پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • تبلیغات
 • مطالب خواندنی و جالب
 • تعبیر خواب
 • دنیای خودرو
 • آرایش و زیبایی
 • اخبار
 • بعد از اپیلاسیون چی بزنیم؟ | بعد از وکس و جلوگیری از جوش

  مجموعه : سلامت پوست و مو

  بعد از اپیلاسیون چی بزنیم؟ | بعد از وکس و جلوگیری از جوش

  بعد از اپیلاسیون چی بزنیم؟ | بعد از وکس و جلوگیری از جوش

  اگر اپیلاسیون انجام دادید باید بعد از آن مراقب باشید تا صورت و بدن تان دچار جوش و عارضه های دیگر نشود کــه در ادامه نکاتی درباره آن ذکر می کنیم. انجام اپیلاسیون با مومک یا هر روشی کــه باشد ممکن اســت باعث ایجاد قرمزی ، جوش ، سوختن و التهاب در پوست شود . البته با روش هایی میتوان از ایجاد اینگونه عوارض اپیلاسیون جلوگیری کرد کــه در انتهای مقاله به آنها مفصل اشاره شده اســت . با مواد طبیعی و خانگی زیر به راحتی میتوانید از شر اینگونه عوارض بعد از اپیلاسیون خلاص شوید .

   

  بهترین و سریعترین راههای رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون

  پوست صورت و بدن بعد از اپیلاسیون دچار قرمزی و التهاب می شود. این مشکلی اســت کــه هر خانمی چندین بار و یا همیشه آن را تجربه می کند. مشکل قرمزی بعد از اپیلاسیون را به راحتی می توانید در خانه با چند نسخه ی گیاهی و طبیعی درمان نمایید. دانستن نکات قبل و بعد از اپیلاسیون هم برای جلوگیری و رفع قرمزی پوست بعد از اپیلاسیون موثر اســت.قرمزی بعد از اپیلاسیون

  بعد از اپیلاسیون چی بزنیم؟ | بعد از وکس و جلوگیری از جوش

  رفع سریع قرمزی بعد از اپیلاسیون با نسخه های خانگی

  بعد از وکس، چند دقیقه روی محل یخ بگذارید. نه تنها سرخی حاصل از وکس را کمتر می کند، بلکــه درد و ناراحتی آن را هم کاهش می دهد.

   

  رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون با روغن درخت چای

  کمی روغن درخت چای بمالید. این روغن بخاطر مصارف بهداشتی معروف اســت، مثل از بین بردن التهاب ها، مداوا کردن زخم ها و داشتن خاصیت مسکن. بهترین ماده برای کاهش درد و سرخی بعد از وکس اســت.

   

  بعد از وکس، روی محل هاماملیس بزنید. علاوه بر فواید زیادی کــه دارد، این گیاه در درمان اینگونه موارد شهرت دارد و در کاهش قرمزی پوست بسیار موثر اســت.

   

  از کرم یا لوسیون ضدعفونی کننده اســتفاده نمایید کــه هم خنک و هم محل را نرم و آرام می کند.

  بعد از اپیلاسیون چی بزنیم؟ | بعد از وکس و جلوگیری از جوش

  گیاه آلوئه ورا قرمزی بعد از اپیلاسیون را برطرف می کند

  یک گیاه کوچک آلوئه ورا پیش خود نگه دارید. این گیاه شگفت انگیز به درد هر مشکل پوستی می خورد. این گیاه خاصیت ترمیمی دارد. محصولات مختلفی از آن حتی به صورت ژل هم موجود اســت. اما کافی اســت یک برگ از آن کنده و مایع آن را روی محل بمالید. بهترین درمان بعد از وکس اســت.

   

  قبل از وکس، چندتا آنتی اسید بخورید. آنتی اسید جلوی ترشح هیستامین را گرفته و مانع التهاب و سرخی پوست می شود.

   

  قبل و بعد از وکس، پوست خود را به آرامی بشویید. اگر زیاد بسابید، پوست حساس شده و حتی قرمزتر از آنچه انتظار می رفت می شود.

   

  بعد از وکس، هرگز دوش آب گرم نگیرید. آب گرم، پوست را تحریک می کند. همچنین وارد آب دریا هم نشوید چون نمک آب هم پوست را تحریک می کند.

   

  تا 24 ساعت بعد از وکس، از عطر و دئودورانت و سایر مواد شیمیایی اســتفاده ننمایید. همه این ها پوست را تحریک کرده و باعث واکنش پوست می شوند.

   

  پرهیزهای 24 ساعته

  منافذ پوست شما بعد از اپیلاسیون باز ميماند، بنابراین تا 24 ساعت بعد از موارد زیر خودداری نمایید:

  فعالیت‌های تعریقی و فرسایشی بیش از حد

  سونا، اتاق بخار

  حمام داغ، دوش، شنا

  اشعه‌ی فرابنفش

  برنزه غیرطبیعی، لوسیون بدن، عطریات

  پوشیدن لباس‌های تنگ

  خوشبوکننده برای زیر بغل

  آرایش (در مورد اپیلاسیون صورت)

  این موارد راه نفوذ باکتری‌ها را هموار کرده و موجب عفونت ميشوند.

  حداقل 48 ساعت پس از اپیلاسیون از اســتفاده کردن از لوسیون برنزه و لوازم آرایش قلیایی اجتناب نمایید.

  بعد از اپیلاسیون چی بزنیم؟ | بعد از وکس و جلوگیری از جوش

  جلوگیری از رشد موهای زیرپوستی

  موهای زیرپوستی در ابتدا مانند یک نقطه‌ی قرمز رنگ کوچک به نظر ميرسند. رفع موی زیرپوستی در اسرع وقت از تبدیل آن به یک آبسه جلوگیری ميکند.لوسیون برنزه، لوازم آرایش قلیایی، محصولات بعد از اصلاح حاوی الکل و صابون‌ها غشاء نازکی بر روی بدن به جا ميگذارند کــه ميتواند موجب رشد موهای زیرپوستی شود. بهتر اســت به مدت حداقل 48 ساعت پس از اپیلاسیون از اســتفاده کردن از این مواد اجتناب نمایید. برای انعطاف‌پذیری پوست و کمک به رشد صحیح مو از مرطوب‌کننده اســتفاده نمایید.

   

  آیا اســتفاده از کرم موبر در فاصله زمانی بین دو جلسه اپیلاسیون ضروری اســت؟

  خیر. اســتفاده از کرم‌های موبر باعث رشد و ضخامت زیاد موها ميشود و اپیلاسیون بعدی برای شما دردناک خواهد بود. هم‌چنین اســتفاده‌ی مستمر از آن‌ها به لایه رویی پوست آسیب ميرساند.

   

  اپیلاسیون انتخاب هوشمندانه‌تری اســت زیرا موهای زیر سطح پوست را از بین ميبرد. اپیلاسیون فولیکول مو را تضعیف ميکند بنابراین روند رشد مجدد مو آهسته‌تر صورت ميگیرد. 4 جلسه اپیلاسیون لازم اســت تا موها وارد یک چرخه رشد شوند و نتایج مطلوب را به شما نشان دهند، پس به آن ادامه دهید و مزایای آن را احساس نمایید.

   

  اگر واقعا در فواصل زمانی اپیلاسیون نیاز به اصلاح دارید، پوست را در جهت رشد مو اصلاح نمایید و برای جلوگیری از حساسیت پوستی و رشد موهای زیرپوستی از کرم و ژل‌های موبر اســتفاده نمایید.

  بعد از اپیلاسیون چی بزنیم؟ | بعد از وکس و جلوگیری از جوش

  روش های درمان عوارض بعد از اپیلاسیون :

  از کمپرس سرد اســتفاده نمایید . مخلوط مساوی از شیر سرد ، آب و یخ را داخل یک کاسه بریزید . یک دستمال تمیز را داخل مخلوط خیسانده و روی پوست به مدت ۵ دقیقه قرار دهید .

   

  التهاب یا سوختگی بعد از اپیلاسیون شبیه آفتاب سوختگی میباشد کــه با کمپرس سرد و تنگ شدن رگ های خونی باعث کاهش قرمزی و تورم آن میشود .پروتئین موجود در شیر باعث ترمیم و محافظت از پوست میشود .

   

  فندق افسونگر یا همان عنبر سائل مصرف نمایید . ۳ قاشق غذاخوری از فندق افسون گر را داخل کاسه بریزید . یک گوله پنبه را داخل آن خیسانده و به آرامی روی پوست بزنید . تنین و روغن موجود در آن باعث کاهش التهاب ، قرمزی و ناراحتی میشود .

   

  از ماسک خنک خیار کمک بگیرید . خیار از قدیم به عنوان مسکن ، دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی ، درمان قرمزی و التهاب پوست اســتفاده می شده اســت . خیار خنک را برش زده و روی پوست بگذارید و تا زمانی کــه گرم شود بگذارید بماند .برای تاثیر بیشتر خیار را له کرده و با مقداری آلوورا یا آرد ذرت مخلوط کرده و روی پوست قرار دهید .

  بعد از اپیلاسیون چی بزنیم؟ | بعد از وکس و جلوگیری از جوش

  ماسک جوپرک را تست نمایید . مقداری جوپرک را با آب مخلوط کرده تا خمیری مانند شود سپس به مدت ۱۰ دقیقه روی محل اپیلاسیون قرار دهید . هفته ای ۴ بار میتوانید از این ماسک اســتفاده نمایید .از خواص سرکــه سیب غافل نشوید . یک اســتکان سرکــه سیب تصفیه نشده را داخل یک اسپری ریخته و بعد از دوش آب گرم روی پوست اسپری نمایید و بگذارید روی پوست خشک شود . همچنین میتوانید با اســتفاده از یک گوله پنبه سرکــه سیب را روی پوست بمالید .

   

  چای سبز و نعناع روی پوست بزنید . نعناع خاصیت خنک کنندگی دارد . چای سبز حاوی تانیک اسید و تئوبرومین اســت کــه به کاهش درد و پوست آسیب دیده کمک میکند . داخل ۱ لیتر آب جوش ۵ چای سبز کیسه ای و ۳ اســتکان نعنای تازه بریزید سپس در آن را گذاشته و ۱ ساعت صبر نمایید تا خنک شود . سپس بوسیله یک گوله پنیه آن را روی پوست بزنید البته میتوانید مخلوط را بعد از سرد شدن مستقیما روی پوست بریزید . از چای سیاه هم میتوانید اســتفاده نمایید .

   

  از عسل مانوکا اســتفاده نمایید . این عسل از نیوزیلند و اســترالیا وارد میشود کــه زنبورهای آن با درخت مانوکا تغذیه میشوند و تحقیقات نشان داده اند کــه خواص آنتی باکتریال و ضد تورمی بالایی دارد به طوریکــه در بعضی از بیمارستان ها مورد اســتفاده قرار میگیرد . مقدار کمی از این عسل را روی پوست زده و بعد از چند دقیقه شستشو دهید .

   

  ۱ لایه کلفت از هیدروکورتیزون ۱% روی پوست بمالید . هیدروکورتیزون باعث تنگ شدن عروق و کاهش التهاب میشود . پوست را شسته و مقداری کمی از این پماد را روی پوست بزنید . روزی ۴ بار میتوانید از این پماد اســتفاده نمایید .

   

  عصاره گل شمعدانی اســتفاده نمایید . تحقیقات نشان داده اند کــه این عصاره باعث کاهش التهاب میشود . از این عصاره روزی چند بار میتوانید مصرف نمایید . ۶ الی ۱۵ قطره کافی میباشد .

  بعد از اپیلاسیون چی بزنیم؟ | بعد از وکس و جلوگیری از جوش

  عصاره بابونه ضد التهاب اســت . عصاره بابونه جذب لایه های عمیق پوست میشود و اثر ضد التهاب آن بسیار زیاد اســت . البته تاثیر آن به صورت علمی ثابت نشده اســت . با پنبه روی پوست زده شود .

   

  عصاره اسطوخودوس را به کرم خود اضافه نمایید . اسطوخودوس خواص ضد عفونی کنندگی و ضد قارچی دارد و میتواند باعث درمان سوختگی های کوچک و آفتاب سوختگی شود .

   

  عصاره کالاندولا را امتحان نمایید . کالاندولا خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و باعث کاهش درد و تورم میشود . مقداری از عصاره آن را داخل کرم های دیگر خود بزنید و مصرف نمایید .

   

  از آلوئه ورا خالص هم میتوانید اســتفاده نمایید . مقداری از ژل را روی پوست مالیده و صبر نمایید تا جذب شود . آلوئه ورا تاثیرات خوب و ثابت شده ای در درمان التهابات پوستی دارد کــه از زمان قدیم اســتفاده می شده اســت .

   

  روش های جلوگیری از عوارض اپیلاسیون :

  در جای تمیز اپیلاسیون نمایید . سعی نمایید در سالن های تمیز اینکار را انجام دهید . حواســتان به مواد مصرفی نیز باشد کــه از بهترین کیفیت و مارک های معتبر باشد تا آسیبی به پوست شما نزنند .

   

  سعی نمایید خودتان اپیلاسیون نمایید . بسیاری از محصولات وجود دارند کــه میتوانید از بین آنها بهترین را انتخاب کرده و اســتفاده نمایید . در این صورت کمتر دچار التهاب پوستی و دیگر عوارض پوستی خواهید شد .

   

  موم اپیلاسیون را خودتان درست نمایید . اگر به سلامت خود اهمیت می دهید ، وقت ندارید یا پول زیادی نمی خواهید خرج نمایید موم را خودتان درست نمایید . بوسیله آب ، آبلیمو و شکر به راحتی میتوانید موم را خودتان بسازید . این موم طبیعی بوده و باعث ایجاد کمتر حساسیت های پوستی می شود .

   

  از آب گرم برای باز کردن منافذ پوست اســتفاده نمایید . اگر در خانه اپیلاسیون مینمایید اول منافذ پوست را باز نمایید تا راحت تر موهای زائد کنده شوند . یک حوله داغ را روی پوست بگذارید یا اینکــه دوش آب گرم بگیرید .

   

  پوست را تمیز نمایید . باکتری و کثیفی موجود روی پوست منجر به قرمزی آن بعد از اپیلاسیون میشود . قبل از شروع اپیلاسیون صورت خود را با شوینده ملایم شستشو دهید .

   

  بعد از اپیلاسیون از فندق افسونگر اســتفاده نمایید . فندق افسونگر دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی میباشد . مصرف آن بعد از اپیلاسیون کمک بزرگی به پوست میکند .

   

  نکات مهم

  از محصولات حاوی الکل ، عطر و مواد شیمیایی اســتفاده ننمایید زیرا قرمزی را بیشتر و اوضاع را بدتر میکند .

  محل اپیلاسیون را گرم ننمایید و حمام آب گرم نیز ننمایید .

  لباس های گشاد ، نرم و خنک بپوشید .

  در دوره پریودی پوست حساس تر میشود بنابراین در این دوران اپیلاسیون ننمایید .

  اگر قرمزی گسترش پیدا کرد به پزشک مراجعه نمایید شاید چرک کرده باشد .

  در دوران بارداری قبل از اســتفاده از مواد طبیعی و شیمیایی حتما با پزشک مشورت نمایید .

  مصرف خوراکی روغن اسطوخودوس بسیار خطرناک میباشد . حواس خود را جمع نمایید .

   

  جلوگیری از جوش بعد از اپیلاسیون

  بسیاری از خانم‌ها چند ساعت بعد از اپیلاسیون دچار سوزش و خارش در محل اپیلاسیون ميشوند و چند روز بعد هم سروکله جوش‌هایی چرکی روی پوستشان پیدا ميشود. بنابراین طبیعی اســت کــه این سوال، سوال خیلی از خانم‌ها باشد: «چگونه ميتوانیم از شر جوش‌های بعد از اپیلاسیون خلاص شویم؟»

   

  در زنانی کــه اســتعداد ذاتی برای ابتلا به جوش یا آکنه دارند یا از قبل جوش‌های مختصری داشته‌اند، به‌ دنبال اپیلاسیون، جوش‌های صورت تشدید ميشود. علتش این اســت کــه به دنبال اپیلاسیون، پوست ملتهب و متورم ميشود و در اثر این تورم، منافذ پوست مسدود و جوش ایجاد ميشود. بنابراین باید عمل اپیلاسیون به آرامی و با حوصله انجام شود تا بعد از آن، التهاب کمتری به وجود آید. همچنین فردی کــه این کار را انجام ميدهد باید از مهارت کافی برخوردار باشد. گاهی با مشورت پزشکان، ميتوان بعد از اپیلاسیون از داروهایی کــه التهاب پوست را کاهش ميدهند، اســتفاده کرد. ضمن اینکــه کمپرس سرد نیز قادر اســت التهاب پوست را کاهش دهد.

   

  نکته مهم این اســت کــه خانم‌هایی کــه پیش از اپیلاسیون نیز چنین جوش‌هایی دارند، باید به طور مرتب از داروهای ضدجوش اســتفاده کنند تا بعد از اپیلاسیون، مشکل‌ شان تشدید نشود. از میان روش‌های اپیلاسیون، اپیلیدی برقی برای این گروه از خانم‌ها بدترین اســت و بیشتر از بقیه روش‌ها احتمال ایجاد جوش دارد.

   

  توصیه‌های ضدجوش

  البته گاهی با وجود همه اقدام‌های پیشگیر‌انه باز هم دچار این مشکل ميشوید. در این صورت باید به پزشک مراجعه نمایید تا راهکارهای درمانی مناسب‌تری به شما ارایه کند. اما به‌طور معمول ميتوان گفت کــه جز در پوست‌های بسیار حساس کــه بیش از حد جوش ميزنند، در بقیه موارد ميتوان با رعایت توصیه‌های زیر مانع بروز جوش‌های بعد از اپیلاسیون شد:

   

  1 – قبل از اپیلاسیون، پوست خود را با ضدعفونی‌کننده‌ها تمیز نمایید.

   

  2 – بعد از اپیلاسیون، از کمپرس سرد با یخ اســتفاده نمایید. یخ، خون‌های به سطح پوست آمده را کــه باعث گرمی پوست ميشوند، از سطح پوست دور و آن را خنک ميکند و در نتیجه قرمزی پوست کم ميشود.

   

  3 – به محلی کــه اپیلاسیون شده، دست نزنید و تا 2 ساعت از کِرِم‌های آرایشی یا مواد معطر اســتفاده ننمایید چون منافذ پوست باز هستند و سریع میکروب، جذب ميکنند یا با مواد آرایشی مسدود ميشوند.

   

  4 – بعد از 8 ساعت، از مواد مورد اســتفاده در پیلینگ پوست اســتفاده نمایید تا یک لایه از پوست‌های مرده را از پوست‌تان بردارند. این همان سطحی اســت کــه در مقابل رویش مو مقاومت ميکند و تبدیل به جوش ميشود. این کار را هر باری کــه حمام مينمایید انجام دهید.

   

  5 – اگر با رعایت همه توصیه‌های بالا باز جوش زدید، بد نیست به لیزر فکر نمایید. لیزر و الکترولیز از روش‌هایی هستند کــه برای اپیلاسون دایم اســتفاده ميشوند و کارساز هم هستند. البته لیزر از الکترولیز بهتر اســت و شما را برای همیشه از شر موهای اضافی و اپیلاسیون آنها راحت ميکند. البته برای انجام لیزر یا اپیلاسیون حتما باید با متخصص پوست مشورت نمایید؛ چون این ۲ روش بسیار حساس‌اند و حتما باید زیر نظر متخصص انجام شوند تا عوارض‌شان به حداقل برسد.

   

   

  پماد بعد از اپیلاسیون،ماسک بعد از وکس صورت،درمان سوختگی صورت با وکس،درمان سوختگی با موم داغ،موهای زیرپوستی بعد از اپیلاسیون،درمان سریع جوش بعد از اپیلاسیون،جلوگیری از جوش بعد اپیلاسیون

   

   

 • مطالب پربازدید