پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • زناشویی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • دنیای سینما و موسیقی+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • مطالب خواندنی و جالب
 • دنیای مد و فشن
 • زناشویی
 • آرایش و زیبایی
 • اخبار
 • بعد از دعوا با همسر انجام این کارها ممنوع

  مجموعه : همسرداری

  بعد از دعوا با همسر انجام این کارها ممنوع

  بعد از دعوا با همسر انجام این کارها ممنوع

  بسیاری از کارها هستند کــه بعد از دعوا کردن با همسر موجب تنش بیشتر می شوند و چه بسا بسیاری از دلسردی ها و جدایی ها ریشه در این کارها دارند. اختلاف نظر در هر زوجی طبیعی ست. هر چه باشد ما آدمها با هم متفاوتیم و ممکن است گاهی با هم اختلاف نظرهایی هم داشته باشیم. حتما مقالات زیادی در مورد باید و نبایدهای رفتاری هنگام دعوا خوانده اید، اما آیا چیزی در مورد رفتارهای پس از دعوا هم می دانید؟ همانقدر کــه کارها و حرف های ما هنگام بگومگو با شریک زندگی مان اهمیت دارد، رفتارهایمان هم پس از دعوا می تواند سرنوشت ساز باشند.

   

  ما در این مطلب کارهایی را کــه شما نباید پس از دعوا با همسرتان انجام دهید، برایتان آورده ایم. مطمئنا با رعایت آنها از پس هر دعوایی به راحتی بر خواهید آمد.

   

  قهر نکنید

  اگر پس از دعوا، به اندکی زمان برای تنهایی نیاز دارید، هیچ عیبی ندارد، به شرط آن کــه شریک زندگی تان را نیز در جریان بگذارید. یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی کــه شما پس از دعوا مرتکب می شوید، این است کــه قهر می کنید. اگر شما همسرتان را نادیده بگیرید، او این برداشت را خواهد کرد کــه شما در حال تلافی یا تنبیه او هستید. همین باعث می شود کــه او گاردش را پایین نگذارد و همچنان فاصله اش را با شما حفظ کند. در این شرایط، اگر واقعا نمی توانید با او ارتباط برقرار کنید، بهتر است کــه به او بگویید: «من مثل تو نمی توانم خیلی زود همه چیز را فراموش کنم و به حال قبل باز گردم، بهتر است کــه ۲۴ ساعت به من زمان دهی. به احتمال زیاد همه چیز حل خواهد شد، در غیر این صورت باز هم با هم صحبت خواهیم کرد.»

   

  حرف هایی کــه شنیده اید را فراموش کنید

  آیا شما هم جزو افرادی هستید کــه اگر حرفی ناراحت تان کند تا مدت ها آن را به زبان می آورید؟ این رفتار، به خصوص در رابطه عاطفی، اشتباه است. اگر شریک زندگی شما در طول دعوا حرفی زد کــه شما را رنجاند، همان موقع به او گوشزد کنید کــه این حرف های او شما را ناراحت می کند. اما اگر در روزهای آتی، همچنان حرف های زده شده را به یاد آوردید و عصبانی شدید، بهتر است کــه دیگر در مورد آن صحبت نکنید زیرا بیان موضوعی کــه سر آن دعوا کرده اید برای بار دوم، هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد. بنابراین اگر نمی خواهید بار دیگر آنها را بشنوید، بهتر است کــه فراموششان کنید. شما یک بار حرف دلتان را زده اید، پس به جای تاکید بر آن، منتظر نتیجه اش باشید.

   

  تنها گفتن «متاسفم» کافی نیست

  اگر پس از مشاجره، هنوز جملاتی چون «تنهام بذار»، «من هنوز ناراحتم» یا «چرا اینطوری شد؟» را شنیدید، تنها گفتن «ببخشید» یا «متاسفم» کافی نیست. شریک زندگی شما هنوز ناراحت است، پس باید کاری بیش از ابراز بخشش کنید. در این شرایط بهتر است کمی با او صحبت کنید. به عنوان مثال پس از معذرت خواهی، در مورد موضوع دعوا بیشتر صحبت کنید و به او این اطمینان را بدهید کــه این مشکل دیگر تکرار نخواهد شد.

   

  دلیل کم تحملی تان را بگویید

  دعوای شما می تواند دلایل زیادی داشته باشد. یک روز بد کاری، سردرد، بی خوابی یا غیره… تحقیقات نشان داده، زوج هایی کــه به میزان کافی نمی خوابند، بیشتر از دیگران دعوا می کنند. در این شرایط، اگر شما به هر دلیل ناخوشایندی، سر موضوعی با همسرتان دعوا کردید، به جای کش دادن موضوع، بهتر است کــه دلیل کم تحملی و بی اعصابی تان را بگویید. به عنوان مثال به او بگویید کــه من دیشب کم خوابیدم از این رو حوصله ندارم یا این کــه سرم درد می کند و نمی توانم فعلا با تو صحبت کنم. حتی بهتر است بار دیگری کــه از نظر جسمی یا روحی دچار مشکل شدید، قبل از به خانه آمدن همسرتان را نیز در جریان بگذارید تا مراعات حال تان را بکند.

   

  اگر او باز سر صحبت را باز کرد، به او پشت نکنید

  امکان دارد کــه شریک زندگی شما چند روز پس از دعوا دوباره به سمت تان بیاید و بار دیگر موضوع دعوا را پیش بکشد. اگر چه شما حوصله بحث دوباره را ندارید اما بهتر است کــه در این شرایط به او پشت نکنید. پیشنهاد ما به شما این است کــه همیشه پس از هر دعوایی به طرق مقابل تان بگویید کــه در مورد موضوع بحث شده فکر کند و اگر نیازی به صحبت کردن دوباره بود، شما را نیز در جریان بگذارد. اگر مشکل شریک زندگی تان حل نشود، در دل او مانده و بعدترها به شکل دیگری سر باز می کند. بنابراین ناراحتی های او را حتی اگر چند روز از دعوا گذشته، نادیده نگیرید.

  بعد از دعوا با همسر انجام این کارها ممنوع

  به درخواست او برای رابطه جنسی، دست رد نزنید

  اگر همسر شما پس از دعوا، به برقراری رابطه زناشویی با شما تمایل نشان داد، دست رد به سینه او نزنید. این بدین معنی نیست کــه او همه چیز را از یاد برده، بلکــه نشاندهنده این است کــه او دارد برای نزدیکی بیشتر به شما تلاش می کند. بنابراین، این آخرین تلاش او را برای صمیمیت بیشتر، رد نکنید. اگر هم واقعا نمی توانید به درخواست او بله بگویید، این کار را خیلی آرام و محتاطانه انجام دهید. در این شرایط، او را بغل کنید به او بگویید: «می دانم کــه برای نزدیک شدن به من، تلاش می کنی اما من اکنون در موقعیت خوبی نیستم. بهتر است آن را به زمان دیگری موکول کنیم». هیچوقت درخواست او را بدون توضیح رد نکنید.

   

  از گفتن «من منظورم این نبود» خودداری کنید

  بیان جمله «من منظورم این نبود» مثل این است کــه شما یک پاک کن به دست بگیرید و حرف هایتان را پاک کنید. این کار دعوا را بدتر می کند زیرا بدون شک همسرتان در جواب این جمله شما خواهد گفت: «تو دقیقا منظورت همان بود.» در واقع این مدل حرف زدن شما را در گذشته نگه می دارد، درحالی کــه شما باید روی آینده و حل مشکل تان تمرکز کنید. حتی اگر همسرتان این جمله را به زبان آورد به او بگویید: «بله، می دانم کــه منظور تو آن نبود اما حال نتیجه اش این شده، پس بهتر است کــه ازین به بعد فلان کار را انجام دهیم.»

   

  از این کــه دعوا داشتید، خودتان را سرزنش نکنید

  هیچکس حوصله دعوا ندارد اما دعوا هم گاهی فواید خود را دارد. در حقیقت زمانی کــه شما با شریک زندگی تان در مورد موضوعی دعوا می کنید، بدین معنی ست کــه هنوز به او و به تبع رابطه عاطفی تان اهمیت می دهید و برای درست کردن آن تلاش می کنید. بنابراین پس از دعوا، احساس نکنید کــه همه چیز تمام و رابطه شما خراب شده است. به جنبه های مثبت آن هم نگاه کنید. در دعوا خیلی حرف ها کــه شما در حالت عادی نمی زنید را به زبان می آورید، شیوه حرف زدن و حل مشکل را تمرین می کنید یا این کــه به راهکارهایی می رسید کــه برای یک رابطه بلند مدت لازم است. بنابراین از دعوایتان غول نسازید و کسی را برای آن سرزنش نکنید.

   

  مطالب بیشتر:

  دعوا با همسر ، نگذارید مشکل حل نشده بماند

  دعوا و مشاجره رایج همسران در سال اول ازدواج

   

   

 • مطالب پربازدید