پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • تبلیغات
 • مطالب خواندنی و جالب
 • تعبیر خواب
 • دنیای خودرو
 • آرایش و زیبایی
 • اخبار
 • ادای احترام به ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto خالق بیت کوین

  مجموعه : بیت کوین

  ادای احترام به ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto خالق بیت کوین

  ادای احترام به ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto خالق بیت کوین

  بیت کوین ارز دیجیتالی اســت کـــه بعنوان یک پدیده در قرن بیست و یکم شناخته مي شود ، افرادی هستند کـــه از طریق بیت کوین ميلیون ها دلار درآمد دارند. امروز ادای احترامي خواهیم داشت به خالق این ارز دیجیتال کـــه ساتوشی ناکاموتو نام دارد. ساتوشی ناکاموتو / Satoshi Nakamoto یک شخص، گروهی از افراد یا سازمانی اســت کـــه بیت‌ کوین / Bitcoin را ایجاد کرده‌ و هویت آن کماکان نامشخص اســت.

   

  بیت کوین به‌عنوان یک پروژه همگانی شکل گرفت. این ارز دیجیتال به‌عنوان یک نرم‌افزار متن‌باز واضح طراحی‌شده و در سال ۲۰۰۹ ارائه شد. بیت کوین یک پروژه متن‌باز عمومي اســت کـــه روی دفتر کل باز کـــه برای عموم قابل‌دسترس اســت، کار مي‌کند. ولی با تمام شفافیت و واضح بودنش هنوز یک راز بزرگ دارد:

  ادای احترام به ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto خالق بیت کوین

  ساتوشی ناکاموتو کیست؟

  کد بیت کوین

  ابتدا بیاید از چیزهایی کـــه ميدانیم شروع کنیم. اولین گام در سال ۲۰۰۷ برداشته شد، زمانی کـــه ناکاموتو کد بیت کوین را نوشت. در نوامبر سال ۲۰۰۸ ساتوشی ناکاموتو گزارش عملکرد یا همان وایت‌پیپر (White paper) اختراع خودش را کـــه امروزه معروف شده منتشر کرد.

  ادای احترام به ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto خالق بیت کوین

  در سوم ژانویه سال ۲۰۰۹ اولین بلاک بیت کوین ماین شد و این پیام را در خود داشت:

   

  روزنامه تایم سوم ژانویه ۲۰۰۹: صدر اعضم در آستانه دومين کمک مالی به بانک‌ها

   

  ساتوشی به‌منظور اصلاح کردن اصول اولیه پروتکل بیت کوین، به‌شدت درگیر جامعه بیت کوین و همکاری با آن بود. بعد از دو سال مشارکت، ساتوشی ناکاموتو از توسعه بیت کوین کنار رفت و در دسامبر ۲۰۱۰ مسئولیت‌ها را گوین اندرسون به صورت داوطلبانه برعهده گرفت.

   

  سپس در بهار سال ۲۰۱۱ ناکاموتو برای رساندن پیام نهایی بازگشت. او در پستی نوشت کـــه در حال حاضر مشغول موضوع دیگری اســت و مسئولیت بیت کوین در اختیار فرد مناسبی (گوین اندرسون) قرار دارد. این آخرین حرفی بود کـــه جهان از خالق ناشناس بیت کوین به یاد مي‌آورد.

   

  راز هویت ناکاموتو فقط به خاطر گمانه‌زنی کنجکاوانه‌ی جامعه بیت کوین به‌منظور شناخت وی مهم شد. گفته مي‌شود کـــه ساتوشی ناکاموتو یک فرد ژاپنی، متود پنجم آپریل سال ۱۹۷۵ اســت. کسی در مورد جنسیت ناکاموتو چیزی نمي‌داند و حتی کسی نمي‌داند کـــه ناکاموتو یک نفر اســت یا چند نفر.

   

  آیا ساتوشی ناکاموتو بریتانیایی اســت؟

  در حالی کـــه هویت ساتوشی ناکاموتو نامشخص اســت همچنان تحقیقات و نتیجه‌گیری‌ها درباره‌ی گذشته وی ادامه دارد. اســتفاده بی‌عیب و نقص ناکاموتو از زبان انگلیسی و پست‌ها و وایت پیپر وی باعث به وجود آمدن شک و تردید در هویت ژاپنی او شده اســت. همچنین گاها اســتفاده او از زبان انگلیسی بریتانیایی (بریتیش) در کد و کامنت ها باعث به وجود آمدن این حدث و گمان شده کـــه او یک فرد اصیل انگلیسی اســت. علاوه بر این اســتفان توماس یک برنامه‌نویس سوییسی و عضو فعال جامعه بیت کوین نمودار زمانی بیش از ۵۰۰ پست ناکاموتو را به نمایش گذاشت و این نمودار بیانگر غیاب او در ساعات نیمه‌شب تا ۶ صبح به‌وقت گرینویچ بود و همچنین اطلاعاتی را منتشر کرد کـــه محل زندگی احتمالی او را نشان مي‌داد.

   

  نیک سابو (Nick Szabo)

  ادای احترام به ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto خالق بیت کوین

  تا به امروز افراد متعددی وجود دارند کـــه گمان مي‌رود یکی از آنها خالق سری بیت کوین یعنی ناکاموتو باشد.یکی از اولین گزینه‌های ما نیک سابو اســت، او یکی از هواداران واحد پولی غیرمتمرکز بود. او قبل از بیت کوین در سال ۱۹۹۸ به دنبال راه‌اندازی یک ارز دیجیتال به نام بیت‌گلد (BitGold) بود کـــه به دلیل وجود مشکل «دوبار خرج کردن»، شکست خورد.

   

  یکی از محققان مطرح اینترنت، اسکای‌ گری(Skye Grey) با بررسی سبک نوشته‌های سابو مدعی شد کـــه سبک نوشتار او مشابه با سبک نوشتار وایت‌پیپر ساتوشی ناکاموتو اســت. البته این فقط یک احتمال بوده کـــه بارها توسط سابو رد شده اســت.

   

  دوریان پرینتیس ساتوشی ناکاموتو (Dorian Prentice Satoshi Nakamoto)

  ادای احترام به ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto خالق بیت کوین

  یکی دیگر از گزینه‌های احتمالی یک فرد ژاپنی آمریکایی ساکن کالیفرنیا به نام دوریان پرنتیس ساتوشی ناکاموتو اســت. این موضوع اولین بار در یک هفته نامه خبری در مارس ۲۰۱۴ مطرح شد.در آن مقاله، نویسنده به تدریس ناکاموتو به‌عنوان فیزیکدان در دانشگاه کال پولی پاناما و سابقه آزادی‌خواهانه او در گذشته به‌عنوان یک مدرک برای هویت او اشاره کرد. بزرگ‌ترین مدرک او پاسخ ناکاموتو درباره سؤالی در رابطه با بیت کوین بود کـــه این فرد در جواب گفته بود:

   

  من دیگر با این موضوع کاری ندارم به همين خاطر دیگر نمي‌توانم درباره‌ی آن نظری بدهم، حالا دیگر این موضوع در دست افراد دیگری اســت و آنها مسئولش هستند و من دیگر هیچ ارتباطی با این ماجرا ندارم.

   

  این موضوع سبب شور و حال در رسانه ها و حتی تعقیب خودرو وی شد. هرچند بعدها در یک مصاحبه گفته خودش را انکار کرد و اذعان داشت کـــه سؤال خبرنگار را اشتباه متوجه شده اســت و فکر مي‌کرده کـــه سؤال خبرنگار در مورد شغل سری سابق او به‌عنوان پیمانکار نظامي بوده اســت.

   

  هال فینی

  ادای احترام به ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto خالق بیت کوین

  هال فینی یکی دیگر از احتمالات مخترع نامعلوم بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو اســت. فینی یک پیشرو در زمينه رمزنگاری حتی قبل از بیت کوین بوده و شخص دوم بعد از ناکاموتو محسوب مي‌شده کـــه از نرم‌افزار اســتفاده بیت کوین مي‌کرده، باگ‌های فایل‌ها را گزارش کرده و برای بهبود شبکـــه نظرات خود را ارائه داد.

   

  همچنین او اولین کسی بوده کـــه از طریق تراکنش بیت کوین دریافت کرده اســت. خود او در یک مصاحبه‌ای گفته بود کـــه وقتی برای اولین بار ساتوشی قصد آزمایش تراکنش را داشته برای او ۱۰ بیت کوین فرستاده اســت.

   

  روزنامه‌نگار فوربز، اندی گرینبرگ نوشت این موضوع کـــه فینی در ساخت بیت کوین مشارکت داشته و با نیک سابو در ارتباط بوده و خانه او فقط چند ساختمان با دوریان پرینتیس ساتوشی ناکاموتو فاصله داشته شک او را بیشتر کرد. در زمان مرگ وی در ۲۸ آگوست سال ۲۰۱۴ همه بر این گمان بودند کـــه هال فینی ساتوشی ناکاموتو واقعی اســت.

   

  کریگ رایت

  ادای احترام به ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto خالق بیت کوین

  ولی همچنان یک کاندید احتمالی قابل‌قبول نیز وجود دارد این فرد کریگ رایت اهل اســترالیا متخصص آکادميک مهندسی کامپیوتر اســت. در اوایل نوامبر سال ۲۰۱۵، موسسه گیزمودو یک ایميل ناشناس دریافت کرد، کـــه در آن فردی نوشته بود نه تنها مطمئن اســت کـــه کریگ رایت ناکاموتو واقعیست بلکـــه برای او کار نیز کرده اســت.

   

  در نهم دسامبر ساعاتی بعد از آن گزارش عجیب‌وغریبی کـــه ادعا کرد کریگ رایت همان ناکاموتو اســت، پلیس فدرال اســترالیا به خانه وی یورش برد و سپس اعلام کرد کـــه این مسئله (ورود به خانه) ربطی به موضوع گزارش اخیر در رسانه‌ها در رابطه با ارز دیجیتالی بیت کوین نداشته اســت. بعد از آن رایت تا سال ۲۰۱۶ در فضای اینترنتی حضور پیدا نکرد و بعد در سال ۲۰۱۶ او در توییتر، خودش را سازنده‌ی ارز دیجیتالی بیت کوین معرفی کرد و ادعا کرد کـــه برای حرف‌هایش مدرک دارد.

   

  سپس در ميان سیلی از شک و تردید رایت ادعاهای خودش را رد کرد و مدارک شگفت‌آوری کـــه وعده داده بود را ارائه نداد و گفت کـــه جرات فاش کردن هویتش را ندارد.

   

  اهميت هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو

  در عصری کـــه اطلاعات به‌سرعت منتشر مي‌شود ساتوشی ناکاموتو موفق شده کـــه هویت خودش را کاملاً پنهان نگاه دارد. ولی چرا فاش کردن هویت ساتوشی ناکاموتو این‌قدر اهميت دارد؟ اگر ناکاموتو یک فرد باشد او مالک حدود ۵% از بیت کوین‌های جهان اســت کـــه او را در تاریخ ۱۲ سپتامبر در رتبه پنجاه و دومين فرد ثروتمند کره زمين قرار مي‌دهد.

  ادای احترام به ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto خالق بیت کوین

  این ميزان از ثروت پیامدهای زیادی در پی دارد، پیامدهایی فراتر از تصور. اگر ساتوشی ناکاموتو قرار بود بیت کوین‌هایش را به فروش بگذارد (طبق شایعات ۹۸۰.۰۰۰ بیت کوین) بازار به شدت تکان خواهد خورد و این موضوع در آینده، در صورت رشد قیمت بیت کوین خطرناک و خطرناک‌تر مي‌شود.

   

  بحث بر سر مقیاس پذیری

  گذشته از موضوع هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو، مخترع بیت کوین با آینده آن هم در ارتباط اســت. این بحث‌های داغ باعث به وجود آمدن مسائل نگران‌کننده‌ای برای بیت کوین شده اســت، بخصوص بحث چگونگی برخورد با معضل زیاد شدن تراکنش‌ها در شبکـــه بیت کوین. هرچه ميزان بلاک‌ها زیادتر شود ریسک سنگین شدن شبکـــه بالا مي‌رود.

   

  یک طرف بحث خواســتار تغییر اساسی نود بیت کوین از طریق افزایش اندازه بلاک اســت تا به سیستم این اجازه را بدهد کـــه تراکنش‌ها سریع‌تر شود. طرف دیگر ماجرا این بحث را خیانتی به مفهوم اصلی مي‌داند و اعتقاد دارد کـــه این مسئله موجب متمرکز شدن مي‌شود. تشخیص هویت فرد سازنده ی بیت کوین اطمينان ما را بیشتر خواهد کرد و مي‌تواند قدمي برای رشد بیت کوین باشد.

  ادای احترام به ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto خالق بیت کوین

  نتیجه گیری

  درنهایت، تشخیص هویت سازنده‌ی بیت کوین یک تلاش آرمان‌گرایانه اســت. و سکوت او از بهار سال ۲۰۱۱ مي‌تواند به این معنی باشد کـــه احتمالاً از این پس نیز خبری از او نخواهد بود. با این اوصاف، بیت کوین این ارز دیجیتالی متن‌باز کـــه حدود یک دهه پیش ساخته شده با وجود این راز همچنان ادامه خواهد داد. جامعه بیت کوین به هر حال مجبور خواهد بود تا با معمای ساتوشی ناکاموتو کنار بیاید.

   

  ساتوشی ناکاموتو چقدر بیت کوین دارد؟

  اگر کنجکاو هستید کـــه بدانید ساتوشی ناکاموتو، سازنده مرموز بیت کوین، چه تعداد بیت کوین دارد، باید بدانید کـــه شما تنها به دنبال دانستن پاسخ این سوال نیستید. صرافی بیت مکس در یک تحقیق جدید سعی داشت تا پاسخ دقیق این سوال را بیابد. محققان بر این باورند کـــه ناکاموتو در سال 2009 بیش از 700 هزار و یا کمتر از 1 ميلیون بیت کوین را اســتخراج کرده اســت.

   

  وبلاگ تحقیقاتی بیت مکس متخصص در تجزیه و تحلیل فضای رمزنگاری اســت. این بار آنها سعی کردند تا با الهام گرفتن از محقق بلاک چین، سرجیودیمين لرنر، بفهمند غول های اســتخراج بیت کوین در ابتدای ایجاد ارز رمزنگاری چه تعداد بیت کوین اســتخراج کرده اند. دیمين لرنر در سال 2013 ادعا کرد کـــه ساتوشی در سال 2009 یک ميلیون بیت کوین اســتخراج کرده اســت.
  وبلاگ این صرافی مي گوید:

   

  روش تجزیه تحلیل ما مسلما کامل نیست، اما ما از روش های مختلفی اســتفاده مي کنیم. روش ما خطاهای زیادی خواهد داشت و ما ادعا نمي کنیم کـــه روشمان قوی و کارا اســت. با این حال با توجه به دانسته های ما، این اولین بار اســت کـــه تلاش برای بررسی بلوک های اختصاصی سال 2009 صورت مي گیرد.

  ادای احترام به ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto خالق بیت کوین

  آنچه کـــه آنها متوجه شدند این بود کـــه تا آگوست 2009 یک الگو نشان مي داد کـــه یک اســتخراج کننده غالب اســت. اما پس از این تاریخ الگوها شکسته و تقسیم شد. با این حال این الگو مي تواند نشان دهنده حضور چند اســتخراج کننده با تنظیمات مشابه باشد:اســتخراج کننده ها مستقل نیستند، به این معنا کـــه احتمالا آنها از یک نرم افزار مشابه اســتفاده مي کرده اند و یا مي توانند از یک سخت افزار مشابه کـــه مي تواند الگوهای مشابه ایجاد کند، اســتفاده کرده باشند.

   

  با این حال هنوز هم شواهدی مبنی بر وجود یک اســتخراج کننده غالب در سال 2009 وجود دارد. با این حال این وبلاگ در ادامه عنوان مي کند کـــه شواهد کمتر از آنچه تصور مي شد قوی و قابل اتکا اســت. این نیز ممکن اســت کـــه اســتخراج کننده غالب مي تواند ساتوشی نباشد. اگر چه مي دانیم بلاک 9 را ساتوشی اســتخراج کرده اســت کـــه در تجزیه و تحلیل ما اســتخراج کننده غالب اســت.
  به طور خلاصه بر طبق تحقیقات بیت مکس حتی اگر ساتوشی یک اســتخراج کننده بزرگ در سال 2009 باشد، احتمالا تعداد کمتر از یک ميلیون بیت کوین دارد و حدود 600 تا 700 هزار بیت کوین بهترین تخمين اســت. با این حال تخمين این کـــه در حال حاضر ساتوشی چه تعداد بیت کوین دارد کار مشکلی اســت.

   

  محققان مي افزایند ممکن اســت اســتخراج کننده بزرگ کلیدهای خود را گم کرده و یا در حال حاضر ارزهای اســتخراج شده را رها کرده باشد.به نظر مي رسد این کـــه ساتوشی تا به حال بیت کوین های خود را وارد بازار نکرده، عمدی باشد. تصميم او برای این سیاســت از زمان ناپدید شدن وی قطعا عمدی اســت، زیرا اگر روزی این تعداد بیت کوین وارد بازار شود مطمئنا باعث رکود شدیدی در بازار ارزهای رمزنگاری خواهد شد.

   

  این کـــه تعداد بیت کوین ساتوشی یک ميلیون، 600 هزار و یا چیزی بین این دو اســت یکی از رازهایی اســت کـــه ساتوشی برای جامعه رمزنگاری و بیت کوین همراه خود دارد.

   

  ساتوشی ناکاموتو چه اندازه ثروتمند اســت؟

  ارزش بیت‌کوین‌های ساتوشی ناکاموتو ۴.۶ ميلیارد دلار اســت

   

  بر اساس گمانه‌زنی‌های انجام‌شده، ساتوشی بخش بزرگی از بیت‌کوین‌هایی را کـــه در ابتدا اســتخراج شده اســت، در اختیار دارد. در واقع وی خود معدن‌کاوی کرده و این بیت‌کوین‌ها را به دست آورده اســت. برآوردهای انجام‌شده حکایت از این دارند کـــه ساتوشی ناکاموتو اسرار‌آميز بیش از یک ميلیون بیت کوین در اختیار دارد کـــه ارزش کل آن در زمان نگارش این مقاله نزدیک به ۴.۶ ميلیارد دلار اســت.

   

  ساتوشی ناکاموتو از تاریخ ۲۳ آوریل ۲۰۱۱ ناپدید شده اســت و خبری از وی در دست نیست. وی با ارسال ایميلی اعلام کرده کـــه در حال کار روی پروژه‌های دیگری اســت و همه چیز را به دست گوین سپرده اســت.

   

   

 • مطالب پربازدید