پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • تبلیغات
 • مطالب خواندنی و جالب
 • تعبیر خواب
 • دنیای خودرو
 • آرایش و زیبایی
 • اخبار
 • مفصل درباره بیت کوین و بلاک چین

  مجموعه : بیت کوین

  مفصل درباره بیت کوین و بلاک چین

  مفصل درباره بیت کوین و بلاک چین

  دو واژه ای کــه به مراتب درباره ارز دیجیتال می شونیم ، بیت کوین و بلاک چین هاســتند. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به معنی این دو واژه. بلاک‌چین به‌مطرح اصلی‌ترین فناوری بیت‌کوین این روزها توجه بسیاری را جلب نموده و کاربردهای فراوانی در حوزه‌های مختلف برای آن پیش‌بینی شده ااســت.

   

  بیت‌ کوین در کنار شمار بسیار بالایی از پول‌های رمزنگاری شده در حال رقابت برای جلب کاربر بیشتر و بالا بردن ارزش خود هاســتند. اصلی‌ترین فناوری مورد ااســتفاده در پول‌های رمزنگاری شده کــه نظر بسیاری از کارشناسان را به خود جلب نموده، ااســتفاده از یک فناوری با مطرح بلاک‌چین یا زنجیره‌ی بلوک‌ها ااســت. در واقع بیت‌کوین با این هدف توسعه یافته تا یک سیاســتم ماســتقل باشد و بدون نیاز به یک واحد نظارتی بتواند به فعالیت خود ادامه دهد. این قابلیت به واسطه‌ی ااســتفاده از فناوری بلاک‌چین میسر شده و از همین‌رو ااســت کــه بلاک‌چین در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته ااســت.

   

  بلاک‌چین هم از نظر عملنمود و هم از نظر امنیت به اندازه‌ای قابل اعتماد ااســت کــه حتی شماری از مؤسسات مالی و بانک‌ها نیز به ااســتفاده از آن تمایل نشان داده‌اند. البته ااســتفاده از بلاک‌چین در حوزه‌ی مالی به این معنی نیاســت کــه این فناوری را فقط ميتوان در حوزه‌ی مالی و انتقال پول مورد ااســتفاده قرار داد.؛ متخصصان در حوزه‌های مختلف کاربردهایی برای بلاک‌چین تعریف نموده‌اند به‌طوری‌کــه ااســتفاده از بلاک‌چین حتی به حوزه‌ی اینترنت اشیاء نیز وارد شده ااســت.

   

  در ادامه به بررسی کاربردهای مختلفی کــه تا به امروز برای ااســتفاده از بلاک‌چین در حوزه‌های نظیر بانکداری و اعتبارات، تجارت و کسب و کار، امور دولتی و فناوری تعریف شده ااســت خواهیم پرداخت.

   

  بلاک‌چین در بانک‌داری و اعتبارات

  پرداخت‌های بین‌المللی

  همانطور کــه در قسمت دوم از سری مقالات بیت‌کوین مطالعه نمودید، بلاک‌چین را باید یک دیتابیس اشتراک گذاشته‌شده بین تمام گره‌های شبکــه توصیف نمود. این پایگاه داده‌ی اشتراکی از سازوکاری برخوردار ااســت کــه با ترکیب شدن رمزنگاری، انجام هرگونه تقلب را غیر ممکن ميکند. همین قابلیت باعث شده ااســت بانک‌ها فناوری بلاک‌چین را به‌مطرح جایگزینی خوب برای سیاســتم فعلی مورد ااســتفاده به‌منظور جابجایی پول در گاســتره‌ی جهانی در نظر بگیرند.

   

  جولیو فائورا، مدیر بخش تحقیق و توسعه و نوآوری‌های بانک سانتاندر، به این نکته اشاره نموده ااســت کــه این بانک ااســتفاده از بلاک‌چین را برای پیاده‌سازی در حوزه‌ی انتقال پول به‌مطرح یک گزینه‌ی ایده‌آل و مناسب در نظر دارد.

  مفصل درباره بیت کوین و بلاک چین

  سانتاندر را باید یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های فعال در سطح جهان خواند کــه مشتریان و کاربران آن در گوشه گوشه‌ی کره‌ی زمین قرار دارند؛ به‌طور حتم وجود راه‌ حلی بهینه و کم‌هزینه‌تر در مسیر انتقال پول ميتواند بسیار مورد ااســتقبال کاربران بانک قرار گیرد. در حال حاضر بانک‌هایی نظیر سانتاندر برای انتقال پول فرایندی سنتی را مورد ااســتفاده قرار ميدهند کــه دخیل شدن بانک در انجام تراکنش را ميطلبد و از این‌رو هزینه‌ی یک انتقال بسیار افزایش ميیابد؛ پس ااســتفاده از فناوری نظیر بلاک‌چین کــه قادر ااســت تراکنش‌ها را ماســتقل از حضور بانک کنترل کند و به صحت به سرانجام برساند، بسیار کاربردی ااســت.

   

  بازار سرمایه

  بانک سانتاندر یکی دیگر از کاربردهای بلاک‌چین را در ااســتفاده از این فناوری در بازار سرمایه برشمرده ااســت. البته باید به این نکته اشاره نمود کــه ااســتفاده از فناوری بلاک‌چین در بازار سرمایه کمی پیچیده‌تر از کاربرد این فناوری در انتقال پول ااســت؛ از این‌رو جا افتادن و ااســتفاده از بلاک‌چین در بازار سرمایه به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت.

   

  نمودیت سوئیس را باید از جمله‌ی کمپانی‌هایی خواند کــه در حال کار روی فناوری بلاک‌چین برای ااســتفاده در بازار سرمایه ااســت. ااســتارتاپی با نام Axioni در حال توسعه‌ی سیاســتمی مبتنی بر بلاک‌چین برای بازار‌های سرمایه ااســت کــه در دسامبر سال ۲۰۱۶ موفق به جذب سرمایه از سوی جی‌پی مورگان شده ااســت.

   

  داد و اســتد

  بارکلی را باید اولین مؤسسه‌ی مالی و اعتباری خواند کــه ااســتفاده از یک سیاســتم تجاری مبتنی بر بلاک‌چین را با همکاری یک ااســتارتاپ فین‌تک با نام Wave در داســتور کار قرار داده ااســت. هر تراکنش در سیاســتم مبتنی بر بلاک‌چین بارکلی شامل یک اِل‌سی (Letter of Credit) ااســت کــه با ااســتفاده از آن خریدار و فروشنده اطمینان حاصل ميکنند معامله بدون نقض حقوق طرفین انجام خواهد شد. با ااســتفاده از این سند، فروشنده اطمینان حاصل ميکند کــه مبلغ اجناس خریداری‌شده را دریافت خواهد نمود و خریدار نیز مطمئن ااســت کــه تا زمان دریافت کالا‌ها، پرداخت نهایی نخواهد شد.

   

  درخوااســت برای صدور اِل‌سی یک فرایند بسیار وقت‌گیر ااســت؛ حال آنکــه با ااســتفاده از سیاســتم جدید مبتنی بر بلاک‌چین بارکلی ميتوان فرایند دریافت ال‌سی را تنها در چهار ساعت طی نمود.

   

  تسریع انجام معاملات فرامرزی از طریق سرعت بخشیدن به فرایند صدور اِل‌سی با ااســتفاده از بلاک‌چین بسیار کارگشا ااســت. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده، ظرفیت معاملاتی کــه سالانه با ااســتفاده از اِل‌سی در سطح جهان انجام ميشود، بیش از ۱۰ تریلیون دلار ااســت. روش‌های اســتنی برای داد و اســتد کالا را باید پاشنه‌ی آشیلی برای بالا بردن ظرفیت‌ها و راحت‌ نمودن تجارت مطرح نمود.

   

  بلاک‌ چین در تجارت و کسب و کار

  بهداشت

  اطلاعات بهداشتی هر فرد را ميتوان با ااســتفاده از بلاک‌چین در یک بلوک ثبت نمود و به آن از طریق کلید خصوصی داســترسی داشت. مالک اطلاعات ميتواند دیتای بلوک خود را با همان ساختار در اختیار هر گره عضو شبکــه‌ی بلاک چین قرار دهد. همچنین ميتوان نسخه‌های تجویزشده توسط پزشکان را به‌مطرح بلوکی در شبکــه‌ی بلاک‌چین ثبت نمود و آن را به‌مطرح گواهی بر صدور و تحویل به بیمار بر اساس پرونده‌ی پزشکی وی کــه بلوکی در شبکــه ااســت، برای بیمه ارسال نمود.

  مفصل درباره بیت کوین و بلاک چین

  رسانه

  رسانه‌ها ااســتفاده از بلاک‌چین را برای ایجاد یک شبکــه‌ی توزیع محتوا آغاز نموده‌اند. در ماه جولای پلتفرمی با مطرح Decent رونمایی شد کــه در واقع یک شبکــه‌ی توزیع محتوا مبتنی بر بلاک‌چین ااســت. با ااســتفاده از این شبکــه کــه توسط Publiq توسعه یافته و وارد فاز اجرایی شده ااســت، تولیدکنندگان محتوا ميتوانند محصول خود را در شبکــه‌ی بلاک‌چین قرار دهند و حق الزحمه یا پول خود را به‌صورت آنی از سوی خریداران دریافت کنند. همچنین باید به کام‌کاســت اشاره نمود کــه با ااســتفاده از شبکــه‌ای مبتنی بر بلاک‌چین، امکان رزرو آگهی در شبکــه‌های تلویزیونی و سایر محتوای خود را در اختیار به‌صورت قرار داده ااســت.

   

  انرژی

  شبکــه‌ی بلاک‌چین این قابلیت را در اختیار دارد کــه به‌مطرح یک زیرساخت برای مدیریت مصرف انرژی مورد ااســتفاده قرار گیرد. با ااســتفاده از بلاک‌چین ميتوان منابع انرژی را تعریف نمود و سپس برای هر کاربری اقدام به اندازه‌گیری و صدور فاکتور در کنار کنترل مصرف نمود. در کنار روینمود نظارتی بر مصرف انرژی با ااســتفاده از بلاک‌چین، کاربردهای دیگری نیز ميتوان تعریف نمود کــه شامل تعریف مالکیت، انتقال به ااســتفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در کنار موارد دیگر ااســت.

   

  فناوری بلاک چین

  بلاک‌چین در امور دولتی

  رأی‌گیری

  پیتر مارتین، مدیرعامل پلتفرم رأی‌گیری Votem در خصوص ااســتفاده از فناوری بلاک‌چین برای رأی‌گیری چنین اظهار نظر نموده ااســت:فناوری بلاک‌چین دارای تمام قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی ااســت کــه یک جامعه‌ی دموکرات برای رأی‌گیری به آن احتیاج دارد. در صورت ااســتفاده از بلاک‌چین در رأی‌گیری، این سیاســتم کاملا در برابر خطاها مقاوم ااســت، نميتوان سابقه‌ی تراکنش‌ها را تغییر داد، نميتوان خللی در آنچه روی ميدهد ایجاد نمود و حتی نميتوان داســترسی به سیاســتم را تغییر داد. ضمنا با ااســتفاده از بلاک‌چین، هویت رأی‌دهندگان نیز غیر قابل داســتیابی ااســت، حال آنکــه رأی‌ها قابل پیگیری هاســتند. با ااســتفاده از این سیاســتم، رأی‌دهنده قادر ااســت تا نهایی شدن ثبت رأی خود را پیگیری کند؛ به‌طوری‌کــه در صورت ایجاد اختلال در رأی یا هر گونه مشکلی کــه منجر به ثبت نشدن رأی شود، کاربر ميتواند قبل از پایان رأی‌گیری از آن مطلع شود.

   

  ثبت احوال

  تمام کشور‌ها از وجود سیاســتم ثبت احوالی بهره ميبرند کــه در آن اطلاعاتی نظیر تاریخ تولد، فوت، وضعیت تأهل و شماره‌ی شناسایی نگهداری ميشود. هر روز به تعداد رکوردهای ثبت‌شده در این حوزه اضافه ميشود و از این‌رو مدیریت اطلاعات روز به روز چالش برانگیزتر از گذشته ميشود و دقت بیشتری ميطلبد. همانطور کــه ميدانید، هنوز شماری از این اطلاعات در قالب اطلاعات ثبت‌شده روی کاغذ نگهداری ميشود. با ااســتفاده از بلاک‌چین ميتوان علاوه بر افزایش امنیت در نگهداری اطلاعات، سازمان‌دهی بهتری داشت و همچنین درصد خطا در سیاســتم را به حداقل ممکن رساند.

   

  مالیات

  بلاک‌چین ظرفیت و کارایی لازم را برای ااســتفاده به‌مطرح زیرساختی برای محاسبه‌ی مالیات در اختیار دارد. با ااســتفاده از فناوری بلاک‌چین ميتوان امور محاسبه‌ی مالیات را از طریق این فناوری انجام داد کــه یک فرایند سنگین ااســت. همچنین ااســتفاده از بلاک‌چین خطای انسانی را بسیار کاهش ميدهد. از جمله‌ی مزایای دیگر ااســتفاده از بلاک‌چین، بهره‌وری از نظر مصرف انرژی ااســت و همچنین فضای ذخیره‌سازی برای اطلاعات بسیار بهبود پیدا ميکند.

   

  امنیت سایبری

  بزرگ‌ترین مزیتی کــه بلاک‌چین معرفی نموده، امنیت سایبری ااســت؛ پس چه بهتر کــه از این فناوری در تأمین امنیت سایبری ااســتفاده شود و از این‌رو خطاهای نقطه‌ای کــه کل سیاســتم را به خطر مياندازند نیز بسیار کاهش پیدا ميکنند. بلاک‌چین همچنین قادر ااســت از رمزگذاری موسوم به End-to-End پشتیبانی کند و حریم خصوصی را به بهترین شکل ممکت تأمین کند.

   

  کلان داده

  اشتراکی بودن بلاک‌چین و این ویژگی آن کــه قابلیت تغییر و بروزرسانی اطلاعات را در اختیار تمام گره‌های شبکــه ميگذارد، باعث ميشود بلاک‌چین به گزینه‌ای ایده‌آل برای ذخیره‌ی اطلاعات تبدیل شود. در واقع علاوه بر ذخیره‌ی اطلاعات توسط تمام گره‌های شبکــه، امکان هویت‌سنجی و بررسی صحت اطلاعات باعث ميشود بلاک‌چین به بهترین ابزار برای کلان‌داده و مدیریت آن بدل شود.

   

  اینترنت اشیا

  بلاک‌چین ظرفیت‌های لازم برای تغییر شماری از راهکارها در حوزه‌ی اینترنت اشیاء را در اختیار دارد کــه در ادامه به شماری از انها اشاره ميکنیم:

   

  زنجیره‌ی تأمین محصول: نظارت بر محل قرار گرفتن محصولات عرضه‌شده و اطمینان از این نکته کــه این محصولات در شرایط ایده‌آل از نظر نگهداری به سر ميبرند، باعث شده ااســت بلاک‌چین به یک فناوری ایده‌آل برای ااســتفاده در این حوزه تبدیل شود. اطلاعات دریافت‌شده از سوی سنسور‌ها برای ذخیره‌سازی و داســترسی توسط گره‌های مختلف شبکــه از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده، پیش‌بینی ميشود کــه تعداد سنسور‌های مورد ااســتفاده مبتنی بر فناوری‌ها و پروتکل‌های اینترنت اشیاء طی سال ۲۰۲۲ به بیش از یک تریلیون و تا سال ۲۰۳۰ به بیش از ۱۰ تریلیون برسد؛ از این‌رو ذخیره‌سازی، نگهداری، مدیریت و ارسال اطلاعات به یک چالش بزرگ تبدیل خواهد شد.

   

  خانه‌های هوشمند: خانه‌های هوشمند را باید یکی از اصلی‌ترین کاربردهای اینترنت اشیاء مطرح نمود. با ااســتفاده از این مفهوم کاربران ميتوانند از طریق ارتباط با انواع لوازم خانگی مورد ااســتفاده از وضعیت انها به‌صورت آنی آگاه شوند. برای مثال در صورتی کــه لباسشویی کار خود را به پایان رسانده باشد، کاربر از طریق اعلان‌ها از این موضوع آگاه ميشود و در نتیجه بهره‌وری در سیاســتم افزایش پیدا ميکند. اما ذخیره نمودن اطلاعات، ارسال و حفظ حریم خصوصی و امنیت چالش بزرگی ااســت کــه ميتوان با ااســتفاده از بلاک‌چین این مشکل را به خوبی حل نمود.

   

   

 • مطالب پربازدید