  کمال گرایی و کمال گرا بودن، بی‌عیب و ایده آل نیست اگر جلوی رسیدن و پیشرفت‌تان را بگیرد. پس طرز فکر کمال گرایانه را کنار بگذارید و نسبت به جزئیات وسواس به خرج ندهید. شما معمولا کنترلی روی جزئیات ندارید.

   

  از دیگران یاد بگیرید

  منابع زیادی برای یاد گرفتن وجود دارد: افراد باهوش، فرصت‌های اســتثنایی، و کتاب‌های مطرحی کــه به آن‌ها دسترسی دارید، از این منابع بهره ببرید. از مشورت کردن با افراد موفق و کاربلد واهمه نداشته باشید. این کار کمک‌تان ميکند خیلی زود و موثر به نگرش‌هایی مهم دست پیدا کنید.

   

  اگر روشی جواب داد، ادامه‌اش دهید

  اگر به فرمولی دست پیدا کرده‌اید کــه جواب ميدهد پس از همان اســتفاده کنید. چرخ یک بار اختراع شده و لازم نیست شما دوباره آن را اختراع کنید! وقت‌تان را صرف کاری کنید کــه ارزش داشته باشد.

   

  کمک بخواهید

  بیشتر ما ترجیح ميدهیم خودمان کار‌ها را انجام دهیم و دیگران را به زحمت نیندازیم. این ویژگی از نظر اخلاقی بسیار عالیست، اما گاهی درخواســت کمک کردن، جنبه‌های مثبتی فراتر از آنچه تصور ميکنید دارد. آدم‌ها دوست دارند به هم کمک کنند، درست همان طور کــه شما دوست دارید به دیگران کمک کنید و این کار خوشحال‌تان ميکند. پس درخواســت کنید تا جواب بگیرید. اگر چیزی نگویید، هرگز جوابی دریافت نخواهید کرد.

   

  کار‌های بیفایده را انجام ندهید

  دنبال کار‌هایی کــه بیشترین اثر را دارند رفتن، یعنی اینکــه باید کار‌های بیفایده را رها کنید. کار‌ها و فعالیت‌هایی وجود دارند کــه شاید انجام‌شان بد نباشد، اما در بلند مدت واقعا نتیجه‌ای ندارند. پس کاری را انجام ندهید مگر اینکــه واقعا لازم باشد.

   

  درصورت امکان از اتوماسیون اســتفاده کنید

  آیا راهی وجود دارد کــه کارهای‌تان را اتومات کنید، مخصوصا کار‌های پُرهزینه؟ فقط کار‌های سخت و پیچیده نیاز به اتوماسیون ندارند، حتی کار ساده‌ای مانند فیلتر کردن ایمیل‌های‌تان ميتواند اتومات شود تا شما شخصا برای این کار وقت صرف نکنید. اپلیکیشن‌های کاربردی زیادی وجود دارند کــه کار‌ها را بهتر برای‌تان انجام ميدهند و ضمنا وقت بیشتری برای رسیدن به کار‌های ضروری‌تر خواهید داشت.

   

  بعضی از کار‌ها را به دیگران بسپارید

  کار‌های کم اهمیت‌تر و کم‌اثرتری را کــه به هر حال باید انجام شوند و نميتوانید حذف‌شان کنید، به دیگران واگذار کنید. اگر کسب و کاری راه انداخته‌اید، حتما یک فرد مورد اعتماد را اســتخدام کنید تا بعضی از کار‌ها به آن‌ها محول شود.

   

  همچنین اگر کاری خارج از تخصص یا دانش شماســت و یا بهتر اســت فرد دیگری انجامش دهد، پس خودتان را از آن کنار بکشید. شما فقط ۲۴ ساعت در روز وقت دارید و این زمان محدود شما باید صرف چیز‌هایی شود کــه بیشترین ارزش را دارند. مثلا کار‌های حسابداری، برنامه ریزی و … را به دیگران بسپارید. لازم نیست شما خودتان به علم حسابداری وارد باشید یا آن را یاد بگیرید. کاری کــه هسته‌ی فعالیت شما نیست نباید توسط شما انجام شود.

  هوشمندانه کار کردن مهمتر از سخت کوش بودن

  صبر داشته باشید

  گاهی صبر کردن ميتواند بهترین راه حل باشد. بعضی از مسائل وقتی کــه صبر ميکنید، خودشان حل ميشوند. اگر در وضعیت دشواری گرفتار شدید، با مدتی صبر کردن، راه حل‌های جدیدی به ذهن‌تان خطور خواهند کرد. این طبیعی اســت کــه در انجام کار‌ها گاهی به مانع بربخوریم، اما زمانی باید با این موانع بجنگیم کــه ارزش تلاش و صرف وقت را داشته باشد. یعنی باید ابتدا، جنبه‌های مثبت و منفی را ارزیابی کنید و سپس تصمیم بگیرید صبر کنید یا مبارزه. سعی نکنید نسبت به هر مانعی کــه برخورد ميکنید گارد بگیرید، شاید واقعا آنسوی ماجرا هیچ چیز باارزشی نباشد!

   

  همیشه به دنبال راه بهتری باشید

  خودتان را به یک سری از قوانین ثابت و از پیش تعیین شده مقید نکنید و دست و پای خودتان را با آن‌ها نبندید. داســتان‌های موفقیت دیگران را مطالعه کنید، موقیعت خودتان را ارزیابی کنید و به دنبال راه‌هایی برای بهبود کاری کــه انجام ميدهید باشید. نسبت به تغییرات انعطاف نشان دهید تا بهتر نتیجه بگیرید.

   

  هر وقت خسته شدید توقف کنید

  افراد موفق به این را تجربه کرده‌اند کــه وقتی سعی ميکنند روی مسئله‌ای فشار بیاورند در حالی کــه خسته هستند، فقط مشکلات بیشتری ایجاد ميکنند و خسته‌تر و بی‌انرژی‌تر ميشوند. به جسم و ذهن اســتراحت دادن برای دست آورد‌های بیشتر ضروریست. یک آدم خسته نميتواند کار مفیدی انجام بدهد، اما کسی کــه خوب اســتراحت کرده و شارژ شده، سریع‌تر و بهتر کار ميکند.

   

  کارهای‌تان را مرتبا مرور کنید

  کار‌هایی را کــه هفته‌ی گذشته انجام داده‌اید و نتایجی کــه کسب کرده‌اید را به طور مرتب مرور نمایید. سپس فعالیت‌هایی را کــه مفید بوده‌اند یا بی‌نتیجه بوده‌اند آنالیز کنید. مفید‌ها را ادامه دهید و بی‌نتیجه‌ها را رها کنید. خیلی زود خواهید دید لیستی شسته و رفته از کار‌ها و روش‌هایی دارید کــه مفید و جوابگو هستند.

   

   

 • مطالب پربازدید