پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • مطالب خواندنی و جالب
 • تعبیر خواب
 • دنیای خودرو
 • آرایش و زیبایی
 • اخبار
 • قیمت روکش دندان سال 98 | هزینه انواع روکش دندان

  مجموعه : پزشکی و بهداشتی

  قیمت روکش دندان سال 98 | هزینه انواع روکش دندان

  قیمت روکش دندان سال 98 | هزینه انواع روکش دندان

  روکش دندان کـــه جنس ها و انواع مختلفی دارد برای کامل و اســـتاندارد کردن شکل دندان ها اســـتفاده مي شوند. روکش دندان نوعی ترميم دندانپزشکی اســـت کـــه به طور کامل روی دندان یا ایمپلنت دندانی را ميپوشاند. روکش دندانی اغلب بر روی دندان هایی اســـتفاده مي شود کـــه به صورت گسترده ای تخریب شده اند. روکش ها معمولا با موادی به نام سمان دندان به دندان چسبانده مي شوند ( باند مي شوند). روکش دندان کـــه از انواع پروتز ثابت دندان هستند از مواد مختلفی (فلزی سراميکی یا ترکیبی از هردو) با روش غیر مستقیم ساخته مي شوند. از روکش معمولا برای افزایش اســـتحکام دندان و حفاظت از آن دربرابر شکستن و بهبود ظاهر و زیبایی دندان اســـتفاده مي شود.

   

  روکش دندان به انگلیسی dental crown یا dental cap

   

  پروتز دندان ثابت کـــه به آن روکش نیز گفته مي شود یک کلاهک از جنس سراميک یا فلز اســـت (در برخی موارد ترکیبی از این دو ماده مي باشد). روکش دندان با تخریب بسیار زیاد روی دندان ها قرار مي گیرد. روکش هنگامي کـــه روی دندان قرار مي گیرد از دندان در برابر شکستگی محافظت مي کند و باعث زیبایی بیشتر آن ها مي شود.

  قیمت روکش دندان سال 98 | هزینه انواع روکش دندان

  چه کسانی باید روکش دندان انجام دهند؟

  دندان‌هایی کـــه به علت پرکردگی وسیع شکننده هستند

  دندان‌هایی کـــه تاجشان شکسته باشد یا نسج باقی‌مانده دندان توانایی نگه‌داشتن پرکردگی را نداشته باشد

  در دندان‌هایی کـــه معالجه عصب شده‌اند

  در ترميم زیبایی دندان‌های بدرنگ یا بدشکل

  برای ترک‌های دندانی

  بازسازی سطوح جونده دندان

  قیمت روکش دندان سال 98 | هزینه انواع روکش دندان

  مزایای روکش کردن دندان

  درمان با روکش، در مواردی کـــه تاج دندان دچار تخریب‌های ناشی از پوسیدگی وسیع، ضربات، شکستگی یا تضعیف ساختار دندان پس از درمان ریشه شده باشد، ضروری اســـت.

   

  قضاوت و تشخیص دندانپزشک در روکش‌گذاری دندان پس از درمان ریشه، نقش اصلی را دارد. مهم‌ترین مزیت روکش حفظ ساختار دندان در برابر شکستگی و نیز حفظ سلامت بافت‌های اطراف دندان اســـت، اما به هر حال 1 تا 1.5 ميلی‌متر از نسج دندان، طی فرآیند ترميم تراش مي‌خورد و اهميت مراقبت از آن را برای جلوگیری از پوسیدگی مجدد چند برابر مي‌کند.

  قیمت روکش دندان سال 98 | هزینه انواع روکش دندان

  مضرات و عوارض روکش کردن دندان

  مهمترین عارضه روکش کردن دندانها این اســـت کـــه دندان شما تراش مي خورد و اگر از آن به خوبی مراقبت نکنید بعد از چند سال پوسیده شده و از بین ميرود.در روش ترميم دندان، ماده بازسازی‌کننده بین دیواره‌های باقیمانده دندان قرار مي‌گیرد و به حفظ ساختار و یکپارچگی دندان در برابر شکستگی کمک مي‌کند و همين طور ظاهری زیبا به دندان مي‌بخشد.اما نکته اینجاســـت کـــه درمان‌های ترميمي نه‌تنها ضرورت مراقبت از دندان‌ها را برای جلوگیری از پوسیدگی مجدد چند‌برابر مي‌کنند، بلکـــه تصميم برای روکش‌گذاری و درمان‌های ترميمي نیز در برخی موارد تحت تاثیر تشخیص‌های اشتباه دندانپزشک به وارد آمدن آسیب‌های جدی به‌تنها عضو التیام‌ناپذیر بدن منجر مي‌شود.

   

  گرچه در برخی موارد، پس از درمان ریشه جهت حفظ ساختار تاج دندان، روکش‌گذاری ضروری مي‌شود، اما متاسفانه برخی پزشکان حتی نسوج سالم را نیز پس از درمان ریشه به سمت روکش‌گذاری هدایت مي‌کنند و با تراش‌دادن غیرضروری دندان، عمر مفید آن را کوتاه مي‌کنند.

   

  دندان پزشکان تاکید مي‌کنند این تصور کـــه هميشه برای اســـتحکام بیشتر دندان باید سراغ روکش برویم، اشتباه اســـت.

  قیمت روکش دندان سال 98 | هزینه انواع روکش دندان

  بزرگ‌ترین عیب روکش، تراش‌ دندان اســـت و با توجه به این‌کـــه عمر متوسط روکش‌های معمولی بین هشت تا ده سال اســـت، در درازمدت طول عمر دندان کاهش خواهد یافت. پس روکش وقتی توصیه مي‌شود کـــه نسج سالم باقیمانده دندان بسیار کم باشد.

   

  همواره باید این نکته را به خاطر داشت کـــه روکش ها به این علت کـــه در کنار لثه یا در زیر آن قرار مي گیرند باعث التهاب و تورم لثه ها مي شوند، به این علت کـــه لثه با سنج سالم دندان سازگاری بیشتری دارد و سنج سالم دندان در موقع ترميم حفظ مي شود اما هنگامي کـــه شما دندان های خود را روکش مي کنید سنج دندان تراشیده مي شود.

   

  به هر حال هر دندانی کـــه یکپارچگی تاجش را از دست مي‌دهد و نیاز به پرکردن پیدا مي‌کند نیز نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به دندان‌های پرنشده دارد.

   

  ضرورت این مراقبت برای دندان روکش شده بیشتر اســـت، چون در بسیاری موارد، فاصله ایجاد شده بین لبه دندان و روکش مي‌تواند باعث گیر‌کردن مواد غذایی و پوسیدگی مجدد در این فضای ایجاد شده، شود.

  قیمت روکش دندان سال 98 | هزینه انواع روکش دندان

  انواع روکش ها

  روکش های چینی و فلز

  روکش های چینی و فلزی روکش هایی هستند کـــه درون آن ها از فلز ساخنه شده و سطح خارجی آن از جنس چینی اســـت و عمدتا در پشت روکش ها لبه های فلزی وجود دارند کـــه به مرور زمان و با تحلیل لثه ها ممکن اســـت لبه های فلزی نمایان شوند. در طول زمان به دلیل خوردگی ممکن اســـت لبه های فلزی سیاه یا آبی شده ،نمای بد رنگی در لثه ایجاد نماید . بطور کلی رنگ چینی در این روش شفافیت کمتری نسبت به ساختار واقعی دندان دارد .دوام این روکش ها در صورتی کـــه وضعیت بهداشت دهان بیمار خوب باشد ،مطلوب اســـت. روکش فلزی بهترین روکش دندان اســـت. چرا کـــه تراش دندان بسیار کمتر اســـت، باعث سایش دندانهای مقابل نمي شود، ماندگاری بسیار بالایی دارد چون کاملا فیت دندان مي شود.

   

  روکش های چینی و طلا

  در این روکش ها قسمت داخلی روکش کـــه در تماس با بافت دندان اســـت از طلا و لایه بیرونی آنها از چینی ساخته مي شود. طلا بدلیل خواص منحصر به فرد خود بهترین ماده در دندانپزشکی محسوب مي شود. هیچ گونه خوردگی یا تغییر رنگ در این روکش ها در اطراف لثه ایجاد نمي شود.تطابق طلا با بافت دندان بسیار مطلوب اســـت و حتی در طول زمان با فشارهای جویدن بهبود مي یابد . این روکش ها از لحاظ دوام، عالی محسوب مي شوند.

   

  روکش های تمام سراميکی

  روکشهای تمام سراميک به طور کامل از نوعی چینی مانند پرسلن ساخته شده اســـت و در مواردی کـــه زیبایی اولویت اصلی محسوب مي شود، روکش هایی کـــه بصورت یکپارچه از سراميک یا چینی ساخته شده اند زیبایی فوق العاده ای حاصل مي کنند. روکش های تمام سراميک سازگاری بسیار مطلوبی با لثه دارند . انواع سراميک ها با اســـتحکام زیاد مانند سیلیکات و زیرکونیا برای این روکش ها کاربرد دارند. تغییر رنگ یا سایه تیره در لبه های این روکش ها دیده نمي شود. ساختار این انواع روکش بسیار ضعیف اســـت . بنابراین فقط در دندانهای قدامي کـــه زیبایی مد نظر اســـت مورد اســـتفاده قرار ميگیرد.

  قیمت روکش دندان سال 98 | هزینه انواع روکش دندان

  انواع روکش های سراميکی

  پرسلن جاکت کراون

  کـــه بیش از صد سال پیش با عنوان روکش تمام سراميک ابداع شد و بسیار ضعیف اســـت و به همين دلیل امروزه زیاد مورد اســـتفاده نیست.

   

  پرسلن های مدرن (ips و emax) و روکش های فلدسپاتیک

  کـــه ادعا دارند با همان زیبایی جاکت کراون اســـتحکام بالاتری دارند.البته ناگفته نماند کـــه روکش های ips کـــه با سیستم پرس ساخته مي شود، اســـتحکام بالایی دارند ، ولی باز هم برای بریج های بلند مساعد نیستند. روکش های فلدسپاتیک هم بسیار زیبا هستند و هم پوشش رنگ خوبی دارند اما اســـتحکام زیادی ندارند. بهرحال برای روکش دندانهای جلویی هنوز هم گزینه مناسبی هست.

  قیمت روکش دندان سال 98 | هزینه انواع روکش دندان

  روکش دندان زیرکونیوم ( zirconium crowns)

  و اما روکش دندان زیرکونیا‌ ( روکش زیرکونیوم ) ، یکی از انواع روکشهای تمام سراميک اســـت کـــه به کمک فریمهای زیرکونیومي تقویت شده اســـت .از لحاظ ساختاری مشابه pfm اســـت با این تفاوت کـــه به جای اســـتفاده از فلز در مرکزروکشهای زیرکونیاروکش از زیرکونیوم اســـتفاده مي شود کـــه رنگ آن سفید اســـت ولی اســـتحکام آن به اندازه و یا حتی بیشتر از آلیاژهای فلزی اســـت.

   

  مزایا

  فیتنس عالی

  اســـتحکام بالا در هر نقطه از دهان

  زیبایی

  سیاهی لبه لثه کـــه در روکشهای pfm بسیار شایع اســـت در آن دیده نمي شود

  در افرادی کـــه آلرژی فلزی دارند قابل اســـتفاده اســـت

   

  معایب

  قیمت روکش دندان زیرکونیوم به نسبت گرانتر اســـت

  اگر گلیز نشده باشد منجر به سایش دندان مقابل مي شود

  بعنوان زیباترین روکش های دندانی نميتوان از آنها یاد کرد، اما از روکش های pfm زیباترند

  قیمت روکش دندان سال 98 | هزینه انواع روکش دندان

  کدام روکش بهتر اســـت؟

  بهترین نوع روکش ها، روکش های تمام فلزی از نوع روکش های تمام طلا مي باشند کـــه زیبایی را تامين نميکنند. بعد از آنها روکش دندان زیرکونیا در سطح بسیار بالایی از کیفیت ميباشد. البته قطعا ما روکش های زیرکونیا را در ایران و با توجه به متریال موجود در لابراتوارهای ایران بعنوان بهترین نوع روکش دندان معرفی ميکنیم.

   

  مراحل روکش کردن دندان

  تراش دندان ( از محیط دندان به ضخامت روکش مورد نظر برداشته مي شود )

  قالب گیری از دندان تراش خورده و انتخاب رنگ روکش متناسب با دندانهای مجاور ، جهت انتقال آنچه در دهان وجود دارد به لابراتوار دندانسازی

  گاهی اوقات یک جلسه امتحان فریم فلزی یا زیرکونیوم

  گاهی اوقات یک جلسه امتحان پرسلن

  اتصال روکش به دندان

  قیمت روکش دندان سال 98 | هزینه انواع روکش دندان

  آیا مي توان دندان عصب کشی شده را روکش کرد؟

  وقتی دندان شما نیاز به روکش دارد کـــه تاج دندان، به شدت آسیب دیده و با ترميمهای معمول قابل پر شدن نیست، یکی از مواردی کـــه این موضوع را باعث مي شود، بعد از ( درمان ریشه ) اســـت. چرا کـــه دندانی کـــه نیاز به روت کانال دارد ، نه تنها به علت پوسیدگی بخش وسیعی از تاج خود را از دست داده بلکـــه بعد از درمان ریشه نیز خشک و شکننده مي شود و چه بسا اگر ترکی در تاج دندان باشد، دندان خرد شده و از بین مي رود. روکش با محافظت دور تا دور دندان آن را در برابر نیروهای افقی و عمودی مستحکم ساخته و مانع از شکنندگی آن مي شود.

   

  روکش دندان درد دارد ؟

  باید گفت کـــه مراحل روکش کردن دندان ، درد ندارد. اما این کـــه چرا دندانی کـــه روکش شده اســـت درد ميگیرد، ميتواند علل گوناگونیی داشته باشد، ممکن اســـت دندان روکش شده از قبل عصب کشی نشده باشد ویک پوسیدگی ثانویه ویا عفونی شدن ریشه آن ویا تحریکات دندانی دیگر باعث درد دندان زیر روکش بشود. علت دیگر درد دندان روکش شده ميتواند گیرغذایی در طرفین روکش دندان و ایجاد التهاب باشد.

   

   

  قیمت و هزینه روکش دندان

  در حالت کلی هزینه بستگی به جنس روکش و دستمزد دندانپزشک و هزینه لابراتوار دارد ، طبق آخرین تعرفه های دندان پزشکی ميانگین هزینه روکش برای هر دندان 350 هزار الی 500 هزار تومان اســـت.

   

  قیمت روکش دندان طلا

  طلای به کار رفته در این روکش از آب کردن شمش طلای 18 عیار به دست مي آید. بنابراین قیمت این نوع روکش نسبت مستقیمي با قیمت طلا و ميزان گرم مورد اســـتفاده دارد. اجرت دندان پزشک هم از مواد دیگر در مورد طلا کمي بالاتر خواهد بود.

   

   

  مطالب بیشتر:

  قیمت لمينت دندان در سال ۹۸ چقدر اســـت؟

  قیمت کامپوزیت دندان ۹۸ | کامپوزیت دندان های جلو

  قیمت و هزینه ارتودنسی دندان سال ۹۸ | متحرک | فک بالا | نامرئی

   

   

 • مطالب پربازدید