پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • زناشویی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • دنیای سینما و موسیقی+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • مطالب خواندنی و جالب
 • دنیای مد و فشن
 • زناشویی
 • آرایش و زیبایی
 • اخبار
 • دانستنی هایی درباره اسپرم (مایع منی) مردان

  مجموعه : دانستنی های جنسی

  دانستنی هایی درباره اسپرم (مایع منی) مردان

  دانستنی هایی درباره اسپرم (مایع منی) مردان

  مایع منی کـــه حاوی تعداد زیادی اسپرم است، مایعی کـــه درون واژن زن تخلیه مي شود و مي تواند منجر به بارداری شود و هميشه قابل صحبت ، تحقیق و چالش برانگیز بوده است. امروز نگاهی مفصل خواهیم داشت به اسپرم مردان. اسپرم هميشه در خطر است. در بیضه ۷۲ روز طول مي کشد سلول جنین به سلول بالغ اسپرم کـــه قابلیت لقاح با تخمک را دارد، تبدیل شود. در این مدت، اسپرم به مواد مغذی و دمای مناسب نیاز دارد تا کامل شود. بعد از تکامل، اسپرم در لوله ای بلند به اسم اپیدیدیم ذخیره مي شود و منتظر خروج مي شود.

   

  سلول های بالغ اسپرم مانند یک موتور کوچک عمل کرده و نوعی اگزوز ایجاد مي کنند کـــه اکسیژن واکنشی ناميده ميشود و ميتواند به غشای سلول آسیب برساند. بعد از یک هفته در اپیدیدیم، سلول های اسپرمي کـــه خارج نشده اند شروع به مردن مي کنند.

   

  اسپرم خوش شانسی کـــه وارد بدن زن مي شود نیز تحت خطر است. دیواره های واژن برای جلوگیری از ابتلا به عفونت، اسیدی هستند. اما در بدن زن مایعی اسپرم دوست تولید مي شود کـــه به اسپرم کمک مي کند به طرف تخمک شناور شود. اسپرم آنقدرها هم زرنگ نیست. تعداد زیادی از آن ها در دهانه رحم گم مي شوند.

  دانستنی هایی درباره اسپرم (مایع منی) مردان

  شکل اسپرم

   

  آن هایی کـــه به رحم راه پیدا کرده اند، مورد استقبال گلبول های سفید قرار مي گیرند؛ گلبول های سفید اسپرم ها را مهاجمانی خارجی مي دانند و با آن ها مي جنگند. اسپرم ها سعی مي کنند در این مرحله راه خود را به لوله های رحم پیدا کنند و از شر گلبول های سفید رهایی یابند. اما پیدا کردن لوله های رحم مانند پیدا کردن سوزن در انبار کاه است.

   

  از ميلیون ها اسپرمي کـــه از بدن مرد خارج شده است، فقط یک مشت راه لوله های رحم را پیدا مي کنند و خود را به تخمک مي رسانند. اما در آن جا نیز اسپرم باید زمان زیادی زنده بماند و تخمک را بارور کند.بنابراین هرچه تعداد اسپرم های سالم بیشتر باشد، احتمال لقاح بیشتر است. مردی کـــه تعداد کمي اسپرم سالم تولید مي کند، شانس بچه دار شدنش بیشتر از مردی است کـــه تعداد زیاد اسپرم ناسالم تولید مي کند. مطالعات زیادی بر روی رابطه بین کیفیت مایع منی و زمان باردار شدن انجام شده است کـــه در اینجا به نکات مهم آن اشاره شده است:

   

  بیشتر= بهتر: به طور کلی مردهایی کـــه تعداد سلول های اسپرم سالم تری دارند سریع تر بچه دار مي شوند. تعداد بالا، تحرک زیاد و ساختار مناسب اسپرم سرعت بچه دار شدن را افزایش مي دهد.

   

  نیازی به تعداد زیادی اسپرم نیست: در هر ميلی لیتر مایع منی بین ۳۰۰-۰ ميلیون سلول اسپرم وجود دارد. درست است هر چقدر تعداد اسپرم بیشتر باشد بهتر است. اما نیازی نیست جزو ۵% بالا باشید تا پدر شوید. در صورتی کـــه تعداد اسپرم بیش از ۵۰ ميلیون در ميلی لیتر باشد، احتمال باردار شدن یکنواخت و برابر است. شانس پدر شدن یک فرد معمولی با تعداد معمولی اسپرم با فردی با تعداد زیاد اسپرم برابر است.

  دانستنی هایی درباره اسپرم (مایع منی) مردان

  مایع منی معمولا به رنگ سفید شیری رنگ است

   

  کمترین مقدار اسپرم چقدر مي تواند باشد؟

  افرادی کـــه تعداد خیلی کمي اسپرم دارند نیز پدر مي شوند، فقط زمان بیشتری طول مي کشد. مطالعات نشان مي دهد اسپرم زیر ۲۰-۱۵ ميلیون در ميلی لیتر احتمال بچه دار شدن را کمي کاهش مي دهد. هنگامي کـــه اسپرم زیر ۱۰ ميلیون در ميلی لیتر باشد، احتمال بچه دار شدن خیلی کم است و توصیه مي شود از روش های کمکی استفاده شود. هنگامي کـــه اسپرم ۳-۱ ميلیون در ميلی لیتر باشد، باید از روش IUI استفاده شود. اسپرم زیر یک ميلیون در ميلی لیتر باید از لقاح مصنوعی استفاده شود؛ به طوری کـــه یک سلول اسپرم سالم را به داخل تخمک تزریق مي کنند. نطفه حاصل به داخل رحم انتقال داده مي شود و پس از چند روز مراقبت، کاشت انجام شده و جنینی سالم رشد مي کند.

   

  ميزان اسپرم برای بارداری

  فاکتورهای زیادی بر احتمال باردار شدن تاثیر مي گذارند مانند سن خانم، آمادگی واژن برای پذیرش، کیفیت مایع منی، سلامت اسپرم ها و تعداد سلول های اسپرم. به طور متوسط یک زوج بسیار بارور در طول چند ماه به نتیجه مي رسند. اما گاهی به یک سال هم مي رسد. اگر زوجی باروری ضعیفی داشته باشند تا سه سال باردار شدن آن ها به طول مي انجامد. بیشتر از آن، به معنی مشکل باروری است و نیاز به درمان دارد. پزشک معمولا توصیه مي کند زوجی کـــه بیش از یک سال تلاش کرده اند و به نتیجه نرسیده اند، آزمایشات لازم را انجام داده و دلیل ناباروری را مشخص کنند.

  دانستنی هایی درباره اسپرم (مایع منی) مردان

  ساده ترین راه هابرای افزایش احتمال بارداری

  ۱- بارها نزدیکی کنید

  اگرچه زمان باروری خانم فقط چند روز است، اما برای سلامت اسپرم باید انزال منظم انجام شود و اسپرم های مرده از سیستم خارج شود به طوری کـــه در روز اصلی اسپرم ها سالم باشند. بنابراین حداقل هفته ای یک بار در طول دوره و در طول زمان تخمک گذاری نیز هر روز نزدیکی کنید.

   

  ۲- با هیجان نزدیکی کنید

  ارگاسم یکی از بهترین روش های افزایش شانس بارداری است. در خانم ها، انقباض واژن در طول ارگاسم اهداف مختلفی دارد؛ این انقباض مایع منی بیشتری از بدن مرد بیرون مي کشد و اسپرم ها را به طرف دهانه رحم مي کشاند. برای مردها، مطالعات نشان مي دهد، هر چقدر نزدیکی هیجان انگیزتر باشد، اسپرم بیشتر و سالم تری خارج مي شود.

   

  ۳- بررسی pH

  سطح واژن pH های مختلفی دارد کـــه مي تواند اسپرم دوست باشد. بررسی مطلوب بودن pH کاری آسان است. زیرا ممکن است محصولاتی در واژن وجود داشته باشند کـــه محیط اسپرم دوست آن را خنثی کنند.

   

  ۴- تعداد اسپرم را افزایش دهید

  راه های زیادی وجود دارد کـــه مي توان تعداد و سلامت اسپرم را افزایش داد.

   

  ۵- سالم باشید

  رژیم غذای، ورزش، تنش و خواب بر روی باروری مرد و زن تاثیر مي گذارد. زندگی، خانه و قلبتان را برای ورود فرزند آماده کنید. سعی کنید تا جایی کـــه مي شود سالم باشید.

  دانستنی هایی درباره اسپرم (مایع منی) مردان

  و حالا ۱۴ سوال و جواب درباره اسپرم کـــه شاید سوال شما هم باشند:

   

  ۱- آیا اسپرم پس از قرار گرفتن در معرض هوا از بین مي رود؟

  هنگامي کـــه اسپرم خشک است، مرده است و نمي تواند تخمک را بارور کند. اگر اسپرم در محیط گرم و مرطوب مانند واژن یا رحم زن باشد، ميتواند ۳-۲ روز زنده بماند. اگر اسپرم پس از خشک شدن مرطوب شود، نمي تواند زنده شود.

   

  ۲- چه مدت طول مي کشد تا اسپرم روی پوست بميرد؟

  اسپرمي کـــه نزدیک به واژن است کـــه در آن گرما و رطوبت وجود دارد مي تواند تا ۲۰ دقیقه زنده بماند و هنوز هم مي تواند را داخل شود. از آنجا کـــه اسپرم به رطوبت و گرما نیاز دارد تا زنده بماند، زمانی کـــه انزال در حمام یا وان حمام اتفاق مي افتد، اسپرم مي تواند زنده بماند.

   

  ۳- آیا مقدار کمي اسپرم باعث حاملگی مي شود؟

  پیش از انزال مرد کمي مایع در طول نزدیکی جنسی از آلت نشت مي کند. … این بدان معنی است کـــه مي توانید پیش از انزال نیز باردار شوید. اسپرم مي تواند بدون دخول وارد مهبل (واژن) شود. این حالت زمانی رخ مي دهد کـــه اسپرم خارج از واژن قرار دارد و وارد واژن مي شود.

   

  ۴- آیا اسپرم با صابون و آب از بین مي رود؟

  اسپرم پس از خشک شدن از بین مي رود. همچنین اسپرم به خاطر شوک اسموزی با آب تازه (شیر آب) از بین مي رود. صابون و مواد شوینده نظیر آنهایی کـــه برای شستشوی دست استفاده ميشوند نیز آنها را مي کشند، زیرا این مواد غشای سلولی اسپرم را از بین مي برند.

   

  ۵- اگر اسپرم خارج از بدن را لمس کند احتمال بارداری وجود دارد؟

  ممکن است بدون داشتن مقاربت جنسی باردار شوید، اگر، مثلا: اسپرم وارد مهبل (واژن) شود- مثلا اگر شما یا همسرتان روی انگشت مایع منی داشته باشید و واژن را لمس کنید. یا اگر همسرتان در نزدیکی واژن ارضا شود.

  دانستنی هایی درباره اسپرم (مایع منی) مردان

  ۶- آیا مي توانید با اسپرم خشک شده باردار شوید؟

  اسپرم مي تواند در شرایط گرم و مرطوب مانند واژن، ۴ تا ۵ روز زندگی کند. با این حال، اسپرم خشک ظرف چند دقیقه مي ميرد. اگر بلافاصله پس از انزال اسپرم را به وسیله دست وارد واژن کنید، در معرض خطر حاملگی ناخواسته هستید.

   

  ۷- اسپرم چه مسافتی را باید طی کند تا باردار شوید؟

  اسپرم هایی کـــه زنده ماندند هنوز یک مسیر طولانی پیش رو دارند. آنها باید حدود ۱۸ سانتیمتر از دهانه رحم تا لوله های فالوپی طی کنند. هنگامي کـــه در نظر بگیرید اسپرم ها با سرعت ۲٫۵ سانتی متر در هر ۱۵ دقیقه حرکت مي کنند، این مسیر یک سفر واقعی برای آن ها مي شود. سریع ترین شناگران تخمک را پس از ۴۵ دقیقه پیدا مي کنند.

   

  ۸- در چه دمایی اسپرم مي ميرد؟

  در نمونه های منی کـــه در دمای ۳۷ درجه سانتیگراد نگهداری مي شوند، اسپرم از حرکت و زنده ماندن باز مي ماند. اگر دما در ۴ درجه سانتیگراد نگهداری شود، اسپرم ها زنده مي مانند، اما حرکت خود را به خاطر شوک حرارتی از دست مي دهند.

   

  ۹- چقدر احتمال دارد پس از وارد کردن انگشت آغشته به مایع منی باردار شوید؟

  وارد کردن انگشت به تنهایی منجر به حاملگی نمي شود. اما اگر انگشت آغشته به مایع منی باشد احتمال بارداری وجود دارد. هرچند شانس این اتفاق کمي مي باشد. در این حالت به احتمال زیاد دچار عفونت مي شوید تا باردار شوید.

   

  ۱۰- آیا احتمال بارداری در صورت نزدیکی با لباس زیر وجود دارد؟

  هنگامي کـــه خانم و آقا بدون دخول، با لباس زیر نزدیک جنسی دارند امکان بارداری بسیار کمي وجود دارد زیرا مایع منی از طریق لباس زیر نشت مي کند.

   

  ۱۱- آیا مي توان در وان آب داغ باردار شد؟

  اگر در وان آب داغ رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید، مي توانید باردار شوید.

   

  ۱۲- آیا هیچ راهی برای باردار شدن بدون اسپرم وجود دارد؟

  بارداری زمانی اتفاق مي افتد کـــه اسپرم مرد تخمک خانم را بارور مي کند؛ این اتفاق حتی بدون دخول نیز رخ مي دهد. در طول رابطه جنسی، مایع منی از آلت تناسلی مرد به داخل واژن خانم وارد مي شود. تخمک توسط اسپرم موجود در مایع منی بارور مي شود.

  دانستنی هایی درباره اسپرم (مایع منی) مردان

  ۱۳- آیا مي توان از طریق اسپرم باقی مانده باردار شد؟

  اگر مرد پیش از انزال، آلت را از واژن خارج کند احتمال بارداری وجود دارد زیرا مایع خروجی پیش از انزال دارای اسپرم باقی مانده (از انزال قبلی) مي باشد. حتی اگر دخول نداشته باشید هم امکان بارداری وجود دارد.

   

  ۱۴- اسپرم در بدن زن چند روز زنده مي ماند؟

  اسپرم در بدن زن معمولا ۲۴ تا ۳۶ ساعت یعنی دو تا سه روز بیشتر زنده نیست. به همين دلیل بهتره در روزهایی کـــه شانس باروری بالاست یک شب درميان نزدیکی داشته باشید.

   

  مطالب بیشتر:

  ریختن مایع منی در چه قسمت هایی منجر به بارداری مي شود؟

  احتمال باردار شدن دختر باکره با پرده بکارت سالم

  با دیافراگم از باردار شدن جلوگیری کنید +روش استفاده

   

   

 • مطالب پربازدید