پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • مطالب خواندنی و جالب
 • تعبیر خواب
 • دنیای خودرو
 • آرایش و زیبایی
 • اخبار
 • روانشناسی گروه خونی | شخصیت شناسی گروه های خونی

  مجموعه : مطالب خواندنی و جالب

  روانشناسی گروه خونی | شخصیت شناسی گروه های خونی

  روانشناسی گروه خونی | شخصیت شناسی گروه های خونی

  جالب اســت که بدانید افراد طبق گروه خونی که دارند روان شناسی های متفاوتی نیز دارند که در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت. اگر بحث گروه خونی در ژاپن کافی اســت سر بحث را در یک کافه باز کنید یا به یک ضیافت شام بروید آن وقت احتمال آنکه مکالمه‌های‌تان، از یک جایی به بعد، به بحث شخصیت شناسی از روی گروه خون بکشد بسیار زیاد خواهد بود. خارجی‌ها گاهی درباره‌ی این شیفتگی و علاقه‌ی ژاپنی‌های به انواع و روانشناسی گروه خونی حیرت ميکنند، که اغلب وقتی کسی را برای اولین بار ميبینند یا برای آشنا شدن با کسی پیش‌قدم ميشوند از آن برای باز کردن سر صحبت اســتفاده ميکنند.

   

  تئوری ژاپنی شخصیت شناسی گروه خونی

  این باوری جدی در ژاپن اســت که نوع گروه خونی‌تان شخصیت‌تان را تعیین ميکند. این مفهوم نسبت مدرن اســت چون خود انواع گروه خونی در ۱۹۰۱ کشف شدند.

   

  نظریه‌ی ارتباط نوع گروه خونی و شخصیت بار اول در ۱۹۱۶ به وجود آمد و بعدها توسط ارتش که ظاهرا از نوع گروه خونی برای تحلیل نقاط قدرت و ضعف سربازانش اســتفاده ميکرد به کار گرفته شد، و طبق گزارش‌ها بر اساس همین گروه خونی در خلال جنگ جهانی دوم گروه‌های نبرد را سازمان‌دهی کردند.

  روانشناسی گروه خونی | شخصیت شناسی گروه های خونی

  با وجود این، این ایده تا زمانی که در دهه‌ی ۱۹۷۰ توسط روزنامه‌نگار ماساهیکو نومی (در کتاب پر فروشش «وابستگی بر اساس گروه خونی») بازنگری شد تا حدود زیادی مسکوت مانده بود.

   

  وی تا زمان مرگش در ۱۹۸۱، بیش از ۱۰ کتاب محبوب درباره‌ی این موضوع نگاشت، که پس از او پسرش، توشیتاکا نومی، به گسترش این مطالعات از طریق کتاب‌ها و تحقیقات خود برای موسسه‌ی «ویژگی‌های گروه خونی انسان‌ها» پرداخت. این دو به عنوان کسانی که تئوری شخصیت و گروه خونی را در جریان فکری ژاپن وارد کردند بسیار مورد احترام و تمجید بوده‌اند.

   

  این نظریه بر اساس مطالعات مشاهده‌ای آدم‌های چهار گروه خونی پایه‌گذاری شده اســت، و درحالی که هیچ ادله‌ی علمی واقعی برای اینکه نوع گروه خونی شخصیت افراد را مشخص ميکند وجود ندارد، اکثر آدم‌ها بر این باورند که حداقل بعضی چیزها در اینباره حالت نیمه علمی دارند.

   

  خب، گروه خونی درباره‌ی شخصیت چه ميگوید؟

  بیایید نگاهی بیندازیم به ویژگی‌های کلیشه‌ای مختص به روانشناسی گروه خونی افراد! توجه داشته باشید که نسبت به هر گروه خونی سلیقه‌ها و تمایلاتی اعمال شده اســت، اما موارد زیر عموميترین ویژگی‌هایی هستند که بارها و بارها مطرح و دیده شده‌اند. همچنین توجه کنید که گروه خونی، دست کم در تئوری موجود، از نقطه نظر + یا – بحث نميشود، و فقط حرف اصلی هر گروه مد نظر اســت.

   

  ۱. روانشناسی گروه خونی A

  افراد دارای گروه خونی A بسیار منظم، خاص، دقیق، ریزبین، و کمال گرا هستند. آن‌ها دوست دارند کارها به روشی خاص انجام شوند، که ممکن اســت برای دیگران آزارنده به نظر برسد.آن‌ها همچنین نسبتا ساکت و خجالتی هستند، دوست دارند بیشتر بحث‌ها را گوش و دنبال کنند تا اینکه در دست بگیرند. آن‌ها آدم‌های حساسی هستند و خیلی زود حرف یا حرکتی را به دل ميگیرند.

   

  ۲. روانشناسی گروه خونی B

  آدم‌های دارای گروه خونی نوع B خونگرم، متین، و شاد و سر زنده هستند. آن‌ها در گفتن آنچه فکر ميکنند بسیار رک و صادق هستند، که به شرایط بستگی دارد، و ميتواند به عنوان ویژگی‌ خوب یا به عنوان خودخواهی تلقی شود.

   

  آن‌ها قدرت تمرکز بالایی دارند اما فقط روی چیزهایی که مورد علاقه‌شان باشد، و تمایل دارند به چیزهایی بپردازند که کمترین اهمیت را برای اطرافیانشان دارد.

   

  ۳. روانشناسی گروه خونی O

  افراد دارای گروه خونی O با شخصیت و سازگار هستند و با هر نوع آدمی کنار ميآیند. به همین خاطر، اغلب واسطه‌ها یا حلال مشکلات خوبی به شمار ميآیند.

   

  آن‌ها کار خسته کننده یا پر حاشیه را دوست ندارند. افراد نوع O کلی‌نگر، خیال اندیش و دارای اعتماد به نفس هستند. هرچند ممکن اســت اعتماد به نفس بیش از حد آن‌ها گاهگاهی خودخواهی به نظر برسد. جالب آنکه، اکثر نخست وزیران ژاپن گروه خونی نوع O داشته‌اند.

   

  ۴. روانشناسی گروه خونی AB

  افراد گروه خونی AB به عنوان نادرترین گروه خونی، اغلب تلفیقی از دو تیپ شخصیتی به حساب ميآیند: ویژگی‌های دقیق و خاص گروه A همراه با آزاد اندیشی و آزادیخواهی گروه B .آن‌ها معمولا خلاق و کنجکاو هستند و جالب اســت که گفته ميشود اکثر آدم های نابغه متعلق به گروه خونی AB هستند.

   

  سازگاری شخصیتی بین انواع گروه‌های خونی

  خب در مورد سازگاری بین انواع گروه‌های خونی چطور؟ موارد زیر در این زمینه صادق اســت:

   

  ۱-A بیش از همه با A و AB سازگار اســت.

  ۲- B بیش از همه با ‌B و AB سازگار اســت.

  ۳- O بیش از همه با O و AB سازگار اســت.

  ۴- AB بیشترین سازگاری را با AB، B، A و O دارد.

   

  افراد گروه خونی O در حالی که با شخصیت هستند و با همه نوع آدمی کنار ميآیند، صلح طلب و اهل میهمانی هستند، اما در واقع ميتوانید مشاهده کنید که با آدم‌های دیگری که گروه خونی نوع O و AB دارند بهتر از همه کنار ميآیند.در طرف دیگر، گفته ميشود آدم‌های دارای گروه خونی AB با هر نوع گروه خونی سازگاری دارند.

   

  ژاپنی‌ها مسئله‌ی گروه خونی را تا چه اندازه جدی ميگیرند؟

  در جامعه‌ای که خودش را کلا به لحاظ قومی همگن ميداند، نوع گروه خونی به عنوان راهی مقبول و اجتماعی برای تمایز تبدیل شده اســت. این روشی راحت برای دسته‌بندی تفاوت‌ها محسوب ميشود.

   

  هر چند در نگرِ سطحی، فقط یک نوع جالب برای باز کردن سر صحبت به شمار ميرود که به صورت اجتناب ناپذیر به بازی حدس زدن درباره‌ی اینکه طبق مشاهدات صورت گرفته از گرایشات رفتاری افراد به چه گروه خونی تعلق دارند، اما اکثر مردم پاسخ این سوال را با سطح جدیت بسیار بالایی دنبال ميکنند.

   

  گفته ميشود یکی از دلایل پا گرفتن نظریه‌ی شخصیت از نوع گروه خونی در ژاپن آن اســت که، بر خلاف بسیاری دیگر از قومیت‌ها که ممکن اســت اغلب از دو گروه خونی باشند، تما چهار گروه خونی به صورت یکدست توزیع شده‌اند. این باعث ميشود جمعیت ژاپن کاملا متنوع باشد و در نتیجه این نظریه جذاب تر به نظر برسد.

   

  برای آنکه پی ببریم تا چه اندازه این نظریه در بین عموم مردم ژاپن جا افتاده و پذیرفته شده اســت، بیاید نگاهی بیندازیم به چند مثال از این که چطور انواع گروه خونی بر زندگی روزمره‌ی ژاپنی‌ها سایه انداخته اســت.

   

  ۱. طالع بینی گروه خونی

  طالع بینی یا سرنوشت بر اساس نوع گروه خونی ( کاتسوئکیگاتا اورانای) روزی را که پیش رو دارید پیش بینی ميکند و ميتوان در روزنامه‌های روز، در برنامه‌های تلویزیونی و صفحه‌های تلویزیون‌های تبلیغاتی در قطار‌ها آن‌ را مشاهده کرد.

   

  ۲. خرید کردن برای گروه خونی‌تان

  در ژاپن، ميتوانید برای گروه خونی‌تان محصولاتی خرید کنید، مانند نوشابه، آدامس و نمک حمام که ظاهرا تمایلات کمتر مطلوب مختص گروه خونی‌تان را «متعادل ميکند». حتی کاندوم‌هایی بر اساس گروه خونی وجود دارند.طی فروش سال نوع، فروشگاه‌ها گاهی بر اساس گروه خونی کیسه‌های شانس ویژه‌ای ارائه ميکنند.

  روانشناسی گروه خونی | شخصیت شناسی گروه های خونی

  ۳. قرار گذاشتن و گروه خونی

  سایت‌های دوستیابی، و در واقع در مقیاس بزرگتر کل افراد، از گروه خونی برای تعیین سازگاری عشقی با طرف خود اســتفاده ميکنند.

   

  ۴. پروفایل‌های آنلاین گروه خونی

  نوع گروه خونی به شاخص تعیین هویت آن قدر محبوبی تبدیل شده اســت که در پروفایل‌های عمومی مانند وبسایت‌ها و پلتفروم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیسبوک لحاظ شده اســت.سلبریتی‌ها پر طرفدار و ماموران دولت نوع گروه خونی‌شان را آنقدر مهم ميدانند که در سایت‌های رسميشان بگنجانند. من حتی وبسایت‌های مربوط به آرایشگاه را دیدم که آرایشگران‌شان را بر اساس نوع گروه خونی فهرست کرده بودند.

   

  ۵. نوع گروه خونی در ورزش و تحصیلات

  ورزشکاران حرفه‌ای ممکن اســت تمرین‌هایشان را بر اساس نوع گروه خونی‌شان تنظیم کرده باشند. این کار به طور ویژه و چشمگیر توسط تیم سافتبال زنان ژاپن انجام شد که در رقابت‌های المپیک ۲۰۰۸ پکن مدال طلا گرفتند.بعضی از کودکستان‌ها کلاس‌های‌شان را بر اساس گروه خونی ساماندهی ميکنند و مطابق آن بچه‌ها را آموزش ميدهند.

   

  ۶. نوع گروه خونی در محل کار

  اگر در یک مصاحبه‌ی شغلی گروه خونی‌تان را پرسیدند تعجب نکنید.اســتفاده از آن به عنوان وسیله‌ای برای تصمیم گیری جهت انتخاب نقش‌ها و مسئولیت‌های مناسب چندان غیر رایج نیست و بعضی از شرکت‌ها هستند که کارکنان‌شان را بر مبنای گروه خونی سازماندهی ميکنند.

   

  ۷. کتاب‌هایی درباره‌ی شخصیت شناسی گروه خونی

  نوشته‌های فراوانی در زمینه‌ی نوع گروه خونی و شخصیت‌شناسی وجود دارد، که توصیه‌هایی در زمینه‌ی کار، عشق و رژیم غذایی ميکنند.ماساهیکو و توشیتاکا نومی، روی هم بیش از ۶ میلیارد نسخه از کتاب‌های‌شان را در ۲۰۰۸ فروخته اند، که چهار مورد از آن‌ها جزو ۱۰ پرفروش‌ترین کتاب‌های مربوط به تعیین شخصیت افراد از روی گروه خونی بودند.

   

  ۸. مشکلات و دغدغه‌های گروه‌های خونی در ژاپن

  با اینکه ممکن اســت برای بسیاری سرگرمی بی‌ضرری به حساب بیاید، اما امکان و احتمال تبعیض‌هایی وجود دارد.ژاپنی‌ها حتی برای آن اصطلاحی ابداع کرده‌اند به نام «بورا-هارا» یا «آزار خونی». این نگرش به خاطر آزارهای صورت گرفته در مدرسه و محل کار، و پایان دهی به روابط ناشاد مورد سرزنش قرار گرفته اســت.در کل، این گروه خونی B اســت که به خاطر نوع گروه خونی‌اش سخت‌ترین اوقات را ميگذراند، به ویژه در عالم عشق و عاشقی.

   

  در کسب و کار، A ها بیش از همه‌ی گروه‌ها به خاطر اصول اخلاقی، توجه‌شان به جزئیات و کم رویی نسبی طرفدار دارند که یعنی اعتماد به نفس بیش از حد ندارند. آن‌ها به نظر ميرسد بهترین مدیران باشند.

   

  افراد گروه خونی A اغلب به نظر ميرسد در محل کار راحت‌تر باشند در حالی که کارکنان سایر گروه‌های خونی ميتوانند انتظار داشته‌ باشند کارشان با جزئیات و دقت مورد بررسی و نظارت قرار بگیرد. گزارش شده اســت بعضی کارفرماها از کارکنان گروه‌های خونی غیر A خواســته‌اند برای شبیه‌تر بودن به گروه‌ خونی A تلاش کنند و اشتیاق نشان بدهند.

   

  ارتباط بین شخصیت و گروه خونی

  چه معتقد باشید چیزی وجود دارد که بین شخصیت و نوع گروه خونی ارتباط ایجاد ميکند یا فکر ميکنید باید آن را یک نوع شوخی و سرگرمی در نظر گرفت، مباحث گروه خونی چیزی خواهد بود که هنگام صحبت کردن با ژاپنی‌ها یک بار حداقل با آن روبرو خواهید شد.

   

  وقتی سابقا در ژاپن تدریس ميکردم، بچه‌ّهای کلاس‌های من اغلب همان جلسه اول از من درباره‌ی گروه خونی‌ام سوال ميکردند. این روش آن‌ها برای مطمئن شدن از این بود که من چه نوع معلمی ميتوانم باشم. جدی؟ آسان گیر؟ اهل درس و کتاب؟

   

  برای بسیاری از ژاپنی‌ها، که در جامعه‌ای بزرگ شده و بار آمده‌اند که نوع گروهی خونی از همان سنسن پایین حقیقتی مهم به شمار ميآید و بر افکار عمومی حکومت ميکند، باورش سخت اســت که قبول کنند یک خارجی ممکن اســت گروه خونی‌اش را نداند و نشناسد مگر آن که دلیلی برای آن وجود داشته باشد.

   

  با اینکه ممکن اســت گروه خونی معنی و مفهوم وجودی شما نباشد، این موضوع اغلب به عنوان یک «روان کننده‌ی بحث» در ژاپن به حساب ميآید، و در واقع موضوعی «جهت شناساندن شما» اســت که از طریق معرفی صورت ميپذیرد. اگر با صداقت پاسخ ندهید یا این عقیده را مسخره کنید، ممکن اســت بی‌ادبانه یا گستاخانه به نظر برسد.

   

  اغلب باور بر این اســت خارجی‌هایی که مدعی هستند گروه خونی‌شان را نميدانند، در واقع از سر خجالت و شرم نوع گروه خونی‌شان را پنهان ميکنند.

   

   

  تبلیغات
 • مطالب پربازدید