هزینه جرم گیری دندان 98 | تعرفه دندان پزشکی

هزینه جرم گیری دندان 98 | تعرفه دندان پزشکی

هزینه جرم گیری دندان 98 | تعرفه دندان پزشکی

در این مقاله به طور کامل به نحوه جرم گیری دندان و نکات مربوط به آن مي پردازیم و در انتها تعرفه های سال 98 برای جرم گیری را به شما خواهیم گفت. بنابراین اگـــر نیاز داریم تا دندان هایتان را از جرم ها پاک کنید در ادامه با ما همراه باشید.

 

تعریف جرم گیری 

جرم گیری دندان عبارتست از پاکسازی دندان‌ها با اســـتفاده از ابزارهای دندان پزشکی یا دستگاه فراصوت (اولتراسونیک) کـــه به فرآیند جرمگیری دندان کمک مي‌کند. جرم گیری دندان، سطح دندان را تميز کرده و زبری آن را رفع مي کند.

هزینه جرم گیری دندان 98 | تعرفه دندان پزشکی

جرم گیری دندان به انگلیسی : Teeth cleaning

 

دلیل جرم گرفتن دندان ها چیست؟

حتی اگـــر شما بهترین بهداشت دهان را داشته باشید، باکتریهایی در دهان هستند کـــه همراه با پروتیینها و باقیمانده ها ومحصولات جانبی مواد غذایی، لایه نازکی با عنوان پلاک دندانی را بر روی دندانها تشکیل مي دهند.

 

این پلاکـــها، اطراف پرکردگیهای دندانی ودر امتداد لثه نواحی کـــه دسترسی جهت تميز کردن آنها پایین اســـت تشکیل مي شود. تشکیل پلاک دندانی خبر خوبی برای دندانها نیست. چرا کـــه باکتریهای موجود در پلاک دندان با ترشح اسید،مينای دندان را تحت تاثیر قرار داده و منجر به پوسیدگی مي شود.

 

از طرفی اگـــر این پلاکـــها برداشته نشوند، کم کم آهکی شده و جرم تشکیل مي شود. تشکیل جرم دندان چنان خزنده و به مرور زمان پیش مي رود کـــه فرد تصور مي کند کـــه این جرم بخشی از دندان اوست. این تصور کـــه جرم گیری مينای دندان را از بین مي برد ناشی از همين تفکر اســـت کـــه فرد جرم را بخشی از دندان خود در نظر گرفته اســـت.

 

چه زمانی باید برای جرم گیری مراجعه کنیم؟

برخلاف پلاک، کـــه یک لایه پنهان از باکتری اســـت، جرم دندان از مواد معدنی تشکیل شده کـــه امکان مشاهده آن به سادگی در دهان وجود دارد. رایج­ترین نشانه رسوب دندان وجود یک رنگ زرد یا قهوه­ای بر روی دندان یا لثه اســـت. تنها راه برای اطمينان از وجود رسوب و جرم دندان و حذف آن مراجعه به دندان­پزشک اســـت.

هزینه جرم گیری دندان 98 | تعرفه دندان پزشکی

مسواک زدن یکی از بهترین راه های جلوگیری از جرم دندان اســـت

 

روش های جرم گیری دندان (انواع جرم گیری دندان)

در واقع سه روش اصلی برای جرمگیری دندان وجود دارد :

۱. روش دستی جرم گیری دندان، کـــه روشی اســـت قدیمي و بسیار دردناک و زمان بر

 

۲. روش اســـتفاده از دستگاههای جرم گیری دندان( اولتراسونیک و یا پیزوالکتریک)، کـــه روش شایع در مطبها و کلینیکـــهای دندانپزشکی اســـت.

 

۳. روش جراحی، کـــه در موارد جرمهای گسترده مورد اســـتفاده قرار مي گیرد.

 

توصیه مهم اینکـــه عمل کردن به روشهای خانگی مثل اســـتفاده از خمير دندانهای سیگاریها و یا پودرهای جرمگیری و …. عملا مضر وفاقد ارزش درمانی جرم گیری اســـت. این مواد به علت بالا بودن درصد ساینده ها، مينای دندان را برداشته و دندانها را براق مي کنند ولی بر جرم تشکیل شده روی دندانها تاثیری ندارند.

 

مي توان به نحوی جرم گیری دندان و یا جرم گیری لثه را به گرفتن جرم کتری و یا جرم سماور تشبیه کرد. چرا کـــه همانطور کـــه برای برداشتن جرم سماور و کتری باید از روشهای مکانیکی اســـتفاده کرد، برای بر داشتن جرم دندان نیز فقط روشهای مکانیکی موثر اســـت.

هزینه جرم گیری دندان 98 | تعرفه دندان پزشکی

مراحل جرمگیری دندان

در ادامه مراحل و چگونگی انجام جرم گیری دندان را شرح خواهیم داد.

مرحله اول: جرم گیری و کورتاژ لثه

دو روش اصلی برای جرم‌ گیری دندان وجود دارد، البته بعضی از دندان‌پزشکان از هر دو روش اســـتفاده مي کنند. در ادامه این دو روش شرح داده مي شود.

 

– جرم‌گیری با ابزارهای دستی: دندان‌پزشک شما در این حالت از یک جرم‌گیر دندان اســـتفاده مي‌کند و به صورت دستی پلاک‌های موجود روی دندان را از بین مي‌برد. ار آنجا کـــه دندان‌پزشک توانایی مشاهده پلاک‌ها را ندارد، مجبور اســـت از حس لامسه خود برای شناسایی نواحی ایجاد پلاک و رسوب بر روی دندان‌ها اســـتفاده کند.

 

– جرم‌گیری با ابزارهای اولتراسونیک: ابزار جرمگیری دندان اولتراسونیک پلاک‌ها را از روی دندان شما با لرزش یک سر فلزی، پاک مي‌کند، در این روش از اسپری کردن آب برای شستن پلاک‌ها از روی دندان و سرد نگهداشتن سر دستگاه اســـتفاده مي‌شود.

 

– کورتاژ لثه: زمانی کـــه با حذف جرم و پلاک دندان ها، همچنان عوامل ایجاد عفونت در بافت اپیتلیوم (بافت پوششی) لثه‌ای اطراف دندان باقی بماند، با انجام کورتاژ لثه ای مي‌توان درمان را انجام داد. لیزر با حذف بافت اپیتلیوم عفونی و حفظ بافت همبند سالم در لایه‌های زیرین، موجب مي‌شود کـــه بافت لثه‌ای سالمي ساخته شود.

 

در جرم گیری و جرم گیری عميق دندان‌ها معمولا در دو تا چهار جلسه انجام مي‌گیرد. دندان پزشک برای این کـــه احساس درد نکنید، لثه‌ها را با اســـتفاده از بی حسی موضعی بی حس مي‌کند. در هر جلسه یک چهارم دهان و به مدت 45 دقیقه تحت درمان قرار مي گیرد. در صورتی کـــه بیماری لثه پیشرفته نباشد، جرم گیری در یک جلسه به طور کامل انجام مي‌گیرد.

 

مرحله دوم: بروساژ دندان

احتمالا شما هم واژه بروساژ دندان را همراه با جرمگیری دیده یا شنیده‌اید. دندانپزشکان با آغشته کردن دندان‌ها به خمير مخصوص و اســـتفاده از وسیله ای چرخشی کـــه یک برس به سر آن بسته شده اســـت، اقدام به بروساژ سطوح دندانی مي‌کنند، این کار معمولا بعد از جرمگیری دندان و برای به وجود آوردن سطح صیقلی روی دندان و همچنین حذف رنگ‌ها و لکـــه‌هایی کـــه چسبندگی زیادی ندارند، اســـتفاده مي‌شود.

 

مرحله سوم: صیقلی کردن دندان باAirFlow

صیقلی کردن دندان با Airflow روشی ایده ال برای از بین بردن لک و تغییر رنگ ناشی از کشیدن سیگار و قلیون، مصرف چای و قهوه اســـت، زیرا علاوه بر سفید شدن دندان‌ها، به طور کامل پلاک دندانها را از بین مي‌برد. از این روش برای پاکسازی و باز کردن فیشرها قبل از شیار بندی اســـتفاده مي‌شود.

 

این روش جرمگیری دندان با صیقل دادن دندان بدون تماس مستقیم، فشار و گرما باعث بهبود وضعیت دندان‌های بیمار مي‌شود و نسبت به دیگر روش‌های درمانی پریودنتال برتری دارد. در این روش، یک اسپری هوا و سدیم بی کربنات و جت آب برای برطرف کردن پلاک و لکـــه ها مورد اســـتفاده قرار مي‌گیرند. در این روش بیمار دردی را حس نخواهد کرد.

 

هزینه جرمگیری دندان در مقایسه با هزینه ارتودنسی با این روش مقرون به صرفه اســـت، همچنین این روش ایمن و بدون عوارض مي باشد. این روش همچنین برای آماده نمودن سطح دندان برای اســـتفاده از وسایل پروتزی و ارتودنسی و پاکسازی سطح دندان پیش از درمان با فلوئورید مفید اســـت.

 

پلاک دندان آغازگر یک بیماری پریودنتال اســـت. رسوب‌ها و تغییر رنگ دندان باعث مي شوند تا سلامت دندان به خطر بیفتند. روش جرمگیری دندان به روش AIRFLOW سطوح دندان‌ها را بهتر از هميشه تميز کرده و صیقل مي‌دهد. پس از انجام این کار، از صاف شدن دندان‌ها و ظاهر روشن و شفاف آن‌ها شگفت زده مي‌شوید.

 

درمان با لیزر

جرم گیری دندان و جرم گیری عميق لیزری دندان هم به منظور پیشگیری و هم به عنوان یک روش درمانی مورد اســـتفاده قرار مي‌گیرد. این روش‌ها به عنوان یک اقدام پیشگیرانه اســـتفاده مي‌شود.

 

پس از روش‌های پاکسازی عميق، پاکت‌های لثه و سطوح ریشه با یک لیزر آبی درمان مي‌شوند تا اتصال مجدد بافت‌های لثه را بهبود ببخشد. این کار باعث تسکین التهاب و بهبودی سریع بافت‌های لثه مي شود و باعث اتصال دوباره ی بافت‌های لثه به دندان مي‌شود.

 

در طول جلسه بعدی، دندان پزشک مجددا لثه‌ها را معاینه مي‌کند تا ميزان بهبودی پاکت‌های لثه را بررسی کند. در صورتی کـــه عمق پاکت‌های لثه هنوز بیش از 3 ميلی متر باشند، روش‌های درمانی قوی‌تر تجویز مي‌شود.

 

علت حساسیت دندانها بعد از جرم گیری چیست ؟

بدون تردید علت آن آسیب دیدن دندانتان نیست. بلکـــه اگـــر جرم دندان شما سنگین بوده باشد، برداشتن این جرم منجر به بیرون زدن ( اکسپوز شدن) ریشه دندان شما به محیط دهان مي شود کـــه این امر باعث مي شود دندانها تا مدتی به سرما و گرما حساس شوند.

 

اگـــر هنوز تخریب اســـتخوانی صورت نگرفته باشد ،کـــه به مرور لثه ها به جای خود بازگشته و حساسیت دندان برطرف مي شود ، اما اگـــر تخریب شدید بوده باشد، زمان بیشتری طول مي کشد تا دندان از خود دفاع کرده و حساسیت آن کم شود. این احساس حساسیت دندان بعد از جرم گیری در افرادی کـــه دندانهای حساس دارند بیشتر اســـت. راه حل مقطعی آن نیز اســـتفاده از خمير دندانها و دهانشویه های ضد حساسیت اســـت.

هزینه جرم گیری دندان 98 | تعرفه دندان پزشکی

مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

از جمله مراقبت های بعد از جرم گیری دندان و بروساژ مي توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1. برای تسکین هر گونه التهاب یا ناراحتی، داروهای مسکن غیر آسپرین مثل ایبوپروفن یا اســـتامينوفن را باید مصرف کنید.

 

2. در روز جرمگیری دندان غذاهای نرمي بخورید. تا زمانی کـــه بتوانید با ناحیه درمان شده خود به صورت نرمال عمل جویدن را انجام دهید، با سمت دیگر دندان غذا بجوید.

 

3. پس از جرمگیری دندان محلول آب نمک گرم را روزی سه بار در یک قاشق چای خوری در داخل دهان خود بریزید و دهان خود را شست و شو دهید.

 

4. محلول (تونیک) لثه و دندان نیز توصیه مي شود. هر بار پنج قطره از آن را برای شست و شوی نرم لثه به مدت سی ثانیه در دهان بریزید. روزی یک یا دو بار پس از مسواک زدن یا بر طبق دستورالعمل پزشک آن را مورد اســـتفاده قرار دهید. محلول را با آب ترکیب نکنید و با آب خیس نکنید. تا 30 دقیقه پس از مصرف آن، چیزی نخورید و نیاشاميد.

 

5. بار اول پس از جرم گیری دندان، دندان های خود ناحیه درمان شده را به آرامي مسواک بزنید. سپس روز بعد به آرامي دندان ها در ناحیه درمان شده نخ دندان بکشید و تا آخر هفته شدت مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به حد نرمال برسانید.

 

6. تا چند روز پس از جرمگیری دندان، لثه های شما صورتی رنگ تر مي شود، ورم کمتری خواهند داشت و در حین نخ دندان کشیدن کمتر خونریزی مي کند. این ها نشانه های درمان و بهبود سلامتی قسمت های دور دندان اســـت. در صورتی داشتن هر گونه سوال یا مشکل، با مطب دندانپزشک تماس بگیرید.

 

مزایای و فواید جرمگیری دندان

یکی از دلایل از دست دادن دندان، بیماری لثه مي باشد، علاوه بر این بیماری لثه مي تواند دردناک نیز باشد. یکی از روش های درمانی این مشکل کـــه نیاز به عمل جراحی ندارد، جرم گیری دندان مي باشد. از دیگر مزایای این روش مي توان اشاره به موارد زیر داشت:

* کاهش خونریزی از لثه ها

* جلوگیری از پخش شدن عفونت لثه در بدن

* سفید کردن دندان

* از بین بردن بودی بد دهان (اگـــر علت آن ناشی از بیماری لثه باشد)

 

عوارض و مضرات جرمگیری دندان

با وجودی کـــه روش‌های درمانی جرم گیری دندان و تميز کردن عميق ریشه‌های دندان پر خطر نیستند، اما خطر ایجاد عفونت در لثه‌ها همواره وجود دارد. برای جلوگیری از این مشکل پس از جرمگیری دندان، ممکن اســـت دندان پزشک از فیبرهای آنتی بیوتیک بر روی لثه برای مدت یک هفته پس از درمان اســـتفاده کند.اگـــر شما با خطر بالای عفونت مواجه هستید، ممکن اســـت به شما توصیه شود قبل و بعد از انجام جرم گیری از داروهای آنتی بیوتیک اســـتفاده کنید تا به این ترتیب از ورود باکتری‌ها به جریان خون پیشگیری شود.

 

روشهای پیشگیری

مسواک زدن صحیح به ویژه با اســـتفاده از خميردندان مخصوص جرم دندان و اســـتفاده از نخ دندان از اقدام­های اصلی برای کاهش تشکیل جرم و رسوب دندان اســـت. هنگامي کـــه جرم دندان تشکیل شد، فقط دندان­پزشک یا متخصص دهان مي ­تواند آن را از دهان حذف کند. فرآیند حذف جرم در اصطلاح جرم­گیری ناميده ­مي­ شود.

 

روشهای پیشگیری شامل:

• مسواک زدن

مسواک زدن منظم با اســـتفاده از تکنیک مناسب. یک مسواک سریع در 30 ثانیه هر صبح و هر شب نمي ­تواند برای حذف پلاک دندان و جلوگیری از تشکیل جرم کافی باشد.برای این کار از یک مسواک با موهای نرم اســـتفاده کنید کـــه به اندازه کافی برای رسیدن به تمام نقاط موجود در دهان شما کوچک باشد. مطمئن شوید کـــه سطح پشتی دندان­ها و نیز دندان­های آسیب در انتهای دهان مسواک زده شوند.

 

مطالعات انجام شده نشان مي­دهند مسواک­های الکترونیک یا برقی مي­توانند در حذف پلاک از دهان موثرتر از مسواک­های دستی باشند. بدون توجه به نوع مسواک مورد اســـتفاده شما، مطمئن شوید مسواک اســـتفاده شده مورد تایید یک دندان­پزشک باشد، زیرا اســـتفاده از این روش نیازمند کنترل کیفیت و بررسی­های لازم در ارتباط با ایمنی اســـت.

 

• خميردندان­

از خميردندان­های مخصوص کنترل جرم محتوی فلوراید اســـتفاده کنید. خميردندان­های حاوی پیروفسفات مي­ توانند از سفت شدن پلاک­ها و تبدیل آنها به جرم جلوگیری کنند. علاوه بر این، فلوراید مي­ تواند به ترميم آسیب­های وارد شده به مينای دندان کـــه هم­اکنون در دهان شما ممکن اســـت وجود داشته باشد، کمک کند.

 

• نخ دندان

بدون توجه به ميزان تلاش شما برای مسواک کردن دندان­ها، فقط اســـتفاده از نخ دندان به صورت روزانه مي­تواند منجر به حذف پلاک موجود بین دندان­ها و نیز جلوگیری از پیدایش جرم و رسوب در این نقاط دارای سطح دسترسی دشوار شود.مراقب تغذیه خود باشید. باکتری­های موجود در دهان شما با افزایش اســـتفاده از شکر و غذاهای حاوی نشاســـته بطور چشمگیر افزایش پیدا مي­ کنند. خوردن این غذاها منجر به آزادسازی اسید مي­ شود کـــه در عمل مي­ تواند به دندان­های شما آسیب رساند.

 

توجه به این موضوع سعی کنید از غذاهای سالم اســـتفاده کنید و مقدار اســـتفاده از غذاهای حاوی شکر در تغذیه روزانه خود را کاهش دهید. همچنین بدانید کـــه هر زمان شما غذا مي­ خورید، هم­زمان برای باکتری­های موجود در دهان خود غذا تامين مي­ کنید. آشاميدن مقدار زیاد آب در طول مدت صرف غذا و پس از آن مي­تواند به حداقل شدن پلاک­های ایجاد شده در دهان شما کمک کند.

 

• سیگار نکشید

هنگامي کـــه جرم و رسوب در دهان ایجاد شود، باید بدانیم کـــه فقط یک دندان­پزشک حرفه­ای توانایی حذف آن را از دهان شما خواهد داشت. مطمئن شوید کـــه بطور منظم دندان­پزشک یا متخصص دهان خود را ملاقات مي ­کنید تا به این ترتیب بتوانید هر گونه جرم ایجاد شده در دهان خود را حذف کنید و از ایجاد جرم بیشتر جلوگیری نمایید.

 

 

قیمت و تعرفه دندان پزشکی برای جرم گیری دندان در سال 98

جرمگیری کامل دو فک  :  1.5 الی 2 ميلیون تومان

جرمگیری کامل هر فک : 750 هزار تومان الی 1 ميلیون تومان

بروساژ هر فک : 250 الی 400 هزار تومان

 

مطالب بیشتر:

قیمت لمینت دندان در سال ۹۸ چقدر است؟

قیمت کامپوزیت دندان ۹۸ | کامپوزیت دندان های جلو

قیمت و هزینه ارتودنسی دندان سال ۹۸ | متحرک | فک بالا | نامرئی

هزینه پرکردن دندان ۹۸ | قیمت و تعرفه عصب کشی پرکردن دندان

 

 

نظرات بسته شده است.